Հայաստանը չի կորցնում Իրանի հետ սահմանը. ՀՀ-ից տարածք չի հանձնվում Ադրբեջանին
Նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ստորագրած հայտարարությունից հետո սկսվեցին մի շարք շահարկումներ այդ համաձայնության որոշ կետերի շուրջ։
Համացանցում այս օրերին տարածվեց մի քարտեզ, ըստ որի՝ Հայաստանն այդ հայտարարության արդյունքում կորցնում է Իրանի հետ սահմանը։
Այս պնդումը, սակայն, իրականությանը չի համապատասխանում։ Եռակողմ հայտարարությունն արդեն պաշտոնապես հրապարակվել է Կրեմլի կողմից և տեղադրված ՀՀ վարչապետի կայքում։
Հայտարարության 9-րդ կետը վերաբերում է Հայաստան-Իրան սահմանին։ Այդ կետը հետևյալն է.
«Տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերն ապաշրջափակվում են: Հայաստանի Հանրապետությունը երաշխավորում է տրանսպորտային կապերի անվտանգությունն Ադրբեջանի Հանրապետության արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև՝ երկու ուղղություններով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու համար: Տրանսպորտային հաղորդակցության հսկողությունն իրականացնում են ՌԴ ԱԴԾ Սահմանապահ ծառայության մարմինները»։
Այսինքն, խոսք է գնում Ադրբեջանի տարածքից Նախիջևան տրանսպորտային միջոցների և ապրանքների անխոչընդոտ տեղաշարժի մասին։ Հայտարարության մեջ ՀՀ սուվերեն տարածք զիջելու մասին որևէ խոսք չկա։
Ի դեպ, Մեղրիով Ադրբեջանին դեպի Նախիջևան «միջանցք» տրամադրելու մասին քննարկումներ գնացել են առնվազն 1990-ականների վերջերից։ Այսպես կոչված «Մեղրիի տարբերակի» մասին «Իրազեկ քաղաքացիների միավորումը» ուսումնասիրություն էր հրապարակել դեռ անցած տարի։ Ըստ նախկին նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի` Ադրբեջանի այն ժամանակվա նախագահ Հեյդար Ալիևը 2000-ին առաջարկել էր Ադրբեջանին «սուվերեն ճանապարհ» տալ Մեղրիի վրայով։ Այս նախագիծը, սակայն, ըստ Քոչարյանի, տապալվեց Քի Վեսթի 2001 թ. հանդիպման ժամանակ՝ Ալիևի կողմից։
Ղազախի շրջանի գյուղեր
Համացանցում տեղեկություններ տարածվեցին նաև, որ ըստ եռակողմ հայատարարության՝ Ադրբեջանին են տրվելու Ղազախի շրջանի գյուղեր, որոնք Հայաստանի տարածքում խորհրդային շրջանում անկլավներ էին, այսինքն՝ ամբողջությամբ շրջապատված էին Հայաստանի տարածքով։ Այդ գյուղերն են՝ Վերին Ոսկեպար, Բարխուդարլու և Սոֆուլու։
Մինչ եռակողմ հայտարարության հրապարակումը, համացանցում տարածվել էր մի փաստաթուղթ, որը ներկայացվում էր որպես այդ եռակողմ համաձայնագրի վերջնական տեքստ։ Սակայն պաշտոնապես հրապարակված հայտարարության մեջ չկա այդ մասին որևէ խոսք։ Ղազախի շրջանի գյուղերի վերադարձի մասին հայտարարել է նաև հենց Իլհամ Ալիևը։ Սակայն այն պաշտոնական հայտարարության մեջ տեղ չի գտել։ Ռուսական «Մեդուզա» լրատվական կայքում պահպանվել է այդ սկզբնական տեքստը, որը, սակայն, հետո խմբագրվել է։
Չնայած դրան, այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին, Երևանի Ազատության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը դա ներկայացրել է որպես հայտարարության կետ։
«Պլյուս մի բան էլ Հայաստանից, Ղազախի շրջանից Բարխուդար գյուղ կար, նաև հարավում Գորիսից Կապան գնացող ճանապարհը, ըստ էության նախկինում կառուցված է եղել Ադրբեջանի տարածքների վրա: Սա անընդունելի բան է, արվում է նրա համար, որ ունենանք զրոյական պրոբլեմներ Ադրբեջանի, Թուրքիայի հետ ու հետո ինչ ուզում ենք՝ անենք»,- ասել է Բագրատյանը։
ՀՀ տարածքների զիջման մասին խոսք չկա
Իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Արթուր Ղամբարյանն էլ ֆեյսբուքյան իր էջում գրառում էր արել՝ նշելով, թե եռակողմ հայտարարությունը հակասում է ՀՀ անկախության հռչակագրին և ՀՀ Սահմանադրությանը։
«Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը՝ այնքանով, որքանով վերաբերում է ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ իմաստով ՀՀ տարածքի փոփոխությանը, հակասում է Հայաստանի Հանրապետության անկախության հռչակագրի 2-րդ, ՀՀ Սահմանադրության 1-ին հոդվածին, 205-րդ հոդվածի 1-ին մասին»,- նշել է նա։
Անկախության հռչակագրի և Սահմանադրության նշված հոդվածները սահմանում են ՀՀ ինքնիշխանությունը և տարածքային փոփոխությունների կանոնները։ Հռչակագրի այդ հոդվածը նշում է, որ ՀՀ «ամբողջ տարածքում գործում են միայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը և օրենքները»։ Իսկ Սահմանադրության 205-րդ հոդվածի առաջին մասում նշվում է, որ ՀՀ տարածքի փոփոխությանը վերաբերող հարցերը լուծվում են հանրաքվեների միջոցով:
Սակայն ինչպես պարզ է դառնում պաշտոնապես հրապարակված հայտարարության տեքստից, դրանով չի նախատեսվում, առնվազն այս փուլում, ՀՀ տարածքի որևէ փոփոխություն։

После того, как 10 ноября премьер-министр Армении Никол Пашинян, президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент России Владимир Путин подписали совместное заявление, в обществе начались спекуляции вокруг некоторых пунктов этого соглашения.
