Արցախի նախագահի ներկայացուցիչը հետախուզվում է Ռուսաստանում
Արթիկի համայնքապետի տեղակալ, Արցախի Հանրապետության նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Բորիս Ավագյանը վերջերս ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց իր հայտարարությունից հետո:
Նա, մասնավորապես, ասել էր, որ Արցախում ականազերծում իրականացնող HALO Trust բրիտական կազմակերպությունը Թուրքիային է փոխանցել Արցախի ականապատված տարածքների քարտեզը։
Մամուլում նաև գրվեց, որ Բորիս Ավագյանը Ռուսաստանում հետախուզման մեջ է գտնվում։ Ավագյանը նախորդ հոկտեմբերին, հարցազրույց տալով ռուսական մի կայքի, հայտարարել էր, որ Ռուսաստանում նա այլևս չի հետախուզվում: «Ինձ ստուգել են նշանակումից առաջ: Ես միայն Հայաստանի քաղաքացիություն ունեմ: Պարբերաբար շփումներ եմ ունենում Ռուսաստանի դիվանագիտական առաքելության հետ, իսկ այնտեղ արդեն մեկ կիլոմետր հեռավորություն կպահեին, եթե ինչ-որ բան այն չլիներ: Դա անցյալի օրերի գործ է»,- ասել էր նա:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է պարզել, թե արդյո՞ք Արցախի նախագահի ներկայացուցիչ նշանակված Բորիս Ավագյանը դեռևս գտնվում է հետախուզման մեջ։
Ո՞վ է Բորիս Ավագյանը
Բորիս Ավագյանը ռուսական իրավապահ ծառայությունների ուշադրության կենտրոնում հայտնվեց 2016 թվականի հուլիսին: ՌԴ ներքին գործերի նախարարությունում քրեական գործ էր հարուցել մաքսային տուրքերից խուսափելու հոդվածով: Նախնական տվյալներով՝ Ավագյանի հանցավոր խումբը Ռուսաստան էր ներկրել հագուստ և տեխնիկա՝ էժան շինանյութի անվան տակ: Խմբի հասցրած վնասի չափը հաշվվում էր 800 մլն ռուբլուց մինչև 4 միլիարդ ռուբլի: Ավագյանը չէր ընդունել իր մեղքը և դատարանի որոշմամբ հայտնվել էր տնային կալանքի տակ: 2016-ի սեպտեմբերին, սակայն, ըստ  Коммерсантъ-ի, Ավագյանին հաջողվել էր փախչել էլեկտրոնային թևնոցի բացակայության շնորհիվ: Նրա նկատմամբ հայտարարվել էր դաշնային հետախուզում: Այնուհետև Ավագյանին նկատել էին Ավստրիայում և Ֆրանսիայում։
Արդեն փախուստից հետո Ավագյանը ամուսնացել է մոդել, «Միս Աշխարհ» կոչմանն արժանացած Յուլյա Իոնինայի հետ: Ավելի ուշ ընտանիքը տեղափոխվել է Հայաստան: Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ 2018 թվականին Ավագյանը հրաժարվել է ՌԴ քաղաքացիությունից Հայաստանում քաղաքական կարիերա սկսելու համար:
Ներկայում Ավագյանը զբաղեցնում է Արթիկ համայնքի ղեկավարի տեղակալի պաշտոնը:
2020 թվականի արցախյան պատերազմի օրերին նա կարճ ժամանակով եղել է Արցախի ԱԺ նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով խորհրդական: Պատերազմից հետո Ավագյանը նշանակվել է Արցախի նախագահի ներկայացուցիչ՝ կրկին հատուկ հանձնարարությունների գծով:
Թեև Ավագյանը հայտարարել է, որ ինքն այլևս չի հետախուզվում ՌԴ-ում, բաց աղբյուրներն այլ բան են վկայում: ՌԴ ներքին գործերի նախարարության կայքում Բորիս Ավագյանը դեռ ներկայացված է հետախուզման մեջ գտնվող անձանց ցուցակում:
2020-ի հունվարին Ավագյանը ասուլիս էր հրավիրել Ռուսաստանում հարուցված գործը պարզաբանելու համար: Նա պատմել էր, որ ինքը Ռուսաստանում թուրքական ընկերությանն առնչվող մաքսանենգության տարրեր պարունակող գործ է բացահայտել, ինչից հետո ռուսական դաշնային ծառայությունները հայտնել են, որ ինքը հատուկ պաշտպանության կարիք ունի: Ավագյանը որոշել է մեկնել Հայաստան, սակայն այստեղ ոստիկանապետ Վլադիմիր Գասպարյանը նրան ստիպել է վերադառնալ Ռուսաստան: Դրանից հետո Ավագյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել ՌԴ-ում: Ավագյանի պաշտպանները հայտնել են նաև, որ ՌԴ-ից գործը չի փոխանցվել Հայաստանի իրավապահ մարմիններին, ինչն էլ, ըստ իրենց, ապացույց է, որ գործը շինծու է:
Բորիս Ավագյանը՝ Ռուսաստանի հետ միասնական պետություն ստեղծելու կողմնակից
Չնայած ՌԴ իրավապահ մարմինների հետ ունեցած խնդիրներին՝ Բորիս Ավագյանը ակտիվորեն կողմ է արտահայտվում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը և Ռուսաստանին համարում է Հայաստանի միակ դաշնակիցը։
«Ես կարծում եմ, որ Հայաստանում հակառուսական տրամադրություններ են զարգացվում ՆԱՏՕ-ի երկրների գործակալների միջոցով: Մասնավորապես, Թուրքիան երկար դարեր երազել է թուլացնել Ռուսաստանի ազդեցությունը Կովկասում: … Ռուսաստանը մեր միակ ռազմավարական գործընկերն ու դաշնակիցն է, իսկ ՌԴ նախագահը ամբողջ հայ ժողովրդի բարեկամը»,- հայտարարել է Ավագյանը։
Ըստ նրա՝ Թավշյա հեղափոխությունից հետո Հայաստանը պետք է շարժվեր Ռուսաստանի հետ ինտեգրացիայի ուղղությամբ. «Հայկական հանրապետությունը Ռուսական կայսրության և ԽՍՀՄ-ի վաստակն է: Բայց 1991-ին մենք արթնացանք, միանգամից հանրաքվե արեցինք ինքնիշխանության համար: Սակայն, ըստ էության, մեզ ոչ ոք չհարցրեց՝ մենք ուզում էինք անջատվել (Ռուսաստանից- խմբ.), թե՝ ոչ»:
Ավագյանի կարծիքով՝ պետք է միասնական պետություն ստեղծել Ռուսաստանի և Բելառուսի հետ, որը կունենա միասնական Կենտրոնական բանկ և միասնական հարկային համակարգ:
HALO Trust-ի մասին հայտարարությունը
Բորիս Ավագյանի անունը մամուլում ակտիվորեն շրջանառվեց Արցախում ականազերծման աշխատանքներ իրականացնող բրիտանական HALO Trust ընկերության մասին սկանդալային հայտարարությունից հետո։
Բորիս Ավագյանը մարտի 11-ին 24news.am-ին հայտնել էր, որ բրիտանական HALO Trust ընկերությունը թուրքական հատուկ ծառայություններին է փոխանցել Արցախում առկա ականապատված տարածքների քարտեզը: «Վտանգավոր տարածքները ուսումնասիրելու անվան տակ այս ընկերությունն իրականացրել է հետախուզական գործողություններ Արցախի ամբողջ տարածքում»,- ասել էր Ավագյանը։
Ըստ նրա՝ քարտեզի տրամադրումը հնարավորություն է տվել 44-օրյա պատերազմի ժամանակ բարեհաջող հաղթահարել Արցախի Պաշտպանության բանակի պաշտպանական ականապատված տարածքները: Տեղեկությունը արտատպել և տարածել էին մի շարք կայքեր, այդ թվում՝ News.am-ը, Lragir.am-ը, Panorama.am-ը, Tert.am-ը և այլն:
HALO Trust-ը պաշտոնական հայտարարություն էր տարածել՝ հերքելով Ավագյանի տեղեկությունները: Ըստ կազմակերպության, Ավագյանի պնդումը «բացարձակապես սուտ է»:
Մարտի 12-ին արդեն HALO Trust-ի մասին հրապարակումն ուղարկվել է Արցախի Ազգային անվտանգության ծառայություն՝ սահմանված ընթացակարգով քննելու համար:
Fip.am-ի հետ զրույցում Արցախի նախագահի մամուլի խոսնակ Լուսինե Ավանեսյանը նշեց, որ Բորիս Ավագյանը իրավասու չէ խոսել Արցախի նախագահի անունից։
Ամփոփելով` կարող ենք արձանագրել, որ Հայաստանում և Արցախի Հանրապետությունում քաղաքական պաշտոններ զբաղեցնող Բորիս Ավագյանը, ըստ Ռուսաստանի ներքին գործերի նախարարության կայքի, այդ երկրում գտնվում է քրեական հետախուզման մեջ։
Թեգեր` HALO TRUSTԱրայիկ ՀարությունյանԱրցախԲորիս Ավագյան
Էրդողանը չի ասել, թե «Գազայի բնակիչները չեն լքի իրենց հողը՝ ի տարբերություն Ղարաբաղի հայերի»․ կեղծ լուր՝ սունկ կայքերում
13:15, 30 Հկտ, 2023
Մի շարք սունկ կայքեր հոկտեմբերի 29-ին լուր են տարածել, թե Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ «Գազայի բնակիչները...

Заместитель руководителя общины Артик, представитель президента Республики Арцах по особым поручениям Борис Авакян оказался в центре внимания после своего недавнего заявления.
Он, в частности, сказал, что британская организация HALO TRUST, занимающаяся обезвреживанием мин в Арцахе, передала Турции карту заминированных территорий Арцаха.
