«Իզմիրլյան» կենտրոնի տնօրենը սպառնում է աշխատակիցներին
«Հայաստան» դաշինքի պատգամավորության թեկնածու, «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի տնօրեն Արմեն Չարչյանը հունիսի 18-ի առավոտյան աշխատակիցների հետ հանդիպմանը սպառնալիքներ է հնչեցրել՝ պարտադրելով մասնակցել ընտրություններին։ Չարչյանը նշել է, որ ինքը «Հայաստան» դաշինքի թեկնածու է և եթե որևէ մեկը չմասնակցի ընտրություններին, ապա նա կիմանա այդ մասին։ Նշենք, որ Քրեական օրենսգրքի 154.2 հոդվածի 3-րդ մասը պատասխանատվություն է նախատեսում ընտրողին թեկնածուներից, կուսակցություններից որևէ մեկի օգտին կողմ կամ դեմ քվեարկելուն, ընտրություններին մասնակցելուն կամ ընտրություններին մասնակցելուց հրաժարվելուն ծառայողական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով հարկադրելու համար: Ընդ որում, եթե այդ արարքը կատարվել է երկու կամ ավել անձանց նկատմամբ, ապա նույն հոդվածի 4-րդ մասի համաձայն դրա համար նախատեսված է ազատազրկում` չորսից յոթ տարի ժամկետով:
Ստորև ներկայացնում ենք ձայնագրության սղագրությունը՝ առանց խմբագրումների․
«Խնդրանքը հետևյալն է․ ես ուզում եմ բոլորիդ մի անգամ ևս ասել էն արհավիրքի մասին, ինչի առաջ որ այսօր կանգնած է մեր երկիրը։
Վիսոցկին մի հատ շատ լավ բանաստեղծություն ունի՝ «Вдоль обрыва, по-над пропастью, по самому по краю»։
Այսօր մեր երկիրը այդ նույն իրավիճակում է գտնվում։ Մի մասը այս կողմ՝ մենք գլորվում ենք անդունդը, մի մասը այս կողմ՝ մենք կարող ենք փրկվել։
Մենք բոլորս քաղաքացիական պարտք ունենք, ես եկել եմ իմ քաղաքացիական պարտքը կատարելու ձեր առաջ։
Ես ասեմ՝ ես ինքս «Հայաստան» դաշինքի 20 համարն եմ, դա շատ բարձր տեղ ա և, այսպես ասած, «պոլն ի պռախոդնի» տեղ ա:
Բայց ես այստեղ եկել եմ ոչ որպես քաղաքական գործիչ, ես հիմա ներկայացնում եմ ոչ թե «Հայաստան» դաշինքը, այլ ներկայացնում եմ ինքս ինձ՝ Արմեն Չարչյան, ձեր կոլեգան, բժիշկ, քաղաքացի, Հայ֊առաքելական եկեղեցու հետևորդ։ Մենք պետք ա, եկել եմ, որ հորդորեմ ձեզ բոլորիդ և պահանջեմ բոլորից, որ գնաք ընտրությունների։
Պարտադիր պետք է գնաք ընտրությունների, թողնել, որ քո տեղը ինչ-որ մեկն ինչ-որ բան ընտրի՝ էտ նշանակում ա, որ քո երեխաների, քո թոռների, քո հետագա սերունդների ճակատագիրը թողնել ինչ-որ մեկին։ Հետո ասում են՝ ես ընտրությունների չգնացի, տեսա՞ք էս ինչ արին սրանք, և այլն, և այլն։
Չէ:  Իմ պահանջն է ձեզ, պահանջն է բոլորիդ, որ պարտադիր գնաք ընտրությունների:
Ավելին ասեմ՝ ես, էսօր լինելով «Հայաստան» դաշինքում, տեխնիկապես  հնարավորություն ունեմ ստուգելու ցուցակները, ստուգելու՝ ով ա գնացել ընտրությունների․․․ հետո, հա՞:
Ես կարող եմ բան ցույց տամ ձեզ, հա։ Էստեղ երևի: Սա իմ մանդատն ա, վկայականն ա՝ որպես պատգամավորի թեկնածու, որը որ էսօր ինձ պատգամավորի ստատուս ա տալիս:
Ամեն ինչ՝ անձեռնմխելիությունից ելնելով, վերջացրած ինֆորմացիան տիրապետելը:
Ես անելու եմ՝ ընտրություններից հետո վերցնելու եմ ցուցակները, ունեմ ձեր բոլորի հասցեները, անուն-ազգանունները և տեսնելու եմ՝ ով ա գնացել ընտրության և ով չի գնացել ընտրության: Հավատացեք:
Ու ով որ չի գնացել ընտրության, ես դիտարկելու եմ որպես իմ խոսքը չկատարող, իմ խնդրանքը, իմ հորդորը, իմ պահանջը չկատարող: Իսկ եթե որևէ մեկը ձեր՝ էստեղ նստածներից չի կատարելու իր տնօրենի խնդրանքը, հորդորը, պահանջը, տնօրենը և ամբողջ տնօրինությունը բացարձակ նույն, շատ ավելի կոշտ վերաբերմունքն ա ունենալու էդ մարդու նկատմամբ:
Էդպիսի արտահայտություն կա չէ՞՝ համարժեք պատասխան: Չէ, պատասխանը համարժեք չի, պատասխանը խիստ անհամարժեք պետք է լինի, որովհետև Էսօր դուք որոշում եք իմ երեխայի, իմ թոռան բախտը։
Եթե լիներ իմ ճակատագրի հարցը, ես կարող ա ինչ-որ բան հանդուրժեի, բայց դուք որոշում եք իմ սերունդների ճակատագիրը, ինչպես նաև ես եմ որոշում ձեր սերունդների ճակատագիրը։
