Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանը հայտնվել էր Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում 2020 թվականին՝ «Մուշ» ընկերությունը ձեռք բերելուց հետո։ Հատկանշական էր, որ Խանդանյանն այդ ընկերությունը ձեռք էր բերել 2․3 միլիոն դոլարով՝ փաստացի չունենալով համապատասխան ֆինանսական միջոցներ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» արդեն անդրադարձել է Գագիկ Խանդանյանի ու նրա ընտանիքի ունեցվածքին և բիզնես գործունեությանը։ Բավական ուշագրավ են նաև Խանդանյանի որդու՝ կրկին դատավոր Ռաֆիկ Խանդանյանի ձեռնարկատիրական գործունեությունն ու ունեցվածքը։ Նշենք, որ Ռաֆիկ Խանդանյանը Երևանի նախկին քաղաքապետ, տրանսպորտի և կապի նախկին նախարար Գագիկ Բեգլարյանի փեսան է՝ դստեր ամուսինը։
Ովքեր են Խանդանյանները
Ինչպես արդեն նշել ենք նախորդ հրապարակման մեջ, Գագիկ Խանդանյանը 1990-ական թվականներից տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել իրավապահ և դատական մարմիններում։ 2016 թ. հունվարին նա նշանակվել էր Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր։
Ռաֆիկ Խանդանյանը Գագիկ Խանդանյանի ավագ որդին է։ 2013 թվականից նախագահի հրամանագրով նա զբաղեցնում է Վարչական դատարանի դատավորի պաշտոնը։
Բավական հետաքրքիր է նաև Գագիկ Բեգլարյանի և Ռաֆիկ Խանդանյանի պաշտոնների նշանակման ժամանակագրությունը։
Բեգլարյանը տրանսպորտի և կապի նախարար էր նշանակվել 2012 թ․ հունիսին։ Մի քանի ամիս անց՝ նոյեմբերին, Բեգլարյանի դուստրը՝ Նատելլա Բեգլարյանն ու Ռաֆիկ Խանդանյանն ամուսնանում են, որից արդեն 2 ամիս անց՝ 2013 թվականի հունվարին, Ռաֆիկ Խանդանյանը նշանակվում է Վարչական դատարանի դատավորի պաշտոնում։
Մինչ դատավորի պաշտոնում նշանակվելը, Ռաֆիկ Խանդանյանը Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրել էր ընդամենը մեկ հայտարարագիր` 2011 թվականին, որում վերջինս հանդես էր գալիս որպես Գագիկ Խանդանյանի հետ համատեղ բնակվող անձ։ Այդ տարի Ռաֆիկ Խանդանյանը հայտարարագրել էր 3 մլն դրամ աշխատավարձ և 2․5 մլն դրամ նվիրատվություն։
Ինչպես արդեն նշեցինք, 2013 թվականին Խանդանյանը նշանակվում է դատավորի պաշտոնում և սկսում ներկայացնել հայտարարագիր՝ որպես պաշտոնատար անձ։
Պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում Ռաֆիկ Խանդանյանը նշել է 50,000 դրամ արժեքով արժեթղթեր, ինչպես նաև 31 մլն դրամ, 70,000 դոլար և 21,000 եվրո կանխիկ գումար։ Հիշեցնենք, որ Ռաֆիկ Խանդանյանն իր 2011 թվականի տարեկան հայտարարագրում նշել էր ընդամենը 3 մլն դրամ աշխատավարձ և 2․5 մլն դրամի նվիրատվություն, և անհասկանալի է, թե ինչպես է կարողացել Ռաֆիկ Խանդանյանը մոտ մեկ տարում այդքան մեծ գումար կուտակել։
