Վերջին օրերին հայկական մամուլում ակտիվորեն քննարկվում էին Վրաստանում թուրքական ռազմաբազա կառուցելու մասին տեղեկությունները։ Ըստ դրանց՝ Թուրքիան Ջավախքում պատրաստվում է կառուցել ավիաբազա, որը կարող է օգտագործել ավելի կարճ ճանապարհով Ադրբեջանի ռազմական բազաներ հասնելու համար։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է այս խոսակցությունների աղբյուրները և հետազոտել է բաց աղբյուրների տեղեկությունները։
Ինչ են քննարկում հայկական լրատվականները
Թուրքիայի՝ Ջավախքում և Մառնեուլիում կառուցվելիք ռազմաբազաների մասին խոսակցությունները կրկին տարածվեցին 2020 թ. աշնանը՝ մինչև պատերազմը և պատերազմի ընթացքում՝ սկզբնական շրջանում հիմնականում ռուսական լրատվամիջոցներին հղում անելով։
«Արմնյուզ» հեռուստաընկերությունն օրեր առաջ՝ ապրիլի 14-ին, կրկին անդրադարձել էր այս թեմային՝ որպես տեղեկության աղբյուր ներկայացնելով ռուսական մամուլը։
Լրատվամիջոցներում տարածվող մեկ այլ պնդմամբ՝ Ջավախքում նախկին ռուսական բազայի տեղում հիմնվում է թուրքական ռազմաբազա։ «Դեռ հայտնի չէ՝ Ջավախքինը 100 տոկոսանոց հաստատ ծրագի՞ր է, թե՞ ոչ»,- ասվում է «Արմնյուզի»՝ այս թեմայով երկրորդ ռեպորտաժում։
Ռեպորտաժում, միևնույն ժամանակ, մեջբերվում է արաբագետ Արմեն Պետրոսյանի խոսքը, որում վերջինս նշում է, որ հենց Վրաստանն է ավելի վաղ Ջավախքում կառուցել սեփական «ռազմական օբյեկտ», իսկ այլ երկրների հետ համագործակցության մասին խոսք չկա։ Այս թեմայով քննարկում եղել է նաև Հայաստանի երկրորդ հեռուստաալիքի եթերում։
Թուրքիան «մի քանի անգամ» ռազմաբազա է կառուցել Վրաստանում
Հայկական մեդիայում Վրաստանի տարածքում թուրքական ռազմաբազայի կառուցման մասին քննարկումները նորություն չեն․ դրանք ակտիվանում են վերջին մի քանի տարիներին՝ որոշակի ընդմիջումներով։ 2016 թ. սկզբին քննարկվում էր Վրաստանում և Նախիջևանում ռազմաբազա կառուցելու հարցը։ «Ռազմաբազա կառուցելու» հարցը Վրաստանի և Թուրքիայի իշխանությունները քննարկել են դեռ 2004-ին, ինչը կրկին տարածվել էր մամուլում։ Այս քննարկումները ժամանակին լուրջ արձագանք էին գտել նաև ջավախահայերի շրջանում։
Բոլոր տարիներին քննարկումները վերաբերում էին հիմնականում ադրբեջանաբնակ Մառնեուլի քաղաքի ավիաբազային և Ջավախքում նախկին ռուսական ռազմաբազայի վայրում կառուցվելիք բազային։
Հատկանշական է, որ թե՛ վրացական և թե՛ միջազգային արժանահավատ աղբյուրներում Վրաստանում կառուցվող կամ կառուցվելիք ռազմաբազայի մասին հրապարակումներ չկան․ առկա բոլոր տեղեկությունները վերաբերում են թուրքական դրամաշնորհներով վերականգնվող վրացական ռազմաբազային։ Բացի այդ, այս համագործակցությունը մինչ այս չի ներառել թուրքական ուժերի անմիջական ներկայություն Վրաստանի տարածքում։
Թուրք-վրացական ռազմական համագործակցությունը ևս նոր չէ
Վրաստանում Թուրքիայի ռազմական ներկայության մասին խոսակցությունների հիմքում վրաց-թուրքական զարգացող համագործակցությունն է։
Այս համագործակցությունն ունի տասնյակ տարիների պատմություն՝ սկսած Սովետական Միության փլուզումից։ 1992 թվականին ռազմական կրթության ոլորտում եռակողմ համաձայնագիր է կնքվել Վրաստանի, Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև։ Թուրքիան և Վրաստանը ռազմական վարժանքների, տեխնոլոգիաների և գիտության ոլորտի համաձայնագիր էին կնքել 1996 թվականին։
Մառնեուլիի ավիաբազան վնասվել էր 2008 թվականի ռուս-վրացական պատերազմի ընթացքում՝ ռուսական կողմի հարվածներից, որից հետո Թուրքիան և Վրաստանը համագործակցում են նաև այդ ռազմաբազայի արդիականացման և վերազինման ուղղությամբ՝ Թուրքիայից տրամադրվող դրամաշնորհների միջոցով։ Նպատակներից մեկը ավիաբազան ՆԱՏՕ-ի չափանիշներին համապատասխանեցնելն է։ Միայն 2020 թվականին երկու երկրների միջև ռազմական համագործակցության շրջանակում Թուրքիան շուրջ 18 միլիոն դոլար է տրամադրել Վրաստանին, որից ավելի քան 14 միլիոնը՝ հենց Մառնեուլիի ավիաբազայի վերազինման աշխատանքների համար։
Ուսումնասիրելով արբանյակային լուսանկարները՝ կարող ենք նկատել, որ 2020 թվականի ընթացքում Մառնեուլիի ավիաբազայում վերանորոգման աշխատանքներ են տեղի ունեցել։
2008 թվականի պատերազմի հենց առաջին օրը ռուսական զորքերի կողմից ռմբակոծված մեկ այլ՝ Թբիլիսիից 20 կիլոմետր հեռավորության վրա գտնվող Վազիանիի ռազմաբազան ևս տարիներ առաջ վերականգնվել է Թուրքիայի ֆինանսական աջակցությամբ։
Ռազմաբազա կառուցելու վերաբերյալ ակտիվ քննարկումներ չկան նաև վրացական և թուրքական մամուլում, որտեղ տեղ են գտել ռազմական համագործակցության վերաբերյալ միայն պաշտոնական տեղեկությունները։
Ամփոփելով՝ կարող ենք փաստել, որ վրաց-թուրքական ռազմական համագործակցությունն իսկապես զարգանում է մեծ ակտիվությամբ, սակայն պնդումները, թե Թուրքիան ռազմաբազա է կառուցում Մառնեուլիում, մանիպուլյատիվ են․ վերջինս աջակցում է Մառնեուլիում գործող վրացական ավիաբազայի վերազինմանը՝ առանց անմիջական ռազմական ներկայության։ Իսկ Ջավախքում Թուրքիայի կողմից ռազմաբազա կառուցելու մասին խոսակցությունները հաստատող կամ հերքող որևէ տեղեկություններ առկա չեն։

