Իրանի արտաքին քաղաքականության սխալ ընկալումը Հայաստանում
Օգոստոսի 6-ին Իրանում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և ԻԻՀ նախագահ Հասան Ռոհանիի  հանդիպման ֆոնին բազմաթիվ հայաստանցի կարծիք ձևավորողներ (opinion makers) և արևելագետներ տարբեր լրատվամիջոցներում և սոցիալական ցանցերում մեկնաբանեցին այցի արդյունքները:
Լեռնային Ղարաբաղ
Առանձնահատուկ ոգևորություն առաջացրեցին Իրանի նախագահի խոսքերն առ այն, որ Ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը կարող է լինել բացառապես քաղաքական ճանապարհով, և իր երկրի համար կարևոր է տարածաշրջանի խաղաղությունն ու կայունությունը: Այս հայտարարությունը ոմանք մեկնաբանեցին որպես հստակ ուղերձ Ադրբեջանին: Այսպես, օրինակ, ըստ իրանագետ Արմեն Իսրայելյանի՝  «Անվտանգության վերաբերյալ շատ կարևոր էր Իրանի նախագահի հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի մասին: Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպման ժամանակ Ռոհանին հայտարարեց, որ Իրանն ամեն ինչ անելու է՝ թույլ չտալու իր սահմանների մոտ ապակայունացում: Սա առաջին հերթին կարևոր մեսիջ էր ուղղված Ադրբեջանին»:
Մինչդեռ, ըստ ԻԻՀ նախագահի պաշտոնական ներկայացուցչության կայքի, Ռոհանին ասել է. «Իրանի համար շատ կարևոր է իր սահմանների կատարյալ անվտանգությունը: Հույս ունենք, որ երկու հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի ջանքերի և նախաձեռնությունների շնորհիվ մենք ականատես կլինենք խնդրի խաղաղ կարգավորմանը: Եթե երկու կողմերը խնդրի խաղաղ կարգավորման հստակ կամք դրսևորեն, հնարավոր լուծումների ուղիներ առկա են»: Նման հայտարարությունները Ղարաբաղյան կոնֆլիկտի  մասին դիվանագիտական նորմա են, արվել են իրանցի քաղաքական գործիչների (ալդ թվում Ռոհանիի) կողմից բազմիցս և որևէ նոր տեղեկություն չեն պարունակում: Վստահաբար Իրանը ձգտում է ունենալ անվտանգ սահմաններ, սակայն այդ նախադասությունը որևէ կերպ Ադրբեջանին ուղղված ուղերձ համարելը սխալ է:
Իրանի ու Ադրբեջանի խնդիրները
Ղարաբաղյան հակամարտության հարցում Իրանին հայամետ ներկայացնող արևելագետներից շատերը հաճախակի նշում են, որ Թեհրանը ունի մի շարք հակասություններ Բաքվի հետ: Այսպես, օրինակ, իրանագետ Ահարոն Վարդանյանը Aravot.am-ին տրված հարցազրույցի ընթացքում նշել էր, — «Գաղտնիք չէ, որ Իրանն ու Ադրբեջանն ունեն բազմաթիվ խնդիրներ՝ ամենատարբեր ոլորտներում»։ Այդուհանդերձ, անգամ հաշվի առնելով ԻԻՀ անհանգստությունը Իրանական Ադրբեջան նահանգի հանդեպ Ադրբեջանի քաղաքականության վերաբերյալ՝ 2013թ. ի վեր Թեհրանի և Բաքվի հարաբերությունները դժվար է բնութագրել որպես բացասական և բազմաթիվ խնդիրներ ունեցող: Հակառակը՝ Հասան Ռոհանիի նախագահության օրոք Բաքուն և Թեհրանը մի շարք քայլեր են ձեռնարկել նախկին տարաձայնությունները հարթելու ուղղությամբ: Այս հարցում հատկապես շահագրգռված է Ադրբեջանը, որը հստակ քայլեր է ձեռնարկում ստեղծելու Ռուսաստան-Ադրբեջան-Իրան սերտ համագործակցություն: Այս նպատակին հասնելու համար Ադրբեջանի նախագահ Ալիևն անգամ Սիրիայի հարցում Իրանին հաճելի դիրքորոշում էր ընդունել:
Վերջին տարիներին երկու երկրների հարաբերություններում առանձնահատուկ ռազմավարական նշանակություն ունի Աստարա-Ռեշտ-Կազվին երկաթգծի կառուցումը, որի բացումը նախատեսվում է այս տարի, իսկ 2015 թթ. Իրանի և Ադրբեջանի միջև առևտրի միջին տարեկան ծավալը կազմել է մոտ 500 մլն: Մինչդեռ Հայաստան-Իրան երկաթգծի ապագան, մեղմ ասած, մշուշոտ է, իսկ մեր երկրի դեպքում առևտրաշրջանառության ծավալը անցած տարիներին համարյա կրկնակի ցածր է՝ Իրան-Ադրբեջանի համեմատ: Հայաստան-Իրան առևտրի ամենամեծ ծավալը եղել է 2012-ին՝ 328 մլն. դոլար՝ դրանից հետո զգալի անկում ապրելով (անցած տարի ԻԻՀ-ՀՀ առևտրի ծավալը նվազել է 15 տոկոսով):
Ավելին՝ իրանական մամուլի կանոնավոր մոնիտորինգը հստակ ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանը զգալիորեն առաջընթաց է ապրել անցած տարիներին Իրանում ադրբեջանամետ լոբբինգ և քարոզչություն կատարելու հարցում: Հետևաբար՝ որոշ իրանագետների և քաղաքագետների ձգտումը ՀՀ ներքին լսարանի աչքերում Իրանի վերաբերմունքը Ադրբեջանի հանդեպ բացասական և Հայաստանի հանդեպ՝ դրական ներկայացնելը կասկածելի է թվում:
Եթե այս միտումները համատարած չլինեին, ապա կարելի էր մտածել, որ որոշ արևելագետներ ցանկալին իրականության հետ են խառնել, սակայն երևույթի տարածվածությունը տեղիք է տալիս կարծելու, որ կամ Հայաստանի ներսում բնավ չեն հասկանում, թե ինչպես են գործում միջազգային հարաբերությունները, կամ էլ կազմակերպված փորձ է արվում ՀՀ-ԻԻՀ հարաբերությունները ներկայացնել որպես գործող իշխանությունների արտաքին քաղաքականության հաջողության օրինակ: Սա վստահաբար տնտեսական ցուցանիշների և մի կողմից Հայաստան-Իրան, մյուս կողմից Ադրբեջան-Իրան ծրագրերի համեմատությունից բխող եզրահանգումներին հակասում է: Կա հստակ իրականություն և օբյեկտիվ փաստեր, որոնց ճիշտ ընկալումը կարևոր է հայ-իրանական ապագա հարաբերությունները խթանելու և մի օր իսկապես Իրանի համար տարածաշրջանի միանձնյա գործընկերը դառնալու համար:
Թեգեր` ArmeniaIranԱդրբեջանԱհարոն ՎարդանյանԱրմեն ԻսրայելյանԻրանԼեռնային ՂարաբաղՀայաստանՂարաբաղյան կոնֆլիկտՌոհանիՍերժ Սարգսյան
Ռուսաստանյան РБК լրատվական գործակալության եթերում Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը, անդրադառնալով դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանցի այսպես կոչված էկոակտիվիստների կողմից...

Неправильное восприятие внешней политики Ирана в Армении
На фоне встречи 6 августа в Иране президента Республики Армения (РА) Сержа Саргсяна и президента Исламской Республики Иран (ИРИ) Хасана Роухани многочисленные лица, формирующие общественное мнение (opninion-makers), и востоковеды прокомментировали в СМИ и социальных сетях результаты визита.