Ի դեպ, չնայած այն հանգամանքին, որ Խանդանյանն իր պաշտոնի ստանձնման հայտարարագրում ներկայացրել է 50,000 դրամ արժողությամբ բաժնեմաս, սակայն ըստ Իրավաբանական անձանց ռեգիստրի տվյալների՝ 2013 թվականին վերջինս որևէ ընկերությունում իրեն պատկանող բաժնեմաս չի ունեցել։
Ռաֆիկ Խանդանյանի կինը՝ Գագիկ Բեգլարյանի դուստր Նատելլա Բեգլարյանը, այդ տարի ոչինչ չէր հայտարարագրել։
Հաջորդող տարիներին Ռաֆիկ Խանդանյանի հայտարարագրերում նշանակալի փոփոխություններ չեն կատարվում, բացի, թերևս, կանխիկ գումարի շարունակական աճից, իսկ կնոջ հայտարարագրերում ոչինչ չի ներկայացվում՝ ո՛չ անշարժ կամ շարժական գույք, ո՛չ դրամական միջոցներ, ո՛չ եկամուտներ։
2017 թվականին Ռաֆիկ Խանդանյանը ձեռք է բերում 10,000 դրամ արժողությամբ արժեթղթեր, իսկ 2018 թվականին 50,000 դրամ արժեքով արժեթղթեր է ձեռք բերում Նատելլա Բեգլարյանը։
2019 թվականից փոխվեց պաշտոնատար անձանց գույքի և եկամուտների հայտարարագրման կարգը։ Հիմնական տարբերություններից մեկն այն է, որ եթե մինչ այդ պաշտոնյաներն իրենց ունեցած գույքը հայտարարագրում էին պաշտոնը ստանձնելու հայտարարագրում, իսկ յուրաքանչյուր տարի ներկայացնում միայն հաշվետու տարում ունեցած գործարքները, ապա նոր կարգով յուրաքանչյուր տարի պարտավոր են ներկայացնել ինչպես տարվա ընթացքում իրականացրած գործարքները, այնպես էլ իրենց կողմից տնօրինվող գույքի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը։
2019 թվականին Ռաֆիկ Խանդանյանի դրամական միջոցները նվազել են՝ 60 մլն դրամից դառնալով 15․7 մլն դրամ։ Թե ի՞նչ է գնվել այդ գումարով՝ հայտարարագրում չի բացատրվում, սակայն արտարժույթով ունեցած դրամական միջոցները փոփոխության չեն ենթարկվել՝ 70,000 դոլար և 22,000 եվրո։ Ռաֆիկ Խանդանյանը ներկայացրել է նաև 8․6 մլն դրամ աշխատավարձի և 2017 թվականին գնած բաժնեմասի վերաբերյալ հայտարարագիր։
Ռաֆիկ Խանդանյանի կինը՝ Նատելլան, 2019 թվականին հայտարարագրել է միանձնյա սեփականության իրավունքով իրեն պատկանող, Հյուսիսային Պողոտայում գտնվող մեկ բնակարան և մեկ ավտոտնակ, ինչպես նաև 2019 թվականին 50 մլն դրամով գնված, Կենտրոնում գտնվող բազմաբնակարան շենքի ոչ բնակելի հատված։
Հայտնի չէ, թե որտեղից Նատելլա Բեգլարյանին 50 մլն դրամ, եթե վերջինս իր հայտարարագրերում մինչ այդ ոչինչ չէր ներկայացրել։ Հայտարարագրից տեղեկանում ենք նաև, որ նախորդ տարի Բեգլարյանի կողմից ձեռք բերված արժեթղթերը ընկերություններից մեկի 100 տոկոս բաժնեմասն են։
Ռաֆիկ Խանդանյանը նախորդ տարի հայտարարագրել է 25․6 մլն դրամ, 70,000 դոլար, 22,000 եվրո կանխիկ գումար, 9․8 մլն դրամ աշխատավարձ, ինչպես նաև «Արատտա գրուպ» ՍՊԸ-ին տրված 2 մլն դրամ փոխառություն։
Ինչպես արդեն նշեցինք, 2018 թվականին Նատելլա Բեգլարյանը ձեռք էր բերել մի ընկերության 100 տոկոս բաժնեմաս։ Խոսքը «Գրանդ Հաուզ» ՍՊԸ-ի մասին է։ Հայտնի չէ, թե որքան է արժեցել «Գրանդ Հաուզ» ՍՊԸ-ն, սակայն արդեն 2020 թվականին Նատելլա Բեգլարյանն այս ընկերությունից ստացել է 26 մլն դրամ եկամուտ։
