Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն, Արցախում 44 օր տևած պատերազմից հետո հրադադար հաստատվեց և ռուս խաղաղապահ զորքը տեղակայվեց Լեռնային Ղարաբաղում։
Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության կայքում, այդ օրվանից սկսած, հրապարակվում են Արցախում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին և ընդհանուր ռազմա-քաղաքական իրավիճակը ներկայացնող քարտեզներ, որոնք թարմացվում են գրեթե ամեն օր։ Մինչ դեկտեմբերի 27-ը ՌԴ ՊՆ-ն հրապարակել է 47 քարտեզ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է այդ քարտեզները՝ հասկանալու, թե ինչ փոփոխություններ են գրանցվել դրանցում։
ՌԴ ՊՆ հրապարակած առաջին քարտեզում ներկայացված է ռուս խաղաղապահների մուտքը Լեռնային Ղարաբաղ։ Դրանում նշված է Երևանի Էրեբունի օդանավակայանը, որտեղից Ռուսաստանի զինված ուժերի երկու մոտոհրաձգային գումարտակ (ռուս. мотострелковый батальон, мсб) շարժվել էր դեպի Գորիս, այնտեղից էլ՝ Արցախ։
Երկրորդ քարտեզում ներկայացված է Արցախը Հայաստանին կապող Լաչինի միջանցքը, որը, ըստ եռակողմ հայտարարության, պետք է ունենա 5 կմ լայնություն։ Այդ հատվածում նոյեմբերի 11-ի դրությամբ տեղակայված էին երեք ժամանակավոր դիտակետեր։
Երրորդ քարտեզում ներկայացված է ռուս խաղաղապահների տեղակայման տարածքը Արցախում։
Չորրորդ քարտեզում երևում է ռազմական իրավիճակը ամբողջ հակամարտության գոտում՝ նոյեմբերի 11-ի դրությամբ։
Հաջորդ ութ քարտեզներում (նոյեմբերի 12-20) զգալի փոփոխությունների չկան։ Փոխվում են ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության երկու գոտիների («հյուսիս» և «հարավ») սահմանները և խաղաղապահների դիտակետերի տեղակայման վայրերը։
Նոյեմբերի 21-ի քարտեզում ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտուց հանվեց Աղդամի շրջանի տարածքը, որն Ադրբեջանին էր հանձնվել նախորդ oրը՝ եռակողմ հայտարարության համաձայն։
Նոյեմբերի 25-ի քարտեզում Քելբաջարի շրջանը նշված է բաց կանաչ գույնով, քանի որ այդ օրը այն հանձնվեց Ադրբեջանին։ Իսկ դեկտեմբերի 1-ին Լաչինի շրջանն է նշված բաց կանաչա-շագանակագույն՝ կրկին Ադրբեջանին հանձնելու հետևանքով։
Դեկտեմբերի 7-ի քարտեզում վերացվեց հայկական և ադրբեջանական ուժերը բաժանող շփման գիծը Կուբաթլուի շրջանում։
Դեկտեմբերի 13-ին քարտեզում ավելացվեցին Հադրութի շրջանում հայկական կողմի վերահսկողության տակ մնացած գյուղերը՝ Հին Թաղերը և Խծաբերդը։ Սակայն հաջորդ օրը այդ հատվածը դուրս հանվեց քարտեզից։ Այս փոփոխությունների համար որևէ բացատրություն ռուսական կողմը չներկայացրեց։ Հիշեցնենք, որ դեկտեմբերի 12-ին զինված բախում եղավ Խծաբերդ և Հին Թաղեր գյուղերի ուղղությամբ։ Դեկտեմբերի 13-ին այնտեղ, ըստ Հադրութի նախկին քաղաքապետի, ժամանեցին ռուս խաղաղապահները, սակայն երկու օր անց՝ հոկտեմբերի 15-ին, Հին Թաղերի համայնքապետը հայտնեց, որ գյուղը Ադրբեջանին է անցել։
Դեկտեմբերի 17-ի քարտեզում փոփոխություն եղավ Մարտակերտի շրջանի հյուսիս-արևելյան մասում։ Մասնավորապես, ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում ավելացվեց Մարտակերտի Այգեստան (Վերին Չայլու) գյուղի տարածքը, որը գրավվել էր Ադրբեջանի կողմից առաջին պատերազմի ընթացքում։ Դեկտեմբերի 21-ի քարտեզում այն այլևս ներկայացված էր Ադրբեջանի տարածքում։
Դեկտեմբերի 21-ից մինչ դեկտեմբերի 27-ը քարտեզներում որևէ տարածքային կամ այլ նշանակալի փոփոխություն չի եղել։
Այսպիսով, նոյեմբերի 10-ի եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Արցախում տեղակայված մոտ երկու հազար ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտին, ինչպես երևում է քարտեզներից, դեռ վերջնականապես չի ձևավորվել։ Քարտեզում տեղ գտած փոփոխությունները, հավանաբար, վերջնական չեն։ Fip.am-ը կհետևի քարտեզների հետագա փոփոխություններին և դրանք կներկայացնի հանրությանը։

Согласно трехстороннему заявлению лидеров Армении, Азербайджана и России от 10 ноября, после 44-дневной войны в Арцахе было установлено прекращение огня, и в Нагорном Карабахе были размещены российские миротворческие силы.
