Ոչ մի թիզ ճշմարտություն հայկական լսարանին. Սերժ Սարգսյանի հայտարարությունները փոխզիջումային քաղաքականության մասին
16:51, 19 Հլս, 2021
Հայաստանի երրորդ նախագահ, Հայաստանի հանրապետական կուսակցության նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 24-ին BBC-ի ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ երբեք «ոչ մի թիզ հող» գաղափարի կողմնակից չի եղել:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին՝ նա նշել էր, որ իրենք կառուցողական և շատ դինամիկ բանակցություններ էին վարում. «Ոչ ոք չի կարող մեղադրել մեզ նրանում, որ մենք ոչ մի թիզ հող գաղափարի կողմնակից էինք կամ դիտմամբ ձգձգում էինք բանակցային գործընթացը»:
Սերժ Սարգսյանը պնդել է, որ ինքը պատրաստ էր զիջել 7 շրջանները. «Դուք ոչ մի դեպքում չէիք կարող լսել ինձնից խոսքեր այն մասին, որ մենք երբեք չենք վերադարձնի այդ տարածքները: 2000-ականներին ես անգամ խորհրդարանի դահլիճից հայտարարեցի, որ Աղդամն իմ հայրենիքը չէ: Ես չէի մտածում ոչ իմ վարկանիշի մասին, ոչ էլ պատմության մեջ մնալու մասին: Ես մտածում էի խնդրի լուծման մասին»:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե իրականում ինչ վերաբերմունք են ունեցել Սերժ Սարգսյանը և իր ղեկավարած կուսակցությունը  «ոչ մի թիզ հող» գաղափարի նկատմամբ հանրային մակարդակում:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը
Արցախյան առաջին պատերազմից հետո հայկական ուժերի վերահսկողության տակ էին անցել ոչ միայն ԼՂԻՄ տարածքները, այլև հարակից շրջանները՝ Աղդամի (Ակնա)՝ մասամբ, Ֆիզուլիի (Վարանդա), Ջեբրայիլի (Ջրական), Կուբաթլուի (Սանասար), Զանգելանի (Կովսական), Քելբաջարի (Քարվաճառ) և Լաչինի (Քաշաթաղ):
Այդ շրջանների ազատագրումը, իսկ ադրբեջանական կողմի պնդմամբ՝ գրավումը մշտապես մեծ ճնշման պատճառ էր Հայաստանի վրա միջազգային հանրության կողմից:
Հաջորդող տարիներին բանակցությունների գլխավոր առարկան հենց այդ 7 շրջաններն էին և Արցախի կարգավիճակը:
Սերժ Սարգսյանը՝ փոխզիջումային քաղաքականության մասին
Ղարաբաղյան հակամարտության ակտիվ փուլի առաջին օրերից Սերժ Սարգսյանը զբաղեցրել է բարձրաստիճան պաշտոններ Արցախում և Հայաստանի Հանրապետությունում:
1994 թվականին Սերժ Սարգսյանը ՀՀ պատվիրակության կազմում մասնակցել է Լեռնային Ղարաբաղի, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինադադարի կնքմանը Բիշքեքում:
7 շրջանների և, առհասարակ, բանակցությունների ընթացքում փոխզիջումների գնալու անհրաժեշտության մասին Սարգսյանն ամենաաղմկահարույց հայտարարությունն արել է 2001 թվականին Ազգային ժողովում: Վերջինս այդ ժամանակ զբաղեցնում էր պաշտպանության նախարարի պաշտոնը և ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ լսումների ընթացքում հայտարարել էր, որ ինքը փոխզիջումների անհրաժեշտության մասին խոսում է 90-ական թվականներից։
Սարգսյանն ընդգծել էր, որ անվտանգության գոտու ստեղծումը երբեք նպատակ չի հետապնդել ավելացնել Ղարաբաղի կամ Հայաստանի տարածքը. «Ընդհանրապես, ցանկացած երկրի, այդ թվում և մեր սահմանները անցնում են այն տեղով, որտեղով կարողանում ես անցկացնել այդ սահմանը։ Այո՛, ես համարում եմ, որ Աղդամը մեր հայրենիքը չէ։ Եթե բանակցային պրոցես է գնում ու դու փորձում ես դիմացինիդ հիմարի տեղ դնել, նրա մոտ միայն հեգնանք է առաջանում»։
