Ազգային ժողովում օգոստոսի 24-ին պատգամավորների հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ի պատասխան այն դիտարկմանը, որ «Քաղաքացիական պայմանագրի» նախընտրական ծրագրում ձևակերպումներն ավելի հստակ էին, քան կառավարության հնգամյա ծրագրում, անդրադարձավ կառավարության ծրագրում Արցախի վերաբերյալ անորոշ ձևակերպումներին։
Փաշինյանը, մասնավորապես, նշեց, որ կառավարության ծրագիրը նպատակաուղղված է բանակցային միջավայրի համար պատշաճ միջավայրի ստեղծմանը նպաստելուն՝ համաձայն հուլիսի վերջին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների տարածած համատեղ հայտարարության։
«Եվ մենք՝ ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը, ողջունել է Մինսկի խմբի այդ հայտարարությունը, և մենք…: Եթե մենք ասում ենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում պետք է բանակցային գործընթացը վերականգնվի, ուրեմն մենք չենք կարող այդ ուղղությամբ քայլեր չանել և անհաղորդ մնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությանը։ Այն, ինչ գրված է նախընտրական ծրագրում, գրված է նախընտրական ծրագրում, այն, ինչ գրված է կառավարության ծրագրում, արվել է մաքսիմալը բանակցային միջավայրի համար նպաստավոր ձևակերպելու համար»,- հայտարարեց Փաշինյանը։
Պատերազմից տասնմեկ ամիս անց «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է ներկայացնել Հայաստանի և Ադրբեջանի հռետորաբանությունները և դրանց տարբերությունը։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հայտարարությունը
Մինսկի խմբի համանախագահների հայտարարությունը, որին հղում արեց Նիկոլ Փաշինյանը, արվել է այս տարվա հուլիսի 29-ին և վերաբերում է հայ-ադրբեջանական սահմանային լարվածությանը։ «Համանախագահները կրկնում են հակամարտության բոլոր մնացած հիմնական էական հարցերի բանակցված, համապարփակ և կայուն կարգավորման անհրաժեշտությունը և կողմերին կոչ են անում հնարավորինս շուտ վերադառնալ բանակցություններին համանախագահների հովանու ներքո: Նրանք կրկնում են իրենց հովանու ներքո երկկողմ ուղղակի խորհրդակցություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը վերանայեն և համատեղ համաձայնեցնեն կառուցված օրակարգը` արտացոլելով իրենց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների»,- նշված էր հայտարարության մեջ։
ՀՀ ԱԳՆ-ն ողջունել էր համանախագահների հայտարարությունը։ «Վստահ ենք, որ Ադրբեջանի գործողություններին հասցեական գնահատականը կնպաստի ստեղծված պայթունավտանգ իրավիճակի հաղթահարմանը»,- ասվում էր ԱԳՆ հայտարարության մեջ։
Հայաստան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում և ընտրություններից հետո պարբերաբար հայտարարում է, որ կառավարությունը տարածաշրջանում «խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու» մանդատ է ստացել։ Պաշտոնական Երևանի՝ Ադրբեջանին ուղղված հայտարարությունները մինչ օրս հիմնականում վերաբերում են մայիսին Ադրբեջանական զինված ուժերի ներխուժմանը և սահմանային լարվածությանը, ինչպես նաև ԵԱՀԿ Մինսկի Խմբի համանախագահության շրջանակում հակամարտության լուծման անհրաժեշտությանը։
Վարչապետ Փաշինյանն առաջարկել էր նաև սահմանազատման աշխատանքների մեկնարկի սեփական պլան, ըստ որի՝ հայկական և ադրբեջանական ուժերը սահմանից հետ են քաշվում հավասարապես, և միջազգային կամ ՀԱՊԿ դիտորդները հսկում են սահմանը մինչև սահմանազատման աշխատանքների ավարտը։ Չնայած այս առաջարկը հավանության էր արժանացել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից, Ադրբեջանը որևէ կերպ չի արձագանքել դրան։
