Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարությունը փետրվարի 25-ին հայտարարել էր, որ «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ընթացքում չեն կիրառվել:
«Առկա օբյեկտիվ և հավաստի տեղեկատվության համաձայն, որը հաստատվել է նաև օբյեկտիվ վերահսկողության համակարգի կողմից, այդ տիպի հրթիռային համալիրներից և ոչ մեկը չի օգտագործվել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ժամանակ»,- նշել էր  ՌԴ ՊՆ տեղեկատվության և զանգվածային հաղորդակցության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Իգոր Կոնաշենկովը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ փետրվարի 23-ին, 1in.am-ին տված հարցազրույցում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պատասխանելով նախկին նախագահ Սերժ Սարգսյանի քննադատությանը, թե ինչո՞ւ պատերազմի 3-րդ կամ 4-րդ օրն «Իսկանդերը» չի կրակել, հայտարարել էր, որ «Իսկանդերը» ողջ հզորությամբ չի պայթել։
Ռուսական պաշտպանական գերատեսչությունից կարծիք էին հայտնել, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին մոլորության մեջ են գցել տարածաշրջանում համալիրների օգտագործման հարցում։ «Ըստ ամենայնի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, պարոն Նիկոլ Փաշինյանին մոլորության մեջ են գցել, որի արդյունքում նա սխալ տեղեկատվություն է հաղորդել»,- հավելել էր ՌԴ ՊՆ-ն։
Այսօր՝ փետրվարի 26-ին, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը արտասահմանյան և տեղական ԶԼՄ-ների հետ ասուլիսի ժամանակ ևս հայտարարել է, որ ադրբեջանական կողմը 2020-ի աշնանը Ղարաբաղում մարտերի ընթացքում չի արձանագրել Հայաստանի կողմից «Իսկանդեր» համալիրների օգտագործում:
«Իսկանդեր», այդուհանդերձ, հայկական կողմը կիրառել է
Դեռևս պատերազմի վերջին օրը՝ նոյեմբերի 9-ին, համացանցում տեսանյութ տարածվեց, որտեղ հայ զինվորները ոգևորությամբ ներկայացնում էին «Իսկանդերի» առնվազն երկու հրթիռների արձակումն Ադրբեջանի ուղղությամբ։
Տեսանյութի հետ կապված, սակայն, եղան հակադարձումներ, որ այնտեղ այլ հրթիռային համակարգ է երևում։ Հատկանշական է, որ ՀՀ և ԱՀ Զինված ուժերի սպառազինությունում կա երեք տեսակի օպերատիվ տակտիկական հրթիռ՝ «Տոչկա», Ռ-17 «Էլբրուս» («Սկադ-Բ») և «Իսկանդեր»: Տեսանյութում հստակ երևում է, որ միևնույն արձակման կայանը 41 վայրկյան տարբերությամբ արձակում է երկու հրթիռ: Նշված երեք տեսակի տակտիկական հրթիռների կայանքներից «Տոչկան» ու «Էլբրուսը» կրում են մեկական հրթիռ, և կայանքից այլ հրթիռ արձակելու համար պետք է այն վերալիցքավորել, ինչը բավականին երկար գործընթաց է (ավելի քան 15 րոպե): «Իսկանդերի» արձակման կայանը, սակայն, կրում է երկու հրթիռ և կարող է դրանք բաց թողնել այդպիսի ժամանակահատվածում:
Ավելին, տեսանյութում նաև երևում է, որ երկու հրթիռների արձակումից առաջ կայանքի նկատմամբ դրանց դիրքը տարբերվում է: Դա ամբողջությամբ բնորոշ է «Իսկանդերին», քանի որ դրա արձակման կայանում հրթիռները տեղակայված են աջից և ձախից:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ ինչպես Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության, այնպես էլ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությունը, թե «Իսկանդեր» հրթիռային համալիրները Արցախյան վերջին պատերազմի ընթացքում չեն կիրառվել, իրականությանը չեն համապատասխանում։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանի Զինված ուժերի սպառազինությունում առկա են «Իսկանդեր-Է» տեսակի օպերատիվ տակտիկական հրթիռներ: Դրանք կրում են 480 կգ զանգվածով մարտագլխիկներ և ունեն 280 կմ հեռահարություն: Կախված մարտագլխիկի տեսակից՝ «Իսկանդերի» բեկորները կարող են մահաբեր լինել պայթյունից ընդհուպ մինչև 200 մետր հեռավորության վրա:

Министерство обороны России 25 февраля заявило, что ракетный комплекс «Искандер» не применялся в ходе конфликта в Нагорном Карабахе.
«По имеющимся у нас объективным и достоверным сведениям, подтвержденным, в том числе, системой объективного контроля, ни один из ракетных комплексов данного типа в ходе конфликта в Нагорном Карабахе не применялся», — отметил начальник департамента информации и массовых коммуникаций Минобороны РФ, генерал-майор Игорь Конашенков.
Напомним, что ранее, 23 февраля, в интервью 1in.am премьер-министр Никол Пашинян, отвечая на критику экс-президента Сержа Саркисяна о том, почему «Искандер» не стрелял на 3-й или 4-й день войны, заявил, что «Искандер» не взорвался на полную мощность.
В российском оборонном ведомстве выразили мнение, что премьер-министра Никола Пашиняна ввели в заблуждение в вопросе использования комплексов в регионе. «Судя по всему, премьер-министра Республики Армения господина Никола Пашиняна ввели в заблуждение, вследствие чего он использовал неточную информацию», — добавили в Минобороны РФ.
Сегодня, 26 февраля, президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе пресс-конференции для местных и иностранных СМИ также заявил, что азербайджанская сторона во время боев в Карабахе осенью 2020 года не зафиксировала использования Арменией комплексов «Искандер».
Тем не менее, «Искандер» армянская сторона применяла
Еще в последний день войны, 9 ноября, в сети появилась видеозапись, в которой армянские солдаты с энтузиазмом представляли запуск, как минимум, двух ракет «Искандера» в направлении Азербайджана.
После этого появились возражения, что в видеозаписи видна другая ракетная система. Следует отметить, что в арсенале Вооруженных сил Армении и Арцаха есть три вида оперативно-тактических ракет: «Точка», Р-17 «Эльбрус» («Скад-Б») и «Искандер». В видеозаписи отчетливо видно, как из одной пусковой установки выпускают две ракеты с разницей в 41 секунду. Две из трех указанных установок — «Точка» и «Эльбрус» — оснащены одной ракетой, и для того, чтобы выпустить из установки вторую ракету, ее нужно перезарядить, что потребует немало времени (более 15 минут). Пусковая установка «Искандера» же оснащена двумя ракетами и может выпускать их за указанный промежуток времени.
Более того, в видеозаписи также видно, что перед запуском двух ракет их положение относительно установки различается. Это вполне характерно для «Искандера», поскольку ракеты расположены с левой и с правой стороны пусковой установки.
Таким образом, можем констатировать, что заявление Министерства обороны России, как и заявление президента Азербайджана, что ракетный комплекс «Искандер» не применялся в ходе последней войны в Арцахе, не соответствуют действительности.
Напомним, что в арсенале Вооруженных сил Армении есть оперативно-тактические ракеты «Искандер-Э» с боеголовками массой 480 кг и дальностью поражения цели 280 км. В зависимости от вида боеголовки, осколки «Искандера» могут быть смертоносными на расстоянии вплоть до 200 метров.