Пресса также писала о том, что Борис Авакян находится в розыске в России. В октябре прошлого года в интервью одному российскому сайту Авакян заявил, что в России его больше не разыскивают. «Меня же проверяли перед назначением. Гражданство у меня только армянское. Регулярно общаюсь с дипмиссией России, а там уж точно не подошли бы на километр, если что не так. Все те дела – минувших дней», — сказал он.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить, находится ли Борис Авакян, назначенный представителем президента Арцаха, все еще в розыске.
Кто такой Борис Авакян?
В поле зрения правоохранительных органов России Борис Авакян попал в июле 2016 года. В министерстве иностранных дел РФ было возбуждено уголовное дело по статье уклонения от уплаты таможенных пошлин. По предварительным данным, преступная группа, организованная Авакяном, ввезла в Россию одежду и технику под видом дешевых стройматериалов. Ущерб, причиненный группой, оценивался от 800 миллионов до 4 миллиардов рублей. Авакян свою вину не признал и решением суда оказался под домашним арестом. Однако в сентябре, согласно «Коммерсанту», Авакяну удалось сбежать из-за отсутствия электронного браслета. Он был объявлен в федеральный розыск. Позже Авакяна видели в Австрии и во Франции.
Уже после побега Авакян женился на модели, «Миссис мира» Юлии Иониной. Позже семья переселилась в Армению. Согласно публикациям в прессе, в 2018 году Авакян отказался от российского гражданства, чтобы заняться политической карьерой в Армении.
В настоящее время Авакян занимает должность заместителя руководителя общины Артик.
В дни арцахской войны 2020 года он недолгое время был советником председателя НС Арцаха по особым поручениям. После войны Авакян был назначен представителем президента Арцаха – и опять-таки по особым поручениям.
Хотя Авакян и заявил, что больше не разыскивается в России, открытые источники говорят об обратном. На сайте министерства внутренних дел РФ Борис Авакян числится в списке лиц, находящихся в розыске.
В январе 2020 года Авакян созвал пресс-конференцию, чтобы дать разъяснения в связи с делом, возбужденным в России. Он рассказал, что раскрыл в России дело, связанное с турецкой компанией, содержащее элементы контрабанды, и после этого российские федеральные службы сообщили, что он нуждается в особой защите. Авакян решил отправиться в Армению, однако начальник полиции Владимир Гаспарян заставил его вернуться обратно в Россию. После этого в России было возбуждено уголовное дело против Авакяна. Адвокаты Авакяна также сообщили, что дело не было передано из РФ в правоохранительные органы Армении, что, по их словам, доказывает, что дело сфальсифицировано.
Борис Авакян – сторонник создания единого государства с Россией
Несмотря на проблемы с правоохранительными органами РФ, Борис Авакян активно выступает за развитие отношений с Россией и считает Россию единственным союзником Армении.
«Я считаю, что антироссийские настроения в Армении развиваются с помощью агентов стран НАТО. В частности, Турция долгие годы мечтала о том, чтобы ослабить влияние России на Кавказе. … Россия – наш единственный стратегический партнер и союзник, а президент РФ – друг всего армянского народа», — заявил Авакян.
По его словам, после Бархатной революции Армении следовало пойти по пути интеграции с Россией: «Армянская республика – заслуга Российской империи и СССР. Но в 1991 году мы проснулись, сразу провели референдум о суверенитете. Однако нас, по сути, никто не спрашивал, хотели ли мы отделяться (от России, — ред.)».
По мнению Авакяна, следует создать единое государство с Россией и Беларусью, имеющее единый Центральный банк и единую налоговую систему.
Заявление о HALO Trust
Имя Бориса Авакяна стало широко упоминаться в прессе после скандального заявления о британской компании HALO Trust, занимающейся обезвреживанием мин в Арцахе.
11 марта Борис Авакян сообщил 24news.am, что британская компания HALO Trust передала турецким спецслужбам карту заминированных территорий Арцаха. «Под видом изучения опасных территорий эта компания осуществляла разведывательную деятельность на всей территории Арцаха», — сказал Авакян.
По его словам, передача карты позволила благополучно преодолеть заминированные оборонительные территории Армии обороны Арцаха в дни 44-дневной войны. Информацию перепечатали и распространили такие информационные сайты, как News.am, Lragir.am, Panorama.am, Tert.am и другие.
HALO Trust выступила с официальным заявлением, опровергая сведения Авакяна. Согласно заявлению организации, слова Авакяна были «абсолютной ложью».
12 марта публикация о HALO Trust была отправлена в Службу национальной безопасности Арцаха для проведения расследования по установленной процедуре.
Пресс-секретарь главы Арцаха Лусине Аванесян в беседе с Fip.am отметила, что Борис Авакян не компетентен говорить от имени президента Арцаха.
Подведя итоги, можем констатировать, что Борис Авакян, занимающий политические должности в Армении и Республике Арцах, согласно сведениям сайта министерства внутренних дел России, находится в уголовном розыске в этой стране.