Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանը նախորդ տարի, փաստացի չունենալով համապատասխան ֆինանսական միջոցներ, 2․3 միլիոն դոլարով ձեռք է բերել «Մուշ» ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասը։ Խանդանյանի ձեռնարկատիրական գործունեությունը, ունեցվածքը և խնամիական կապերը բավականին ուշագրավ են։
Թեև Գագիկ Խանդանյանն իր բաժնեմասը հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, սակայն Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարծիքով՝ դատավորը խախտել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով և Դատական օրենսգրքով սահմանված՝ դատավորի գործունեության անհամատեղելիության պահանջները, քանի որ ըստ դրանց՝ դատավորին արգելվում է զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ:
Հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա Բարձրագույն դատական խորհրդում քննվում է Գագիկ Խանդանյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու վերաբերյալ գործը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց պարզել, թե ո՞վ է Գագիկ Խանդանյանը, ի՞նչ կապեր և ունեցվածքի ունի։
Ո՞վ է Գագիկ Խանդանյանը
Գագիկ Խանդանյանը դեռևս 1990-ական թվականներից տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել իրավապահ և դատական մարմիններում։ 2009 թվականից Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատավոր էր, 2016 թ. հունվարին նշանակվել է Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր։ Հատկանշական է, որ Խանդանյանի որդին, որը նույնպես դատավոր է, Տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի փեսան է։
Խանդանյանի կասկածելի գործարքը
Գագիկ Խանդանյանը «Մուշ» ՍՊԸ-ի 100 տոկոս բաժնեմասը ձեռք է բերել 2020 թ. մայիսի 4-ին՝ 2․3 միլիոն դոլարով, սակայն պայմանագրի համաձայն՝ վերջինս այդ գումարը պետք է վճարեր մեկ տարվա ընթացքում։ Այսինքն՝ Խանդանյանն այս ընկերությունը ձեռք է բերել տարաժամկետ վճարման պայմանով։ Մայիսի 12-ին Խանդանյանն իր բաժնեմասը հանձնել է հավատարմագրային կառավարման նույն «Մուշ» ՍՊԸ-ին՝ ի դեմս տնօրեն Հմայակ Ստեփանյանի:
«Մուշ» ընկերությունը Հայաստանում մսամթերքի արտադրությամբ զբաղվող խոշոր ձեռնարկություններից մեկն էր, որը 2017 թվականին վճարած 143․3 մլն դրամի հարկերով հայտնվել էր Հայաստանի 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում։ Սակայն վերջին տարիներին ընկերության ֆինանսական վիճակի վատթարացումը բերել էր նրան, որ այն դադարել էր գործել։ Նույնիսկ զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին կատարած պարտադիր վճարներից տեսնում ենք, որ ընկերությունը 160-170 աշխատողի փոխարեն այս տարի ունի ընդամենը 1-2 աշխատող
Ի՞նչն է խնդրահարույց
Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովն իր հրապարակած եզրակացության մեջ արձանագրել էր, որ դատավոր Գագիկ Խանդանյանը «Մուշ» ՍՊԸ-ն ձեռք է բերել պաշտոնավորման ընթացքում և փաստացի ունեցել է կազմակերպության գործունեության վրա անմիջական ազդեցություն՝ մինչև հավատարմագրային կառավարման հանձնելը: Մասնավորապես, որպես ընկերության միակ մասնակից՝ մի շարք որոշումներ է կայացրել, որոնք, փաստացի, եղել են այդ ընկերության կառավարմանն ուղղված գործառույթներ։ Բացի այդ, նույնիսկ բաժնեմասը հավատարմագրային կառավարման հանձնելու պարագայում հանձնաժողովը արձանագրում է, որ Խանդանյանի ազդեցությունը ընկերության գործունեության վրա չի չեզոքացվել, քանի որ վերջինիս և «Մուշ» ՍՊԸ-ի միջև 2020 թ. մայիսի 12-ին կնքված հավատարմագրային կառավարման պայմանագրով Խանդանյանն իրեն պատկանող բաժնեմասը հանձնել է նույն «Մուշ» ՍՊԸ-ի կառավարմանը, որի անունից հանդես է գալիս ընկերության տնօրեն Հմայակ Ստեփանյանը, որը նշանակվել է հենց Խանդանյանի կողմից։ Փաստացի, ընկերության գործունեության վրա հնարավոր ազդեցությունը պահպանվել է, և ողջամիտ կասկած է առաջանում, որ Խանդանյանն իր որոշումներով կարող է այս ընկերության համար շահեկան դիրք ապահովել։
