Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսաստանցի լրագրող Վլադիմիր Պոզներին տված հարցազրույցում, անդրադառնալով Հայաստանից շարունակական արտագաղթին, հայտարարել է, որ միայն իր նախագահության տարիներին է Հայաստանում եղել միգրացիայի դրական ցուցանիշ։ «Միգրացիոն սալտոն միշտ եղել է բացասական, և, իմիջիայլոց, միակ երեք տարիները՝ դրական միգրացիոն սալտոյով, իմ նախագահության վերջին երեք տարիներն էին»,- ասել է Քոչարյանը։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրեց անկախության տարիներին (1991 թվականից մինչ օրս) Հայաստանից մեկնածների ու ժամանածների վիճակագրությունը։
Միգրացիայի դրական սալտո նշանակում է, որ երկիր ժամանողների թիվն ավելի մեծ է, քան երկրից մեկնողներինը։ Պարզվում է, սակայն, որ միգրացիայի դրական սալտո Հայաստանում արձանագրվել է նաև 2018, 2019 և 2020 թվականներին։
Ինչպիսին է եղել միգրացիայի պատկերը Հայաստանի ղեկավարների օրոք
Լևոն Տեր-Պետրոսյան
Վիճակագրական կոմիտեի տվյալների արխիվում բացակայում են 1991 թվականի միգրացիայի ցուցանիշները, իսկ 1992-94 թվականների տվյալներում սխալանքը բավական մեծ է, քանի որ միգրանտների մի մասը եղել են Ադրբեջանից տեղահանվածները, և վերջիններիս շարժը ոչ միշտ է հնարավոր եղել արձանագրել։
Այնուամենայնիվ, ըստ պաշտոնական վիճակագրական ցուցանիշների, առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի նախագահության տարիներին (1991-1998) Հայաստանից արտագաղթել է 586,800 մարդ։ Տեր-Պետրոսյանի կառավարման բոլոր տարիներին միգրացիոն սալտոն եղել է բացասական։
Ռոբերտ Քոչարյան
Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի նախագահության 10 տարիներին (1998-2008 թթ․) Հայաստանից արտագաղթել է ընդհանուր 33,200 մարդ։ Եվ չնայած սրան՝ անկախությունից ի վեր առաջին անգամ 2004-2006 թվականներին է արձանագրվել մեկնողների ու ժամանողների դրական տարբերություն։ Այսինքն՝ այդ տարիներին Հայաստան ավելի շատ մարդ եկել է, քան մեկնել։
Սերժ Սարգսյան
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակահատվածում (2008-2018) Հայաստանը լքել է 372,600 մարդ։ Նրա կառավարման տարիներից և ոչ մեկում միգրացիոն սալտոն չի եղել դրական։
Նիկոլ Փաշինյան
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո այս պատկերը կտրուկ փոխվել է։ Սկսած 2018 թվականից Հայաստան ժամանողների թիվը գերակշռել է մեկնողների թվին։ Սկսել է փաստացի ներգաղթ։ Ըստ վիճակագրական կոմիտեի տվյալների՝ վերջին երեք տարում Հայաստան է ժամանել մոտ 38,000-ով ավել մարդ։ Երեք տարիներին էլ սալտոն դրական է եղել։
Ամփոփելով՝ փաստենք, որ երկրորդ նախագահի կողմից հնչեցված միտքը, թե միայն իրեն է հաջողվել միգրացիայի դրական սալտո ապահովել, սխալ է։ Թեև իսկապես իր նախագահության տարիներին՝ 2004-2006 թվականներին, սալտոն եղել է դրական, սակայն Նիկոլ Փաշինյանի վարչապետության երեք տարիներին ժամանողները մշտապես գերազանցել են մեկնողներին, և արձանագրվել է միգրացիայի դրական ցուցանիշ։

В интервью российскому журналисту Владимиру Познеру второй президент Армении Роберт Кочарян, говоря о продолжающейся миграции из Армении, заявил, что только во время его президентства в Армении был положительный показатель миграции.
«Миграционное сальдо всегда был отрицательным. Единственные 3 года с положительным сальдо – последние 3 года моего президентства», — сказал Кочарян.
«Платформа проверки фактов» изучила статистику касательно покинувших Армению и прибывших в страну за годы независимости (с 1991 года по настоящее время).
Положительное миграционное сальдо означает, что число прибывающих в страну превышает число уезжающих. Однако выясняется, что положительное миграционное сальдо было зарегистрировано в Армении и в 2018, 2019 и 2020 годах.
Какова была картина миграции при лидерах Армении?
Левон Тер-Петросян
В архиве данных Статкомитета нет показателей миграции за 1991 год, а в 1992-94 годах погрешность довольно большая, так как часть мигрантов составляли переселенцы из Азербайджана, перемещение которых не всегда можно было зафиксировать.
Тем не менее, согласно показателям официальной статистики, в годы президентства первого президента Левона Тер-Петросяна (1991-1998гг.) из Армении эмигрировали 586, 800 человек. За все годы президентства Тер-Петросяна миграционное сальдо было отрицательным.
Роберт Кочарян
За 10 лет президентства второго президента Армении Роберта Кочаряна (1998-2008гг.) из Армении эмигрировало 33,200 человек. Несмотря на это, впервые с момента обретения независимости, в 2004–2006 годах, наблюдалась положительная разница между уезжающими и прибывшими. То есть, в те годы в Армению приехало больше людей, чем уехало.
Серж Саргсян
За время президентства третьего президента Армении Сержа Саргсяна (2008-2018 гг.) Армению покинуло 372,600 человек. За все годы президентства Саргсяна миграционное сальдо не было положительным.
Никол Пашинян
Картина миграции кардинально изменилась после революции 2018 года. Начиная с 2018 года число прибывших в Армению превысило число уезжающих. Фактическая началась иммиграция. По данным Статкомитета, за последние три года в Армению прибыло около 38 тысяч человек. Сальдо было положительным все три года.
В заключение отметим, что высказанная вторым президентом мысль о том, что только ему удалось добиться положительного миграционного сальдо, ошибочна. Несмотря на то, что, действительно, во время его президентства, в 2004-2006 годах, сальдо был положительным, однако за три года премьерства Никола Пашиняна число прибывших в страну всегда превышало число покинувших и был зафиксирован положительный показатель миграции.