«Ֆեյքեր ունեմ»․ ՀՀԿ-ն և հանրային աջակցության պատրանքը
Քաղաքական ուժերը վերջին տարիներին հանրային բարձր աջակցության պատրանք ստեղծելու նպատակով սոցիալական ցանցերում բացում են կեղծ օգտահաշիվներ կամ, այսպես կոչված, «ֆեյքերի ֆաբրիկաներ»։ Այս խմբերը համակարգված ձևով հավանում, մեկնաբանում կամ տարածում են անհրաժեշտ հրապարակումները։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն իսկ բացահայտել է քաղաքական գործչի կամ կուսակցության շուրջ արհեստական դրական կարծիք ձևավորելու համար ստեղծված կեղծ օգտահաշիվների մի շարք խմբեր։
Դրանց կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումներով՝
• Վահե Էնֆիաջյանը և ԲՀԿ ֆեյքերի բանակը Ֆեյսբուքում
• Ինչ են քարոզում իշխանամետ էջերը
• Արթուր Վանեցյանի «վիրտուալ հայրենիքը» կամ ընդդիմադիրի 160 ֆեյքերը
• 300 ֆեյք` ընդդեմ Արսեն Թորոսյանի
Վերջին շրջանում ակնհայտորեն ակտիվացել է կեղծ օգտահաշիվների մի մեծ խումբ, որը տարբեր ֆեյսբուքյան էջերում և լրատվականների հրապարակումների մեկնաբանություններում աջակցում է Հանրապետական կուսակցությանը: Այսօր կներկայացնենք այդ խմբի 150 ֆեյքերի աշխատանքը։ Նշենք, որ այս թիվը վերջնական չէ, և չի բացառվում, որ այն շատ ավելի մեծ է։ Ուսումնասիրվել են միայն այս պահին ակտիվ գործունեություն ծավալող կեղծ օգտահաշիվները։
Ֆեյքերի այս բանակի գործունեությունն ուսումնասիրելիս նկատեցինք մեկնաբանությունների ոճի և գրելաձևի հստակ նմանություններ, ինչն ապացուցում է, որ դրանք գործում են ուղղորդված և համակարգված՝ մարդկանց փոքր խմբի կողմից և մեկ կենտրոնից։ Դա փաստում է նաև այն, որ տվյալ կեղծ օգտահաշիվները մեկնաբանում են բացառապես կոնկրետ հրապարակումներ, բացառապես հայերեն և առանձին չեն գործում։
Գործունեության շրջանակը
«Հանրապետական» ֆեյքերն առավելապես ակտիվություն են ցուցաբերում և իրենց աջակցությունն են հայտնում ՀՀԿ առաջնորդ, երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանին սատարող ֆեյսբուքյան էջերում, պարբերաբար տասնյակներով մեկնաբանություններ են թողնում նրան և Հանրապետական կուսակցությանը վերաբերող հրապարակումների տակ։
Մեկնաբանության թեմաները տարբեր են, բայց հիմնականում ֆեյքերը աշխատանք են տանում երկու ուղղությամբ՝ Սերժ Սարգսյանին ամեն կերպ գովերգելով և այլ ընդիմադիր ուժերին ու ներկա իշխանությանը զրպարտելով ու մեղադրելով։
Լևոն Տեր-Պետրոսյանի հայտարարությանը վերաբերող հրապարակման մեկնաբանությունները  «Սերժ Սարգսյանի աջակիցներ» խմբից։
Այս ֆեյքերն ակտիվ գործունեություն սկսել են մոտ երկու տարի առաջ՝ սկսած 2019-ի երկրորդ կիսամյակից, և այս ընթացքում կարճատև ընդհատումներով բավական ակտիվ են գործում ֆեյսբուքյան տարբեր լրատվական հարթակներում և խմբերում։
Հատկանշական է, որ այս կեղծ հաշիվները որոշակի դադարից հետո կրկին ակտիվացել են 2020 թ. դեկտեմբերի 4-ից, երբ Հայրենիքի փրկության շարժումը (ՀՓՇ) հայտարարություն էր տարածել՝ սկսելով իր գործունեությունը։ Հիշեցնենք, որ Հանրապետական կուսակցությունը նույնպես շարժման մասնակից կուսակցություններից էր։