Այս ամենի հիման վրա Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը եզրակացրել է, որ Խանդանյանը խախտել է «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով և Դատական օրենսգրքով սահմանված կանոնները։
Խանդանյանների ունեցվածքը
Ինչպես նշեցինք, Խանդանյանը ներգրավվել է խոշոր գործարքի մեջ, մինչդեռ նրա ֆինանսական միջոցները տասնյակներ անգամ քիչ են այդ գումարից։
Խանդանյանների ընտանիքի անդամները, սկսած 2011 թվականից, ներկայացրել են գույքի և եկամուտների տարեկան հայտարարագրեր, որոնց ուսումնասիրության արդյունքում առաջ են գալիս ուշագրավ և կասկածելի հանգամանքներ։ Գագիկ Խանդանյանն ու նրա ընտանիքի անդամներն իրենց ներկայացրած առաջին հայտարարագրերում նշում էին բավական խոշոր նվիրատվություններ ստանալու մասին։
Նվիրատու անձինք, սակայն, հայտնի չեն։
Օրինակ՝ 2011 թվականին Գագիկ Խանդանյանը ստացել էր 3․8 մլն դրամ նվիրատվություն։ Կինը՝ Հռիփսիմե Գյամջյանը, 2․4 մլն դրամ, ավագ որդին՝ Ռաֆիկ Խանդանյանը, 2․5 մլն դրամ, իսկ դուստրը՝ Աշխեն Խանդանյանը՝ 1,3 մլն դրամ նվիրատվություն։ Խանդանյանի մյուս որդին՝ Վահագն Խանդանյանը, ոչինչ չի հայտարարագրել, չնայած օրենքը պարտադրում է պաշտոնատար անձի հետ համատեղ բնակվող անձանց ներկայացնել հայտարարագիր։
Այսինքն՝ միայն 2011 թվականին Խանդանյանների ընտանիքին նվիրել են 10 մլն դրամ։
Հաջորդ տարվա հայտարարագրում Գագիկ Խանդանյանը նշել է, որ բնակվում է կնոջ և դստեր հետ, հետևաբար՝ հայտարարագրեր չեն ներկայացրել երկու որդիները։ Այդ տարի Խանդանյանների ընտանիքում նվիրատվություն է ստացել միայն դուստրը՝ 1 մլն դրամի չափով։ Ի դեպ, Աշխեն Խանդանյանը 2011-ից հետո այլևս հայտարարագիր չի ներկայացրել մինչև 2020 թվականի դեկտեմբեր, երբ վերջինս նշանակվել է Արդարադատության նախարարության քաղաքացիական կացության ակտերի գրանցման գործակալության ակտերի գրանցման բաժնի ավագ իրավաբանի թափուր պաշտոնում՝ որպես ժամանակավոր պաշտոնակատար, իսկ արդեն այս տարվա հուլիսին հաղթել է այդ պաշտոնի համար հայտարարված մրցույթում։
Բացի նվիրատվություններից, Խանդանյանները 2011 թվականին հայտարարագրել էին, ընդհանուր առմամբ, 43․7 մլն դրամ և 58,000 դոլար կանխիկ գումար։ Եվ սա այն դեպքում, երբ վերջիններիս տարեկան աշխատավարձերի ընդհանուր գումարը կազմում էր 9․4 մլն դրամ։
Ինչպես նշեցինք, հայտնի չէ, թե ով կամ ովքեր են գումարներ նվիրում Խանդանյաններին կամ որտեղից դատավորին ու նրա կնոջը խոշոր չափի գումարներ, քանի որ, փաստացի, Խանդանյանն իր ողջ կյանքում աշխատել է իրավապահ և դատական համակարգում, իսկ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքը դատավորին թույլ չի տալիս զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ: Ինչ վերաբերում է նրա կնոջը, ապա նա աշխատում է Ագրարային համալսարանում։
2013-ին Գագիկ Խանդանյանը կրկին ստանում է խոշոր չափի նվիրատվություն։ Իր տարեկան հայտարարագրում, բացի 19․5 մլն դրամ և 35,000 դոլար կանխիկ գումարից և 8․7 մլն դրամ աշխատավարձից, վերջինս հայտարարագրել էր նաև 1․2 մլն դրամ նվիրատվություն։
Խանդանյանի կինն այդ տարի հայտարարագրել է 25․9 մլն դրամ և 24,500 դոլար կանխիկ գումար և 2․3 մլն դրամ աշխատավարձ։
