Գլխավոր դատախազի տեղակալների գույքն ու ընտանիքների անհասկանալի կարողությունը
Գլխավոր դատախազության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, չնայած երկար տարիներ զբաղեցրել են պետական պաշտոններ, սակայն պատկառելի ունեցվածքի են տիրապետում։ Նրանց ներկայացրած գույքի և եկամուտների հայտարարագրերի ուսումնասիրությունը բավականին հետաքրքիր փաստեր է բացահայտում նրանց ու վերջիններիս ընտանիքների անդամների ունեցվածքի շարժի վերաբերյալ։
Հայկ Ասլանյան
Գլխավոր դատախազի տեղակալ Հայկ Ասլանյանի ընտանիքի անդամների անունով անշարժ գույքը տարեցտարի ավելանում է։ Դա են վկայում Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովին ներկայացված հայտարարագրերը։
Հայկ Ասլանյանն այս պաշտոնին է նշանակվել 2016 թվականին։ Մինչ այդ` սկսած 1994 թվականից, Ասլանյանը զբաղեցրել է տարբեր պաշտոններ դատախազությունում, եղել է Երևան քաղաքի Արաբկիր և Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների դատախազ, Երևանի կայազորի զինվորական դատախազ, գլխավոր դատախազության ավագ դատախազ և այլն։
2012-ին, ստանձնելով Երևանի կայազորի զինվորական դատախազի պաշտոնը,  Ասլանյանը հայտարարագրել էր 2 բնակարան, 1 Toyota RAV 4 մակնիշի ավտոմեքենա,  200 հազար դրամ և 59,000 դոլար կանխիկ գումար և 3 մլն դրամ աշխատավարձ։
2016 թվականին, երբ Ասլանյանը նշանակվել էր գլխավոր դատախազի տեղակալ, Էթիկայի հանձնաժողովին ներկայացված հայտարարագրում ներկայացրել էր մեկ բնակարան, մեկ առանձնատուն, մեկ VOLKSWAGEN մակնիշի մեքենա, 3 մլն դրամ, 17,000 դոլար կանխիկ գումար, 12․4 մլն դրամ աշխատավարձ և 29,600 դրամ արժողությամբ բաժնեմաս։
2020 թվականի տարեկան հայտարարագրում Ասլանյանի տիրապետած անշարժ գույքը և դրամական միջոցներն էական փոփոխությունների չեն ենթարկել։ Կրկին մեկ տուն, մեկ բնակարան, 3․7 մլն դրամ, 4500 դոլար կանխիկ գումար, ինչպես նաև 13 մլն դրամ աշխատավարձ և «Հայէկոնոմբանկի» 0․00019% բաժնեմաս։
Ասլանյանի կինը՝ Մարինա Թաթոյանը, 2012 թվականին հայտարարագրել էր 4 մլն դրամ, 65,000 դոլար, 45,000 եվրո կանխիկ գումար և 2․1 մլն դրամ աշխատավարձ։
Թաթոյանի տիրապետած դրամական միջոցները բավականին ուշագրավ են, քանի որ վերջինս հանդիսանում էր Երևանի պետական բժշկական համալսարանի հյուսվածքաբանության ամբիոնի գիտաշխատող և, ինչպես նշեցինք, նրա աշխատավարձը տարեկան ընդամենը 2․1 մլն դրամ էր։
Հաջորդ տարի՝ 2013-ին, Մարինա Թաթոյանն անշարժ գույքի հետ կապված չորս գործարք է կատարել, որոնցից մեկը եղել է 10 մլն դրամով անշարժ գույքի օտարում, մյուսը՝ ժառանգության կարգով ստացած գույք, որը եղել է 5 մլն դրամ արժողությամբ բնամթերք։ Մյուս երկու գործարքների վերաբերյալ տեղեկությունը պաշտպանված է և հնարավոր չէ տեսնել։ Որպես դրամական միջոց՝ Թաթոյանը հայտարարագրել էր 11 մլն դրամ, 57,000 դոլար և 43,000 եվրո կանխիկ գումար, ինչպես նաև 2․6 մլն դրամ աշխատավարձ։
