Թուրքական օդուժի ակտիվությունը Հայաստանի սահմանին․ ուր են տանում սլաքները
Վերջին օրերին սոցիալական ցանցերում շրջանառվում են տեղեկություններ, թե Թուրքիայի զինված ուժերը զորք և զինտեխնիկա են կուտակում Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններում, մասնավորապես՝ Իգդիրում։ Այս մասին առաջինը նոյեմբերի 16-ին գրեցին ռուսական որոշ տելեգրամյան ալիքներ, այդ թվում՝ ռուս հաղորդավար Վլադիմիր Սոլովյովը, ավելի ուշ քննարկումը տարածվեց այլ սոցիալական կայքերում ևս։ Նույնաբովանդակ հրապարակումներ տարածել էին նաև մի շարք ադրբեջանական էջեր։ Տեղեկությունը տարածել են նաև հայկական լրատվական կայքերը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է բաց աղբյուրները՝ հասկանալու, թե ինչ է կատարվում Հայաստանի արևմտյան սահմանների մոտ։
Այսպես, բաց աղբյուրներում առկա տվյալների համաձայն` նոյեմբերի 16-ին առնվազն երկու ինքնաթիռ Թուրքիայի կենտրոնական շրջաններից թռիչք էր իրականացրել դեպի Իգդիր։ Ըստ Flightradar24.com կայքի՝ այս թռիչքներն իրականացվել էին Airbus A400M-180 և Lockheed C-130E Hercules ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռներով։ Նշենք, որ այս տրանսպորտային ինքնաթիռները կարող են օգտագործվել և՛ բեռնափոխադրումների, և անձնակազմի տեղափոխության համար։
Թուրքական ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռները Իգդիրի օդանավակայանում
Թուրքական ռազմական տրանսպորտային ինքնաթիռները Իգդիրի ճանապարհին
A400M ինքնաթիռը՝ Իգդիրից դեպի Սիրիայի սահմանամերձ շրջաններ
A400M ինքնաթիռը Նեվշեհիր-Իգդիր ճանապարհին
A400M ինքնաթիռն Իգդիր մեկնել է նոյեմբերի 16-ի առավոտյան՝ Կայսերիից ոչ հեռու գտնվող Նեվշեհիրի օդանավակայանից։ Ավելի ուշ, ինքնաթիռը վերադարձել է Անկարա՝ Սիրիային սահմանամերձ շրջաններից։ Իգդիրից Սիրիայի սահման կատարված թռիչքի հետագիծը flightradar24.com-ում չի պահպանվել, փոխարենը պահպանվել է հետադարձ թռիչքը։
Ռազմական թռիչքների ուսումնասիրությամբ զբաղվող ads-b.nl բազայում ևս առկա են նոյեմբերի 16-ի թռիչքների վերաբերյալ որոշ տվյալներ։ Լուսանկարում երևում է Հայաստանի սահմանին մոտ 61-0963 հաշվառման համարով C-130 ինքնաթիռի թռիչքը։
C-130 ինքնաթիռի թռիչքի հետագիծը
Նույն օրն այս ինքնաթիռները թռիչք են իրականացրել նաև դեպի Թուրքիայի՝ Սիրիային սահմանակից հատվածներ։ Թուրքական ռազմական ինքնաթիռների ակտիվությունը նկատելի էր նաև նոյեմբերի 10-ին Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև կնքված հրադադարի հայտարարությանը հաջորդող օրերին՝ մասնավորապես նոյեմբերի 11-ից 13-ը։
Նոյեմբերի 11-ին 71-01468 հաշվառման համարով A00M-180 ինքնաթիռը թռիչք է իրականացրել Հայաստանին սահմանից ոչ հեռու գտնվող Աղրը քաղաք և Աղրըից Անկարա ուղղությամբ։ Հոկտեմբերի 12-ին նույն ինքնաթիռն Անկարայից մեկնել է դեպի Սիրիայի սահմանամերձ շրջան (վայրէջքի կոնկրետ վայրը ռադարը չի ֆիքսել)։
C130 ինքնաթիռը Անկարա-Իգդիր ճանապարհին
Նոյեմբերի 4-ին ևս ռադարներն արձանագրել էին այս ինքնաթիռի թռիչքը դեպի Իգդիր։
Նշենք, որ Հայաստանի սահմանին և մայրաքաղաք Երևանին բավական մոտ լինելուց բացի, Իգդիր քաղաքում է գտնվում թուրքական ռազմական բազա։
Իգդիրի ռազմաբազան
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի օդուժին պատկանող մի շարք ինքնաթիռներ երկրի տարբեր վայրերից այս օրերին մի շարք թռիչքներ են իրականացնում  դեպի Թուրքիայի կենտրոնում գտնվող Կայսերիի և Նեվշեhիրի օդանավակայաններ, որտեղից էլ ուղևորվում դեպի Սիրիայի և Հայաստանի սահմանամերձ շրջաններ։
Ակտիվ տեղաշարժերը միայն Հայաստանի սահմանին չեն
Կարևոր է նշել, որ վերջին օրերին Թուրքիայի օդուժը, ընդհանուր առմամբ, բավական ակտիվ է ոչ միայն Հայաստանի սահմանների մոտ։ Թուրքական ինքնաթիռները պարբերաբար թռիչքներ են իրականացնում դեպի Սիրիային մերձակա շրջաններ, իսկ թուրքական «Բայրաքթար» անօդաչուները պարբերաբար դիտարկում են Իրաքի և Իրանի սահմանը։
C-130 ինքնաթիռը Սիրիայի սահմանամերձ գոտում
Նոյեմբերի 18-ին ևս թուրքական A400M-ը Թուրքիայի կենտրոնական շրջաններից ուղևորվել է դեպի Իրանի սահման՝ ամենայն հավանականությամբ վայրէջք կատարելով Յուքսեքովայի (Գևեր) օդանավակայանում։
A400M ինքնաթիռը Իրանի սահմանին
Կարող ենք արձանագրել, որ թուրքական ռազմական ուժերի ներկայությունը Հայաստանին սահմանակից հատվածներում իսկապես ավելացել է։ Ակտիվություն, սակայն, նկատվել է նաև Իրանի և Իրաքի սահմանամերձ շրջաններում։ Ավելին, մոտ մեկ շաբաթ առաջ Թուրքիայից Իրանի Արևմտյան  Ադրբեջան նահանգ գրոհայինների մուտքը արգելելու ժամանակ իրանցի երեք սահմանապահ էր զոհվել, ինչից հետո Իրանը պատասխան հարված էր հասցրել։ Իսկ նոյեմբերի 17-ին Թուրքիայի ՊՆ-ն հայտարարել էր, որ Իրաքի սահմանին Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) զինյալների դեմ իրականացրած գործողության հետևանքով թուրք զինվորական է զոհվել։

Активность ВВС Турции на границе с Арменией. Куда ведут стрелки?