Խանդանյանը շարունակել է նվիրատվություններ ստանալ նաև 2015 թվականին. նա այդ տարի նվեր էր ստացել 40 մլն դրամ արժողությամբ բնակարան և 5 մլն դրամ արժողությամբ ավտոտնակ:
Այդ տարի դատավորը հայտարարագրել է նաև 20 մլն դրամ, 35,000 դոլար կանխիկ գումար և 8․5 մլն դրամ աշխատավարձ։ Կնոջ հայտարարագրում ներկայացվել է 25․9 մլն դրամ, 26,000 դոլար կանխիկ գումար և 2․6 մլն դրամ աշխատավարձ։
Հաջորդող տարիներին Գագիկ Խանդանյանի և կնոջ կողմից հայտարարագրված ունեցվածքում տեղի ունեցած փոփոխությունը, թերևս, կանխիկ գումարի շարունակական աճն է։ Սակայն 2016 թվականին Գագիկ Խանդանյանը հայտարարագրել է նաև այդ տարի երկու ընկերություններում ձեռք բերված 5000 և 25,000 դրամ արժեքով արժեթղթեր։
2019 թվականից փոխվեց պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման կարգը։ Հիմնական տարբերություններից մեկն այն է, որ եթե մինչ այդ պաշտոնյաներն իրենց ունեցած գույքը հայտարարագրում էին պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում, իսկ յուրաքանչյուր տարի ներկայացնում միայն հաշվետու տարում ունեցած գործարքները, ապա նոր կարգով յուրաքանչյուր տարի պարտավոր են ներկայացնել ինչպես տարվա ընթացքում իրականացրած գործարքները, այնպես էլ իրենց կողմից տնօրինվող գույքի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը։
Արդեն 2019 թվականին Գագիկ Խանդանյանը 49․5 մլն դրամով վաճառում է մինչ այդ ոչ մի անգամ չհայտարարագրած Կենտրոնի իր բնակարանը և Արաբկիրում գնում բնակարան և ավտոկայանատեղի։ Այդ տարի Խանդանյանի կինը՝ Հռիփսիմե Գյամջյանը, ևս առաջին անգամ հայտարարագրում է Կենտրոնում գտնվող 2 բնակարան։
Նախորդ՝ 2020 թվականին Գագիկ Խանդանյանը, բացի 2019 թվականին հայտարարագրած անշարժ գույքից, նշել է նաև մինչ այդ չհայտարարագրված, 2005 թվականից համատեղ սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող Կենտրոնում գտնվող 2 բնակարանները։
Ի հավելումն նախորդ հայտարարագրերում նշված 71 մլն դրամի և 46,500 դոլար կանխիկ գումարի, Խանդանյանը որպես եկամուտ նշել է 12․5 մլն դրամ աշխատավարձ, 21․5 մլն դրամ վարկ, ինչպես նաև այլ եկամուտներ՝ 1․1 մլն դրամ ՊԵԿ-ից, 3․7 մլն դրամ ու 1700 եվրո ԱԿԲԱ բանկից։ Թե ի՞նչ այլ եկամուտներ են սրանք և որտեղից են գոյացել՝ կրկին հայտնի չէ։
Հռիփսիմե Գյամջյանը նախորդ տարի հայտարարագրել է Կենտրոնում գտնվող համատեղ սեփականություն հանդիսացող 2 բնակարանները, 2,8 մլն դրամ բանկային հաշվի մնացորդ, 29 մլն դրամ և 27,000 դոլար կանխիկ գումար, ինչպես նաև Ագրարային համալսարանից ստացած 1․3 մլն դրամ աշխատավարձը։
Հավելենք, որ բավական ուշագրավ են Գագիկ Խանդանյանի որդու՝ դատավոր Ռաֆիկ Խանդանյանի ու նրա կնոջ ունեցվածքն ու փաստացի ծավալած բիզնես գործունեությունը։ Ինչպես նշեցինք, Ռաֆիկ Խանդանյանը Երևանի նախկին քաղաքապետ, Տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի փեսան է՝ դստեր ամուսինը։ Մենք որոշեցինք առանձին հետաքննությամբ անդրադառնալ նրանց գործունեությանն ու ունեցվածքին։
Բիզնեսը՝ դատարանին զուգահեռ
Ինչպես նշեցինք, նախորդ տարի Գագիկ Խանդանյանը ձեռք էր բերել «Մուշ» ՍՊԸ-ն, ինչն էլ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարծիքով՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի և Դատական օրենսգրքի խախտում է։ Սակայն պարզվում է՝ «Մուշ» ՍՊԸ-ի գնումը Խանդանյանի դեպքում միակը չէ։
Գագիկ Խանդանյանը Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր էր նշանակվել 2016 թ. հունվարի 8-ին։ Նշանակումից օրեր անց՝ հունվարի 26-ին, Խանդանյանը Վիրջինյան կղզիներում գրանցված օֆշորային «Վիլ Վեյ» ընկերության հետ համատեղ հիմնել է «Բազալտ գրուպ» ՍՊԸ-ն։ Ընկերությունը զբաղվում էր գեղազարդային և շինարարական քարերի արդյունահանմամբ։