Դրա համար իմ պահանջս, իմ հորդորս, իմ խնդրանքը ձեր բոլորին՝ ամսի 20-ին գնալ ընտրությունների։ Ես հանձնարարել եմ նաև բոլոր ստորաբաժանումների ղեկավարներին, որպեսզի գործընթացը ամսի 20-ին՝ կիրակի օրը, իրենք ստուգեն, իրենք հետևողական լինեն, մի քանի անգամ կարող ա ձեզ զանգեն, էնքան, մինչև դուք չգնաք ընտրությունների։ Դա պարտադիր պահանջ է։
Էլի եմ ասում՝ սա քաղաքական ինչ-որ միջոցառում չի, սա քաղաքացիական պարտքը արտահայտելու միջոցառում է։
Շատ լավ գիտեմ, որ օրենք կա, որ հիվանդանոցներում, դպրոցներում, մշակույթի օջախներում և այլն, կատարել քարոզչություն չի թույլատրվում, էդ քարոզչություն կատարողը պատժվում ա, ու ես օրենքի առաջ միշտ տվել եմ պատասխան։
Չնայած էնտեղ գումարը մեծ չի՝ ընդամենը երկու հարյուր հազար դրամ ա, բայց անգամ երկու լումա վճարել չեմ ցանկանում, որովհետև դա ոչ թե գումարի խնդիր ա, այլ օրինապաշտության խնդիր ա, ես իմ օրինապաշտությունը պահում եմ, մի ընկալեք սա որպես քարոզչություն։
6։00 Բայց ես ուզում եմ ձեզ տեղյակ պահել ևս երկու հանգամանք, շատ կարևոր հանգամանք։ Հիշեցնեմ առաջին պարտադրանքը՝ ստիպելը, որ գնաք ընտրությունների, և երկրորդը։
Մենք բոլորս աշխատում ենք Մայր աթոռին պատկան կառույցում։ Հիվանդանոցը պատկանում է Մայր աթոռին։ Մայր աթոռի միանշանակ, միանշանակ դիրքորոշումը՝ սկսված դեկտեմբերից, պատերազմից հետո Վեհափառ հայրապետի առաջին ուղերձից և դրանից հետո ևս 3 անգամ հաստատված, և վերջինը մի շաբաթ, թե 10 օր առաջ էր, եթե չեմ սխալվում: Մայր աթոռի դիրքորոշումը հետևյալն է, որ ներկա իշխանությունները ապաշնորհ են, տապալել են ամեն ինչ և նրանք պետք է հեռանան։ Սա ես ձեզ տեղեկացնում եմ Մայր աթոռի դիրքորոշումը։ Դուք բոլորդ աշխատում եք Մայր աթոռի կառույցում, Էջմիածնի կառույցում, եկեղեցապատկան կառույցում։ Իմացեք, որ ձեր գործատուն ունի էտ դիրքորոշումը։ […] Ես ձեզ չեմ հորդորում, չեմ ասում գնացեք քվեարկեք սրան-նրան։ Մայր աթոռի դիրքորոշումն է, որ ներկա իշխանություններին չպետքա քվեարկել։
Ներկա իշխանություններն ապաշնորհ են, տապալել են ամեն ինչ և պետք է հեռանան։
Ես քանի որ հիմա արձակուրդում եմ, կարող եմ դա ասել, դա երբեք հնարավոր չի դիտվի որպես պաշտոնական դիրքի չարաշահում։
Ես ինքս՝ ձեր ղեկավարը, ձեր բուժհիմնարկի առաջնորդը, էսպես կարող ենք ասել, ես ինքս արել եմ իմ ընտրությունը, և դուք գիտեք իմ ընտրությունը, ուրիշ բան ձեզ չեմ ասել։
Նորից եմ կրկնում՝ հավատացեք, էսօր կան մեխանիզմներ, որպեսզի մենք ստուգենք, թե ովքեր են գնացել ընտրության։ Եվ կան բավականաչափ հետաքրքիր, ես տեղյակ էլ չէի, սոցիոլոգիան շատ-շատ ստույգ գիտություն ա, սոցիոլոգիորեն և ստատիստիկորեն դատաբեյսով կան բավականաչափ լուրջ ․․․․  մեխանիզմներ, որպեսզի մոտավորապես ճշտի հավանականությամբ, տոկոսային հավանականությամբ, թե ով ինչ ընտրություն է կատարել»։

Директор медцентра «Измирлян» угрожает сотрудникам
Кандидат в депутаты от блока «Айастан», директор медицинского центра «Измирлян» Армен Чарчян утром 18 июня угрожал сотрудникам медцентра, принуждая их к участию в выборах. Чарчян отметил, что является кандидатом от блока «Айастан», и если кто-то не примет участие в выборах, он об этом узнает. Отметим, что часть 3 статьи 154.2 Уголовного кодекса предусматривает ответственность за принуждение с применением служебных полномочий избирателя к голосованию за или против того или иного кандидата или партии, участия в выборах или отказа от участия в выборах. Более того, если деяние совершено в отношении двух и более лиц, то согласно части 4 той же статьи предусмотрено лишение свободы на срок от четырех до семи лет.