Արդեն 2016 թվականի հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ Մարինա Թաթոյանը վաճառել է երկու միավոր անշարժ գույք, որոնցից մեկն օտարվել է 25 մլն դրամով, իսկ մյուսը օտարվել է, հավանաբար, նվիրատվության կարգով, քանի որ հայտարարագրում գումարը նշված չէ։ Փոխարենը Թաթոյանը որպես նվիրատվություն ստացել է 1․5 մլն դրամ արժողությամբ հասարակական նշանակության շինություն։ Նույն տարում Թաթոյանը հանձնել է 10,000 դոլար արժողությամբ փոխառություն (ավանդ), ինչպես նաև հայտարարագրել է 7․5 մլն դրամ և 51,000 դոլար կանխիկ գումար և ստացել մոտ 5․6 մլն դրամ աշխատավարձ։
2020 թվականին Թաթոյանը հայտարարագրել է 3 միավոր անշարժ գույք, որոնց նկատմամբ ունի բաժնային սեփականության իրավունք, սակայն հայտնի չէ դրանք ձեռք բերելու ամսաթիվը։ Թաթոյանը ներկայացրել է նաև 10,000 դոլարի ավանդ, 11․7 մլն դրամ և 7000 դոլար կանխիկ դրամական միջոցներ, ինչպես նաև Երևանի պետական բժշկական համալսարանից ստացած 2․6 մլն դրամ աշխատավարձը։
Հայկ Ասլանյանի որդին՝ Ջիվան Ասլանյանը, իր ներկայացրած առաջին հայտարարագրում՝ 2017 թվականին, նշել էր ընդամենը երկու փոխառության վերաբերյալ տեղեկություն։
Արդեն 2019 թվականին 19-ամյա Ջիվան Ասլանյանը հայտարարագրել է 4 միավոր անշարժ գույք՝ բաժնային սեփականությամբ իրեն պատկանող մեկ անհատական բնակելի տուն, ժառանգության կարգով ստացած մեկ բնակարան, ինչպես նաև նվիրատվություն ստացած մեկ ավտոտնակ և մեկ բնակարան։ Այդ տարի վերջինս վերցրել է իր անունով բանկում ներդրված երկու փոխառությունները՝ ընդհանուր 20,000 դոլար արժողությամբ։ Արդյունքում Ջիվան Ասլանյանը տարվա ավարտին ունեցել է 7000 դոլար և 4․5 մլն դրամ կանխիկ գումար։
2020 թվականին Ջիվան Ասլանյանի և քրոջ՝ Անահիտ Ասլանյանի միջև տեղի է ունեցել երկու նվիրատվության գործարք։ 25-ամյա Անահիտ Ասլանյանը եղբորն է նվիրել 90 մլն դրամ արժողությամբ մեկ բնակելի տուն, փոխարենը եղբորից որպես նվիրատվություն ստացել է բնակարան, որի արժեքը նշված չէ։ Ջիվան Ասլանյանը հայտարարագրել է նաև 4․3 մլն դրամ և 7500 դոլար կանխիկ գումար։
Հաշվի առնելով այն փաստը, որ Ջիվան Ասլանյանն իր եկամուտների մասին ոչինչ չի նշել՝ ստացվում է, որ վերջինս որևէ տեղ չի աշխատում։ Միայն այս տարվա հունվարին Ասլանյանը դարձել է «Բայզոն․ամ» ՍՊԸ-ի 50 տոկոս բաժնետեր, այդ մասին տեղեկանում ենք կազմակերպությունների էլեկտրոնային ռեգիստրից։ Ընկերությունը զբաղվում է ապրանքների օնլայն վաճառքով։ Ընկերության մյուս 50 տոկոսի բաժնետերը «100 բիզնես գաղտնիքներ» գրքի հեղինակ Վահագն Դիլբարյանն է։
Բավական տարօրինակ է նաև Ջիվան Ասլանյանի անունով գրանցված անշարժ գույքի քանակը։ Վերջինս չափահաս դառնալուն պես դարձել է միանգամից 4 անշարժ գույքի սեփականատեր, որոնցից երկուսը ստացել է որպես նվիրատվություն։ Նվիրատուների վերաբերյալ տեղեկատվությունը կրկին հասանելի չէ։
Ինչպես նշեցինք, 2020 թվականին Ջիվան և Անահիտ Ասլանյանների միջև տեղի է ունեցել անշարժ գույքի նվիրատվության երկու գործարք, որի արդյունքում Անահիտ Ասլանյանը եղբորն է նվիրել 90 մլն դրամ արժողությամբ առանձնատուն։
