Օգոստոսի 21-ին Բաքվում ձերբակալվել էր ադրբեջանցի քաղաքագետ, ակտիվիստ Բահրուզ Սամեդովը։ Վերջինս հայտնի է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և իր վարչակարգի դեմ քննադատական հոդվածներով և խաղաղասիրական սկզբունքներով։
29-ամյա քաղաքական վերլուծաբանը Չեխիայի «Կառլովի» համալսարանի դոկտորանտ է, բնակվում էր Պրահայում։ Սամեդովն Ադրբեջանում բնակվող հարազատներին էր այցելել  օգոստոսի սկզբին, սակայն  շուտով պատրաստվում էր լքել երկիրը։
Ի՞նչ գործունեությամբ էր զբաղվում Սամեդովը և ի՞նչ մեղադրանք է նրան առաջադրվել
Բահրուզ Սամեդովը մեղադրվում է պետական դավաճանության համար (Ադրբեջանի քրեական օրենսգրքի 274-րդ հոդված-հեղ․), և այդ հիմքով օգոստոսի 23-ին Բաքվի Սաբայիլի շրջանային դատարանը նրան 4 ամսով նախնական կալանքի է ենթարկել:
Այդ երկրի քրեական օրենսգրքի 274–րդ հոդվածը պետական դավաճանությունը սահմանում է որպես  Ադրբեջանի քաղաքացու կողմից գործողություն՝ ի վնաս Ադրբեջանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության, պետական ​​անվտանգության, ինչպես նաև լրտեսություն, պետական ​​գաղտնիքի փոխանցում օտար պետությանը։
Մեղադրանքի հաստատման դեպքում Սամեդովին սպառնում է տասից տասնհինգ տարի ժամկետով կամ ցմահ ազատազրկում՝ գույքի բռնագրավմամբ կամ առանց դրա։
Սամեդովի տատիկը՝ Զիբեյդա Օսմանովան՝, Turan գործակալությանը հայտնել էր, որ օգոստոսի 21-ին՝ Սամեդովի ձերբակալությունից կես ժամ անց, նրանց տանը խուզարկություն է կատարվել, որի ընթացքում առգրավվել է 2 համակարգիչ, 2 հեռախոս, Սամեդովի անձնագիրը, արտասահմանյան բուհերից ստացած դիպլոմները և գիրք, որում տպագրված էր նրա հոդվածը։
Freedom House միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը X-ի միկրոբլոգում հանդես է եկել Սամեդովի ձերբակալության հետ կապված մեկնաբանությամբ․
«Մեզ անհանգստացնում է Ադրբեջանում լրագրող Բահրուզ Սամեդովի ձերբակալությունը, որը վերջինն է անկախ լրատվամիջոցների դեմ Ալիևի ռեժիմի ահագնացող հարձակումներից: Այս աշնանը՝ COP29-ին ընդառաջ, կոչ ենք անում մասնակից կառավարություններին ևս մեկ անգամ շեշտել Ալիևի ռեժիմի կողմից մամուլի ազատության դեմ հարձակումները դադարեցնելու անհրաժեշտությունն ու անհապաղ ազատ արձակել անարդարացիորեն կալանավորված լրատվամիջոցների աշխատակիցներին»։
«Կառլովի» համալսարանը ևս մտահոգությամբ էր հանդես եկել իր ուսանողի ձերբակալության լուրերի առնչությամբ։
««Կառլովի» համալսարանի ակադեմիական հանրությունը մտահոգությամբ է հետևում Բաքվում «Կառլովի» համալսարանի սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի դոկտորանտ Բահրուզ Սամեդովի ձերբակալության լուրերին: «Կառլովի» համալսարանի սոցիալական գիտությունների ֆակուլտետի ղեկավարությունը համալսարանի ղեկավարության հետ ինտենսիվ աշխատում է ստուգված աղբյուրներից տեղեկատվություն հավաքելու ուղղությամբ։ Համալսարանը համագործակցության խնդրանքով դիմել է նաև Չեխիայի արտաքին գործերի նախարարությանը»,- նշվել էր համալսարանի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Սամեդովի փաստաբան Զիբեյդա Սադիգովայի խոսքով՝ Բահրուզ Սամեդովի ձերբակալությունը նախաքննությունն իրականացնող մարմինը կապում է նրա՝ արտասահմանում սովորելու փաստի և փախչելու հնարավոր փորձի հետ։
«Մենք պնդում ենք, որ նա թաքնվելու մտադրություն չունի։ Ինքը՝ Բահրուզը, հայտարարել է, որ անմեղ է և երբեք չի դավաճանել իր երկրին։ Նա ընդգծել է, որ ինքը խաղաղ մարդ է, քրիստոնյա, և որ իր կրոնը նպաստում է խաղաղությանը։ «Նա միայն խաղաղություն էր ուզում»,- նշել է Սադիգովան:
Բահրուզ Սամեդովը նաև թղթակցում էր Հարավային Կովկասում խաղաղությանը միտված Open Caucasus (OC) Media լրատվականին