Ըստ Նիկոլ Փաշինյանի՝ Հայաստանի համար առաջնահերթություն է նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակումը։ «Ադրբեջանն այս գործընթացին խոչընդոտում է ոչ միայն Հայաստանի սուվերեն տարածքն օկուպացնելու ակնհայտ սպառնալիքներով, այլև՝ ի հեճուկս իր պարտավորությունների, հրաժարվում է Հայաստանին միջանցք տրամադրել Հայաստան-Վրաստան, Ադրբեջան-Ռուսաստան երկաթուղու գործարկման համար»,- այս տարվա հուլիսին հայտարարել էր Փաշինյանը՝ նշելով, որ անկախ դրանից, Հայաստանը շարունակելու է «հետևողական աշխատանք» տանել տրանսպորտային ուղիների ապաշրջափակման ուղղությամբ։
Պատերազմի ավարտից հետո Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչման և Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի հարցը քաղաքական բանավեճի թեմա է։
Նոր կառավարության ներկայացրած ծրագրում ինքնորոշման իրավունքի իրացումը շարադրված է հակամարտության կարգավորման համար կենսական մի քանի տարրերի հիման վրա, այդ թվում՝ ինքնորոշման։
Կառավարության ծրագրում Արցախին վերաբերող հատվածը բաղկացած է ընդամենը 4 կետից:
Կառավարության ծրագրի և «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրի տարբերությունների վերաբերյալ «Փաստերի ստուգման հարթակի» հոդվածը կարող եք գտնել այստեղ։
Օգոստոսի 25-ի երեկոյան Ադրբեջանի զինված ուժերը փակեցին Հայաստանի համար կարևոր նշանակության Գորիս-Կապան միջպետական ճանապարհի մի հատվածը, որը պատերազմի ավարտից հետո հայտնվել էր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Վարչապետ Փաշինյանը, խոսելով միջադեպից, նշեց, որ Սյունիքն այդ կերպ Հայաստանից չի կտրվում, քանի որ կա նաև այլընտրանքային՝ դեռևս ոչ ասֆալտապատ ճանապարհ։ «Մեզ շատ պինդ նյարդեր են պետք, մենք չպետք է կարծենք՝ մի օրում, մի ժամում, 6-7 ամսում մեզ հաջողվելու է ստեղծել լիարժեք կայուն միջավայր: Հենց դրա համար էլ կառավարության ծրագրում գրված է առաջնային խնդիրը Հայաստանի և Արցախի շուրջ իրավիճակը կայունացնելն է: [․․․] պետք է հստակ արձանագրենք՝ առաջ ենք գնում խաղաղության օրակարգով»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
Ադրբեջան
Օգոստոսի 24-ին Ադրբեջանում ՄԱԿ մշտական համակարգողի հետ հանդիպման ժամանակ Ալիևը ևս մեկ անգամ մեղադրեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին անգործության մեջ՝ հայտարարելով, որ վերջիններս պետք է նախորդ տարիների ընթացքում սանկցիաներ կիրառեին Հայաստանի դեմ։ «Եթե Հայաստանի նկատմամբ ճիշտ ժամանակին պատժամիջոցներ մտցվեին, եթե Մինսկի խմբի համանախագահները` աշխարհի երեք գերտերությունները, օգտագործեին իրենց ներուժի հինգ տոկոսը, որպեսզի համոզեին կամ հարկադրեին Հայաստանին՝ դուրս բերել իր օկուպացիոն ուժերը, ապա պատերազմ չէր լինի: Հետևաբար, պատերազմի համար պատասխանատվությունը ոչ միայն Հայաստանն է կրում, այլև բոլոր նրանք, ովքեր չկարողացան, կամ չցանկացան հարկադրել նրանց՝ հետևել միջազգային իրավունքին»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը:
Պատերազմի ավարտից հետո ադրբեջանական կողմը պարբերաբար հայտարարել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ բանակցությունները ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում անիմաստ են։
Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական օրակարգում է նաև Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր կնքելու հարցը։ «Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ցանկանում, ապա մեզ էլ է պետք խաղաղ համաձայնագիրը: Եթե Հայաստանը պատերազմ է ուզում, ապա կստանա նույն արդյունքը, ինչ նախորդ տարվա աշնանը: Եթե Հայաստանը խաղաղություն է ուզում, ապա պետք է սահմանազատման բանակցություններ վարի: Եթե նրանք դա չանեն, ապա կզղջան», — հունիսին հայտարարել էր Իլհամ Ալիևը:
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անձամբ չի պատասխանել Ալիևի հայտարարություններին, խաղաղության համաձայնագրի վերաբերյալ նմանատիպ մի հայտարարության ԱԳՆ-ն պատասխանել էր գարնանը։ «Խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար անհրաժեշտ է նախևառաջ խաղաղ գործընթաց»,- նշված էր հայտարարությունում։
Պատերազմից հետո Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններում խաղաղության կոչերին զուգահեռ հնչում են ռազմատենչ և Լեռնային Ղարաբաղի՝ Ադրբեջանի կազմում առանց կարգավիճակի ապագա ենթադրող ձևակերպումներ։
Բացի այդ, Ալիևը հայտարարել է, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծված է, և կոչ է արել դադարել օգտագործել «Լեռնային Ղարաբաղ» տերմինը՝ այն փոխարինելով «Ղարաբաղ»-ով։
Ադրբեջանը պարբերաբար կոչ է անում սկսել սահմանազատման աշխատանքները, սակայն չի նշում սահմանային լարվածությունը թուլացնելու և զորքերը շփման գծից դուր բերելու մասին: Անդրադառնալով սահմանային լարվածությանը՝ Ադրբեջանի Արտաքին գործերի նախարարությունը տարածել էր այսպիսի հայտարարություն. «Հայաստանը տարածքային պահանջներ ունի Ադրբեջանից և չի ցանկանում ընդունել, որ Ադրբեջանը վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը։ [.․․] Կայուն խաղաղության կարելի է հասնել միայն միջազգային իրավունքի նկատմամբ հարգանքի հիման վրա»։
Հետաքրքրական է, որ Ալիևը ամերիկյան CNN-ին տված հարցազրույցում ընդունել էր, որ Ադրբեջանն է սկսել 44-օրյա պատերազմը։ Իսկ մի քանի օր անց վերջինս հայտարարեց նաև, որ Հայաստանը կեղծ մեղադրանքներ է հնչեցնում՝ ՀՀ ինքնիշխան տարածք ներխուժման վերաբերյալ, և թե Սև լճի տարածքը, որտեղ դիրքավորվել են Ադրբեջանի զինված ուժերը, ադրբեջանական է։ «Մենք մեր հողի վրա ենք, Գարագյոլը (Սև լիճը- խմբ.) մերն է, մյուս տարածքներն էլ մերն են։ Մենք վերադարձանք։ Այդ տարածքը 30 տարի եղել է հայերի մոտ։ Եթե սահմանն անցնում էր այն տարածքով, որի մասին խոսում էին հայերը, ապա ինչո՞ւ նրանք այնտեղ չմնացին, ի՞նչ է տեղի ունեցել։ Երբ մենք եկանք ու կանգ առանք, նրանք հայտարարեցին, որ մենք մեր տեղում չենք։ Մենք կանգնած ենք այն վայրում, որտեղ որ պետք է, և եթե ցանկանանք, կկանգնեն այն տեղերում, որտեղ կուզենք»,— հայտարարել է Ալիևը:
Ալիևի հայտարարությունից բավական ժամանակ առաջ թե՛ Ֆրանսիայի և թե՛ Միացյալ Նահանգների, ինչպես նաև Եվրոպական խորհրդարանի մեկ տասնյակից ավել պատգամավորներ բացահայտ կերպով կոչ են արել Ադրբեջանին դուրս բերել զորքերը Հայաստանի տարածքից և սկսել բանակցային գործընթացը սահմանազատման վերաբերյալ։
Ամփոփելով՝ նշենք, որ պատերազմից մեկ տարի անց Ադրբեջանը շարունակում է սպառնալիքների և ուլտիմատումների լեզվով խոսել խաղաղության մասին՝ ի տարբերություն Հայաստանի, որը հստակ քայլեր է անում բանակցությունները վերսկսելու և խաղաղության գործընթացը մեկնարկելու ուղղությամբ:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян во время сессии вопросов и ответов между парламентом и правительством в НС 24 августа в ответ на замечание о том, что формулировки в предвыборной программе партии «Гражданский договор» были более четкими, чем в программе пятилетней деятельности правительства, коснулся нечетких формулировок в программе правительства касательно Арцаха.