Թե որտեղի՞ց Անահիտ Ասլանյանին 90 մլն արժողությամբ առանձնատուն՝ կրկին անհայտ է, քանի որ վերջինս 2017 թվականից սկսած հայտարարագիր չի ներկայացրել՝ չնայած, ըստ Հանրային ծառայության մասին օրենքի 34-րդ հոդվածի 8-րդ կետի, հայտարարատու պաշտոնատար անձի ընտանիքի չափահաս անդամները ևս պարտավոր են հայտարարագիր ներկայացնել։
Հայկ Ասլանյանի ավագ դուստրը՝ Անահիտ Ասլանյանը, մինչ օրս ներկայացրել է ընդամենը մեկ հայտարարագիր՝ 2016 թվականին։ Այդ տարի վերջինս գնել էր BMW X5 մակնիշի մեկ մեքենա 27,000 դոլար արժողությամբ, ինչպես նաև ստացել 25 մլն դրամ արժողությամբ նվիրատվություն՝ բնամթերքի տեսքով։
Եվ կրկին անհայտ է, թե որտեղի՞ց գլխավոր դատախազի աղջկան 27,000 դոլար գումար և ո՞վ է 25 մլն դրամ նվիրատվություն կատարող անձը։
Ասլանյանների մյուս դստեր՝ Ռիմա Ասլանյանի կողմից ներկայացված 2017 և 2018 թվականների հայտարարագրերից տեսնում ենք, որ վերջինս չունի ո՛չ անշարժ գույք, ո՛չ տրանսպորտային միջոց, ո՛չ էլ դրամական միջոցներ։
Արթուր Դավթյան
Գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի ունեցվածքի մասով էլ պարբերաբար հրապարակումներ են լինում։
Օրինակ՝ օրեր առաջ «Հայրենիք» կուսակցության խորհրդի անդամ, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Արսեն Բաբայանը ֆեյսբուքյան  իր էջում տեղադրել էր Արթուր Դավթյանին պատկանող առանձնատան լուսանկարը և կարծիք հայտնել, թե առանձնատունն «ամենահամեստ հաշվարկներով գնահատվում է 800 հազարից մինչև 1 միլիոն ԱՄՆ դոլար»։
Մինչդեռ, դեռևս 2017 թվականին, պատասխանելով Դավթյանի առանձնատան մասին ԶԼՄ-ներում տարածված լուրերին, գլխավոր դատախազությունը հայտնել էր, որ այն կառուցվել է անշարժ գույքի վաճառքի, գյուղմթերքի իրացման և վարկային միջոցների հաշվին, իսկ ըստ գլխավոր դատախազի կողմից ներկայացված հայտարարագրի՝ առանձնատունը ձեռք է բերվել է 43 մլն դրամով (մոտ 90 հազար դոլար)։
Ինչ վերաբերում է գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի հայտարարագրած ունեցվածքին, ապա վերջինս 2020 թվականին նշել է 2 բնակելի տուն, 3 հողամաս, 12․7 մլն դրամ կանխիկ գումար և 19․4 մլն դրամ աշխատավարձ և այլ եկամուտներ։
2013 թվականին, որպես Երևան քաղաքի դատախազ, Արթուր Դավթյանը ներկայացրել էր գույքի և եկամուտների առաջին հայտարարագիրը, ըստ որի՝ վերջինս ուներ մեկ առանձնատուն, մեկ բնակարան, երեք հողամաս, 8 մլն դրամ կանխիկ գումար։ Որպես եկամուտ Դավթյանը նշել էր 8․1 մլն դրամ աշխատավարձ և 6․9 մլն դրամ գույքի վաճառքից ստացված եկամուտ։
2017 թվականին Դավթյանը 19 մլն դրամով վաճառել էր իրեն պատկանող բնակարանը, 8 մլն դրամով՝ ավտոմեքենան, ինչպես նաև վերցրել 12․5 մլն վարկ և 43 մլն դրամով կառուցել բնակելի տուն։ Հենց այս առանձնատան մասին էր գրառում կատարել Արսեն Բաբայանը։