Ներկայումս ընկերության գործունեությունը ժամանակավորապես դադարեցված է։
Նույն տարվա հոկտեմբերին Գագիկ Խանդանյանն Իրանի քաղաքացի Կեյվան Ֆարահբախշ Էյբալի և հայտնի գործարար Սիլվա Համբարձումյանի հետ ստեղծել է «ՍԳ ընդ ԱԿ հոլդինգ» ՍՊԸ-ն, որտեղ ուներ 25 տոկոս բաժնեմաս։
Փաստացի, 2016-ից Գագիկ Խանդանյանը, լինելով դատավոր, սկսել էր զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ՝ թեև 2019 թվականի հայտարարագրում նշել է, որ այդ ընկերությունների բաժնեմասերը հանձնել է հավատարմագրային կառավարման նույն Հմայակ Ստեփանյանին։ Հատկանշական է, որ Խանդանյանը «Բազալտ գրուպ» և «ՍԳ ընդ ԱԿ հոլդինգ» ընկերությունների բաժնետերերի ցանկից դուրս է եկել «Մուշ» ՍՊԸ-ն ձեռ բերելուց երեք օր հետո` 2020 թ. մայիսի 7-ին։ Երկուսի դեպքում էլ Խանդանյանի բաժնեմասը փոխանցվել է նույն ընկերություններին։
«Մուշ» ՍՊԸ-ի ճակատագիրը
Քանի որ Խանդանյանը «Մուշ» ՍՊԸ-ն ձեռք էր բերել մեկ տարվա ընթացքում դրա դիմաց 2․3 մլն դոլար վճարելու պայմանով, «Փաստերի ստուգման հարթակը» ընկերության նախկին համասեփականատեր Մխիթար Սարգսյանից հետաքրքրվեց՝ վճարե՞լ է արդյոք Խանդանյանը պայմանագրով նախատեսված գումարը, թե՞ ոչ։ Սարգսյանի խոսքով՝ գործարքը կայացել էր, քանի որ Խանդանյանը խոստացել էր ընկերության գույքի և սեփական հողատարածքի գրավադրման միջոցով բանկից ներգրավել անհրաժեշտ ֆինանսական միջոցներ և դրանով փակել պարտքը, սակայն բանկի հետ գործարքը չի հաջողվել, ինչից հետո էլ «Մուշ» ՍՊԸ-ի առուվաճառքի գործարքը չի կայացել, և այն վերադարձվել է նախկին տերերին։
Ավարտին չհասցված գործարքի մասին տեղեկությունը FIP.am-ի հետ զրույցում հաստատեց նաև Գագիկ Խանդանյանը։ «Դա վաղուց ա վերադարձվել, վճարում չի արվել։ Փետրվար ամսից (2021 թվականին- խմբ.) ա վերադարձվել, եթե չեմ սխալվում»,- հայտնեց Խանդանյանը։ Վերջինս հրաժարվեց այլ մանրամասներ հայտնել և պատասխանել իր գործունեության վերաբերյալ այլ հարցերի։
Իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ Խանդանյանը «Մուշ» ընկերությունը վաճառել է այս տարվա մարտին։
Այսպիսով, փաստենք, որ Գագիկ Խանդանյանը, լինելով Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր, գնել է առևտրային ընկերություն, մասնակցել է մի քանի այլ ընկերությունների ստեղծմանը։ Թեև Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովը գործ է հարուցել միայն «Մուշ» ՍՊԸ-ում Խանդանյանի գործունեության հետ կապված, սակայն փաստացի՝ դատավորը նույն մեխանիզմը կիրառել է մյուս երկու ընկերությունների դեպքում ևս։ Նշենք, որ չնայած Խանդանյանը վերադարձրել է «Մուշ» ՍՊԸ-ի բաժնեմասերը, սակայն դա հիմք չէ վերջինիս նկատմամբ կարգապահական վարույթը կասեցնելու, քանի որ վարույթը հարուցվել է արդեն իսկ գործարքի կայացման փաստի հիմքով, ինչը, Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարծիքով, անհամատեղելի է Հանրային ծառայության մասին օրենքի և Դատական օրենսգրքի պահանջների հետ։
Հաջորդիվ «Փաստերի ստուգման հարթակը» կներկայացնի Գագիկ Խանդանյանի որդու՝ Ռաֆիկ Խանդանյանի կապերը, բիզնես գործունեությունը և ունեցվածքը։

Судья Апелляционного гражданского суда Гагик Ханданян в прошлом году, фактически не имея соответствующих финансовых средств, приобрел 100-процентную долю компании «Муш» за 2,3 миллиона долларов. Предпринимательская деятельность, имущество и родственные связи Ханданяна вызывают немалый интерес.