Пашинян, в частности, отметил, что программа правительства направлена ​​на создание благоприятной среды для переговоров согласно распространенному в конце июля совместному заявлению сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«МИД РА приветствовал заявление Минской группы. Если мы говорим, что переговорный процесс должен быть возобновлен в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ, то мы не можем не предпринимать шагов в этом направлении. То, что написано в предвыборной программе, написано в предвыборной программе. То, что написано в программе правительства, сформулировано максимально благоприятно для переговорной среды», — заявил Пашинян.
Спустя одиннадцать месяцев после войны «Платформа проверки фактов» решила показать разницу между риторикой Армении и Азербайджана.
Заявление Минской группы ОБСЕ
Заявление сопредседателей Минской группы, на которое ссылается Никол Пашинян, было сделано 29 июля этого года и касалось напряженности на армяно-азербайджанской границе. «Сопредседатели подтверждают необходимость согласованного, всеобъемлющего и устойчивого урегулирования всех остающихся основных вопросов по существу конфликта и настоятельно призывают стороны как можно скорее вернуться к переговорам под эгидой сопредседателей». «Они повторяют свое предложение без предварительных условий организовать прямые двусторонние консультации под их эгидой, чтобы стороны могли совместно рассмотреть и согласовать структурированную повестку дня, отражающую их приоритеты», — отмечается в заявлении.
МИД Армении приветствовал заявление сопредседателей. «Мы уверены, что адресная оценка действиям Азербайджана будет способствовать преодолению создавшейся взрывоопасной ситуации», — говорится в заявлении МИД.
Армения
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе предвыборной кампании и после выборов периодически заявляет, что правительство получило мандат «открыть эру мирного развития» в регионе. Адресованные Азербайджану заявления официального Еревана до сих пор в основном касались вторжения азербайджанских вооруженных сил в мае текущего года и пограничной напряженности, а также необходимости урегулирования конфликта в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Премьер-министр Пашинян также предложил свой план начала демаркационных работ, согласно которому армянские и азербайджанские войска зеркально отводятся от границы, а международные наблюдатели или наблюдатели ОДКБ контролируют границу до тех пор, пока демаркационные работы не будут завершены. Хотя это предложение было одобрено странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ, Азербайджан никоим образом не отреагировал на это предложение.
По словам Никола Пашиняна, разблокировка транспортных коммуникаций также является одним из приоритетов Армении. «Азербайджан препятствует также открытию коммуникаций, препятствует этому процессу, не только с очевидными угрозами оккупации суверенной территории Армению, но и, вопреки обязательствам, отказывается предоставить Армении коридор для задействования железной дороги Армения-Грузия-Азербайджан-Россия», — заявил Пашинян в июле текущего года, отметив, что независимо от этого Армения будет вести последовательную работу по деблокаде региональных транспортных коммуникаций.
Вопрос о признании независимости Республики Арцах и права народа Арцаха на самоопределение после окончания войны является предметом политических дискуссий.
Программа, представленная новым правительством, закрепляет осуществление права на самоопределение на основе нескольких насущных элементов урегулирования конфликта, включая самоопределение.
Раздел об Арцахе в программе правительства состоит всего из 4 пунктов.
Статью «Платформы проверки фактов» о различиях между программой правительства и предвыборной программой партии «Гражданский договор» можно найти здесь.