Դավթյանի կինը՝ Անի Դավթյանը, 2020 թվականի տարեկան հայտարարագրում ներկայացրել է 5 հողամաս, որոնց նկատմամբ ունի բաժնային սեփականության իրավունք։ Պարզ չէ, թե երբ են ձեռք բերվել այս հողամասերը, քանի որ հայտարարագրում ձեռքբերման ամսաթիվը պաշտպանված է, սակայն դրանք սկսել են հայտարարագրվել 2019 թվականից։ Դավթյանի կինը ներկայացրել է նաև 3 մլն դրամ կանխիկ գումար, ինչպես նաև ԵՊՀ-ից ստացված 531 հազար դրամ աշխատավարձ։
Արթուր Դավթյանի հայրը՝ Սարգիս Դավթյանը, նախորդ տարի, որպես համատեղ սեփականություն, հայտարարագրել է Շիրակի մարզում գտնվող 3 հողամաս և 1 բնակելի տուն, ինչպես նաև 1 բնակելի տան նկատմամբ ունի բաժնային սեփականության իրավունք։ Վերջինս հայտարարագրել է նաև 3 մարդատար (Hyundai, GAZ և Lexus) և 1 բեռնատար (ZIL) տրանսպորտային միջոց։ Իսկ 2020 թվականին հայտարարագրել է նաև 6․3 մլն դրամ կանխիկ գումար, ինչպես նաև 8․3 մլն դրամ աշխատավարձ, թոշակ և շուկայից ստացված եկամուտ։
Արթուր Դավթյանի մայրը՝ Սմելլա Դավթյանը, ամուսնու հետ համարվում է 3 հողամասի և մեկ բնակելի տան համասեփականատեր։ Վերջինս հայտարարագրել է 390 հազար դրամ թոշակ, ինչպես նաև 9000 դոլար ավանդ, որը նախորդ հայտարարագրերում չէր նշել։
Արմեն Հարությունյան
Բավական ուշագրավ է նաև գլխավոր դատախազի արդեն նախկին խորհրդական Արմեն Հարությունյանի ունեցվածքը։ Նշենք, որ վերջինս 2020 թվականի հուլիսի 10-ին ազատվել էր գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնից և օրեր անց նշանակվել դատախազի խորհրդական։ Այս պաշտոնից էլ Հարությունյանը բոլորովին վերջերս է ազատվել՝ այս տարվա մարտի 23-ին։
Հարությունյանը ևս դեռևս 90-ական թվականներից աշխատում է պետական համակարգում՝ պաշտոններ է զբաղեցրել Արդարադատության նախարարությունում, դատախազությունում և քննչական ծառայությունում։
2015 թվականին, երբ Հարությունյանը զբաղեցնում էր գլխավոր դատախազի տեղակալի պաշտոնը, ըստ ներկայացված հայտարարագրի, ուներ 9 միավոր անշարժ գույք՝ 1 բնակելի տուն, 2 բնակարան, 4 հողամաս, 1 հասարակական նշանակության շինություն և 1 այլ անշարժ գույք։ Նույն տարում Հարությունյանը հայտարարագրել էր նաև 56․7 մլն դրամ կանխիկ գումար, ինչպես նաև 6 մլն դրամ աշխատավարձ և 5․4 մլն դրամ վարձակալությունից ստացված վճար։
Կնոջ՝ Արուսյակ Յարմալոյանի հայտարարագրի համաձայն՝ վերջինս 2015 թվականին ստացել է միայն 630 հազար դրամ աշխատավարձ։ Հարությունյանի դուստրը՝ Լուսինե Հարությունյանը, այդ տարի ստացել է 2․4 մլն դրամ աշխատավարձ, իսկ մյուս զավակները հայտարարագիր չեն ներկայացրել։
2019 թվականին Արմեն Հարությունյանին պատկանող անշարժ գույքի քանակը մեկով ավելանում է, սակայն թե ե՞րբ է դա ձեռք բերվել և ինչ արժեքով՝ հայտնի չէ, չնայած գույքի ձեռքբերման վերաբերյալ տեղեկությունը Հարությունյանը պարտավոր էր արտացոլել իր նախորդ հայտարարագրերում։