Хотя Гагик Ханданян передал свою долю в доверительное управление, однако, по мнению Комиссии по предотвращению коррупции, судья нарушил требования несовместимости с деятельностью судьи, установленные законом «Об общественной службе» и Судебным кодексом, поскольку, согласно этим требованиям, судье запрещается заниматься предпринимательской деятельностью.
На основании заключения Комиссии в Высшем судебном совете рассматривается дело о возбуждении дисциплинарного производства в отношении Гагика Ханданяна.
«Платформа проверки фактов» решила проверить, кто такой Гагик Ханданян, какие у него связи и имущество.
Кто такой Гагик Ханданян?
Гагик Ханданян еще с 1990-х годов занимал различные должности в правоохранительных и судебных органах. С 2009 года был судьей суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк-Мараш, в январе 2016 года был назначен судьей Апелляционного гражданского суда. Примечательно, что сын Ханданяна, также судья, приходится зятем экс-министру транспорта и связи Гагику Бегларяну.
Сомнительная сделка Ханданяна
100 процентов ООО «Муш» Гагик Ханданян приобрел 4 мая 2020 года за 2,3 миллиона долларов, однако, согласно договору, эту сумму он должен был уплатить в течение года. То есть Ханданян приобрел эту компанию на условиях бессрочной оплаты. 12 мая Ханданян передал свою долю в доверительное управление тому же ООО «Муш» в лице директора Амаяка Степаняна.
Компания «Муш» — одно из крупных предприятий Армении, занимающихся производством мясных продуктов, которое благодаря налогам на сумму 143,3 млн драмов, уплаченным в 2017 году, попало в список 1000 крупных налогоплательщиков Армении. Однако ухудшение финансового положения компании за последние годы привело к прекращению ее деятельности. Судя по обязательным платежам в фонд страхования военнослужащим, вместо прежних 160-170 в этом году у компании остались всего 1-2 сотрудника.
В чем проблема?
Комиссия по предотвращению коррупции в опубликованном ею заключении отметила, что судья Гагик Ханданян приобрел ООО «Муш» в период пребывания в должности и фактически имел непосредственное влияние на деятельность организации до ее передачи в доверительное управление. В частности, принимал решения по управлению компании как ее единственный участник, которые фактически заключались в функциях по управлению этой компанией. Кроме того, даже при передаче доли в доверительное управление комиссия констатирует, что влияние Ханданяна на деятельность компании не была нейтрализована, поскольку по договору доверительного управления, заключенному 12 мая 2020 года между ним и ООО «Муш», принадлежащая Ханданяну доля была передана в управление ООО «Муш», от имени которого выступает директор компании Амаяк Степанян, назначенный самим Ханданяном. Фактически возможное влияние на деятельность компании сохранилось, и возникает разумное подозрение в том, что Ханданян своими решениями может обеспечить выгодную позицию для этой компании.
На основании всего этого Комиссия по предотвращению коррупции заключила, что Ханданян нарушил правила, установленные законом «Об общественной службе» и Судебным кодексом.
Имущество Ханданянов
Как мы уже отметили, Ханданян принял участие в крупной сделке, хотя имеющихся у него финансовых средств было в десятки раз меньше требуемой суммы.