Հայտարարությունը շարժման ֆեյսբուքյան էջում հրապարակվե էր կեսօրին, բայց շուրջ 5 ժամ որևէ արձագանքի չէր արժանացել։ Սակայն 17։30-ից սկսած հայտարարության տակ շարժմանն աջակցող տասնյակ մեկնաբանություններ եղան՝ բոլորը ֆեյքերի կողմից։ Մոտ երեք ժամում արվեց 60-ից ավելի մեկնաբանություն։
Այդ պահից սկսած և հետագայում ՀՓՇ-ի գործունեության ողջ ընթացքում ֆեյքերն իրենց աջակցությունն էին հայտնում և տարբեր հարթակներում կոչեր տարածում մասնակցել շարժման հանրահավաքներին։
Այսքանով, սակայն, ֆեյքերի գործունեության շրջանակը չի սահմանափակվում․ նրանք սատարում են այլ գործիչների նույնպես։ Դրա վառ օրինակ է նախկին դեսպան, Սերժ Սարգսյանի փեսա Միքայել Մինասյանի մասին Tert.am-ի հրապարակումը, որի տակ 73 մեկնաբանությունից 70-ը պատկանում են ֆեյքերին, և վերոնշյալ կեղծ օգտահաշիվներն այստեղ մեծարում են Մինասյանին։
Ֆեյքերի այս խումբը ֆեյսբուքյան տիրույթում աջակցում է Հանրապետական կուսակցության այլ գործիչների նույնպես, հատկապես՝ Արմեն Աշոտյանին, Հայկ Մամիջանյանին, Էդուարդ Շարմազանովին, Արտակ Զաքարյանին  և այլն։ Ներկայացված հղումներում ֆեյքերի մեկնաբանություններն են։
Իսկ վերջերս՝ ՀՀԿ-ի հետ դաշինք ձևավորելուց հետո, այս ֆեյքերն աջակցում են նաև Ազգային անվտանգության ծառայության նախկին պետ, «Հայրենիք» կուսակցության ղեկավար Արթուր Վանեցյանին և «Պատիվ ունեմ» դաշինքին։ Ֆեյքերը հաճախ մեկնաբանում են նաև ԲՀԿ-ական Աշոտ Անդրեասյանին, որը սերտ կապեր ունի հանրապետական երիթևի հետ։
Ֆեյքերն ակտիվ են նաև խոշոր լրատվականների հրապարակումների տակ․ դրանց մեկնաբանություններում փորձում են հանրային աջակցության պատրանք ստեղծել, իսկ որոշ դեպքերում նաև իրենց դժգոհությունն են արտահայտում այս կամ այն հրապարակման առիթով։
«Անձնական նկարներ»
Հայտնաբերված կեղծ օգտահիշվների գերակշիռ մասը «իգական սեռի» են։ Այս գործելաոճի պատճառները պարզ են՝ կանանց տվյալներով հաշիվները շատ արագ են ընկերների և հետևորդների բանակ հավաքում, իսկ նրանց նկարներն արագ ստանում են բազմաթիվ հավանություններ և մեկնաբանություններ, որոնք կարող են տպավորություն ստեղծել, թե օգտահաշիվը իրական է։
Կեղծ օգտահաշիվներում օգտագործվող նկարներն այլ մարդկանց են պատկանում և հիմնականում վերցված են Вконтакте, Instagram սոցիալական ցանցերից և ծանոթության կայքերում ռուս և վրացի աղջիկների էջերից։ Հաճախ, սակայն, օգտագործվում են նաև հայ աղջիկների նկարներ։
Ֆեյքերը նաև մեկնաբանում են մեկը մյուսի նկարները՝ փորձելով իրական օգտատիրոջ տպավորություն ստեղծել։
Թե՛ տարեց կնոջ օգտահաշիվը, թե՛ մեկնաբանողները իրականում ֆեյքեր են, իսկ նկարը վերցված է ազգությամբ ռուս Анна Набокова-ի էջից, որը որևէ կապ չունի ո՛չ Հայաստանի ներքաղաքական կյանքի, ո՛չ էլ Հանրապետական կուսակցության հետ։
