Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին մասամբ ավերված է
Համացանցում մի ադրբեջանցի օգտատիրոջ կողմից տեսանյութ է հրապարակվել, որում երևում է Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին՝ մասամբ ավերված վիճակում։ Երևում է, որ գրեթե ամբողջությամբ ավերվել են եկեղեցու գմբեթն ու զանգակատունը։
Տեսանյութը Ֆեյսբուքում նոյեմբերի 15-ին հրապարակել էր Sevinc Asadullayeva անունով օգտատերը։ Թե ե՞րբ է այն նկարահանվել՝ անհայտ է, բայց, հավանաբար, նոյեմբերի 10-ին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ստորագրված հայտարարությունից հետո։
Fip.am-ը փորձել է տեղորոշել տեսանյութի նկարահանման վայրը և հասկանալ, թե արդյո՞ք տեսանյութում երևում է հենց Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին։
Տեսանյութում պարզ երևում են մի շարք շինություններ, որոնք համընկնում են արբանյակային լուսանկարներում եկեղեցու շրջակայքում տեղակայված շինությունների հետ։ Տեսանյութում երևում են Կանաչ ժամ եկեղեցին և դրա հարևանությամբ գտնվող առնվազն հինգ շինություններ՝
1) բազմահարկ բնակելի շենք,
2) երեք տաղավար այդ բնակելի շենքի բակում,
3) կարմիր տանիքով շինություն,
4) Կանաչ ժամ եկեղեցին,
5) տաղավար,
6) ավերված շենք եկեղեցու հարևանությամբ։
Այս շինությունները համընկնում են Google Earth-ում հասանելի արբանյակային լուսանկարում երևացող՝ Կանաչ ժամ եկեղեցու հարևանությամբ գտնվող շինությունների հետ։
Իսկ այն, որ տեսանյութում երևացող շինությունը հենց Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին է, երևում է եկեղեցու՝ մինչ ավերումը արված լուսանկարների համեմատության միջոցով։
Առաջին լուսանկարում երևում են եկեղեցու հարավային ճակատի չորս պատուհանները և արևմտյան կողմում գտնվող գլխավոր մուտքը։
Ստորև ներկայացնում ենք եկեղեցու մեկ այլ լուսանկար, որում ևս հստակ երևում են եկեղեցու հարավային ճակատի չորս պատուհանները։
Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին կառուցվել է 1818 թվականին։ Մինչև 2020 թվականի պատերազմը քաղաքի երկու գործող եկեղեցիներից մեկն էր։ Այն Շուշիի Ղազանչեցոց եկեղեցուց ավելի հին է, սակայն ավելի քիչ հայտնի։

Церковь Канач Жам в Шуши частично разрушена
Некий азербайджанский пользователь опубликовал в сети видеозапись, в которой видна церковь Канач Жам города Шуши в частично разрушенном состоянии. Заметно, что почти полностью разрушены купол и колокольня храма.
Видеозапись в фейсбуке 15 ноября опубликовала пользователь по имени Sevinc Asadullayeva. Когда была снята запись, неизвестно, но, предположительно, это было уже после того, как 10 ноября Азербайджан, Армения и Россия подписали совместное заявление.
Fip.am попытался определить место съемки видеозаписи и понять, действительно ли церковь в ней является церковью Канач Жам города Шуши.
В видеозаписи ясно видны некоторые строения, совпадающие со строениями в окрестностях церкви, которые просматриваются на спутниковых снимках. В записи заметны сама церковь Канач Жам и, по меньшей мере, пять строений, расположенных по соседству с ней:
1) многоэтажное жилое здание;
2) три беседки во дворе этого жилого здания;
3) строение с красной крышей;
5) беседка;
6) разрушенное здание по соседству с церковью.
Эти строения совпадают со строениями по соседству с церковью Канач Жам, которые просматриваются на спутниковых снимках, доступных в Google Earth.
А то, что строение в видеозаписи является именно церковью Канач Жам Шуши, становится очевидным при сравнении с фотографиями церкви до разрушения.
На первом снимке видны четыре окна южного фасада храма и главный вход, расположенный с западной стороны.
Ниже представлена еще одна фотография храма, на которой четко видны четыре окна южного фасада.
Церковь Канач Жам Шуши была построена в 1818 году. До войны 2020 года была одной из двух действующих церквей в городе. Она более древняя, чем собор Казанчецоц города Шуши, но менее известная.
Թեգեր` Կանաչ ժամ եկեղեցիՇուշի
Утраченные памятники Арцаха: продолжающийся вандализм
11:45, 9 Окт, 2021
После 44-дневной войны на перешедших под контроль Азербайджана территориях остались множество представляющих историческую и культурную ценность объектов, многие из которых...
19:55, 29 Июн, 2021
Министр обороны Азербайджана Закир Гасанов в интервью Real TV 26 июня заявил, что азербайджанские вооруженные силы не обстреливали Шуши из...