В последние дни в социальных сетях тиражируется информация о том, что вооруженные силы Турции стягивают войска и военную технику в приграничные районы Армении, в частности в Ыгдыр. Об этом первыми 16 ноября написали некоторые российские телеграм-каналы, в том числе российский телеведущий Владимир Соловьев. Позже обсуждение перекинулось на другие социальные сети. Публикации с аналогичным содержанием распространинили также ряд азербайджанских страниц. Информацию распространили и армянские новостные сайты.
«Платформа проверки фактов» изучила открытые источники с целью выяснить, что же происходит у западных границ Армении.
Так, по данным открытых источников, 16 ноября как минимум два самолета вылетели из центральных районов Турции в Ыгдыр. По данным сайта Flightradar24.com, эти полеты были выполнены военно-транспортными самолетами Airbus A400M-180 и Lockheed C-130E Hercules. Отметим, что эти транспортные самолеты могут использоваться как для перевозки грузов, так и персонала.
Турецкие военно-транспортные самолеты в аэропорту Ыгдыра
Турецкие военно-транспортные самолеты на пути в Ыгдыр
Самолета A400M на пути из Ыгдыра в приграничные районы Сирии
Самолет А400М на пути Невшехир-Ыгдыр
Самолет A400M вылетел в Ыгдыр утром 16 ноября из аэропорта Невшехир недалеко от города Кайсери. Позже самолет вернулся в Анкару из приграничных с Сирией районов. Траектория полета из Ыгдыра до границы с Сирией на сайте flightradar24.com не сохранилась, однако сохранились данные об обратном рейсе.
В базе данных сайта ads-b.nl, который занимается изучением полетов военных самолетов, также содержится некоторая информация о полетах, выполненных 16 ноября. На снимке представлен полет самолета С-130 с регистрационным номером 61-0963 недалеко от границы с Арменией.
Траектория полета самолета C-130
В тот же день эти самолеты вылетели в районы Турции, граничащие с Сирией. Активность турецких военных самолетов наблюдалась также после подписания 10 ноября заявления о прекращении огня между Арменией, Азербайджаном и Россией, в частности, 11 – 13 ноября.
Самолет А00М-180 с регистрационным номером 71-01468 вылетел 11 ноября в город Агри, расположенный недалеко от границы с Арменией, а затем из Агри в Анкару. Этот же самолет вылетел 12 октября из Анкары в приграничный регион Сирии (точное место приземления радар не зафиксировал).
Самолет С130 на пути Анкара-Ыгдыр
4 ноября радары зафиксировали полет этого самолета в Ыгдыр.
Следует отметить, что помимо довольно близкого расположения города к границе с Арменией и Еревану, в Игдыре находится турецкая военная база.
Военная база в Ыгдыре
Примечательно, что ряд самолетов ВВС Турции в настоящее время выполняет полеты в расположенные в центре страны аэропорты Кайсери и Невшехир, откуда позже направлются в приграничные районы Сирии и Армении.
Активные передвижения наблюдаются не только на границе Армении
Важно отметить, что в последние дни ВВС Турции в целом достаточно активны не только у границ Армении. Турецкие самолеты регулярно выполняют полеты в районы близ Сирии, а турецкие беспилотники «Байрактар» периодически осуществляют наблюдение за границей Ирака и Ирана.
Самолет С-130 в приграничной зоне Сирии
18 ноября турецкий самолет A400M направился из центральных районов Турции к иранской границе и приземлился, по всей вероятности, в аэропорту Юксекова (Гевер).
Самолет А400М на границе с Ираном
Можем констатировать, что присутствие турецких вооруженных сил в районах, граничащих с Арменией, действительно увеличилось. Однако активность наблюдалась и в приграничных районах Ирана и Ирака. Более того, около недели назад в иранской провинции Западный Азербайджан погибли трое иранских пограничников, которые не допустили проникновения боевиков из Турции на территорию Ирана, после чего Иран нанес ответный удар. А 17 ноября Министерство обороны Турции заявило, что в ходе операции против боевиков Курдской рабочей партии (КРП) на границе Ирака погиб турецкий военнослужащий.