Երեկ ռուսաստանցի հեռուստահաղորդավար Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում նախագահ Սերժ Սարգսյանը, խոսելով Հայաստանում տնտեսության զարգացման մասին, հայտարարեց, որ «վերջին 5 տարում մեր տնտեսությունը աճել է 20 տոկոսով»: Ապա, խոսելով ԵԱՏՄ-ում Հայաստանի արձանագրած հաջողությունների մասին, Սարգսյանն ասել է, որ «թե անցյալ և թե այս տարի մենք էականորեն ավելացրել ենք արտահանումը: Այս տարի մենք համարյա 50 տոկոսով ավելացրել ենք արտահանումը: Այդ թվում, մեծ մասը, իհարկե, ԵԱՏՄ»:
ՀՆԱ
Այնինչ, իրականությունը բավականին այլ է: Մասնավորապես, 2016 թվականին Հայաստանի ՀՆԱ-ն, ըստ IMF-ի կանխատեսման, կազմելու է 10,77 միլիարդ ԱՄՆ դոլար, իսկ 5 տարի առաջ՝ 2011-ին, այն 10,15 միլիարդ էր: Այսինքն, վերջին 5 տարում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է ընդամենը 6 տոկոսով: Այսինքն, Սերժ Սարգսյանը իրականից ավելի քան եռապատիկ անգամ ավել է ներկայացրել Հայաստանի տնտեսության աճը:
Եթե համեմատենք ոչ թե 2016, այլ 2015 թվականի տվյալները 2010 թվականի տվյալների հետ, ապա կստանանք 14 տոկոսանոց տնտեսական աճ: Սակայն, 14-ը, ևս, 20 չէ: Եվ անհասկանալի է, թե այդ ի՞նչ 20-տոկոսանոց տնտեսական աճ է տեսել Սերժ Սարգսյանը:
Արտահանում
Քանի դեռ Սերժ Սարգսյանը 2015 թվականին «արտահանման աճ» է արձանագրել, իրականությունը բավականին այլ է: Մասնավորապես, 2015 թվականին 2014-ի համեմատ Հայաստանից արտահանումը անկում է ապրել 3,9 տոկոսով:
Իսկ 2016 թվականի առաջին 9 ամսում, թեև 2015-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ եղել է 19 տոկոսանոց աճ: Սակայն, այդ աճը պայմանավորված է ոչ թե Հայաստանում արտադրված ապրանքների արտահանմամբ, այլ Ռուսաստանում արգելված թուրքական ապրանքների Հայաստանով վերարտահանմամբ: Այսինքն, այդ աճը որևէ կապ չունի Հայաստանի տնտեսության հետ, իսկ աճն ապահովող ապրանքների մեծ մասը Հայաստանում անգամ չի էլ արտադրվում:
Արդ, պարզ չէ, այդ ի՞նչ 50 տոկոսանոց արտահանման աճի մասին է խոսել նախագահ Սարգսյանը, երբ արտահանման իրական աճը, 2016-ին, համարյա եռապատիկ պակաս է:
Հ.Գ. Հիշեցնենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ Սարգսյանը օտարերկրյա ԶԼՄ-ի հարցազրույցում աղավաղում է ՀՀ տնտեսոության իրական պատկերը: Նման դեպք նկատվել էր նաև 2015 թվականի մայիսին, Սարգսյանի՝ «Washington post»-ին տված հարցազրույցում: Այս տարվա օգոստոսին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն էր իր հերթին իրականությանը չհամապատասխանող թվեր հայտարարել Հայաստանի ՀՆԱ-ի մասին:

Серж Саргсян представил ложные цифры об экономике
Вчера в интервью российскому телеведущему Дмитрию Киселеву президент Серж Саргсян, говоря о развитии экономики  в Армении, заявил, что «за последние пять лет наша экономика выросла на 20 процентов». Затем, говоря о зафиксированных успехах  Армении в  ЕАЭС, Саргсян сказал: «Мы и в прошлом году, и в этом году значительно увеличили экспорт. В этом году почти на 50 процентов мы увеличили экспорт. В том числе большинство, конечно, в Евразийский экономический союз.».
ВВП
Между тем, реальность довольно иная. В частности, по данным прогноза  IMF, в 2016 году ВВП Армении составит 10,77 млрд долларов США, а 5 лет назад, в 2011 году, ВВП составил 10,15 млрд. То есть, за последние 5 лет ВВП Армении вырос всего лишь на 6%. То есть, Серж Саргсян представил рост экономики в 3 раза больше, чем есть на самом деле.
Если сравнить данные не 2016 года, а 2015 с данными 2010 года, то можно получить 14% экономического роста. Однако, 14 тоже не 20. И не понятно, какие 20% экономического роста увидел Серж Саргсян.
Серж Саргсян в беседе с Киселевым отмечает «рост экспорта» в 2015 году, однако реальность довольно иная. В частности, в 2015 году, по сравнению с 2014 г. наблюдался спад экспорта на 3,9%.
А за 9 месяцев 2016 года, по сравнению с аналогичным периодом 2015 года, было зафиксировано 19% роста. Однако, этот рост обусловлен не экспортом  товаров, произведенных в Армении, а реэкспортом турецких товаров, запрещенных в России, через Армению.
Теперь же не ясно, про какой 50 процентый рост экспорта говорил президент, когда  реальный рост в 2016 году почти в три раза меньше.
P.S. Напомним, что это не первый случай, когда Саргсян в своих интервью иностранным СМИ искажает реальную картину экономики Армении. Подобный случай был подмечен и в 2015 году, в ходе интервью Сержа Саргсяна изданию «Washington post». В августе этого года президент России Владимир Путин, в свою очередь, заявил о не соответствующих действительности цифрах ВВП Армении.
Метки GDP armeniaарменияВВП армениидмитрий киселевЕАЭСсерж саргсянэкономикаարտահանումԴմիտրիյ ԿիսելյովԵԱՏՄՀայաստանի ՀՆԱՀՆԱՍերժ Սարգասյանսուտտնտեսություն
Кто больше всех был пойман на лжи в 2017-м
18:21, 29 Дек, 2017
Следя за выступлениями чиновников, сообщениями, публикуемыми официальными органами, и публикациями медиаполя, Sut.am за уходящий год успел раскрыть множество случаев распространения...
21-го декабря информационный сайт news.am опубликовал новость, в которой сообщает, что «Армения заняла 22-е место в рейтинге «Барометра свободы»». «Армения...