Դատարանը՝ բիզնեսին զուգահեռ
Ինչպես նշեցինք, նախորդ տարի Գագիկ Խանդանյանը ձեռք էր բերել «Մուշ» ՍՊԸ-ն, ինչն էլ Կոռուպցիայի կանխարգելման հանձնաժողովի կարծիքով՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքի և Դատական օրենսգրքի խախտում է։ Սակայն պարզվում է՝ «Մուշ» ՍՊԸ-ի գնումը Խանդանյանների դեպքում միակը չէ։
Ռաֆիկ Խանդանյանը, դատավոր լինելուն զուգահեռ, 2015 թվականին հիմնադրում է իրավաբանական գործունեություն իրականացնող «Արատտա քընսալթինգ» ՍՊԸ-ն և մեկ ամիս անց վաճառում այն։ Սակայն վերջինիս տարեկան հայտարարագրում այս մասին ոչինչ չի նշվել։
2017 թվականին Ռաֆիկ Խանդանյանը հիմնել է նոր ընկերություն՝ «Արատտա գրուպ» ՍՊԸ-ն։ Ի տարբերություն «Արատտա քընսալթինգ» ՍՊԸ-ի, որի վերաբերյալ տվյալները Ռաֆիկ Խանդանյանն իր հայտարարագրում թաքցրել էր, այս ընկերության մասին 2017 թվականի տարեկան հայտարարագրում նա նշել է։ Ի դեպ, նախորդ տարվա հայտարարագրում հենց այս ընկերությանն է Խանդանյանը տվել 2 մլն դրամ փոխառությունը։
Ընկերության գործունեությունն այս պահին ժամանակավորապես դադարեցված է։
Փաստացի, 2015 թվականից Ռաֆիկ Խանդանյանը, լինելով դատավոր, սկսել է զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ։
2018 թվականին Խանդանյանների ընտանիքում ձեռնարկատիրական գործունեություն է սկսում ծավալել Ռաֆիկ Խանդանյանի կինը՝ Նատելլա Բեգլարյանը, որը տարեվերջին ձեռք էր բերել «Գրանդ Հաուզ» ՍՊԸ-ի 100% բաժնեմասը։ Ինչպես արդեն նշել ենք՝ հայտնի չէ, թե որքան է վճարել Նատելլա Բեգլարյանը նախադպրոցական կրթության ծառայություն մատուցող այս կազմակերպությունը գնելու համար, սակայն հիշեցնենք, որ մինչ այդ Բեգլարյանն իր հայտարարագրերում չէր ներկայացրել ո՛չ անշարժ գույք, ո՛չ դրամական միջոցներ և ո՛չ բանկային հաշվի մնացորդներ։ Հետևաբար՝ ֆինանսական տեսանկյունից բավական տարօրինակ է այս գործարքը, եթե, իհարկե, «հովանավորը» նրա հայր Գագիկ Բեգլարյանը չէ։
Ի դեպ, Նատելլա Բեգլարյանը Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամին կատարել է ընդամենը 3 պարտադիր վճարում՝ 2017 թվականի հունվար-մարտ ամիսներին, ինչը նշանակում է, որ վերջինս գոնե այդ ամիսներին կատարել է վճարովի աշխատանք, որը հայտարարագրերում չի նշվել։ Բացի այս երեք փոխանցումներից, Նատելլա Բեգլարյանի կողմից հիմնադրամին այլ փոխանցումներ երբևէ չեն արվել։
Հայտարարագրման նոր կարգի համաձայն՝ հայտարարատու պաշտոնյան պարտավորվում է լրացնել նաև շահերի հայտարարագիր, որը պետք է պարունակի պաշտոնատար անձի կամ նրա ընտանիքի անդամի՝ կազմակերպությունում ունեցած մասնակցության (փայեր, բաժնետոմսեր, բաժնեմասեր) վերաբերյալ տեղեկատվությունը։