2019 թվականին Հարությունյանը հայտարարագրել էր 10 միավոր անշարժ գույք՝  Երևանի կենտրոնում գտնվող 2 բնակարան, 1 ավտոտնակ, 2 բազմաբնակարան շենքի ոչ բնակելի տարածք, Կոտայքի մարզում գտնվող 1 սեփական տուն և 3 հողամաս, ինչպես նաև Տավուշի մարզում գտնվող մեկ հասարակական նշանակության շինություն։
Արմեն Հարությունյանն այդ տարի հայտարարագրել էր նաև 530 հազար դրամ բանկային հաշվի մնացորդ, 47․7 մլն դրամ կանխիկ գումար, 12․5 մլն դրամ աշխատավարձ և 6․1 մլն դրամ վարձակալությունից ստացված վճար։
2020 թվականին, ըստ հայտարարագրի, Արմեն Հարությունյանը 5 մլն դրամով վաճառել է Տավուշի մարզում ունեցած հասարակական նշանակության շինությունը։ Փոխարենը բանկում բացել է 20,000 դոլար արժողությամբ ավանդային հաշիվ։
Նախորդ տարի մոտ 13 մլն դրամով նվազել է Հարությունյանի ունեցած կանխիկ դրամը՝ 47․7 մլն դրամից դառնալով 34․4 մլն դրամ։ Հարությունյանը հայտարարագրել է նաև 10,990 դոլար և 3060 եվրո կանխիկ դրամ։ Աշխատավարձից, կենսաթոշակից և վարձակալության վճարներից Հարությունյանի եկամուտը կազմել է մոտ 21 մլն դրամ։
Հարությունյանի կինը՝ Յարմալոյան Արուսյակը, 2019 թվականին հայտարարագրել էր 940 հազար դրամ աշխատավարձ։ Յարմալոյանը, ինչպես ամուսինը, 2020 թվականին 10 մլն դրամի և 200 դոլարի ավանդային հաշիվ է բացել։ Նշենք, որ մինչ այդ, բացի աշխատավարձից, Արուսյակը ոչինչ չէր հայտարարագրել։
2019 թվականին հայտարարագիր էր ներկայացրել նաև Հարությունյանի դուստրը՝ 28-ամյա Լուսինե Հարությունյանը։ Վերջինս նշել էր նախորդ տարի ձեռք բերած Toyota մակնիշի մեքենան, Պաշտպանության նախարարությունից ստացած 3․8 մլն դրամ աշխատավարձը, ինչպես նաև Ֆինանսների նախարարությունից ստացած 530 հազար դրամ այլ եկամուտը։
Հարությունյանի դուստրը նախորդ տարվա համար հայտարարագրել է նախկինում ձեռք բերած մեքենան, «ԵՊՀ շրջանավարտների միավորմանը» հանձնած 27․1 մլն դրամ փոխառությունը, ինչպես նաև Պաշտպանության նախարարությունից ստացած 3․9 մլն դրամ աշխատավարձն ու Ֆինանսների նախարարությունից ստացած 1․3 մլն դրամ եկամուտը։
Այսպիսով, փաստենք, որ դատախազության մի շարք բարձրաստիճան պաշտոնյաների և նրանց ընտանիքների անդամների հայտարարագրերում ներկայացված գույքի քանակն ու դրամական միջոցները բավական տարօրինակ են՝ հաշվի առնելով այն փաստը, որ վերջիններս ամբողջ կյանքում աշխատել են պետական համակարգում կամ չունեն հայտարարագրած եկամտի այլ աղբյուրներ։

Имущество заместителей генерального прокурора и непонятное состояние их семей
Некоторые высокопоставленные должностные лица Генеральной прокуратуры, хоть и занимают государственные должности на протяжении многих лет, но владеют внушительным имуществом. Изучение их деклараций об имуществе и доходах выявляет довольно интересные факты о перемещении имущества между ними и членами их семей.
Айк Асланян
Недвижимость на имя членов семьи заместителя генерального прокурора Айка Асланяна с каждым годом увеличивается. Об этом свидетельствуют декларации, поданные в Комиссию по предупреждению коррупции.