С этого дня на сайте Минобороны России публикуются обновляющиеся практически каждый день карты, отражающие зону ответственности российских миротворцев в Арцахе и общую военно-политическую обстановку. По состоянию на 27 декабря Минобороны опубликовало 47 карт.
«Платформа проверки фактов» изучила эти карты, чтобы понять, какие изменения в них были зарегистрированы.
На первой карте, опубликованной Минобороны РФ, отмечен ввод российских миротворцев в Нагорный Карабах. На карте отмечен ереванский аэропорт Эребуни, откуда два мотострелковых батальона ВС РФ двинулись в Горис, а оттуда в Арцах.
На второй карте представлен соединяющий Арцах с Арменией Лачинский коридор, который, согласно трехстороннему заявлению, должен иметь ширину 5 км. По состоянию на 11 ноября на этом участке располагались три временных наблюдательных пункта.
На третьей карте представлены места дислокации российских миротворцев в Арцахе.
На четвертой карте представлена военная обстановка во всей зоне конфликта по состоянию на 11 ноября.
На следующих восьми картах (12-20 ноября) существенных изменений нет. Меняются границы двух зон ответственности российских миротворцев («север» и «юг») и расположение наблюдательных пунктов миротворцев.
На карте от 21 ноября из зоны ответственности российских миротворцев была убрана территория Агдамского района, которая на следующий день, согласно трехстороннему заявлению, была передана Азербайджану.
На карте от 25 ноября светло-зеленым выделен Кельбаджарский район, так как в этот день он был передан Азербайджану. А 1 декабря светло-зелено-коричневым цветом помечен Лачинский район – вновь из-за сдачи Азербайджану.
На карте от 7 декабря была убрана линия соприкосновения армяно-азербайджанских сил в районе Кубатлу.
13 декабря на карту были нанесены подконтрольные армянской стороне села Хин Тагер и Хцаберд Гадрутского района. Однако на следующий день этот участок был удален с карты. Каких-либо объяснений этим изменениям российская сторона не предоставила. Напомним, что 12 декабря произошло вооруженное столкновение в направлении сел Хцаберд и Хин Тагер. По словам бывшего мэра Гадрута, российские миротворцы прибыли туда 13 декабря, однако через два дня, 15 октября, мэр села Хин Тагер объявил, что село перешло к Азербайджану.
На карте от 17 декабря изменения произошли в северо-восточной части Мартакертского района. В частности, в зону ответственности российских миротворцев была добавлена ​​территория села Айгестан (Верхний Чайлу) в Мартакерте, которое было захвачено Азербайджаном во время первой Арцахской войны. На карте от 21 декабря это село представлено как территория Азербайджана.
С 21 по 27 декабря на картах каких-либо территориальных или других значительных изменений внесено не было.
Так, согласно трехстороннему заявлению от 10 ноября, зона ответственности около двух тысяч российских миротворцев, дислоцированных в Арцахе, как видно из карт, окончательно не сформирована. Изменения на карте, вероятно, не окончательные. Fip.am будет следить за дальнейшими изменениями карт и представит их общественности.