Հուլիսի 20-ին infoteka24.ru կայքը, հղում անելով իր աղբյուրներին, գրել էր, որ Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունը բողոքի նոտա է հղել ՌԴ արտաքին գործերի նախարարություն։
«Ըստ Infoteka24-ի հավաստի աղբյուրների՝ Մոսկվայում ՀՀ դեսպանությունը բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությանը՝ կապված ռուս քաղաքական գործիչների ավելի հաճախակի հակահայկական հայտարարությունների հետ»,- գրել էր կայքը՝ շեշտելով ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ գործերով, եվրասիական ինտեգրման հարցերով հանձնաժողովի նախագահ, կոմունիստների խմբակցության պատգամավոր Լեոնիդ Կալաշնիկովի անունը:
«Ժամանակ առ ժամանակ Կալաշնիկովի կողմից հնչեցված հակահայկական հայտարարությունները ոչ միայն վնասում են հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերություններին, ազգամիջյան թշնամանք հրահրում, այլև հակասում են Մոսկվայի պաշտոնական քաղաքականությանը՝ կրկնելով թուրք-ադրբեջանական դաշինքի հռետորաբանությունը։ Ցավոք, Կալաշնիկովը Ռուսաստանում իր տեսակի մեջ միակ քաղաքական գործիչը չէ, որի հայտարարությունները հակասում են հայ-ռուսական միության ոգուն»,- գրել էր կայքը՝ եզրափակելով, որ այսքան շատ հակահայ ակտիվիստներ ունենալով՝ Մոսկվան չպետք է զարմանա Հայաստանում արևմտամետ տրամադրությունների աճի վրա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից պարզել, թե արդյո՞ք այս տեղեկությունը համապատասխանում է իրականությանը և իսկապե՞ս ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունն այս խնդրով բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանի արտգործնախարարություն։
Ռուս պաշտոնյայի հակահայկական հայտարարությունները
ՌԴ Պետդումայի պատգամավոր Լեոնիդ Կալաշնիկովը հաճախ է աչքի ընկնում իր հակահայկական հայտարարություններով, սակայն հատկապես ռուսական «Ազատ մամուլին» նրա վերջին հարցազրույցն էր վրդովմունք առաջացրել Հայաստանում։
Կալաշնիկովը նշել էր, որ Ռուսաստանի շահերից չի բխում Հայաստանի պատճառով Թուրքիայի հետ հարաբերությունների վատացումը և դիմելով հայերին, մասնավորապես, ասել էր. «Ես հայերին ասել եմ, որ այդ դո՛ւք չեք մեր դաշնակիցները, մենք ենք ձեր դաշնակիցները: Մենք ձեզ փրկել ենք և՛ թուրքական ոճիրի ժամանակ, փրկում ենք և հիմա: Որտե՞ղ կլինեիք… պետք է ազնիվ լինել: Այդ դուք չեք մեր դաշնակիցները, դուք չեք գնա կռվեք Ղրիմի համար, որը չեք ճանաչել, դուք նույնիսկ Ղարաբաղը չեք ճանաչել»:
Նա հայերին խորհուրդ է տալիս՝ «այնպես որ ծուղրուղու մի կանչեք», և հավելում․ «Կարծում եք, որ մենք այլ բան չունե՞նք անելու, պետք է ամեն ինչ թողնենք ու գանք ձեզ համար կռվե՞նք»։
Արտաքին գործերի նախարարությունից հաստատում են՝ հստակեցնելով հայտագիր ուղարկվել է, բայց ոչ որպես բողոքի նոտա
Ի պատասխան FIP.am-ի գրավոր հարցման, Արտաքին գործերի նախարարությունից հաստատեցին տեղեկությունը, բայց հստակեցնելով, որ Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանության կողմից ՌԴ արտաքին գործերի նախարարությանը հայտագիր ներկայացվել է, բայց ոչ որպես բողոքի նոտա, այլ որպես հայկական կողմի դիրքորոշում։
«Ռուսաստանում ՀՀ դեսպանությունը դեսպանընկալ պետության արտաքին քաղաքական գերատեսչության ուշադրությունն է հրավիրել ՌԴ Պետդումայի պատգամավորի կողմից վերջին շրջանում արված հայտարարությունների վրա՝ նշելով, որ դրանք համահունչ չեն հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների ոգուն ու բովանդակությանը»։
Այսպիսով, տեղեկությունը, թե ռուս քաղաքական գործիչների հակահայկական հայտարարությունների հարցով ՌԴ-ում ՀՀ դեսպանությունը բողոքի նոտա է հղել Ռուսաստանի արտգործնախարարություն, մասամբ ճիշտ է։

«Кукареканье Калашникова», возмущение армян и нота протеста посольства Армении в России
20 июля сайт infoteka24.ru со ссылкой на свои источники написал, что посольство Армении в России направило ноту протеста в МИД России.
«Согласно достоверным источникам “Инфотека24”, посольство Армении в Москве направило ноту протеста в МИД России в связи участившимися антиармянскими выступлениями российских политических деятелей», — написал сайт, указав имя председателя комитета ГД по делам Содружества Независимых Государств, евразийской интеграции и связям с соотечественниками, члена фракции КПРФ Леонида Калашникова.
«Периодически озвучиваемые Калашниковым антиармянские высказывания не только наносят ущерб армяно-российским союзническим отношениям и разжигают межнациональную вражду, но и противоречат официальной политике Москвы, повторяя риторику турецко-азербайджанского альянса. К сожалению, Калашников не единственный в своем роде политик в России, чьи заявления противоречат духу армяно-российского союза», — написал сайт, заключив, что имея такое количество антиармянских деятелей, Москве не стоит удивляться росту прозападных настроений в Армении.
«Платформа проверки фактов» попыталась выяснить в Министерстве иностранных дел Армении, соответствует ли эта информация действительности, и действительно ли посольство Армении в России направило ноту протеста в МИД России?
Антиармянские заявления российского должностного лица
Депутат Госдумы Леонид Калашников часто выделяется своими антиармянскими заявлениями, однако его недавнее интервью российской «Свободной Прессе» вызвало возмущение в Армении.
Калашников отметил, что ухудшение отношений с Турцией из-за Армении не в интересах России. В частности, обращаясь к армянам, он сказал: «Я сказал армянам – это не вы наши союзники. Это мы ваши союзники. Мы вал спасли и во время турецкой резни, вы вас спасаем и сейчас. Где бы вы были?… Надо быть честными. Но не вы наши союзники. Вы не пойдете воевать за Крым, который вы не признали, вы даже свой Карабах не признали». Он посоветовал армянам «так что вы не кукарекайте», и добавил «вы думаете что нам больше делать нечего? Вот бросить все наши интересы и побежать за вас воевать».
МИД Армении подтверждает: направлено обращение, но в виде ноты протеста
В ответ на письменный запрос FIP.am МИД подтвердил информацию, но пояснил, что посольство РА в России направило обращение в МИД России, но не в виде ноты протеста, а как позицию армянской стороны.
«Посольство РА в России обратило внимание внешнеполитического ведомства страны пребывания на недавние заявления депутата Госдумы России, отметив, что они не соответствуют духу и содержанию армяно-российских союзнических отношений».
Таким образом, информация о том, что посольство Армении в России направило в МИД России ноту протеста по поводу антиармянских заявлений российских политиков, является частично верной.