Սակայն Ռաֆիկ Խանդանյանը շահերի հայտարարագրում չի նշել ո՛չ իր, ո՛չ էլ հոր՝ տարբեր ընկերություններում ունեցած մասնաբաժինների վերաբերյալ տեղեկությունները, չի նշել նաև կնոջ կողմից ձեռք բերված «Գրանդ Հաուզ» ՍՊԸ-ի վերաբերյալ ոչինչ։
Այսպիսով, կարող ենք փաստել, որ Ռաֆիկ Խանդանյանը դատավոր լինելու տարիներին ստեղծել է մի շարք ընկերություններ, առերևույթ զբաղվել ձեռնարկատիրական գործունեությամբ, իսկ շահերի հայտարարագրերում չի ներկայացրել ինչպես իր, այնպես էլ կնոջ և հոր կողմից ստեղծված կամ գնված ընկերությունների վերաբերյալ տեղեկությունները, ինչը հնարավորություն կտար տեսնել պաշտոնատար անձի կամ նրա ընտանիքի անդամի մասնակցությունն այդ ընկերություններում։
Թեգեր` Գագիկ ԲեգլարյանԳագիկ ԽանդանյանդատավորներՌաֆիկ Խանդանյան
Դատավոր Գագիկ Խանդանյանի բիզնեսներն ու առեղծվածային նվիրատվությունները
18:12, 24 Սպտ, 2021
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանի դատավոր Գագիկ Խանդանյանը նախորդ տարի, փաստացի չունենալով համապատասխան ֆինանսական միջոցներ, 2․3 միլիոն դոլարով ձեռք է բերել «Մուշ»...
Գագիկ Հարությունյանն ինքն իրեն բացառիկ լիազորություն տվեց. դատավորները ծանր դրության մեջ են
01:10, 14 Հլս, 2018
Բարձրագույն դատական խորհուրդը հուլիսի 7-ին որոշում է կայացրել (ԲԴԽ-23-Ո-47) սահմանել առաջին ատյանի դատարանների դատավորների նստավայրերը, նստավայրերի սպասարկման տարածքները փոփոխելու կարգը: Այդ...
Մարտի 21-ին ՀՀ տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը հայտարարել է, որ Հայաստանում բեռնատար մեքենաների արտադրության գործարան է կառուցվելու:...

Судья Апелляционного гражданского суда Гагик Ханданян оказался в центре внимания Комиссии по предотвращению коррупции в 2020 году, после приобретения компании «Муш». Любопытно, что Ханданян приобрел эту компанию за 2,3 миллиона долларов, фактически не имея соответствующих финансовых средств».
«Платформа проверки фактов» уже писала об имуществе и бизнес-деятельности Гагика Ханданяна и его семьи. Не меньший интерес представляют предпринимательская деятельность и имущество сына Ханданяна – также судьи Рафика Ханданяна. Отметим, что Рафик Ханданян приходится зятем (мужем дочери) бывшему мэру Еревана, экс-министру транспорта и связи Гагику Бегларяну.
Кто такие Ханданяны
Как мы уже писали в предыдущей публикации, Гагик Ханданян с 1990-х годов занимал различные должности в правоохранительных и судебных органах. В январе 2016 года он был назначен судьей Апелляционного гражданского суда.
Рафик Ханданян – старший сын Гагика Ханданяна. С 2013 года указом президента он занимает должность судьи Административного суда.