Նման գործելաոճ է նաև տղամարդկանց կեղծ էջերի պարագայում․ այս դեպքում մի խումբ ֆեյքեր նշում են, թե իբր միասին ժամանակ են անցկացրել որևիցէ վայրում։ Թե՛ հրապարակման մեջ «նշված» երեք տղամարդկանց, թե՛ մեկնաբանություն թողած երկու այլ կանանց օգտահաշիվները կեղծ են։
Համակարգվածություն և նմանություններ
Այս խմբի ֆեյքերին հեշտությամբ կարելի է տարբերել նրանց թողած մեկնաբանությունների նմանությամբ։ Այսպես, օրինակ, Սերժ Սարգսյանի նկարով հրապարակման տակ կա 125 մեկնաբանություն, որոնցից միայն 5-ն են պատկանում իրական օգտատերերի։
View post on imgur.com
Ֆեյքերին կարելի է տարբերակել նաև նրանց էջերի «անձնական» լուսանկարները համացանցում որոնելով՝ չնայած, որ ոչ միշտ է որոնումը արդյունքներ տալիս։ Պատճառը նկարների ձևափոխումն է և դրանց վրա «ֆիլտրերի» տեղադրումը, ինչը դժվարացնում է որոնողական համակարգերի համար նկարների նույնականացումը։
Այդպիսի դեպքերում ուղղակի պետք է ուսումնասիրել հավանած էջերի և ընկերների ցանկը։
Ընդհանուր ընկերներ
Ֆեյքերի ընկերների ցուցակները մեծամասամբ համընկնում է, և ինչպես սպասվում էր՝ նրանք կան նաև միմյանց ընկերների կամ հետևորդների ցանկերում։ Հատկանշական է, որ դիտարկվող ֆեյքերի գերակշիռ մասի ընկերների և հետևողների (follow) ցուցակներում կան ՀՀԿ երիտթևի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀԿ-ական նախկին պաշտոնյաներ։
Հավանած էջեր
Հանրապետական ֆեյքերի բանակի օգտահաշիվներում հեշտ հայտնաբերվող ընդհանրություններից մեկն էլ հավանած էջերն են։
Գրեթե բոլորի մոտ հավանած էջերի ցանկում են ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավորների՝ Էդուարդ Շարմազանովի, Արմեն Աշոտյանի և Արտակ Զաքարյանի էջերը, երրորդ նախագահին նվիրված էջերն ու խմբերը՝ ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակ, Սերժ Սարգսյանի աջակիցներ, Վերադարձեք պարոն Նախագահ, ինչպես նաև Հայրենիքի փրկության շարժման պաշտոնական էջը և բացահայտ հակաիշխանական քարոզչությամբ զբաղվող մի շարք էջեր, ինչպիսիք են՝ «Բացահայտում», «Նիկոլը իմ վարչապետը չէ» և այլն։
Վիզուալիզացնելով ֆեյքերի հավանած էջերը, դրանց քանակն ու ուղղվածությունը, ստանում ենք հետևյալ պատկերը
Նույնանման հրապարակումներ
Ֆեյքերի մի մասը հաճախ անում են նույնանման հրապարակումներ կամ տարածում են միևնույն լուսանկարները` նույն ժամին և նույն ուղեկցող գրառմամբ, ինչը ևս համակարգվածության ապացույց է։
Այս ֆեյքերի մի մասն էլ «օգտագործվում է» ՀՀԿ-ականների հրապարակումները ֆեյսբուքյան բաց խմբերում տարածելու համար։ Այդպիսի խմբերը հաճախ ունենում են տասնյակ հազարավոր անդամներ։
Նկարում ՀՀԿ-ական Արտակ Զաքարյանի էջն է, որտեղ հաճախ տարածումների քանակը մի քանի անգամ գերազանցում է հավանումների քանակը։
Ֆեյքերի այս տեսակը հիմնականում իրենց անձնական էջերում հրապարակումներ չի անում և մեկնաբանություններ չի թողնում, հաճախ ջնջվում և փոխարինվում է նորերով։ Պատճառն այն է, որ Ֆեյսբուքի ալգորիթմները վաղ թե ուշ հայտնաբերում են տարբեր խմբերում նույնատիպ հրապարակումներ անելու երևույթը և որակում դա որպես սպամ, ինչից հետո օգտահաշիվը արգելափակվում է։ Մեր հայտնաբերած ֆեյքերից որոշները արդեն իսկ արգելափակվել են։