Айк Асланян был назначен на эту должность в 2016 году. До этого, с 1994 года, Асланян занимал различные должности в Прокуратуре, был прокурором административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун города Ереван, военным прокурором Ереванского гарнизона, старшим прокурором Генеральной прокуратуры.
В 2012 году, вступив в должность военного прокурора Ереванского гарнизона, Асланян задекларировал две квартиры, один автомобиль марки Toyota RAV 4, 200 тысяч драмов, 59 тыс. долларов наличными и зарплату в размере 3 млн драмов.
В 2016 году, когда Асланян был назначен заместителем генерального прокурора, в декларации, поданной в Комиссию по этике высокопоставленных должностных лиц, он указал одну квартиру, один частный дом, одну машину марки VOLKSWAGEN, 3 млн драмов, 17 тыс. долларов наличными, зарплату в размере 12.4 млн драмов и акции стоимостью 29, 600 драмов.
В годовой декларации доходов за 2020 год недвижимость и денежные средства, принадлежащие Асланяну, не претерпели существенных изменений. Опять один дом, одна квартира, 3.7 млн. драмов, 4500 долларов наличными, а также зарплата в размере 13 млн. драмов и 0․00019% акций «Армэкономбанка».
Супруга Асланяна Марина Татоян в 2012 году задекларировала 4 млн драмов, 65 тыс. долларов, 45 тыс. евро наличными и зарплату в размере 2.1 млн драмов.
Принадлежащие Татояну денежные средства весьма примечательны, поскольку последний был научным сотрудником кафедры гистологии Ереванского государственного медицинского университета и, как мы уже отметили, его годовая зарплата составляла всего 2.1 млн драмов.
В 2013 году Марина Татоян совершила четыре сделки, связанные с недвижимостью, одна из которых — отчуждение недвижимости на 10 млн драмов, другая – унаследованное имущество в виде продуктов на сумму 5 млн драмов. Информация о двух других сделках защищена, и ее невозможно увидеть. В качестве денежных средств Татоян задекларировала наличными 11 млн драмов, 57 тыс. долларов, 43 тыс. евро, а также зарплату в размере 2.6 миллионов драмов.
Из декларации 2016 года мы узнаем, что Марина Татоян продала две единицы недвижимости, одна из которых была отчуждена за 25 млн драмов, а другая, по всей вероятности, была отчуждена в виде дарственной, поскольку в декларации сумма не указана. Взамен Татоян получила в дар здание общественного назначения стоимостью 1.5 млн драмов. В том же году Татоян передала заем (вклад) на сумму 10 тыс. долларов, а также задекларировала наличными 7.5 миллионов драмов и 51 тыс. долларов, и получила зарплату в размере около 5.6 миллионов драмов.
В 2020 году Татоян задекларировала 3 единицы недвижимости, на которые она имеет право общей долевой собственности, однако дата их приобретения неизвестна. Татоян представила также вклад в размере 10. 000 долларов США, 11.7 млн ​​драмов и 7 000 долларов наличными, а также полученную от Ереванского государственного медицинского университета зарплату в размере 2.6 млн драмов.
Сын Айка Асланяна Дживан Асланян в своей первой декларации, поданной в 2017 году, указал информацию только о двух займах.
Уже в 2019 году 19-летний Дживан Асланян задекларировал 4 единицы недвижимости: один жилой дом, принадлежащий ему по праву общей долевой собственности, одну квартиру, полученную в наследство, а также один подаренный гараж и одну квартиру. В том же году Асланян взял в банке на свое имя два заема на общую сумму 20 000 долларов. В результате на конец года у Дживана Асланяна было 7000 долларов и 4.5 млн. драмов наличными.
В 2020 году между Дживаном Асланяном и его сестрой Анаит Асланян были заключены две дарительные сделки. 25-летняя Анаит Асланян подарила брату дом стоимостью 90 млн драмов, взамен получив в дар квартиру от брата, стоимость которой не указана. Дживан Асланян задекларировал также 4․3 млн драмов и 7500 долларов наличными.
