Ռուսաստանի Առաջին ալիքի եթերում հոկտեմբերի 27-ին «Ժամանակը ցույց կտա» (Время покажет) հաղորդման ժամանակ քննարկվում էր Արցախում սկսված պատերազմը։
Հաղորդման մասնակից ռուս ռազմական փորձագետ Վլադիսլավ Շուռիգինը հայտարարել էր, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ժամանակին ցանկություն է հայտնել, որ Հայաստանը դառնա ՆԱՏՕ-ի անդամ։
Ըստ նրա՝ Իրանն այս իրավիճակում ծայրահեղ դժգոհ է Հայաստանի գործողություններից։
«Իրանը կատեգորիկ դեմ է գործող նախագահի (նկատի ունի՝ վարչապետի — խմբ․) կողմից տարվող քաղաքականությանը՝ ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերությունների խորացում և ՆԱՏՕ-ի ռազմական բազայի տեղադրում Հայաստանում»,- հայտարարել էր ռազմական փորձագետը։
Ընդ որում, երբ հաղորդավարը նրան ուղղել էր, որ Հայաստանում ռուսական ռազմաբազա է և հավանաբար նա ինչ-որ բան շփոթում է, Վլադիսլավ Շուռիգինը պնդում է, թե ինքը ոչինչ չի շփոթում, և Նիկոլ Փաշինյանը մի քանի անգամ է ասել, որ ՀՀ ճանապարհը դեպի Արևմուտք է և «վաղ թե ուշ մենք լինելու ենք ՆԱՏՕ-ում և ՆԱՏՕ-ն էլ լինելու է այստեղ»։
Ճշտող հարցին, թե Փաշինյանը նման հայտարարություն արել է, երբ վարչապետի պաշտոնի՞ն է եղել, փորձագետը նշել էր, որ դա չի կարող հաստատ ասել։
Հաղորդման այդ պահին Շուռիգինին օգնության էր հասնել քննարկման մեկ այլ հյուր՝ Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Ժուռավլյովը՝ հաստատելով, որ նման բան Փաշինյանն ասել է. «Նա վարչապետ լինելու ժամանակ է ասել, որ դուրս կգա ՀԱՊԿ-ից, եթե իրեն ընդունեն ՆԱՏՕ-ում»։
Չնայած թեմայի աբսուրդայնությանը, «Փաստերի ստուգման հարթակը», այնուամենայնիվ, փորձեց ստուգել, թե արդյո՞ք Նիկոլ Փաշինյանն իր վարչապետության օրոք ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու մասին երբևէ ցանկություն հայտնել է, թե՞ ոչ։
Մենք չենք դիտարկում ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու փաստը. Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտոնավարման երկրորդ ամսում՝ 2018 թ․ հուլիսի 12-ին, Բրյուսելում գտնվում էր Հյուսիսատլանտյան դաշինքի գագաթնաժողովում՝ որպես Աֆղանստանում «Վճռական աջակցություն» առաքելությանը մասնակցող ՆԱՏՕ-ի ոչ անդամ պետության ղեկավար։
Գագաթնաժողովին վարչապետը ելույթ էր ունեցել և ասել, որ 2010 թվականից ի վեր Հայաստանը նպաստել է Աֆղանստանում ՆԱՏՕ-ի կողմից իրականացվող խաղաղության հաստատման գործողությանը: Այնուհետև լրագրողների հետ զրույցում հայտարարել էր, որ պաշտոնական Երևանը չի ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ «Ոչ, իհարկե ոչ։ Մենք չենք դիտարկում ՆԱՏՕ-ի անդամ դառնալու փաստը։ Քանի որ մենք հիմա ՀԱՊԿ անդամ ենք, և ներկայում մեր նպատակն է, որ այդ կազմակերպությունում Հայաստանի անդամությունն ավելի ու ավելի արդյունավետ լինի»,- ասել էր Փաշինյանը։
Մի քանի ամիս հետո՝ դեկտեմբերի 11-ին, այս հարցը կրկին ուղղվել է վարչապետ Փաշինյանին, և վերջինս նշել է, որ Հայաստանը և՛ Ռուսաստանի, և՛ Եվրամիության գործընկերն է և որևէ մեկի ազդեցության տակ չէ։ «Երևանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության՝ ՀԱՊԿ-ի անդամ է, բայց նաև Հյուսիսատլանտյան դաշինքի՝ ՆԱՏՕ-ի հետ է համագործակցում: Դա վերաբերում է խաղաղապահ առաքելությանը, այդ թվում՝ Կոսովոյում և Աֆղանստանում։ Մենք կշարունակենք այդ համագործակցությունը, բայց չենք ձգտում անդամակցել ՆԱՏՕ-ին»,- ասել էր նա։