Լրատվականը նրա մեղադրանքի առաջադրման օրը՝ օգոստոսի 23-ին, հրապարակել էր Սամեդովի վերջին սյունակը՝ «Թուրքիայի հետ Ադրբեջանի հարաբերությունների սառեցումը» վերնագրով, որը նա գրել էր ձերբակալությունից անմիջապես առաջ։ Հոդվածում ասվում է, որ «չնայած երկար ժամանակ տևած «եղբայրությանը», Իսրայել-Գազայի պատերազմը, ըստ երևույթին, սրել է Թուրքիայի և Ադրբեջանի միջև առկա լարվածությունը»։
Սամեդովը երբեմն հայտնվում էր նաև հայկական մեդիադաշտում։ Նա այս տարվա հունվարին հարցազրույց էր տվել Civilnet լրատվականին՝ խոսելով Ադրբեջանում սպասվող նախագահական ընտրությունների, հասարակությունում տիրող տրամադրությունների և հակահայկական քարոզչության մասին։ Հարցազրույցում նա նշել էր, որ հետպատերազմական էյֆորիան Ադրբեջանում թուլանում է և մարդիկ ավելի ու ավելի շատ հարցեր ու դժգոհություններ են արտահայտում։ Քաղաքագետի գնահատականով՝ «իշխանությունների կողմից քարոզվող՝ հայկական նորանոր հողերը զավթելու գաղափարը հանրության շրջանում աջակցություն չեն վայելում, բայց նաև չկա խաղաղության շուրջ դիսկուրս»։
Բաքվի շարունակական հալածանքներն և սահմանափակումները լրագրողների դեմ
Բահրուզ Սամեդովի ձերբակալությունից շատ չանցած՝ օգոստոսի 23-ին, ձերբակալվել է  լրագրող Սամադ Շիխին։ Նա Սամեդովի ընկերներից է և նույնպես թղթակցում էր OC Media պարբերականին։ Ձերբակալության պահին նա փորձում էր մեկնել Թբիլիսի Բաքվի օդանավակայանից։
Շիխին ևս հանդես էր գալիս հանուն ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության և Հայաստանի հետ խաղաղություն հաստատելու կողմնակից էր:
Նրա ֆեյսբուքյան էջում օգոստոսի 24-ին հայտնվել էր գրություն, որում Սամադ Շիխին իբրև խոստովանում է Բահրուզ Սամեդովի դեմ որպես վկա ցուցմունք տալու մասին․
«Ես հայտնեցի, որ Բահրուզ Սամեդովը պայմանավորվել է, որ ես հանդիպեմ արտերկրում գտնվող որոշ հայերի, և ինքն է հոգացել բոլոր ֆինանսական ծախսերը։ Հարցերը հիմնականում վերաբերում էին առանձին հայերին։ Անկեղծ ասած, ես որևէ ճնշման չեմ հանդիպել, դատարանը, կախված ցուցմունքներից, վերջնական որոշում կկայացնի։
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել իմ ընկերներին, որոնք անհանգստանում են ինձ համար»։
Մեկնաբանություններում Շիխիի ընկերներն ու ծանոթները պնդում են, որ հրապարակման հեղինակը Սամադը չէ, քանի որ ադրբեջաներեն տեքստում առկա են այնպիսի սխալներ, որը նա երբեք չէր անի։ Ենթադրվում է, որ լրագրողի օգտահաշվից գրառումները կատարվում են ուժայինների կողմից՝ Սամեդովին առաջադրված մեղադրանքները հաստատելու համար։
Մեկ ամիս առաջ՝ հուլիսի 22-ին, Ադրբեջանում ձերբակալվել էր Բելառուսից Ադրբեջան ժամանած Ադրբեջանի քաղաքացի, ազգությամբ թալիշ, գիտնական Իքբալ Աբիլովը, որն զբաղվում էր Ադրբեջանի էթնիկ փոքրամասնությունների իրավունքների ուսումնասիրությամբ։ Նա ևս մեղադրվում է պետական դավաճանության մեջ և գտնվում է 4-ամսյա նախնական կալանքի տակ։
Այսպիսով, ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Մասնակիցների կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանին (COP29) ընդառաջ Ադրբեջանում մարդու իրավունքների և ազատ մեդիայի դեմ ոտնձգությունները միայն աճում են, իսկ խաղաղությանն աջակցող ակտիվիստները՝ զրկվում ազատությունից։

21 августа в Баку был задержан азербайджанский политолог и активист Бахруз Самедов. Последний известен своими пацифистскими принципами и критическими статьями в адрес президента Азербайджана Ильхама Алиева и его режима.
29-летний политолог учится в докторантуре Карловского университета в Чехии и проживает в Праге. В начале августа Самедов посетил своих родственников, проживающих в Азербайджане, но вскоре собирался покинуть страну.
Чем занимался Самедов и какие обвинения ему были предъявлены?
Бахрузу Самедову предъявлено обвинение в государственной измене (ст. 274 УК Азербайджана — ред.), и на этом основании 23 августа Сабаильский районный суд Баку вынес решение о четырехмесячном предварительном аресте последнего.
