Գագիկ Հարությունյանն ինքն իրեն բացառիկ լիազորություն տվեց. դատավորները ծանր դրության մեջ են
Բարձրագույն դատական խորհուրդը հուլիսի 7-ին որոշում է կայացրել (ԲԴԽ-23-Ո-47) սահմանել առաջին ատյանի դատարանների դատավորների նստավայրերը, նստավայրերի սպասարկման տարածքները փոփոխելու կարգը: Այդ որոշումով սահմանվում է, թե ինչ ընթացակարգով պետք է օրինակ`  դատավորը տեղափոխվի այլ դատարան, ենթադրենք՝ Երևանից գնա Սյունիքի մարզ դատավոր աշխատելու և այլն:
Դատական օրենսգրքի 22-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ Բարձրագույն դատական խորհուրդն ուսումնասիրում է համապատասխան դատարանի նախագահի առաջարկությունը և կայացնում է որոշում դատարանի նստավայրերը և նստավայրի սպասարկման տարածքը սահմանելու մասին: Այսինքն, ԲԴԽ-ն որոշում է կայացնում բացառապես դատարանի նստավայրերը և նստավայրի սպասարկման տարածքը սահմանելու մասին, այլ ոչ՝ դատավորների տեղափոխման կարգը: Սակայն, բացի նրանից, որ ԲԴԽ-ն սահմանել է դատավորների տեղափոխման կարգ, որի սահմանումը օրենքից չէր բխում, դեռ ավելին՝ իրեն վերապահել է լիազորություն, առանց դատավորի համաձայնության վերջինիս մի նստավայրից տեղափոխել այլ նտավայր, օրինակ Վանաձորի նստավայրից՝ Ալավերդու նստավայր:
Այսպես, նշված որոշմամբ հաստատված կարգի 2.5 կետը սահմանում է, որ «բացառիկ դեպքերում խորհուրդը, ելնելով արդարադատության մատչելիությունն ապահովելու, դատական տարածքների օպտիմալացման հրատապ անհրաժեշտությունից, կարող է քննարկել առաջին ատյանի դատարանի նախագահի կողմից դատավորի նստավայրի փոփոխության վերաբերյալ ներկայացված առաջարկությունը նաև դատավորի անհամաձայնության (համաձայնության բացակայության) դեպքում»:  Ավելի պարզ ասած, եթե օրինակ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նախագահը ԲԴԽ-ին առաջարկում է Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանների նստավայրից «X» դատավորին տեղափոխել Քանաքեռ  վարչական շրջանի նստավայր, ապա բացառիկ դեպքում առանց «X» դատավորի կարծիքը լսելու, նրան կարող են տեղափոխել մեկ նստավայրից մեկ ուրիշ նստավայր:
Դիցուք՝ մի իրավիճակ, երբ մասնագիտացված դատարանի (օրինակ՝ վարչական, սնանկություն) «X» դատավորին չեն ցանկանում պահել Երևանում և պետք է արագ հեռացնեն նրան մարզերից մեկը, ապա դատարանի նախագահը դիմում է ԲԴԽ-ին և բացառիկ դեպքում առանց դատավորի համաձայնության կամ անհամաձայնության նրան տեղափոխում են այլ վայր: Սակայն, հարկ է նկատել, որ անգամ մի դատարանից այլ դատարան դատավորին գործուղելու պարագայում, որը ժամանակավոր բնույթ է կրում՝ մինչ 6 ամիս, նույնիսկ այդ դեպքում դատական օրենսգրքի համաձայն՝ դատավորի հանաձայնությունը պարտադիր է: Փաստորեն, ժամանակավոր տեղափոխման դեպքում դատավորի համաձայնությունը, ըստ սահմանադրական օրենքի պարտադիր է, իսկ երկարատև, եթե ոչ ընդմիշտ տեղափոխման համար, ըստ ԲԴԽ-ի ընդունած կարգի, որը շատ ավելի ցածր իրավաբանական ուժ ունեցող իրավական ակտ է, դատավորի համաձայնությունը-անհամաձայնությունը ոչ մի նշանակություն չունի:
Գործնականում այս իրավակարգավորումը կարող է ունալ նաև այսպիսի ընթացք՝ ցանկացած դատարանի դատավոր դատական նիստն ավարտում է և տեղեկանում, որ վաղվանից ինքը աշխատելու է այլ նստավայրում՝ օրինակ Սյունիքի մարզում: Բացի իրավական խնդրից, որ օրենսգիրքը արգելում է առանց դատավորի համաձայնության նման տեղափոխություն կատարելը, առկա է նաև այդ խնդրի տեխնիակական կողմը, որը կարող է հանգեցնել արդարադատության մատչելիության, ողջամիտ ժամկետում գործի քնոնության և այլ հիմնարար սկզբունքների ոտնհահարման / դատավորը ոնի իր վարույթում գործեր, կայացած աշխատակազմ, իր հաշվին վերանորոգած աշխատասենյակ և այլն/:
Բարձրագույն դատական խորհրդի «ԲԴԽ-23-Ո-47» որոշումը մահակ է առաջին ատյանի դատարանների բոլոր դատավորների համար, քանի որ ԲԴԽ-ի տրամաբանությունից դուրս գործող ցանկացած դատավոր կարող է «բացառիկ դեպքի» անվան տակ տեղափոխվի այլ վայր աշխատանքի: Հարկ է նկատել, որ վերջին շրջանում բացառիկ դեպքերի անվան տակ մի դատարանից  այլ դատարան տեղափոխություններ արդեն իսկ եղել են, սակայն «բացառիկ» լինելու որևէ հիմնավորման չհանդիպեցինք ԲԴԽ-ի կայքում:
Սահմանադրական օրենքին հակասող  նշված որոշմամբ հաստաված կարգի 2.5 կետով ԲԴԽ-ն նոր լծակ է ստանում իր ձեռքում դատավորների նկատմամբ վերահսկողություն սահմանելու համար: ԲԴԽ-23-Ո-47 որոշման առկայությունը իր մեջ նաև կոռուպցիոն մեծ ռիսկ է պարունակում, քանի որ հեռու վայրեր նշանակված դատավորների համար պարարտ հող է ստեղծվել համապատասխան վերաբերմունք ցուցաբերելով կարողանալ տեղափոխվել ավելի ցանկալի նստավայր՝ անկախ այն հանգամանքից այդ նստավայրում թափուր տեղ առկա է, թե՝ ոչ:
Թեգեր` CourtGagik HarutyunyanJudgesPresident of the CourtարդարադատությունԲարձրագույն դատական խորհուրդԲԴԽԳագիկ ՀարությունյանԴավիթ Հարությունյանդատական օրենսգիրքդատավորներդատարաններՀՀ Սահմանադրություն
FIP.am-ի հրապարակման հետքերով դատավոր Արթուր Ստեփանյանի լիազորությունները դադարեցվեցին
13:35, 9 Հլս, 2024
Բարձրագույն դատական խորհուրդը (ԲԴԽ) հուլիսի 9-ին հրապարակել է որոշում, որի համաձայն, Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր Արթուր...
Դատավոր Ստեփանյանի 102 «բացառիկ ուշացումները»․ դատական ակտերի հրապարակման ժամկետների խախտումը՝ գործելաոճ
19:04, 13 Դկտ, 2023
2023 թվականի փետրվարի 20-ին Բարձրագույն դատական խորհուրդը դռնբաց նիստում քննում էր արդարադատության նախարարի միջնորդությամբ Երևանի ընդհանուր իրավասության քաղաքացիական դատարանի դատավոր...
ԲԴԽ-ն օրենքով չնախատեսված հիմքի հղում անելով է հայտարարել 6 դատավորի պաշտոնավարման դադարեցման մասին
16:54, 9 Փտր, 2023
Փետրվարի 8-ին ՀՀ բարձրագույն դատական խորհուրդը հայտարարեց 6 դատավորի պաշտոնավարման դադարեցման մասին․ նրանք են՝ Արա Կուբանյանը, Գևորգ Նարինյանը, Բորիս Բախշիյանը,...