Учитывая тот факт, что Дживан Асланян ничего не указал о своих доходах, получается, что последний нигде не работает. Только в январе этого года Асланян стал владельцем 50% акций ООО «Байзон.ам». Об этом мы узнаем из электронного реестра организаций. Компания занимается онлайн-продажей товаров в Интернете. Другим 50-процентным акционером компании является автор книги «100 бизнес-секретов» Ваагн Дилбарян.
Довольно странным является также число недвижимости, зарегистрированной на имя Дживана Асланяна. По достижении совершеннолетия, он стал владельцем сразу 4 объектов недвижимости, две из которых получил в дар. Информация о дарителях снова недоступна.
Как мы уже отметили, в 2020 году между Дживаном и Анаит Асланянями были заключены две дарительные сделки, в результате которых Анаит Асланян подарила брату частный дом стоимостью 90 млн драмов.
Откуда у Анаит Асланян частный дом стоимостью 90 млн драмов, вновь неизвестно, поскольку начиная с 2017 года она не подавала декларации, и это несмотря на то, что, согласно пункту 8 статьи 34 Закона РА «О публичной службе», проживающие совместно с должностным лицом-декларантом совершеннолетние члены его семьи заполняют в декларации должностного лица-декларанта данные о своем имуществе и доходах.
Старшая дочь Айка Асланяна Анаит Асланян до сегодняшнего дня подала только одну декларацию в 2016 году. Тогда она купила автомобиль марки BMW X5 стоимостью 27 тыс. долларов, а также получила в дар 25 миллионов драмов в виде продуктов.
И снова неизвестно, откуда у дочери генпрокурора 27 тыс. долларов и  кто даритель 25 миллионов драмов?
Из деклараций за 2017—2018 годы, представленных другой дочерью Асланянов Римой Асланян, мы видим, что у последней нет ни недвижимости, ни транспортных средств, ни денежных средств.
Артур Давтян
Об имуществе генерального прокурора Артура Давтяна также периодически делаются публикации.
Например, на днях член Совета партии «Родина», представитель блока «Честь имею» Арсен Бабаян опубликовал на своей странице в Facebook опубликовал снимок частного дома Артура Давтяна и выразил мнение, что частный дом «по самым скромным подсчетам, оценивается от 800 000 до 1 млн долларов США».
Между тем как еще в 2017 году, отвечая на публикации СМИ о частном доме Давтяна, Генпрокуратура сообщила, что дом был построен за счет продажи недвижимости, продажи сельхозпродукции и кредитов, а согласно декларации, представленной генеральным прокурором, дом был приобретен за 43 млн драмов (около 90 тыс. долларов).
Что касается имущества, задекларированного генеральным прокурором Артуром Давтяном, то в 2020 году последний указал 2 жилых дома, 3 земельных участка, 12.7 млн ​​драмов наличными, зарплату в размере 19.4 млн драмов и другие доходы.
В 2013 году в качестве прокурора города Ереван Артур Давтян подал первую декларацию о доходах и имуществе, согласно которой последний имел один частный дом, одну квартиру, три земельных участка, 8 млн драмов наличными. В качестве дохода Давтян указал зарплату в размере 8.1 млн драмов и доход от продажи имущества в размере 6.9 млн драмов.
В 2017 году Давтян продал принадлежащую ему квартиру за 19 млн драмов, машину за 8 млн драмов, а также взял кредит в размере 12.5 млн драмов и построил жилой дом стоимостью 43 млн драмов. Именно об этом частном доме сделал запись Арсен Бабаян.
Супруга Давтяна Ани Давтян в годовой декларации за 2020 год представила 5 земельных участков, на которые она имеет право общей долевой собственности. Неясно, когда эти земельные участки были приобретены, поскольку дата их приобретения защищена, однако декларироваться они начали с 2019 года. Супруга Давтяна указала также 3 млн драмов наличными, а также полученную от ЕГУ зарплату в размере 531 тыс. драмов.
Отец Артура Давтяна Саргис Давтвян в прошлом году в качестве совместной собственности задекларировал 3 земельных участка в Ширакской области и один жилой дом, а также на один жилой дом имеет право общей долевой собственности. Саргис Давтян задекларировал также 3 легковых автомобиля (Hyundai, ГАЗ и Lexus) и один грузовик (ZIL).
А в 2020 году он задекларировал 6․3 млн драмов наличными, а также 8.3 млн драмов в виде зарплаты, пенсий и доходов с рынка.