Սարգսյանն ընդգծել էր, որ չի կարող տուրք տալ հասարակության մեջ տարածվող այն կարծիքներին, որ հայերն Աղդամն ազատագրել են. «Պետք չէ դիմացինին անլուրջ մարդու տեղ դնել: Այո, եղել են տարածքներ, որոնք մենք գրավել ենք: Եվ դրանից մենք երբեք չպետք է ամաչենք: Այդ տարածքները գրավել ենք, որպեսզի ապահովենք մեր հայրենիքի անվտանգությունը: […] Հարցին չի կարելի միակողմանի մոտենալ և ամեն քայլափոխի ասել, որ մենք ազատագրել ենք, Աղդամը մերն է, Միրբաշիրը մերն է»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
Հատկանշական է, սակայն, որ թե՛ այս հայտարարությունից առաջ, թե՛ դրանից հետո 7 շրջանների անունները փոխվում էին՝ հայաֆիկացվում: Իրականացվում էր տարածքների վերաբնակեցում հատկապես Շահումյանի շրջանում (Քարվաճառ, ադր. անունը՝ Քելբաջար) և Քաշաթաղում (Լաչինի շրջան): Այդ շրջաններում ապրողները ստանում էին հարկային և վարկային արտոնություններ: Արդյունքում, 2005 թվականին Շահումյանի շրջանում ապրում էր 2553 մարդ, իսկ 2015 թվականին՝ 3004: Քաշաթաղի շրջանում 2005 թվականին ապրում էր 9397 մարդ, իսկ 2015 թվականին՝ 10613: Մամուլում և գրականությունում 7 շրջանների մասին խոսելիս սկսեց կիրառվել ոչ թե գրավված, այլ ազատագրված եզրույթը:
Արդեն նախագահ դառնալուց հետո ևս Սերժ Սարգսյանը հրապարակային մի քանի հայտարարություն արեց 7 շրջանները վերադարձնելու մասին: Այսպես, Սիրիական «Ալ Վաթան» թերթին տված հարցազրույցում Սերժ Սարգսյանը, անդրադառնալով ԼՂ հարցում Հայաստանի համար ընդունելի զիջումների մասին հարցին, նշել էր. «… երբ Ղարաբաղի ժողովուրդը ստանա իր ինքնորոշման իրավունքն իրագործելու իրական հնարավորություն և ստեղծվեն անվտանգության և զարգացման գործնական մեխանիզմներ, հայկական կողմի փոխզիջում կարող է դիտվել Ղարաբաղի շուրջ գտնվող այդ շրջանների վերադարձն Ադրբեջանին, իհարկե, պահպանելով Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը կապող միջանցքը»։
2011 թվականին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Կազանում առաջարկում էր ԼՂ հակամարտության լուծման վերաբերյալ մի փաստաթուղթ, որն ընդունվել էր Հայաստանի կողմից, բայց մերժվել՝ Ադրբեջանի: Դրանով Հայաստանը փաստացի համաձայնվում էր 5+2 ձևաչափով շրջանների հանձնմանը հարևան երկրին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը նախկին ԼՂԻՄ սահմաններում ստանում էր ժամանակավոր անցումային միջանկյալ կարգավիճակ:
2016 թ. ապրիլի 24-ին Բլումբերգին տված հարցազրույցում Սարգսյանը խոստովանել էր, որ Կազանի փաստաթղթի քննարկման ժամանակ ինքը կողմ  է եղել հինգ տարածքներից հայկական ուժերի դուրսբերմանն ու խաղաղապահների տեղակայմանը:
Մեծ աղմուկ էր հանել 2016 թվականին «Ռոսիա Սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցը, որտեղ Սարգսյանն ընդունել էր, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ էին Ադրբեջանին զիջել յոթ շրջանները՝ Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշող հանրաքվեի դիմաց. «Այսինքն` հայկական կողմերը` Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը, թողնում են այն տարածքները, որոնք վերցված են որպես անվտանգության գոտի, այն տարածքները, որոնք ադրբեջանցիներն անվանում են բռնազավթված։ Թողնում ենք տարածքները, հեռանում»:
«Ազատության» հարցմանն ի պատասխան, Հայաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Վլադիմիր Հակոբյանը մեկնաբանել էր Սարգսյանի  խոսքերը՝ նշելով, որ «Ղարաբաղի անկլավային կարգավիճակի մասին խոսք անգամ լինել չի կարող»:
Հատկանշական է, որ 2008 թվականից նախագահի պաշտոնը ստանձնած Սարգսյանը ներքին լսարանին ուղղված որևէ ելույթում չի խոսել տարածքները հանձնելու մասին:
ՀՀԿ-ի կարկառուն ներկայացուցիչների հռետորաբանությունը հեղափոխությունից հետո
2018 թվականի հեղափոխությունից հետո Սերժ Սարգսյանը գրեթե դադարեց ելույթներ և հարցազրույցներ տալ: Նրա փոխարեն քաղաքական դաշտում ակտիվ էին ՀՀԿ անդամները, որոնք սկսեցին մեղադրել վարչապետ դարձած Նիկոլ Փաշինյանին Արցախի հարցում զիջումների գնալու մեջ:
Հետաքրքրական է, որ ՀՀԿ երկու կարկառուն ներկայացուցիչները՝ Էդուարդ Շարմազանովը և Արմեն Աշոտյանը, մինչև 2018 թվականը նույնպես ակնարկում էին զիջումների գնալու անհրաժեշտության մասին:
Այսպես, 2010 թվականին, մեկնաբանելով Սերժ Սարգսյանի հարցազրույցը «Ալ Վաթանին», ՀՀԿ մամուլի խոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ միակողմանի զիջումներ չեն կարող լինել, կա երեք սկզբունք, որոնց հարցում Հայաստանը զիջում չի անելու: «…Լեռնային Ղարաբաղը` արդեն որպես բանակցությունների կողմ, իր Սահմանադրության համաձայն, իր վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները կարող է փոխզիջել, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղն ունենա անկախ կարգավիճակ. դա Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունների որոշելիքն է, և նախագահը շատ հստակ ասել է նաև՝ որ դեպքում մենք կարող ենք ունենալ փոխզիջում»:
«Իսկ ինչ է, ո՞վ է պատկերացնում, որ առանց փոխզիջումների կարող է լինել խնդրի լուծում»,- վերջում հավելել էր Էդուարդ Շարմազանովը:
2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմից հետո ՀՀԿ ներկայացուցիչները սկզբում հայտարարում էին, որ այլևս փոխզիջումների գնալ հնարավոր չէ: «… Փոխզիջում բառն առաջիկայում դուրս է գալիս շրջանառությունից»,- հայտարարում էր Աշոտյանը:
Ամիսներ անց, սակայն, նույն Աշոտյանն արդեն նշում էր, որ հայկական կողմերը պատրաստ են բանական զիջումների. «Ես իրավասու չեմ ու ճիշտ չեմ համարում հիմա անդրադառնալ, թե ինչն ինչի դիմաց կարելի է փոխզիջել, բայց ակնհայտ է, որ խաղաղ գործընթացը, որպես այդպիսին, որ մեկնարկել է, և՛ 90-ականների, և՛ այսօրվա իշխանությունը բանակցային գործընթացում բանական զիջումների է գնում»:
Մեկ տարի անց արդեն Էդուարդ Շարմազանովը հայտարարել էր, որ առանց փոխզիջումների ԼՂ հակամարտությունն անհնար է լուծել: «Արցախի հարցում փոխզիջումներ պե՞տք են, իհարկե»,-  նշել էր ՀՀԿ մամուլի խոսնակը՝ հավելելով, որ հայկական կողմը միակողմանի զիջումների չի գնալու, բայց առանց փոխզիջումներ խնդիրն անհնար է լուծել։