Гагик Арутюнян дал себе исключительные полномочия. Судьи находятся в сложной ситуации
Высший судебный совет 7 июля принял решение (ВСС-23-О-47) установить порядок смены места работы судей судов первой инстанции и территорий обслуживания рабочих мест. Этим решением устанавливается процедура, по которой, например, судья может перейти в другой суд, предположим, из Еревана переехать работать судьей в Сюникскую область и т. д.
В соответствии с установленным ВСС порядком, основанием для которого послужил «Судебный кодекс», создана процедура из 5 пунктов. Логика порядка следующая:  председатель суда первой инстанции обращается в ВСС для перевода того или иного судьи с одного места работы на другое рабочее место, или с вопросом о создании нового места работы, после чего судья выражает свою позицию, а в конце ВСС принимает решение.
Пункт 2.5 порядка, принятого ВСС, устанавливает, что «совет в исключительных случаях, исходя из обеспечения доступности правосудия, срочной необходимости оптимизации судебных территорий, может обсудить представленное председателем суда первой инстанции предложение относительно изменения места работы также в случае несогласия судьи (отсутствии согласия). Во втором абзаце того же пункта читаем, что в предусмотренном этим пунктом случае, председатель суда должен обосновать совету необходимость срочной смены места работы в условиях несогласия последнего. Другими словами, если, например, председатель суда общей юрисдикции первой инстанции города Еревана предлагает ВСС перевести из суда общей юрисдикции административных районов Кентрон и Норк Мараш «X» судью в суд общих полномочий административных районов Арабкир и Канакер-Зейтун, то в исключительном случае без учета мнения судьи «X» его могут перевести из одного места работы в другое.
Допустим возникла такая ситуация, когда судью «Х» специализированного суда (например, административного) не хотят оставлять в Ереване и должны быстро перевести в одну из областей. Тогда председатель суда обращается в ВСС и в исключительном случае, без согласия или несогласия судьи, его переводят в другое место.
Однако стоит отметить, что даже в случае командировки судьи из одного суда в другой, которая носит временный характер – до 6 месяцев, в соответствии с Судебным кодексом согласие судьи является обязательным. Фактически, в случае временного перевода согласие судьи, согласно конституционному праву, является обязательным, а для длительного перевода (может даже и насовсем), в соответствии с принятым ВСС порядком, который является правовым актом, имеющим более низкую правовую силу, согласие-несогласие судьи не имеет никакого значения.
На практике это правовое регулирование также может привести к следующему процессу – судья любого суда завершает судебный процесс и узнает, что с завтрашнего дня он будет работать в другом месте, например, в Сюникской области. Помимо юридического вопроса, что Кодекс запрещает перевод без согласия судьи, существует также технический аспект данной проблемы, который может привести к нарушению доступности правосудия, расследования дела в разумных сроках и других основополагающих принципов / у судьи имеются дела в производстве, администрация, отремонтированный за его счет офис и многое другое.
Решение Высшего судебного совета «ВСС-23-O-47» является кнутом для всех судей судов первой инстанции, поскольку любой судья, действующий не по логике BСC, может быть переведен в другое место под так называемым «исключительным случаем». Следует отметить, что в последнее время по «исключительным случаям» уже были  сделаны переводы из одного суда в другой, однако ни одного обоснования об «исключительности» на сайте ВСС мы не обнаружили.
В соответствии с пунктом 2.5 порядка, который противоречит конституционному праву, ВСС получает новый рычаг для контроля над судьями. Наличие решения ВСС-23-O-47 также представляет большой риск коррупции, поскольку оно создало благодатную почву для судей, назначенных в отдаленные места, иметь возможность перевестись на более желаемое место, независимо от того, есть ли вакансия в этом месте или нет.