Мать Артура Давтяна Смелла Давтян вместе с мужем считается совладельцем трех земельных участков и одного жилого дома. Последняя задекларировала пенсию в размере 390 тыс. драмов, а также вклад в размере 9 тыс. долларов, который не был указал в предыдущих декларациях.
Армен Арутюнян
Довольно примечательным является также имущество уже бывшего советника генерального прокурора Армена Арутюняна. Отметим, что последний был освобожден от должности заместителя генерального прокурора 10 июля 2020 года, а через несколько дней был назначен советником прокурора. От занимаемой должности Арутюнян был освобожден недавно – 23 марта текущего года.
Арутюнян работает в государственной системе с 90-х годов․ Он занимал должности в Министерстве юстиции, Прокуратуре и Следственной службе.
В 2015 году, когда Арутюнян занимал должность заместителя Генерального прокурора, согласно поданной им декларации, у него было 9 единиц недвижимости: 1 жилой дом, 2 квартиры, 4 земельных участка, 1 дом общественного значения и 1 другая недвижимость. В том же году Арутюнян задекларировал также 56.7 млн ​​драмов наличными, а также зарплату в размере 6 млн драмов и доход от аренды имущества в размере 5.4 млн драмов.
Согласно декларации супруги Давтяна Арусяк Ярмалоян, в 2015 году последняя получила только зарплату в размере 630 тысяч драмов. Дочь Арутюняна Лусине Арутюнян в текущем году получила зарплату в размере 2.4 млн драмов, а остальные дети декларации не подали.
В 2019 году число объектов недвижимости, принадлежащих Армену Арутюняну, увеличилось на одну единицу, однако когда и по какой цене была приобретена эта недвижимость, неизвестно, хотя Арутюнян обязан был отразить информацию о приобретении в своих предыдущих декларациях.
В 2019 году Арутюнян задекларировал 10 единиц недвижимости: 2 квартиры, 1 гараж, 2 нежилых помещения многоквартирного дома в центре Еревана, 1 частный дом в Котайкской области, 3 земельных участка, а также одно здание общественного назначения в Тавушской области.
В 2019 году Арутюнян задекларировал также остаток на банковском счете в размере 530 000 драмов, 47.7 млн драмов наличными, зарплату в размере 12.5 миллионов драмов и доход от аренды имущества в размере 6.1 млн драмов.
В 2020 году, согласно декларации, Армен Арутюнян продал здание общественного назначения в Тавушской области за 5 млн драмов. Вместо этого он открыл в банке депозитный счет на 20 000 долларов.
В прошлом году наличные сюденежные средства Арутюняна уменьшились примерно на 13 млн драмо –  с 47.7 млн ​​драмов до 34.4 млн драмов. Арутюнян также задекларировал 10 990 долларов и 3060 евро наличными. Доход Арутюняна от зарплаты, пенсий и аренды составил около 21 млн драмов.
Супруга Арутюняна Ярмалоян Арусяк задекларировала в 2019 году зарплату в размере 940 тыс. драмов. Ярмалоян, как и ее муж, в 2020 году открыла депозитный счет на 10 млн драмов и 200 долларов. Отметим, что до этого Арусяк ничего, кроме зарплаты, не декларировала.
В 2019 году декларацию подала также дочь Арутюняна, 28-летняя Лусине Арутюнян. Последняя указала приобретенный в прошлом году автомобиль марки Toyota, зарплату в размере 3.8 млн драмов, полученную от Министерства обороны, а также другие доходы в размере 530 тыс. драмов, полученные от Министерства финансов.
В прошлом году дочь Арутюняна задекларировала ранее приобретенную машину,  ссуду в 27.1 млн драмов, которую она передала Ассоциации выпускников ЕГУ, а также зарплату в размере 3.9 млн драмов, полученную от Министерства обороны, и доход в размере 1.3 млн драмов, который она получила от Министерства финансов.
Таким образом, констатируем, что число объектов имущества и размер денежных средств, указанные в декларациях ряда высокопоставленных должностных лиц прокуратуры и членов их семей, являются довольно странными, если учесть тот факт, что последние всю свою жизнь работали в государственной системе или не имеют других декларированных источников дохода.