Вечером 25 августа вооруженные силы Азербайджана закрыли важный для Армении участок межгосударственной дороги Горис-Капан, оказавшийся под контролем Азербайджана после окончания войны. Говоря об инциденте, премьер-министр Пашинян отметил, что таким образом Сюник не будет отрезан от Армении, так как есть альтернативная, еще не асфальтированная дорога. «Нам нужны очень крепкие нервы, мы не сможем создать полностью стабильную среду за день, час, или 6-7 месяцев. Поэтому в программе правительства говорится, что первоочередной задачей является стабилизация ситуации вокруг Армении и Арцаха. Мы должны четко констатировать, что продвигаемся вперед с мирной повесткой дня», — заявил Пашинян.
Азербайджан
Во время встречи с постоянным координатором ООН в Азербайджане 24 августа Алиев в очередной раз обвинил Минскую группу ОБСЕ в бездействии, заявив, что последняя должна была ввести санкции против Армении в предыдущие годы. «Если бы против Армении были вовремя введены санкции, если бы сопредседатели Минской группы, три ведущие страны мира использовали 5 процентов своего потенциала, чтобы убедить или заставить Армению отвести свои оккупационные силы, то войны не произошло бы. Следовательно, ответственность за войну лежит не только на Армении, но и на тех, кто не может или не хочет заставить ее соблюдать международное право», — сказал президент Азербайджана.
После окончания войны азербайджанская сторона неоднократно заявляла, что переговоры по урегулированию карабахского конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ бессмысленны.
Во внешнеполитической повестке Азербайджана стоит также вопрос подписания мирного соглашения с Арменией. «Если Армения хочет мира, нам также нужно мирное соглашение. Если Армения захочет войны, то она получит такой же результат, как и осенью прошлого года. Если Армения хочет мира, они должны начать с нами переговоры о делимитации. Если они этого не сделают, они будут жалеть об этом», — завил Ильхам Алиев в июне.
Премьер-министр Армении Никол Пашинян лично не отвечал на заявления Алиева. На  аналогичное заявление касательно мирного соглашения весной отреагировал МИД РА. «Для подписания мирного договора, прежде всего, необходим мирный процесс», — говорится в заявлении.
После войны в заявлениях президента Азербайджана Ильхама Алиева наряду с призывами к миру звучат воинственные заявления и формулировки, предполагающие будущее Нагорного Карабаха в составе Азербайджана без статуса.
Помимо этого, Алиев заявил, что нагорно-карабахский конфликт урегулирован и  призвал отказаться от использования термина «Нагорный Карабах» и заменить его словом «Карабах».
Азербайджан неоднократно призывает начать демаркационные работы, однако не говорит об ослаблении пограничной напряженности и отводе войск от линии соприкосновения. Министерство иностранных дел Азербайджана выступило со следующим заявлением касательно пограничной напряженности: «Армения все еще предъявляет территориальные претензии Азербайджану, не желает мириться с тем, что Азербайджан восстановил свою территориальную целостность в рамках международных границ. Устойчивый мир может быть достигнут только на основе уважения международного права».
Примечательно, что в интервью CNN Алиев признал, что Азербайджан начал 44-дневную войну. А через несколько дней последний заявил, что Армения выдвигает ложные обвинения в вторжении на суверенную территорию Республики Армения, и что территория озера Сев лич, где дислоцировались вооруженные силы Азербайджана, является азербайджанской. «Мы находимся на своей земле. Гарагель (Сев лич, — при.ред.) – наш, другие места тоже наши. Мы вернулись. 30 лет эта территория была в руках армян. Если эта граница проходила там, где говорят они, то стояли бы на этой границе. Стояли бы, сказали бы, что это граница. А что случилось? После того, как мы пришли и встали, они сказали, нет, мы стоим не на том месте. Мы стоим на правильном месте, стоим там, где надо, и если захотим, то встанем там, где считаем нужным», — заявил Алиев.
Задолго до заявления Алиева более десятка депутатов из Франции и США, а также Европейского парламента открыто призвали Азербайджан вывести свои войска из Армении и начать переговоры о демаркации границы.
Подводя итог,  отметим, что через год после войны Азербайджан продолжает говорить о мире на языке угроз и ультиматумов, в отличие от Армении, которая предпринимает четкие шаги для возобновления переговоров и начала мирного процесса.