2020 թ. օգոստոսի 14-ին այս հարցին կրկին անդրադառնում է BBC HARDtalk հաղորդման վարող Սթիվեն Սաքուրին, որը Նիկոլ Փաշինյանի հետ հարցազրույցում հետաքրքրվում է Հայաստանի աշխարհքաղաքական կողմնորոշման մասին։ «Երևանը կմնա՞ Ռուսաստանի դաշնակիցը, թե՞ պատրաստ է շարժվել դեպի Եվրոպական միություն և ՆԱՏՕ»,- հարցել է հաղորդավարը, ինչին ի պատասխան Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ Հայաստանը մնում է Մոսկվայի ռազմավարական գործընկերը, ինչպես նաև Եվրասիական միության անդամ. «Հայկական բանակը համագործակցում է նաև ՆԱՏՕ-ի հետ, այդ թվում՝ մասնակցում է Աֆղանստանում և այլ երկրներում դաշինքի խաղաղապահ առաքելություններին»:
Ի դեպ, Հայաստան-ՆԱՏՕ համագործակցության շրջանակները Նիկոլ Փաշինյանի կառավարման օրոք որևէ ձևով չեն ընդլայնվել։ Ըստ ՀՀ արտգործնախարարության կայքի հաշվետվության՝ վերջին երկու տարում ավելի քիչ թվով Հայաստան-ՆԱՏՕ գործընկերային միջոցառումներ ու հանդիպումներ են կայացվել, քան 2017 կամ 2016 թվականներին։
Հատկանշական է, որ Նիկոլ Փաշինյանը մինչ վարչապետ դառնալը ևս ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու հարց չի բարձրացրել։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երբևէ չի խոսել Հայաստանի՝ ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու ցանկության, առավել ևս՝ Հայաստանում ՆԱՏՕ-ի ռազմաբազա տեղակայելու մասին, և ռուս փորձագետները կեղծում են վարչապետի խոսքերը։
Լեռնային Ղարաբաղում 10 տոկոս ադրբեջանցիներ չեն ապրում
Վերոնշյալ քննարկման ընթացքում Պետդումայի պատգամավոր Ալեքսեյ Ժուռավլյովը հայտարարել էր նաև, թե Ալիևը բազմիցս է հայտնել է, որ իրենք պատրաստ են միասին հայերի հետ ապրելու Ղարաբաղում։ Երբ հաղորդավարը հարցրել էր՝ իսկ հայերը պատրա՞ստ են, պատգամավորը որպես փաստ ներկայացրել էր, թե այսօրվա դրությամբ Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության 10 տոկոսը ադրբեջանցիներ են։
Սակայն անհասկանալի է, թե ինչ աղբյուրների հիման վրա է ՌԴ պատգամավորը նման տվյալներ ներկայացրել։ Արցախի Հանրապետությունում 2015 թ․ անցկացված մարդահամարի տվյալներով՝ Արցախում ապրող ադրբեջանցիների թվաքանակը չի հասնում 9-ի։ 2015 թվականին Արցախի բնակվողներից 144,683-ը ազգությամբ հայ են, 238-ը՝ ռուս, 26-ը՝ ուկրաինացի, 16-ը՝ եզդի, նույնքան՝ ասորի, 15-ը՝ վրացի, 9-ը՝ հույն և տարբեր ազգությունների 50 բնակիչ։
Իսկ 2005 թ. մարդահամարի տվյալներով՝ ադրբեջանցիների թիվն ընդամենը 6-ն էր։
Ինչ վերաբերում է Իլհամ Ալիևի հայտարարությանը, թե իրենք պատրաստ են Ղարաբաղում հայերի հետ միասին ապրել, ապա «Փաստերի ստուգման հարթակը» անդրադարձել է այս թեզին՝ փաստելով, որ Ադրբեջանում տարիներ շարունակ իրականացված հակահայկական քարոզչությունը, ինչպես նաև խաղաղ բնակիչների նկատմամբ դաժան վերաբերմունքն ապացուցում են, որ դրանք ընդամենը խոսքեր են և փաստացի ադրբեջանցիները պատրաստ չեն ապրել հայերի հետ կողք-կողքի։

Российский военный эксперт: Никол Пашинян несколько раз говорил, что Армения будет в НАТО рано или поздно, и НАТО будет здесь
Темой обсуждения программы «Время покажет» на российском «Первом канале» 27 октября стала начавшаяся в Арцахе война.
Гость программы российский военный эксперт Владислав Шурыгин заявил, что в свое время премьер-министр Никол Пашинян выразил желание вступить в НАТО.
По его словам, Иран в этой ситуации крайне недоволен действиями Армении.
«Иран категорически против того, что нынешний президент (имеет в виду премьер-министр, — прим. ред.) объявил своей политикой ‒ сближение с НАТО и установление военных баз НАТО в Армении», — заявил военный эксперт.