Նույնը արվում է նաև Արմեն Աշոտյանի և ՀՀԿ-ի մյուս ներկայացուցիչների համար։
Հանրապետական ֆեյքերը, բացի երրորդ նախագահին և Հանրապետական կուսակցությանը գովաբանելուց, զբաղվում են նաև ատելության խոսք և բռնության կոչեր տարածելով՝ «ծեծելու», «վառելու», «մարդկանցից ֆիզիկապես երկիրը ազատելու» և այլնի վերաբերյալ։
Թե որտեղի՞ց են ղեկավարվում այս ֆեյքերը՝ դժվար է ասել։ Սակայն մեր հետաքննությունը որոշակի արդյունք տվեց։ Ուսումնասիրելով ֆեյքերի այս խմբի օգտահաշիվները՝ դրանցից մեկում հանդիպեցինք սքրինշոտ-նկար, որը արված էր ինստագրամյան էջից։ Լուսանկարը հրապարակվել էր Lana Martirosyan անվամբ ֆեյք օգտահաշվում։ Այստեղ հատկանշական է այն, որ հրապարակված սքրինշոթի ներքևի մասում երևում է, թե ով է այն արել։
Մեր ուսումնասիրությունը ցույց տվեց, որ այն հրապարակել է Մարիամ Կարապետյան օգտատերը, որը «Սերժ Սարգսյանի աջակիցներ» թիմից է և ակտիվ գործունեություն է իրականացնում և մեկնաբանում այն նույն հրապարակումները, որոնք մեկնաբանել են նաև մեր հայտնաբերած ֆեյքերը։
Այս թիմը ղեկավարում է նույնանուն ֆեյսբուքյան էջը, որտեղ էլ հենց մեծ ակտիվություն են ցուցաբերում ֆեյքերը։ «Սերժ Սարգսյանի աջակիցներ» թիմի ղեկավարներն են ՀՀԿ երիտթևի ներկայացուցիչներ Միքայել Գրիգորյանը, Հենրիխ Դանիելյանը և Վահե Մովսիսյանը։ Վերջիններս մեր հայտնաբերած ֆեյքերի մեծ մասի ընկերների կամ հետևորդների ցանկում են։ Կեղծ օգտահաշիվները հաճախ զբաղված են նրանց գովաբանմամբ և աջակցությամբ։
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ Ֆեյսբուք սոցիալական ցանցում ակտիվորեն գործում է մոտ 150 օգտահաշվից կազմված ֆեյքերի բանակ, որը փորձում է հանրային աջակցության պատրանք ստեղծել Հանրապետական կուսակցության և մասնավորապես՝ Սերժ Սարգսյանի շուրջ։
«Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի քանդման լուրը չի հաստատվում
11:09, 23 Հնս, 2026
«Տատիկ-պապիկ» հուշարձանի քանդման մասին տարածվող տեղեկությունը չի հաստատվում․ շրջանառվող լուսանկարը մանիպուլացված է և տարածվել է ադրբեջանական աղբյուրից։ Մանրամասները՝ https://fip.am/49822

В последние годы политические силы с целью создания иллюзии высокой общественной поддержки открывают в социальных сетях фейковые аккаунты или так называемые «фейковые фабрики». Эти группы скоординированно ставят лайки, комментируют или распространяют необходимые публикации.
«Платформа проверки фактов» уже раскрыла несколько групп фейковых аккаунтов, созданных для формирования искусственно-положительного мнения о политическом деятеле или партии.
Ознакомиться со статьями вы можете по следующим ссылкам:
- Ваге Энфиаджян и армия фейков ППА в Facebook
- Что пропагандируют провластные страницы?