Ниже мы представляем стенограмму аудиозаписи без редактирования.
«Просьба следующая. В очередной раз хочу всем вам напомнить о катастрофе, перед которой сегодня стоит наша страна.
У Высоцкого есть одно очень хорошее стихотворение: «Вдоль обрыва, по-над пропастью, по самому по краю».
Сегодня наша страна находится в такой же ситуации. Одни говорят: «мы катимся в бездну», другие – «мы можем спастись».
У всех нас есть гражданский долг. Я пришел исполнить свой гражданский долг перед вами.
Скажу, что нахожусь на 20 месте в списке блока «Айастан». Это очень высокое место. Скажем так, это место обеспечивает «полный проход».
Но я пришел сюда не как политический деятель. Я сейчас представляю не блок «Айастан», а я представляю себя, Армена Чарчяна, вашего коллегу, врача, гражданина, последователя Армянской Апостольской церкви. Я пришел призвать всех вас, потребовать от всех вас пойти на выборы.
Вы обязательно должны пойти на выборы. Позволить кому-то выбрать за тебя кого-то, означает отдать кому-то судьбу своих детей, внуков, будущих поколений. Потом они говорят: «я не пошел на выборы, видели, что они сделали…», и тому подобное.
Нет. Мое требование ко всем вам – обязательно пойти на выборы.
Более того, будучи сегодня в блоке «Айастан», у меня есть техническая возможность проверить списки и узнать, кто пошел на выборы, а кто нет ․․․
Я могу показать вам свой мандат, свидетельство кандидата в депутаты, которое дает мне статус депутата.
Все, от иммунитета до полного владения информацией.
У меня есть имена и фамилии, адреса всех вас. После выборов я возьму все списки и посмотрю, кто ходил на выборы, а кто не ходил. Поверьте мне.
И тех, кто не пошел на выборы, я буду считать людьми, которые не выполнили мию просьбу, мой призыв, мое требование. И если кто-то из вас, сидящих здесь, не выполнит просьбу, призыв, требование своего директора, получит гораздо более жесткое отношение.
Етсь такое выражение – равносильный ответ. Нет, ответ не равносильный. Ответ должен быть строго равносильным, потому что сегодня вы решаете судьбу своего ребенка, внука.
Если бы стоял вопрос моей судьбы, я мог бы как-то стерпеть, но вы решаете судьбу моих поколений, так же как я решаю судьбу ваших поколений.
Вот почему мое требование, мох призыв, моя просьба ко всем вам пойти на выборы 20-го июня. Я также поручил руководителям всех отделений 20 числа проконтролировать весь процес. Они будут последовательны, могут звонить вам до тех пор, пока вы не пойдете на выборы. Это обязательное требование.
Повторяю, это не политическое мероприятие, это мероприятие для выражения гражданского долга.
Я очень хорошо знаю, что есть закон, запрещающий агитацию в больницах, школах, культурных центрах и т. д. Тот, кто проводит эту кампанию, наказывается, и я всегда отвечал перед законом.
Хотя сумма там небольшая, всего двести тысяч драмов, но я не хочу платить даже две копейки, потому что это не вопрос денег, а вопрос законопослушания, я сохраняю свою законопослушность. Не воспринимайте это как агитацию.
Но хочу сообщить вам о еще двух обстоятельствах, очень важных обстоятельствах. Напомню первое принуждение – заставить вас пойти на выборы.
Второе – все мы работаем в структуре, принадлежащей Первопрестольному. Больница принадлежит Первопрестольному. Позиция Первопрестольного заключается в том, что нынешние власти некомпетентны, они все провалили и должны уйти. Знайте, какая позиция вашего работодателя. […] Я не призываю вас, я не говорю, идите и голосуйте за ту или иную силу. Позиция Первопрестольного заключается в том, что не следует за голосовать за нынешние власти.
Нынешние власти некомпетентны, все провалили и должны уйти.
Поскольку я сейчас нахожусь в отпуске, могу сказать, что мое требование не будет считаться злоупотреблением служебным положением.
Я, ваш руководитель, руководитель вашего медицинского учреждения, сделал свой выбор, и вы знаете мой выбор. Большего я вам ничего не сказал.
Повторяю, поверьте, сегодня у нас есть механизмы, позволяющие проверить, кто пошел на выборы. И есть довольно интересные механизмы, о которых я даже не подозревал, позволяющие приблизительно выяснить, кто за кого проголосовал».