Турецкая военная база в Грузии? По следам слухов
В последние дни в армянской прессе активно обсуждаются сведения о строительстве турецкой военной базы в Грузии. Согласно этим сведениям, Турция собирается построить в Джавахке аэродром, с которого можно будет добраться до военных баз Азербайджана по более короткому маршруту.
«Платформа проверки фактов» изучила источники этих слухов и информацию из открытых источников.
Что обсуждают армянские СМИ?
Слухи о строительстве турецких военных баз в Джавахке и Марнеули распространились также осенью 2020 года – до и во время войны. В первое время пресса ссылалась на российские СМИ.
Телеканал «Армньюс» несколько дней назад, 14 апреля, вновь обратился к этой теме, представив в качестве источника информации российскую прессу.
По данным другого СМИ, на месте бывшей российской базы в Джавахке создается турецкая военная база. «Пока неизвестно, является ли программа Джавахка на 100% реализуемой или нет», — говорится во втором репортаже «Армньюс» на эту тему.
В то же время в репортаже цитируются слова араболога Армена Петросяна, который отмечает, что ранее именно Грузия построила свой «военный объект» в Джавахке, и о сотрудничестве с другими странами речи не идет. Обсуждение по этой теме состоялось и в эфире Второго армянского телеканала.
Турция «несколько раз» строила военную базу в Грузии
Обсуждения в армянских СМИ касательно строительства турецкой военной базы в Грузии не новость․ Они усиливаются в последние несколько лет с небольшими перерывами. В начале 2016 года обсуждался вопрос строительства военной базы в Грузии и Нахиджеване. Вопрос «строительства военной базы» обсуждался властями Грузии и Турции еще в 2004 году, о чем также писала пресса. Эти обсуждения когда-то нашли серьезный отклик среди армян Джавахка.
Речь за все эти годы шла об авиабазе в населенной азербайджанами городе Марнеуле и базе, которая должна быть построена на месте бывшей российской военной базы в Джавахке.
Примечательно, что ни в грузинских, ни в международных источниках публикаций о строящейся военной базе в Грузии нет. Вся имеющаяся информация касается грузинской военной базы, которая восстанавливается за счет турецких грантов. Кроме того, это сотрудничество не включает прямого присутствия турецких войск на территории Грузии.
Турецко-грузинское военное сотрудничество также не является новостью
В основе разговоров о военном присутствии Турции в Грузии лежит развивающееся грузино-турецкое сотрудничество.
История этого сотрудничества насчитывает десятки лет, начиная с распада Советского Союза. В 1992 году между Грузией, Турцией и Азербайджаном было подписано трехстороннее соглашение о сотрудничестве в сфере военного образования. Турция и Грузия подписали в 1996 году соглашение о сотрудничестве в сфере военной науки, техники и образования.
Авиабаза Марнеули была повреждена во время российско-грузинской войны в 2008 году в результате российских ударов. После этого Турция и Грузия сотрудничают в модернизации и переоснащении военной базы за счет турецких грантов. Одна из целей – привести авиабазу в соответствие со стандартами НАТО. Только в 2020 году в рамках военного сотрудничества между двумя странами Турция предоставила Грузии около 18 миллионов долларов, из которых более 14 миллионов долларов пошло на переоснащение авиабазы ​​Марнеули.
При изучении спутниковых снимков можно заметить, что в 2020 году на авиабазе Марнеули были проведены ремонтные работы.
При финансовой поддержке Турции была восстановлена ​​еще одна расположенная в 20 км от Тбилиси военная база Вазиани, которая подверглась бомбардировке со стороны российских ВС в первый же день войны 2008 года.
Активных обсуждений касательно строительства военной базы нет также в грузино-турецкой прессе, где опубликуется лишь официальная информация о военном сотрудничестве.
В заключение можем констатировать, что грузино-турецкое военное сотрудничество действительно активно развивается, однако утверждения о том, что Турция строит военную базу в Марнеули, являются манипулятивными, поскольку Турция поддерживает переоборудование грузинской авиабазы ​​в Марнеули без прямого военного присутствия.  А информации, подтверждающей или опровергающей слухи о строительстве Турцией военной базы в Джавахке, нет.