- «Виртуальная Родина» Артура Ванецяна или 160 фейков оппозиционера
- 300 фейков против Арсена Торосяна
В последнее время явно активизировалась большая группа фейковых аккаунтов, поддерживающих Республиканскую партию Армении (РПА) на различных страницах в Facebook и в комментариях под публикациями новостных сайтов. Сегодня мы представим деятельность 150 фейков этой группы. Отметим, что это число не окончательное, и не исключено, что оно намного больше. Были изучены только те фейковые аккаунты, которые в настоящее время активны.
При изучении деятельности этой армии фейков, мы заметили явное сходство между стилем комментирования и манерой письма, что доказывает, что они действуют направленно и координируются из одного и того же центра небольшой группой людей. Это также подтверждается тем фактом, что эти фейковые аккаунты комментируют исключительно конкретные публикации, исключительно на армянском языке. Отдельно эти фейки не действуют.
Круг деятельности
Наиболее активны «республиканские» фейки, которые выражают свое содействие на страницах Facebook, поддерживающих лидера РПА, третьего президента Сержа Саргсяна, и регулярно оставляют десятки комментариев под публикациями, касающимися его и Республиканской партиеи.
Темы комментариев разные, но в основном фейки работают в двух направлениях: всячески восхваляют Сержа Саргсяна и обвиняют и клевещут на другие оппозиционные силы и действующую власть.
Комментарии под публикацией касательно заявления Левона Тер-Петросяна из группы «Сторонники Сержа Саргсяна».
Эти фейки начали свою активную деятельность около двух лет назад, начиная со второй половины 2019 года, и за этот период, с небольшими перерывами, они довольно активно действуют на различных новостных платформах и в группах Facebook.
Примечательно, что эти фейковые аккаунты после определенного перерыва вновь активизировались с 4 декабря 2020 года, когда Движение за спасение Родины выступило с заявлением о начале своей деятельности. Напомним, что Республиканская партия также была одной из партий, участвовавших в движении.
Заявление было опубликовано на странице движения в Facebook во второй половине дня, но никакой реакции в течение 5 часов не получало. Однако, начиная с 17:30, под заявлением появились десятки комментариев в поддержку движения, и все они были написаны фейками. За три часа было сделано более 60 комментариев.
С этого момента и в дальнейшем на протяжении всей деятельности Движения за спасение Родины фейки выражали свою поддержку и распространяли призывы участвовать в митингах движения на разных платформах.
Однако сфера деятельности фейков этим не ограничивается. Они подтверждают также и других деятелей. Яркий тому пример — публикация Tert.am о бывшем после, зяте Сержа Саргсяна Микаэле Минасяне, под которой 70 из 73 комментариев написаны фейками, которые чествуют Минасяна.
Эта группа фейков поддерживает в Facebook также других деятелей Республиканской партии, в особенности Армена Ашотяна, Айка Мамиджаняна, Эдуарда Шармазанова, Артака Закаряна и других. В приведенных ссылках представлены комментарии фейков.
А недавно, после формирования альянса с РПА, эти фейки поддерживают и бывшего директора Службы национальной безопасности, лидера партии «Родина» Артура Ванецяна и блок «Честь имею». Фейковые аккаунты часто комментируют публикации про члена ППА Ашота Андреасяна, имеющего тесные связи с молодежнымкрылом РПА.
Фейки активны также и под публикациями крупных СМИ. В своих комментариях они пытаются создать иллюзию общественной поддержки, а в некоторых случаях выражают недовольство той или иной публикацией.
«Личные фотографии»
Преобладающее большинство выявленных фейковых аккаунтов – «женского пола». Причины такой практики понятны: аккаунты с женскими данными очень быстро собирают друзей и армию подписчиков, а их фотографии быстро получают множество лайков и комментариев, которые могут создать впечатление, что аккаунт настоящий.
Используемые в фейковых аккаунтах фотографии принадлежат другим людям. В основном они взяты из социальных сетей Вконтакте и Instagram, на сайтах знакомств со страниц русских и грузинских девушек. Однако часто используются также фотографии армянских девушек.
Фейки комментируют также фотографии друг друга, пытаясь создать впечатление реального пользователя.
В действительности аккаунт пожилой женщины и комментаторы являются фейковыми, а фотография взята со страницы россиянки Анны Набоковой, не имеющей никакого отношения к внутриполитической жизни Армении или Республиканской партии.