2018 թվականի հեղափոխության ընթացքում և դրանից հետո ՀՀԿ-ականների՝  ընդդեմ ընդդիմության վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի գլխավոր փաստարկն այն էր, որ վերջինս Արցախյան հարցի բանակցությունների համար «կոմպետենտ» բանակցող չէ: Սոցցանցերում ակտիվորեն տարածվում էր 2001 թվականին 7 շրջանների մասին Փաշինյանի գրած հոդվածը: Հոդվածում նա նշել էր, որ չի ընդունում «այն տեսակետը, որ դիվանագիտությունը կարող է այնպես անել, որ այդ տարածքները չվերադարձնեն Ադրբեջանին»:
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Արման Սաղաթելյանը, 2018 թ. մայիսի 1-ին ելույթ ունենալով Ազգային ժողովում և բարձրաձայն կարդալով այդ հոդվածը, ակնարկեց, որ Փաշինյանի վարչապետ դառնալու դեպքում այդ տարածքները հանձնվելու են:
Արդեն վարչապետ դառնալուց հետո ՀՀԿ-ականները մեղադրում էին Փաշինյանի «խաղաղություն՝ տարածքների դիմաց» սկզբունքի կողմնակից լինելու մեջ:
2019 թվականին Շարմազանովն ասուլիսի ժամանակի հայտարարել էր, որ 1998 թվականի Լևոն Տեր-Պետրոսյանի խաղաղության թեզի կողմնակիցները Փաշինյանի դեմքով եկել են իշխանության. «Դուք կարող եք ասել՝ ինչո՞ւ ձեր ժամանակ փոխզիջումների կողմ չեք եղել; Իհարկե, կողմ ենք եղել: Բայց մենք նախևառաջ ասել ենք, որ փոխզիջումը պետք է լինի հստակ, որ մենք դեմ ենք «խաղաղություն տարածքների դիմաց» կամ «տարածքներ խաղաղության  դիմաց» սկզբունքին»:
2019 թվականի նոյեմբերին Արմեն Աշոտյանը «ՍիվիլՆեթին» տված հարցազրույցում հերքել էր, որ Սերժ Սարգսյանը 7 շրջանները հանձնելու  մասին ուղիղ հայտարարություն է արել: «Սերժ Սարգսյանը չի ասել, որ պատրաստ է եղել, ասել է՝ «они думали, что мы готовы» [․․․] «они думали, что мы готовы», մի հատ լսեք, լրիվ ուրիշ իմաստային բան ա ասել»,- պնդել էր Աշոտյանը՝ նախատելով լրագրողին թեմային լավ չտիրապետելու համար։ Մինչդեռ Սարգսյանը, ինչպես արդեն վերևում նշեցինք, հստակ ասել էր, որ պատրաստ է եղել զիջել այդ տարածքները։
2020 թվականի մարտին Շարմազանովը նշում էր, որ իրենց իշխանությունը հասել էր նրան, որ բանակցություններում ինքնորոշման իրավունքի սկզբունքը դարձել էր գերակա, բոլոր կողմերը, այդ թվում՝ համանախագահները, ընդունում էին, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է հանրաքվեով որոշի իր ճակատագիրը. «Մենք դրան հասել ենք և երբեք կողմ չենք արտահայտվել «տարածքներ՝ խաղաղության դիմաց» կամ «տարածքներ՝ անվտանգության դիմաց» թեզերին, այն, ինչն այսօր փորձում է անել Փաշինյանը»:
Այսպիսով, Սերժ Սարգսյանը մինչև նախագահ դառնալը հրապարակայնորեն խոսել է փոխզիջումների միջոցով ԼՂ հակամարտությունը լուծելու մասին, սակայն նախագահ դառնալուց հետո նա այդ մասին խոսել է բացառապես արտասահմանյան լրատվամիջոցներին տված հարցազրույցներում: Այդ ելույթները երբևէ ուղղված չեն եղել ներքին լսարանին: Հատկանշական է նաև, որ չնայած Սարգսյանը հրապարակայնորեն ընդունում էր, որ բանակցվում են 7 շրջաններից հայկական ուժերի հեռանալու մասին փաստաթղթեր, Քարվաճառում և Քաշաթաղում շարունակվում էին վերաբնակեցման ծրագրերը: Ինչ վերաբերում է ՀՀԿ այլ անդամներին, ապա նրանց հռետորաբանությունը ևս փոփոխության էր ենթարկվել հեղափոխությունից հետո։
Թեգեր` Լեռնային ՂարաբաղՂարաբաղյան հակամարտությունՍերժ Սարգսյան
Վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքը չի հակասում Գերագույն խորհրդի որոշմանը․ պատգամավորը մանիպուլացնում է
17:19, 14 Սպտ, 2023
Սեպտեմբերի 13-ին ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Սիսակ Գաբրիելյանը մեղադրեց ընդդիմադիր պատգամավորներին 2011 թվականին վարչատարածքային բաժանման մասին օրենքն ընդունելով...

Третий президент Армении, председатель Республиканской партии Армении Серж Саргсян в интервью «Русской службе BBC» 24 июня заявил, что никогда не был сторонником идеи «ни пяди земли».
Говоря о нагорно-карабахском конфликте, он отметил, что они вели конструктивные и очень динамичные переговоры. «Никто не может обвинить нас в том, что мы придерживались идеи о «ни пяди земли» или намеренно затягивали переговорный процесс», — сказал он.
По утвеждению Саргсяна, он был готов уступить 7 районов. «Вы ни при каких обстоятельствах не могли услышать от меня слова о том, что мы никогда не вернем эти территории. В 2001 году я даже с трибуны парламента заявил, что Агдам — не моя родина. Я готов был носить клеймо предателя, но решить вопрос, чтобы нас не постигла такая участь», — отметил Саргсян.
«Платформа проверки фактов» изучила реальное отношение Сержа Саргсяна и возглавляемой им партии к идее «ни пяди земли» на общественном уровне.
Конфликт в Нагорном Карабахе
После первой Арцахской войны под контроль армянских сил перешли не только территории Нагорно-Карабахской Республики, но и прилегающие районы Агдам (Акна), Физули (Варанда), Джебраил (Джракан), Кубатлу (Санасар), Зангелан (Ковсакан), Кельбаджар (Карвачар) и Лачин (Кашатаг).
Освобождение, а по мнению азербайджанской стороны оккупация этих регионов, всегда было причиной сильного давления на Армению со стороны международного сообщества.
В последующие годы основным предметом переговоров были эти 7 районов и статус Арцаха.
Серж Саргся о политике компромиссов
С первых дней активной фазы карабахского конфликта Серж Саргсян занимал руководящие должности в Арцахе и Республике Армения.
В 1994 году Серж Саргсян участвовал в подписании соглашения о прекращении огня между Нагорным Карабахом, Арменией и Азербайджаном в Бишкеке в составе армянской делегации.
Самое нашумевшее заявление о 7 районах и необходимости компромиссов в переговорах в целом Саргсян сделал в Национальном Собрании в 2001 году. Последний в то время занимал должность министра обороны и во время слушаний по нагорно-карабахскому конфликту заявил, что говорит о необходимости компромиссов с 1990-х годов.
Саргсян подчеркнул, что создание зоны безопасности никогда не было направлено на увеличение территории Карабаха или Армении. «Вообще границы любой страны, в том числе и нашей, проходят там, где ты можешь начертить эту границу. Да, я считаю, что Агдам – не наша родина. Если идет переговорный процесс, и ты пытаешься собеседника держать за идиота, это взывает у него только презрение», — сказал он.