Довольно интересна также хронология назначения на должности Гагика Бегларяна и Рафика Ханданяна.
Бегларян был назначен министром транспорта и связи в июне 2012 года. Через несколько месяцев, в ноябре, дочь Бегларяна Нателла Бегларян выходит замуж за Рафика Ханданяна, а еще через два месяца, в январе 2013 года, Рафик Ханданян назначается судьей Административного суда.
До назначения на должность судьи Рафик Ханданян представил в Комиссию по этике высокопоставленных лиц только одну декларацию – в 2011 году: в ней он выступал как лицо, совместно проживающее с Гагиком Ханданяном. В том году Рафик Ханданян задекларировал зарплату в размере 3 млн драмов и дарение на сумму 2,5 млн драмов.
Как мы уже отмечали, в 2013 году Ханданян назначается судьей, и с тех пор представляет декларации уже как должностное лицо.
В декларации о вступлении в должность Рафик Ханданян указал ценные бумаги стоимостью 50 000 драмов, а также наличные средства в размере 31 млн драмов, 70 000 долларов и 21 000 евро. Напомним, что Рафик Ханданян в своей годовой декларации от 2011 года указал только зарплату в размере 3 млн драмов и дарение на сумму 2,5 млн драмов, и непонятно, как за один год у Рафика Ханданяна могла скопиться такая большая сумма.
Кстати, несмотря на то, что Ханданян в декларации о вступлении в должность представил долю стоимостью 50 000 драмов, по данным Регистра юридических лиц, в 2013 году у него не было принадлежащей ему доли в какой-либо компании.
Жена Рафика Ханданяна, дочь Гагика Бегларяна Нателла Бегларян в том году ничего не декларировала.
В последующие годы значительных изменений в декларациях Рафика Ханданяна не наблюдается, кроме, разве что, непрерывного роста наличных средств, а в декларациях жены не представляется ничего: ни движимого или недвижимого имущества, ни денежных средств, ни доходов.
В 2017 году Рафик Ханданян приобретает ценные бумаги стоимостью 10 000 драмов, а в 2018 году ценные бумаги стоимостью 50 000 драмов приобретает Нателла Бегларян.
С 2019 года порядок декларирования имущества и доходов должностных лиц изменился. Одно из основных различий состояло в том, что если ранее должностные лица декларировали имеющееся у них имущество в декларации при вступлении в должность, а каждый год представляли сделки только за отчетный год, то по новому порядку они обязаны каждый год представлять как сделки, осуществленные в течение года, так и полную информацию об имуществе, находящемся в их распоряжении.
В 2019 году денежные средства Рафика Ханданяна уменьшились с 60 млн драмов до 15,7 млн драмов. Что было куплено на эту сумму, в декларации не объясняется, однако денежные средства в иностранной валюте остаются неизменными: 70 000 долларов и 22 000 евро. Рафик Ханданян представил также декларацию о зарплате в размере 8,6 млн драмов и доле, купленной в 2017 году.
Жена Рафика Ханданяна Нателла в 2019 году задекларировала принадлежащие ей по праву единоличной собственности одну квартиру и один гараж на Северном проспекте, а также нежилой участок многоквартирного здания, расположенного в районе Кентрон, купленный в 2019 году за 50 млн драмов.
Неизвестно, откуда у Нателлы Бегларян 50 млн драмов, если ранее в своих декларациях она ничего не представляла. Из декларации также узнаем, что ценные бумаги, приобретенные Бегларян в предыдущем году, являются 100-процентной долей некоей компании.
Рафик Ханданян в предыдущем году задекларировал наличные средства на сумму 25,6 млн драмов, 70 000 долларов, 20 000 евро, зарплату в размере 9,8 млн драмов, а также заем в размере 2 млн драмов, предоставленный компании ООО «Аратта груп».