Члены семьи Ханданянов, начиная с 2011 года, представляли годовые декларации об имуществе и доходах, при изучении которых открываются любопытные и подозрительные обстоятельства. Гагик Ханданян и члены его семьи в первых представленных ими декларациях указывали получение довольно крупных подарков.
Однако дарители неизвестны.
Например, в 2011 году сумма дарения Гагику Ханданяну составила 3,8 млн драмов. Его жене, Рипсиме Гямджян – 2,4 млн драмов, старшему сыну, Рафику Ханданяну – 2,5 млн драмов, а дочери, Ашхен Ханданян – 1,3 млн драмов. Другой сын Ханданяна, Ваагн Ханданян, ничего не декларировал, хотя закон обязует представлять декларацию всех лиц, проживающих совместно с должностным лицом.
То есть только в 2011 году семье Ханданянов было подарено 10 млн драмов. В декларации за следующий год Гагик Ханданян указал, что проживает с женой и дочерью, следовательно, двое его сыновей декларации не представили. Дарение в том году из семьи Ханданянов получила только дочь – в размере 1 млн драмов. Кстати, после 2011 года Ашхен Ханданян больше не представляла декларации вплоть до декабря 2020 года, когда была назначена исполняющей обязанности старшего юриста в отделе регистрации актов агентства записи актов гражданского состояния Министерств юстиции, а уже в июле текущего года победила в конкурсе на замещение этой должности.
Кроме дарений, Ханданяны в 2011 году задекларировали наличные средства в целом на сумму 43,7 млн драмов и 58 000 долларов. И это в том случае, когда общая сумма их годовых заработных плат составляла 9,4 млн драмов.
Как мы отметили, неизвестно, кто дарил Ханданянам указанные суммы, или откуда у судьи и его жены такие крупные суммы, поскольку Ханданян фактически всю жизнь проработал в правоохранительной и судебной системе, а закон «Об общественной службе» не позволяет судье заниматься предпринимательской деятельностью. Что касается его жены, то она работает в Аграрном университете.
В 2013 году Гагик Ханданян снова получает подношение в крупном размере. В своей годовой декларации, кроме наличных средств в размере 19,5 млн драмов и 35 000 долларов и зарплаты в размере 8,7 млн драмов, он задекларировал дарение на сумму 1,2 млн драмов.
Жена Ханданяна в том году задекларировала 25,9 млн драмов и 24 500 долларов наличных средств и зарплату в размере 2,3 млн драмов.
Ханданян продолжал получать подарки и в 2015 году: тогда ему была подарена квартира стоимостью 40 млн драмов и гараж стоимостью 5 млн драмов.
В том году судья задекларировал также наличные средства на сумму 20 млн драмов, 35 000 долларов и зарплату в размере 8,5 млн драмов. В декларации жены были представлены наличные в размере 25,9 млн драмов, 26 000 долларов и зарплата, составившая 2,6 млн драмов.
Изменением в имуществе, задекларированном Гагиком Ханданяном и его женой в последующие годы, был постоянный рост наличных средств. Однако в 2016 году Гагик Ханданян задекларировал также ценные бумаги в двух компаниях стоимостью 5000 и 25 000 драмов, приобретенные в том году.
С 2019 года порядок декларирования имущества и доходов должностных лиц изменился. Одно из основных различий состояло в том, что если ранее должностные лица декларировали имеющееся у них имущество в декларации при вступлении в должность, а каждый год представляли только сделки за отчетный год, то по новому порядку они обязаны каждый год представлять как сделки, осуществленные в течение года, так и полную информацию об имуществе, находящемся в их распоряжении.
Уже в 2019 году Гагик Ханданян продает свою квартиру в районе Кентрон, ни разу до этого не задекларированную, за 49,5 млн драмов и покупает квартиру и гараж в районе Арабкир. В том году жена Ханданяна, Рипсиме Гямджян, также впервые декларирует две квартиры в районе Кентрон.
В прошлом 2020 году Гагик Ханданян, помимо недвижимости, задекларированной в 2019 годи, указал также две незадекларированные ранее квартиры в районе Кентрон, принадлежащие ему с 2005 года по праву совместной собственности.