Саргсян подчеркнул, что не может отдать должное распространенным в обществе мнениям о том, что армяне освободили Агдам. «Нельзя считать собеседника несерьезным человеком. Да, были территории, которые мы заняли и этого не надо стыдиться. Мы заняли эти территории, чтобы обеспечить безопасность нашей родины. К вопросу нельзя подходить в одностороннем порядке, мы должны на каждом шагу говорить, что мы освободили, Агдам – наш, Мирбашир – наш», — сказал Серж Саргсян.
Примечательно, однако, что и до, и после этого заявления названия этих 7 районов были изменены на армянские. Проводилось заселение этих территорий, в частности, в Шаумяновском районе (Карвачар, адр. название – Кельбаджар) и в Кашатаге (Лачинский район). Жители этих районов получали налоговые и кредитные льготы. В результате в 2005 году в Шаумяновском районе проживало 2553 человека, а в 2015 году — 3004 человека. В 2005 году в Кашатагском районе проживало 9397 человек, а в 2015 году — 10613 человек. В прессе и литературе вместо термина «оккупированные» начал использоваться «освобожденные».
Уже после того, как Серж Саргсян стал президентом, он сделал несколько публичных заявлений о возвращении 7 районов. Так, в интервью сирийской газете «Аль-Ватан» Серж Саргсян, касаясь вопроса приемлемых для Армении уступок в нагорно-карабахском конфликте, сказал: «Когда народ Карабаха получит реальную возможность реализовать свое право на самоопределение и будут созданы практические механизмы безопасности и развития, в качестве компромисса с армянской стороны может рассматриваться возвращение этих окружающих Карабах районов Азербайджану, конечно, с сохранением коридора, связывающего Нагорный Карабах и Армению».
В 2011 году в Казани президент России Дмитрий Медведев предложил документ об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, который был принят Арменией, но отвергнут Азербайджаном. Этим документом Армения фактически соглашалась передать соседней стране районы по формату «5 + 2», а Нагорному Карабаху предоставлялся временный переходный статус в составе бывшей Нагорно-Карабахской Республики.
В интервью Bloomberg 24 апреля 2016 года Саргсян признал, что во время обсуждения Казанского документа он выступал за вывод армянских войск с пяти районов и размещение миротворцев.
Большой ажиотаж вызвало интервью генеральному директору международного информационного агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву в 2016 году, в котором Саргсян признал, что Армения и Нагорный Карабах были готовы уступить Азербайджану семь районов в обмен на референдум о статусе Карабаха. «Армянские стороны, то есть Нагорный Карабах и Армения, оставляют те территории, которые сейчас заняты как зона безопасности, те территории, о которых азербайджанцы говорят, что они оккупированы. Мы оставляем эти территории, уходим», — сказал он.
В ответ на запрос Радио Азатутюн пресс-секретарь президента Армении Владимир Акопян прокомментировал слова Саргсяна, отметив, что «об анклавном статусе Карабаха даже речи быть не может».
Примечательно, что Саргсян, занявший с 2008 года пост президента, ни в одном из обращений к внутренней аудитории не говорил о сдаче территорий.
Риторика видных представителей РПА после революции
После революции 2018 года Серж Саргсян практически перестал выступать с речами и давать интервью. Вместо него в политическом поле проявляли активность члены РПА, которые стали обвинять ставшего премьер-министром Никола Пашиняна в том, что он пошел на уступки в вопросе Арцаха.
Примечательно, что два видных представителя РПА – Эдуард Шармазанов и Армен Ашотян, до 2018 года также намекали на необходимость идти на уступки.
Так, в 2010 году, комментируя интервью Сержа Саргсяна газете «Аль-Ватан», официальный представитель РПА Эдуард Шармазанов заявил, что не может быть односторонних уступок, есть три принципа, по которым Армения не пойдет на уступки» «… Нагорный Карабах, уже будучи стороной переговоров, согласно своей Конституции, может взаимоуступить контролируемые им территории, чтобы Нагорный Карабах имел независимый статус. Это дело властей Нагорного Карабаха. Президент очень четко сказал, в каком случае мы можем пойти на взимные уступки».