Нагорный Карабах
Особое волнение вызвали слова президента Ирана, что решение карабахского конфликта может быть исключительно политическим путем, и для его страны важны региональный мир и стабильность. Некоторые расценили это заявление как четкий сигнал Азербайджану. Так, например, по словам ирановеда Армена Исраеляна: «В контексте безопасности очень важным стало заявление президента Ирана Хасана Роухани по карабахской проблеме. В ходе встречи с Сержем Саргсяном Роухани заявил, что Иран сделает все, чтобы не допустить дестабилизации ситуации у своих границ. Это, в первую очередь, важный месседж, адресованный Азербайджану» .
Между тем как, согласно официальному сайту представительства президента Ирана, Роухани сказал: «Для Ирана очень важна идеальная безопасность своих границ.  Надеемся, что благодаря усилиям двух соседних стран – Азербайджана и Армении,  мы станем свидетелями мирного урегулирования. Если обе стороны продемонстрируют четкую волю для мирного урегулирования проблемы, то возможные пути решения наличествуют». Подобные заявления касательно карабахского конфликта являются дипломатической нормой, они неоднократно были сделаны иранскими политическими деятелями (в том числе и Роухани) и не содержат никакой новой информации. Конечно, Иран стремится иметь безопасные границы, однако это предложение никоим образом нельзя считать месседжем Азербайджану.
Проблемы Ирана и Азербайджана
В вопросе карабахского конфликта многие востоковеды, представляющие Иран про-армянским, часто отмечают, что у Тегерана ряд разногласий с Баку. Так, например, ирановед Агарон Варданян в интервью Aravot.am отметил: «Не секрет, что между Ираном и Азербайджаном существует множество проблем в самых различных сферах».
Тем не менее, даже принимая во внимание озабоченность Ирана в связи с политикой Азербайджана касательно иранской провинции Азербайджан, начиная с 2013 года отношения между Тегераном и Баку сложно охарактеризовать как негативные и проблематичные. Напротив, при президенствовании Хасана Роухани Баку и Тегеран предприняли ряд шагов в направлении сгладить прежние разногласия. В этом вопросе особенно заинтересован Азербайджан, который предпринимает  четкие шаги для установления тесного сотрудничества между Россией, Азербайджаном и Ираном. Для достижения этой цели, президент Азербайджана Ильхам Алиев принял лестную для Ирана позицию по Сирии.
В последние годы особое стратегическое значение в отношениях между двумя странами имеет строительство железной дороги Астара-Решт-Казвин, которую планируется открыть в этом году. А в 2015 году среднегодовой объем торговли между Ираном и Азербайджаном составил приблизительно 500 млн. Между тем как, будущее железной дороги Иран-Армения, мягко говоря, туманно, а в случае с нашей страной — показатель товарооборота за прошедшие годы почти вдвое ниже по сравнению с Иран-Азербайджаном. Наибольший объем торговли Иран-Армения был в 2012 году — 328 миллионов долларов, пережив после этого значительный спад (в 2016 году объем торговли ИРИ-РА снизился на 15%).
Более того, регулярный мониторинг иранской прессы четко показывает, что в последние годы Азербайджан добился значительного прогресса в вопросе проазербайджанского лоббинга в Иране и пропаганды. Следовательно, стремление некоторых ирановедов и политологов представить внутренней аудитории Армении отношение Ирана к Азербайджану в негативном свете и  в положительном к Армении, кажется сомнительным.
Если бы эти тенденции не были так широко распространены, то можно было бы подумать, что некоторые востоковеды перепутали желаемое с действительностью, однако распространенность этого явления дает причины полагать, что либо внутри Армении вовсе не понимают, как действуют международные отношения, либо предпринимается организованная попытка представить отношения РА-ИРИ как успешный пример внешней политики действующих властей.
Это, конечно, противоречит заключениям, вытекающим из сравнения экономических показателей и программ Армения-Иран с одной стороны и Азербайджан-Иран с другой стороны. Существуют явная действительность и объективные факты, правильное восприятие которых является важным для активизации армяно-иранских отношений и для того, чтобы в один прекрасный день стать по-настоящему единоличным партнером Ирана.