Как мы уже отмечали, в 2018 году Нателла Бегларян приобрела 100-процентную долю некоей компании. Речь идет об ООО «Гранд Хаус». Сколько стоило ООО «Гранд Хаус», неизвестно, однако уже в 2020 году Нателла Бегларян получила доход с этой компании в размере 26 млн драмов.
Судебная деятельность – параллельно бизнесу
Как мы отмечали, в прошлом году Гагик Ханданян приобрел ООО «Муш», что, по мнению Комиссии по предотвращению коррупции, является нарушением закона «Об общественной службе» и Судебного кодекса. Однако, как оказалось, ООО «Муш» было не единственным приобретением Ханданяна.
Рафик Ханданян, параллельно своей службе в качестве судьи, в 2015 году учреждает ООО «Аратта консалтинг», осуществляющее юридическую деятельность, и через месяц продает его. Однако в годовой декларации Ханданяна об этом нет ни слова.
В 2017 году Рафик Ханданян учредил новую компанию – ООО «Аратта груп». В отличие от ООО «Аратта консалтинг», данные о котором Рафик Ханданян при представлении декларации скрыл, сведения о новой компании он указал в годовой декларации за 2017 год. Кстати, в декларации за предыдущий год именно этой компании Ханданян предоставил заем на 2 млн драмов.
Деятельность компании в настоящее время временно прекращена.
Фактически в 2015 году Рафик Ханданян, будучи судьей, начал заниматься предпринимательской деятельностью.
В 2018 году предпринимательской деятельностью в семье Ханданянов начинает заниматься жена Рафика Ханданяна, Нателла Бегларян, которая в конце года приобрела 100-процентную долю ООО «Гранд Хаус». Как мы уже отмечали, неизвестно, сколько Нателла Бегларян заплатила за покупку этой организации, оказывающей дошкольные образовательные услуги, но напомним, что до этого Бегларян не представляла в своих декларациях ни недвижимости, ни денежных средств и ни остатков банковского счета. Следовательно, эта сделка была довольно странной с финансовой точки зрения, если, конечно, «спонсором» не стал ее отец Гагик Бегларян.
Кстати, Нателла Бегларян произвела всего 3 обязательных платежа в Фонд страхования военнослужащих – в январе-марте 2017 года, — что означает, что, по меньшей мере, в эти месяцы она выполняла оплачиваемую работу, которая не была указана в декларациях. Кроме этих трех, других переводов в фонд от имени Нателлы Бегларян не было.
Согласно новому порядку декларирования, должностное лицо-декларант обязуется также заполнять декларацию об интересах, которая должна содержать информацию об участии должностного лица или члена его семьи в организации (паи, акции, доли).
Однако Рафик Ханданян в декларации об интересах не указал сведений как о своих долях, так и о долях отца в различных компаниях, как ничего не указал и об ООО «Гранд Хаус», приобретенном его женой.
Таким образом, можем утверждать, что Рафик Ханданян в годы службы в должности судьи учредил ряд компаний, занимался предпринимательской деятельностью, а в декларациях об интересах не представил сведений о компаниях, созданных или купленных им, его женой или отцом, что позволило бы увидеть участие должностного лица или члена его семьи в этих компаниях.
Метки Գագիկ ԲեգլարյանԳագիկ ԽանդանյանդատավորներՌաֆիկ Խանդանյան
Гагик Арутюнян дал себе исключительные полномочия. Судьи находятся в сложной ситуации
01:10, 14 Июл, 2018
Высший судебный совет 7 июля принял решение (ВСС-23-О-47) установить порядок смены места работы судей судов первой инстанции и территорий обслуживания...
Министр экономического развития и инвестиций Республики Армения Сурен Караян 21 марта заявил, что в Армении будет построен завод по производству...
Недавно был опубликован промо-ролик, рассказывающий о Евразийском экономическом союзе (ЕАЭС), в котором, среди прочих достижений, отмечается, что, например, в 2011...