«Սպուտնիկ»-ի իրարամերժ նյութերը Հայաստանում և Ադրբեջանում
Կրեմլի խոսափող համարվող և Ռուսաստանի կառավարությանը պատկանող «Ռուսաստանն այսօր» («Россия сегодня») միջազգային տեղեկատվական գործակալության մաս հանդիսացող «Սպուտնիկ» լրատվական գործակալությունը երկակի չափանիշներ է կիրառում Հայաստանում և Ադրբեջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուսաբանման հարցում` փորձելով հաճոյանալ տեղական լսարաններին: «Սպուտնիկը» ռուսական լրատվական գործակալություն է, որը որպես թիրախ դիտարկում է արտասահմանյան լսարանը և աշխատում է 33 լեզուներով` այդ թվում հայերենով և ադրբեջաներենով:
Լռել այն մասին, ինչի մասին խոսում են
«Սպուտնիկ»-ի բոլոր լեզուներով գործող կայքէջերի համար գործակալության քաղաքականությունն ընդհանուր է, սակայն լրատվական առանձին ծառայությունների լուրերը` պայմանավորված հրապարակման լեզվից, հաճախ հակասում են իրար: Թեև գործակալության կարգախոսն է «ասում ենք այն, ինչի մասին լռում են մյուսները»,  ոչ ձեռնտու դեպքերում այն ևս հաստատակամորեն լռում է: «Սպուտնիկ»-ի որոշ ծառայությունների կայքէջերը լրատվությունը տարածում են երկու տարբերակով` տեղական լեզվով և ռուսերենով: Հրապարակվող լրատվության բովանդակության մեջ էական տարբերություն կա անգամ նույն կայքի այս երկու բաժիններում:
Օրինակներից մեկն այս տարվա մայիսի 18-ին ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունն է ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ադրբեջանական զինուժի նախահարձակ լինելու մասին: «Սպուտնիկի» երևանյան ծառայությունը, մեջբերելով նրան, ընդգծեց ադրբեջանական կողմի նախահարձակ լինելու վերաբերյալ դիտարկումը: Նույն ելույթի մի մասը հրապարակեց նաև լրատվականի ադրբեջանական ծառայությունը` ռուսալեզու տարբերակում մեկ պարբերությամբ ներկայացնելով ԱԳՆ խոսնակի անդրադարձը ստեղծված իրավիճակի մասին: Սակայն  ադրբեջանական կայքէջը չհայտնեց, որ ՌԴ ԱԳՆ-ն հայտարարել է Ադրբեջանի նախահարձակ լինելու մասին` մեջբերելով միայն հակամարտության լուծման գործընթացում Ռուսաստանի դերի վերաբերյալ ռուս պաշտոնյայի խոսքերը, այն էլ միմիայն ռուսալեզու տարբերակում: Նույն ծառայության  ադրբեջաներեն էջում Զախարովայի ելույթի մասին որևէ լուր այդպես էլ չհրապարակվեց:
Հաճոյանալ լսարանին
Տարբերվում են նույն տեղից կառավարվող և նույն գործակալության մաս կազմող այս երկու լրատվականներում Լեռնային Ղարաբաղի թեմայի լուսաբանման հարցում ընտրված տերմինները ևս: Երևանում գործող «Սպուտնիկ Արմենիան» Լեռնային Ղարաբաղն անկաշկանդ անվանում է «Արցախի Հանրապետություն», մինչդեռ գործակալության ադրբեջանական կայքէջում Լեռնային Ղարաբաղն «Ադրբեջանի օկուպացված տարածք» է: Իսկ ահա «Սպուտնիկ Թուրքիայի» կայքում Ղարաբաղը ներկայացվում է որպես «Հայաստանի աջակցություն ստացող հայ անջատողականների հսկողության տակ գտնվող տարածք»: Ուշագրավ է նաև, որ լրատվականի ադրբեջանական կայքէջից ընդհանրապես հանված է  հայկական ծառայության էջին հղումը:  «Սպուտնիկ Ադրբեջանին» հղումն էլ հանված է լրատվականի հայկական տարբերակի կայքէջից:
«Ռուսաստանն այսօր»
«Սպուտնիկի» գլխավոր գրասենյակը տեղակայված է Մոսկվայում և ղեկավարվում է ռուսական պետական քարոզչության առաջատարներ հանդիսացող Դմիտրի Կիսիլյովի և «Russia Today» գործակալության գլխավոր խմբագիր Մարգարիտա Սիմոնյանի կողմից: Այստեղ է խմբագրվում նաև լրատվականի հիմնական` միջազգային կայքէջը, որի լեզուն անգլերենն է: Այստեղ ևս գործակալությունը իրադարձությունների լուսաբանման հարցում ակնհայտ կողմնակալություն է դրսևորում` որդեգրելով ադրբեջանամետ քաղաքականություն:
Լրատվականը պարբերաբար հրապարակում է հայկական զինուժի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման մասին դեպքերը` ներկայացնելով Ադրբեջանի ՊՆ-ի պաշտոնական տեղեկատվությունը։ Չներկայացնելով հայակական կողմի հրապարակած տվյալները և չզուգադրելով դրանք՝ Սպուտնիկը դառնում է ադրբեջանական քարոզչության ուղղակի միջնորդը՝ սփռելով այն աշխարհով մեկ:

Взаимоисключающие материалы «Спутник» в Армении и Азербайджане
Новостное агентство «Спутник», входящее в состав международного информационного агентства «Россия сегодня», которое считается кремлевским микрофоном и принадлежит российскому правительству, использует двойные стандарты в вопросе  освещения нагорно-карабахского конфликта в Армении и Азербайджане, пытаясь льстить местной аудитории. «Спутник» — российское новостное агентство, которое ориентировано на иностранную аудиторию и работает на 33 языках, в том числе — на армянском и азербайджанском.
Молчать о том, о чем говорят
Политика агентства для всех сайтов «Спутник», действующих на разных языках, общая, однако новости отдельных новостных служб, обусловленные языком публикации, часто противоречат друг другу. Хотя и лозунг агентства — «мы говорим то, о чем другие молчат», но в невыгодных ситуациях оно также непреклонно молчит. Некоторые сайты служб «Спутника» распространяют информацию на двух языках: на местном и русском. Существенная разница в содержании опубликованного контента есть даже в этих двух разделах одного и того же сайта. Одним из примеров является заявление официального представителя МИД РФ Марии Захаровой 18 мая о нападении  азербайджанских ВС на карабахско-азербайджанской границе. Ереванская служба «Спутник», цитируя ее слова, отметила замечание относительно нападения азербайджанской стороны.
Другую часть того же выступления опубликовала также азербайджанская служба агентства, представив одним абзацем обращение спикера МИД о сложившейся ситуации. Однако азербайджанский сайт не сообщил, что МИД РФ заявил о том, что напала азербайджанская сторона, цитируя лишь слова российского чиновника о роли России в разрешении конфликта и то только на русском языке. Какая-либо новость о выступлении Захаровой на азербайджанской странице той же службы так и не была опубликована.
Льстить аудитории
На этих двух новостных сайтах, управляющихся из одного места и входящих в состав одного агентства, отличаются также термины, выбранные для освещения темы Нагорного Карабаха. Ереванский «Спутник Армения» свободно называет Нагорный Карабах «Республикой Арцах», между тем как на сайте азербайджанской службы Нагорный Карабах — «оккупированная территория Азербайджана».
А вот на сайте «Спутник Турция» Карабах представляется как «территория, находящаяся под контролем армянских сепаратистов, получающих поддержку от Армении». Примечательно также, что ссылка на страницу армянской службы снята с азербайджанского сайта агентства. Ссылка же на «Спутник Азербайджан» снята с армянской версии новостного сайта.
«Россия сегодня»
Главный офис «Спутника» расположен в Москве и находится под управлением Дмитрия Киселева, который считается одним из лидеров российской государственной пропагандистской машины, и главного редактора агентства «Russia Today» Маргариты Симоньян. Здесь редактируется также основной международный сайт информагентства, язык которого – английский. Здесь агентство также демонстрирует предвзятость в освещении событий путем принятия проазербайджанской политики.
Информагентство периодически публикует случаи нарушения режима прекращения огня со стороны Вооруженных сил Армении, представляя официальную информацию Министерства обороны Азербайджана. Не представляя данные, опубликованные армянской стороной, и не сопоставляя их, «Спутник» становится прямым посредником азербайджанской пропаганды, распространяя ее по всему миру.