Такой же стиль работы и в случае с мужскими фейковыми аккаунтами․ Эти фейки отмечают, что они якобы где-то вместе проводили время. Трое мужчин, отмеченнные» в публикации, и две женщины, оставившие комментарии, являются фейками.
Координация и сходство
Фейки этой группы легко отличить по схожести оставленных ими комментариев. Так, например, под фотографией Сержа Саргсяна имеется 125 комментариев, из которых только 5 относятся к реальным пользователям.
Также фейковые аккаунты можно отличить по поиску «личных» фотографий их страниц в Интернете, хотя поиск не всегда дает результат. Причина – редактирование и наложение «фильтров», которые затрудняют поиск фотографий для поисковых систем.
В таких случаях нужно просто изучить понравившиеся страницы и список друзей.
Общие друзья
Списки друзей фейков частично совпадают, и как ожидалось, они также есть другу у друга в списках друзей или подписчиков. Примечательно, что в списках друзей или подписчиков преобладающего большинства рассматриваемых фейков есть представители молодежного крыла РПА, а также бывшие должностные лица РПА.
Понравившиеся страницы
Еще одно сходство, которое легко найти между фейками РПА – это понравившиеся страницы.
В список понравившихся страниц почти всех фейков входят страницы бывших депутатов от РПА – Эдуарда Шармазанова, Армена Ашотяна, Артака Закаряна, страницы и группы, посвященные третьему президенту – «офис третьего президента РА», «сторонники Сержа Саргсяна», «Вернитесь, господин Президент», а также официальная страница Движения за спасение Родины и ряд других страниц, откровенно занимающихся антиправительственной пропагандой, такие как «Разоблачение», «Никол – не мой премьер-министр» и т. д.
При визуализации понравившихся страниц, их количества и направленности получаем следующую картину:
Идентичные публикации
Некоторые фейки часто делают идентичные публикации или делятся одними и теми же фотографиями – в то же время и с тем же сопутствующим текстом, что также является доказательством скоординированности.
А некоторые фейки «используются» для распространения публикаций членов РПА в открытых группах Facebook. Такие группы часто насчитывают десятки тысяч подписчиков.
На снимке представлена страница члена РПА Артака Закаряна, где количество перепостов часто превышает количество лайков в несколько раз.
Этот вид фейков не делает публикаций на своих личных страницах, не оставляет комментариев, часто удаляется и заменяется новыми. Причина в том, что алгоритмы Facebook рано или поздно обнаруживают феномен публикации похожих публикаций в разных группах, квалифицируя их как спам, после чего аккаунт пользователя блокируется. Некоторые из обнаруженных нами фейков уже заблокированы․
Это касается также Армена Ашотяна и других представителей РПА․
Республиканские фейки, помимо восхваления третьего президента и Республиканской партии, занимаются также распространением слов ненависти и призывов к насилию, таких как «избиение», «сожжение», «физическое освобождение страны от народа» и так далее.
Откуда координируются эти фейки, трудно сказать. Однако наше расследование дало определенные результаты. Изучая аккаунты этой группы фейков, мы наткнулись на скриншот-фотографию, сделанную со страницы Instagram. Фотография была опубликована в фейковом аккаунте под именем Лана Мартиросян. Примечательно, что под опубликованным скриншотом видно, кто его сделал.
Наше исследование показало, что его опубликовала пользователь Мариам Карапетян из команды «Сторонники Сержа Саргсяна», которая активно комментирует те же публикации, которые комментировали обнаруженные нами фейки.
Эта команда управляет одноименной страницей Facebook, где очень активны фейки. Руководителями команды «Сторонники Сержа Саргсяна» являются представители молодежниги крыла РПА Микаэл Григорян, Генрих Даниелян и Ваге Мовсисян. Последние входят в список друзей или подписчиков большинства обнаруженных нами фейков. Фейковые аккаунты часто заняты их восхвалением и поддержкой.
Таким образом, можем констатировать, что в социальной сети Facebook активно действует армия фейков, состоящая примерно из 150 аккаунтов, которая пытается создать иллюзию общественной поддержки вокруг Республиканской партии и, в частности, Сержа Саргсяна.