В дополнение к наличным средствам в размере 71 млн драмов и 46 500 долларов, указанным в предыдущих декларациях, Ханданян в качестве дохода указал зарплату в размере 12,5 млн драмов, кредит на 21,5 млн драмов, а также прочие доходы в размере 1,1 драмов из КГД, 3,7 млн драмов и 1700 евро – из банка АКБА. Что это за прочие доходы и откуда они появились, опять-таки неизвестно.
Рипсиме Гямджян в прошлом году задекларировала 2 квартиры в районе Кентрон, являющиеся совместной собственностью, остаток на банковском счету в размере 2,8 млн драмов, наличные средства на сумму 29 млн драмов и 27 000 долларов, а также зарплату в размере 1,3 млн драмов, полученную в Аграрном университете.
Добавим, что немалый интерес представляет имущество сына Гагика Ханданяна – судьи Рафика Ханданяна – и его жены, и фактически осуществляемая ими бизнес-деятельность. Как мы уже отметили, Рафик Ханданян приходится зятем (мужем дочери) бывшему мэру Еревана, экс-министру транспорта и связи Гагику Бегларяну. Мы решили отдельно изучить также их деятельность и имущество.
Бизнес – параллельно судебной деятельности
Как мы отметили, в прошлом году Гагик Ханданян приобрел ООО «Муш», что, по мнению Комиссии по предотвращению коррупции, является нарушением закона «Об общественной службе» и Судебного кодекса. Однако, как оказалось, ООО «Муш» было не единственным приобретением Ханданяна.
Гагик Ханданян был назначен судьей Апелляционного гражданского суда 8 января 2016 года. Через несколько дней после назначения, 26 января, Ханданян совместно с офшорной компанией «Вил Вей», зарегистрированной на Вирджинских островах, учредил ООО «Базальт груп». Компания занималась добычей декоративного и строительного камня.
В настоящее время деятельность компании временно прекращена.
В октябре того же года Гагик Ханданян вместе с гражданином Ирана Кейваном Фарахбахшем Эйбалем и известным предпринимателем Сильвой Амбарцумян учредил ООО «СГ энд АК холдинг», в котором его доля составляла 25 процентов.
Фактически с 2016 года Гагик Ханданян, будучи судьей, начал заниматься предпринимательской деятельностью, хотя в декларации за 2019 год указал, что передал доли в этих компаниях в доверительное управление тому же Амаяку Степаняну. Примечательно, что из списка акционеров компаний «Базальт груп» и «СГ энд АК холдинг» Ханданян выбыл через три дня после приобретения ООО «Муш» — 7 мая 2020 года. Доли Ханданяна в обеих компаниях были переданы тем же компаниям.
Судьба ООО «Муш»
Поскольку ООО «Муш» Ханданян приобрел на условиях уплаты за него 2,3 млн долларов в течение года, «Платформа проверки фактов» поинтересовалась у прежнего совладельца компании Мхитара Саркисяна, уплатил ли Ханданян сумму, предусмотренную договором. По словам Саркисяна, сделка состоялась, поскольку Ханданян пообещал привлечь необходимые финансовые средства, заложив в банке имущество компании и собственный земельный участок, покрыть ими долг, однако сделка с банком не состоялась, после чего не состоялась и сделка по купле-продаже ООО «Муш», и компания была возвращена прежним владельцам.
Информацию о незавершенной сделке в беседе с FIP.am подтвердил и Гагик Ханданян. «Она давно возвращена, оплата не была произведена. Возвращена с февраля (2021 года, — ред.), если не ошибаюсь», — сказал Ханданян. Сообщать другие подробности и отвечать на иные вопросы о своей деятельности он отказался.
Согласно данным Государственного регистра юридических лиц, Ханданян продал компанию «Муш» в марте этого года.
Таким образом, отметим, что Гагик Ханданян, будучи судьей Апелляционного гражданского суда, купил коммерческую компанию, принял участие в учреждении нескольких других компаний. Хотя Комиссия по предотвращению коррупции возбудила дело только в связи с деятельностью Ханданяна в ООО «Муш», фактически судья применил тот же механизм и в случае с двумя другими компаниями. Отметим, что, хотя Ханданян и вернул акции ООО «Муш», это не является основанием для прекращения дисциплинарного производства в отношении него, поскольку производство возбуждено на основании факта совершения сделки, что, по мнению Комиссии по предотвращению коррупции, несовместимо с требованиями закона «Об общественной службе» и Судебного кодекса.
Далее «Платформа проверки фактов» представит связи, бизнес-деятельность и имущество сына Гагика Ханданяна – Рафика Ханданяна.