Статья 274 Уголовного кодекса этой страны определяет государственную измену как действие гражданина Азербайджана в ущерб суверенитету, территориальной целостности, государственной безопасности Азербайджанской Республики, а также шпионаж, передачу государственной тайны иностранному государству.
Если обвинение подтвердится, Самедову грозит от 10 до 15 лет лишения свободы или пожизненное заключение с конфискацией имущества или без таковой.
Бабушка Самедова Зибейда Османова рассказала агентству «Туран», что 21 августа, через полчаса после ареста Самедова, в их доме был произведен обыск, в ходе которого были конфискованы 2 компьютера, 2 телефона, паспорт Самедова, дипломы зарубежных вузов и книга, в которой была опубликована его статья.
Международная правозащитная организация Freedom House в микроблоге X прокомментировала задержание Самедова.
«Мы обеспокоены арестом независимого журналиста Бахруза Самедова в Азербайджане, что является последним случаем эскалации нападок режима Алиева на независимые СМИ. В связи с предстоящей осенью в Баку конференцией COP29 мы настоятельно призываем правительства стран-участниц решительно подтвердить необходимость прекращения режимом Алиева наступления на свободу прессы и немедленного освобождения всех несправедливо задержанных работников СМИ», — говорится в сообщении Freedom House.
Карловский университет также выразил обеспокоенность известием об аресте своего студента.
«Академическое сообщество Карловского университета с тревогой следит за новостями о задержании в Баку докторанта факультета социальных наук Карловского университета Бахруза Самедова. Руководство факультета социальных наук Карловского университета активно работает с руководством университета по сбору информации из проверенных источников. Университет также обратился в Министерство иностранных дел Чехии с просьбой о сотрудничестве», — говорится в сообщении университета.
По словам адвоката Зибейды Садыговой, следствие мотивировало необходимость ареста Самедова тем, что он учится за рубежом и может скрыться.
«Мы возразили и указали, что он не намерен скрываться. Сам Бахруз сказал, что невиновен, никогда не совершал предательства в отношении своей страны. Заявил, что является миролюбивым человеком, исповедует христианство, и эта религия пропагандирует мир. Он лишь хотел мира», — отметила Садыгова.
Бахруз Самедов является также сотрудником Open Caucasus (OC) Media
Являющаяся приверженцем мира на Южном Кавказе Open Caucasus (OC) Media 23 августа, в день, когда Самедову было предъявлено обвинение, опубликовала его последнюю статью «Заморозка отношений Азербайджана с Турцией», которую он написал незадолго до ареста. В статье говорится, что «несмотря на давнее «братство», война между Израилем и сектором Газа, похоже, обострила существующую напряженность между Турцией и Азербайджаном».
Самедов иногда появлялся и в армянских СМИ. В январе этого года он дал интервью информационному агентству Civilnet, в котором рассказал о предстоящих президентских выборах в Азербайджане, преобладающих настроениях в обществе и антиармянской пропаганде. В интервью он отметил, что послевоенная эйфория в Азербайджане сходит на нет, и люди высказывают все больше вопросов и жалоб. По оценке политолога, «продвигаемая властями идея захвата новых армянских земель не находит поддержки в обществе, но и разговора о мире также нет».
Продолжающиеся преследования и ограничения в отношении журналистов в Баку
Вскоре после ареста Бахруза Самедова, 23 августа, был задержан друг Самедова, журналист Самед Шихи, который также является сотрудником OC Media. На момент задержания он пытался вылететь в Тбилиси из бакинского аэропорта.
Шихи также выступал за демократию, защиту прав человека и был сторонником установления мира с Арменией.
24 августа на странице Самада Шихи в Facebook появилась публикация, в которой он якобы признается в даче показаний в качестве свидетеля против Бахруза Самедова.
«Я сообщил, что Бахруз Самедов организовал для меня встречу с некоторыми армянами за рубежом и взял на себя все финансовые расходы. Вопросы в основном касались отдельных армян. Честно говоря, никакого давления на меня не было, суд примет окончательное решение в зависимости от показаний. Я хотел бы поблагодарить своих друзей, которые переживают за меня», — говорится в публикации.
В комментариях друзья и знакомые Шихи утверждают, что автором публикации является не Самад, поскольку в тексте, написанном на азербайджанском языке, есть такие ошибки, которые он никогда бы не допустил. Предполагается, что публикации в аккаунте журналиста сделаны силовиками с целью подтверждения обвинений в адрес Самедова.
Месяц назад, 22 июля, в Азербайджане был задержан прибывший в Баку из Беларуси гражданин Азербайджана, талыш по национальности, ученый, занимающийся исследованием прав национальных меньшинств в Азербайджане Икбал Абилов. Он также обвиняется в государственной измене и находится под четырехмесячным арестом.
Так, в преддверии 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) нарушения прав человека и свободы СМИ в Азербайджане только усиливаются, а активистов, выступающих за мир, лишают свободы.