Более того, когда ведущий поправил его, отметив, что в Армении есть российская военная база и он, возможно, что-то путает, Владислав Шурыгин сказал, что ничего не путает. По его словам, Никол Пашинян несколько раз говорил, что путь Армении лежит на Запад и «мы будем в НАТО рано или поздно, и НАТО будет здесь».
На уточняющий вопрос ведущего, говорил ли это Пашинян в должности премьер-министра, эксперт отметил, что точно сказать не может.
На помощь Шурыгину пришел другой гость программы депутат Госдумы Алексей Журавлев. «Он говорил в должности премьер-министра, что он выйдет из ОДКБ, если его примут в НАТО», — сказал он.
Несмотря на абсурдность данной темы, «Платформа проверки фактов» все же попыталась выяснить, проявлял ли когда-либо Никол Пашинян желание вступить в НАТО за время своего премьерства или нет.
Никол Пашинян: Армения не стремится вступить в НАТО
Во втором месяце своего пребывания в должности, 12 июля 2018 года, премьер-министр Никол Пашинян находился в Брюсселе, где принимал участие на саммите Североатлантического альянса в качестве главы государства-партнера НАТО, участвующего в миссии «Решительная поддержка» в Афганистане.
Премьер-министр выступил на саммите, заявив, что с 2010 года Армения участвует в миротворческой операции НАТО в Афганистане. Затем в беседе с журналистами он заявил, что официальный Ереван не стремится к вступлению в НАТО. «Нет, конечно нет. Мы не стремимся вступить в НАТО. Потому что мы сейчас являемся членами организации ОДКБ, и мы сейчас говорим, что наша цель — чтобы членство Армении в этой организации стало более и более эффективным», — сказал Пашинян.
Спустя несколько месяцев, 11 декабря, этот вопрос снова был задан премьер-министру Пашиняну, который отметил, что Армения является партнером и России, и Европейского союза, и не находится под чьим-либо влиянием. «Ереван является членом Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), но также сотрудничает с НАТО. Это касается миротворческой миссии, включая Косово и Афганистан. Мы продолжим это сотрудничество, но мы не стремимся к членству в НАТО», — сказал он.
14 августа 2020 года к этому вопросу обратился ведущий BBC HARDtalk Стивен Сакур, который в интервью с Николом Пашиняном поинтересовался о геополитической ориентации Армении. «Останется ли Ереван союзником России или он готов двинуться в сторону Европейского союза и НАТО?», — спросил ведущий. В ответ Никол Пашинян отметил, что Армения остается стратегическим партнером Москвы, а также членом Евразийского союза. «Армянская армия сотрудничает и с НАТО, в том числе участвует в миротворческих миссиях блока в Афганистане и других странах», — сказал он.
Кстати, за время премьерства Никола Пашиняна рамки сотрудничества Армения-НАТО никоим образом не расширились. Согласно опубликованному на сайте МИД РА отчету, за последние два года проведено меньше партнерских мероприятий и встреч Армения-НАТО, чем в 2017 или 2016 годах.
Примечательно, что до своего премьерства Никол Пашинян также не поднимал вопрос о вступлении в НАТО.
Таким образом, можем констатировать, что премьер-министр Никол Пашинян никогда не говорил о желании Армении стать членом НАТО, тем более о размещении военной базы НАТО в Армении. Российские эксперты попросту искажают слова премьер-министра.
Азербайджанцы не составляют 10% населения Нагорного Карабаха
В ходе программы депутат Госдумы Алексей Журавлев также заявил, что президент Азербайджана Ильхам Алиев неоднократно заявлял, что они готовы жить вместе с армянами в Карабахе. Когда ведущий спросил, готовы ли на это армяне, депутат отметил, что в настоящее время 10% населения Нагорного Карабаха составляют азербайджанцы.
Однако непонятно, из каких источников российский депутат привел такие данные. По данным переписи населения, проведенной в Арцахе в 2015 году, количество проживающих в республике азербайджанцев не достигает 9 человек. По состоянию на 2015 год в Арцахе проживало 144 683 человека армянской национальности, 238 русских, 26 украинцев, 16 езидов, 16 ассирийцев, 15 грузинов, 9 греков и 50 представителей других национальностей.
По данным проведенной в 2005 году переписи населения, в Арцахе проживало 6 азербайджанцев.
Что касается заявления Ильхама Алиева о том, что они готовы жить вместе с армянами в Карабахе, «Платформа проверки фактов» коснулась этого тезиса, аргументировав, что многолетняя антиармянская пропаганда в Азербайджане, а также жестокое обращение с мирным населением доказывают, что это всего лишь слова, и, по сути, азербайджанцы не готовы жить бок о бок с армянами.
Российский военный эксперт: Никол Пашинян несколько раз говорил, что мы будем в НАТО рано или поздно, и НАТО будет здесь