«А кто думает, что без взаимных уступок может быть решение вопроса?», — добавил в заключение Эдуард Шармазанов.
После апрельской войны 2016 года представители РПА сначала заявляли, что идти на компромиссы уже невозможно. «Слово «компромисс» скоро выйдет из употребления», — заявлял Ашотян.
Однако спустя несколько месяцев тот же Ашотян уже отмечал, что армянские стороны готовы на разумные уступки: «Я не правомочен отвечать, что и в обмен на что можно уступить, но очевидно, Но очевидно следующее: если идет мирный процесс, то и власти 90-ых гг., и власти 2000-х годов, и действующие власти в рамках переговорного процесса идут на разумные взаимные уступки».
Уже год спустя Эдуард Шармазанов заявил, что нагорно-карабахский конфликт не может быть урегулирован без компромиссов. «Нужны ли компромиссы в вопросе Арцаха? Разумеется» — отметил пресс-секретарь РПА, добавив, что армянская сторона не пойдет на односторонние уступки, но решить проблему без компромиссов невозможно.
Во время и после революции 2018 года основным аргументом членов РПА против назначенного премьер-министра от оппозиции Никола Пашиняна было то, что последний является «не компетентным» переговорщиком по арцахскому вопросу. В социальных сетях активно распространялась написанная в 2001 году статья Пашиняна о 7 районах. В статье он отметил, что не принимает «точку зрения, согласно которой дипломатия может сделать так, чтобы эти территории не были возвращены Азербайджану».
Депутат от РПА Арман Сагателян в своем выступлении в Национальном Собрании 1 мая 2018 года, зачитав эту статью, намекнул, что в случае, если Пашинян станет премьер-министром, эти районы будут сданы.
Уже после того, как Пашинян стал премьер-министром, члены РПА обвиняли его в отстаивании принципа «территории в обмен на мир».
В 2019 году Шармазанов заявил на пресс-конференции, что сторонники мирного тезиса Левона Тер-Петросяна 1998 года пришли к власти в лице Пашиняна: «Вы можете сказать, почему в свое время вы не были сторонниками компромиссов? Конечно, мы были за. Но, в первую очередь, мы говорили, что компромисс должен быть четким, что мы против принципа «мир в обмен на территории» или «территории в обмен на мир».
В интервью CivilNet в ноябре 2019 года Армен Ашотян опроверг информацию о том, что Серж Саргсян прямо заявлял о передаче 7 районов. «Серж Саргсян не говорил, что он готов, он сказал «они думали, что мы готовы» [․․․] «они думали, что мы готовы». Послушайте еще раз, он сказал совсем другое», — сказал Ашотян, упрекнув журналиста в том, что он плохо знаком с темой. Между тем, Саргсян, как мы уже отметили выше, четко заявил, что готов уступить эти территории.
В марте 2020 года Шармазанов отметил, что их власти достигли той точки, когда принцип права на самоопределение стал главенствующим в переговорах и все стороны, включая сопредседателей, признавали, что народ Арцаха должен решить свою судьбу через референдум: «Мы достигли этого. Мы никогда не поддерживали тезисы «территории в обмен на мир» или «территории в обмен на безопасность». То, что сегодня пытается сделать Пашинян».
Таким образом, до того, как стать президентом, Серж Саргсян публично говорил об урегулировании нагорно-карабахского конфликта путем компромиссов, однако, став президентом, он говорил об этом исключительно в интервью иностранным СМИ. Эти выступления никогда не были адресованы внутренней аудитории. Примечательно также то, что, хотя Саргсян публично признавал, что обсуждались документы о выводе армянских войск из 7 районов, в Карвачаре и Кашатаге продолжались программы заселения. Что касается других членов РПА, то их риторика также подверглась изменению  после революции.