В сети в последние дни распространилась карта, согласно которой, Армения в результате подписания упомянутого соглашения теряет границу с Ираном.
Однако это утверждение не соответствует действительности. Трехстороннее заявление уже опубликовано Кремлем и размещено на странице премьер-министра РА.
Пункт 9 заявления касается границы Армении с Ираном. В нем сказано:
«Разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе. Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахиджеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях. Контроль за транспортным сообщением осуществляют органы Пограничной службы ФСБ России».
То есть речь идет о беспрепятственном движении транспортных средств и товаров с территории Азербайджана в Нахиджеван. В заявлении нет ни слова об уступке суверенной территории Армении.
Кстати, вопрос предоставления «коридора» из Азербайджана в Нахиджеван через Мегри обсуждался, как минимум, с конца 1990-х годов. «Союз информированных граждан» еще в прошлом году опубликовал материал об изучении так называемой «мегринской версии». Согласно экс-президенту Роберту Кочаряну, тогдашний президент Азербайджана Гейдар Алиев в 2000 году предложил дать Азербайджану «суверенную дорогу» через Мегри. Однако, по словам того же Кочаряна, этот проект был провален Алиевым в ходе встречи в Ки-Уэсте в 2001 году.
Села Казахского района
В сети также распространились сведения о том, что, согласно трехстороннему заявлению, Азербайджану будут переданы села Казахского района, которые в советские годы были анклавами на территории Армении, то есть были полностью окружены территорией Армении. речь идет о селах Верин Воскепар, Бархударлу и Софулу.
Еще до опубликования трехстороннего заявления в сети появился документ, который представлялся как окончательный текст этого трехстороннего соглашения. Однако в официальном заявлении об этом нет ни слова. О возвращении сел Казахского района заявил и сам Ильхам Алиев. Однако в официальном заявлении об этом не сказано. На российском информационном сайте «Медуза» сохранился первоначальный текст, который позже был отредактирован.
Несмотря на это, сегодня, 11 ноября, на митинге на площади Свободы в Ереване бывший премьер-министр РА Грант Багратян представил эту информацию как пункт заявления:
«Плюс ко всему, было село Бархудар Казахского района, Армении, а также на юге – дорога из Гориса в Капан, которая, по сути, в прошлом была построена на азербайджанских территориях. Это неприемлемо, это делается для того, чтобы у нас были нулевые проблемы с Азербайджаном, Турцией, чтобы потом мы делали все, что захотим», — сказал Багратян.
Об уступке территорий РА нет ни слова
Доктор юридических наук Артур Гамбарян на своей странице в Facebook написал о том, что трехстороннее заявление противоречит Декларации о независимости РА и Конституции РА.
«Пункт 9 трехстороннего заявления постольку, поскольку он касается изменения территории РА с ЮРИДИЧЕСКОЙ точки зрения, противоречит стать 2 Декларации о независимости Республики Армения, статье 1, части 1 статьи 205 Конституции РА», — отметил он.
Указанные статьи Декларации о независимости и Конституции устанавливают суверенность РА и правила территориальных изменений. В этой статье Декларации говорится, что «на всей территории РА действуют только Конституция и законы Республики Армения». А в первой части статьи 205 Конституции отмечается, что вопросы, касающиеся изменения территории РА, решаются референдумом.
Однако, как следует из текста официально опубликованного заявления, изменения территории Армении, по крайней мере, на данном этапе, им не предусмотрено.
Метки ԻրանՀայաստանՂազախի շրջանպատերազմ Արցախում
Армянские памятники стали мишенью азербайджанских солдат
18:45, 25 Янв, 2021
Во время войны в Арцахе, продолжавшейся с 27 сентября до 9 ноября 2020 года, и после заключения перемирия 10 ноября...
Последствия войны – в спутниковых снимках
14:57, 26 Ноя, 2020
В результате войны, развязанной Азербайджаном 27 сентября, в разных населенных пунктах Арцаха были разрушены многочисленные жилые дома и общественные постройки....
Факты подтверждают։ Азербайджан применил в Арцахе запрещенный белый фосфор
14:29, 13 Ноя, 2020
В конце октября государственные органы Армении и Арцаха сообщили, что во время войны в Арцахе азербайджанская сторона применила запрещенные международными...