Արցախում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում մնացին բազմաթիվ ենթակառուցվածքներ։
Հաշվի առնելով, որ վերջին մեկ տարվա ընթացքում պարբերաբար քննարկումներ ու հարցեր են բարձրացվում հակառակորդի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում վերջին երեսուն տարվա ընթացքում կատարված ներդրումների մասին, «Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշեց ուսումնասիրել դրանք։
Քանի որ Արցախում ենթակառուցվածքների հիմնման և զարգացման աշխատանքները հիմնականում իրականացվել են Հայաստան համահայկական հիմնադրամի միջոցներով, «Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե որքան ներդրում է իրականացրել և ինչ է կառուցել հիմնադրամը 44-օրյա պատերազմի հետևանքով կորցրած տարածքներում:
Կորցրած քաղաքներ և գյուղեր
44-օրյա պատերազմի ընթացքում ռազմական ճանապարհով Ադրբեջանը կարողացավ գրավել Ջրականը, Ֆիզուլին, Զանգելանը, Հադրութը, Շուշին, ինչպես նաև գյուղեր Մարտակերտի, Մարտունու և Ասկերանի շրջաններում: 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի՝ զինադադարի մասին արված եռակողմ հայտարարությունից հետո հայկական կողմը Ադրբեջանին հանձնեց նաև Քաշաթաղի և Քարվաճառի շրջանները, ինչպես նաև Կուբաթլուն (Սանասար) և Աղդամը (Ակնա):
2020 թ. դեկտեմբերին Արցախի տարածքային կառավարման նախարարությունը ներկայացրել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած բնակավայրերի թիվը: Ըստ դրա՝ հայկական կողմը կորցրել է 118 համայնք: Հադրութի շրջանից Ադրբեջանին է անցել 42 բնակավայր: Երկուսը՝ Հին Թաղերը և Խծաբերդը, Ադրբեջանը չէր կարողացել գրավել ռազմական գործողությունների ընթացքում և օկուպացրեց դրանք արդեն նախարարության՝ ցանկը հրապարակելուց հետո՝ դեկտեմբերի 12-ին: Մարտակերտի շրջանից Ադրբեջանին է անցել 13, իսկ՝ Ասկերանից 8 բնակավայր:
Համահայկական հիմնադրամի ներդրումները Արցախի օկուպացված տարածքներում
Հայաստան համահայկական հիմնադրամը FIP.am-ին է տրամադրել 2020 թվականի Արցախյան երկրորդ պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում 1996-2020 թվականներին իրականացված ծրագրերի ցանկը և դրանց արժեքը:
Ճանապարհների վերակառուցում
Հայաստանն Արցախի հետ միացնող երկրորդ ճանապարհի՝ Մարտակերտ- Վարդենիս մայրուղու շինարարությունն Արցախում իրականացված ամենամասշտաբային ծրագրերից էր: 114.6 կմ երկարությամբ ճանապարհի կառուցման համար տրամադրվել էր 17 մլրդ 318 մլն 753 հազար դրամ:
Մայրուղու բացումը տեղի էր ունեցել 2017 թվականին:
2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ Քարվաճառը, որով անցնում էր մայրուղու զգալի հատվածը, անցավ Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, ինչի հետևանքով հայկական կողմն այժմ կարող է օգտագործել ճանապարհի Մարտակերտ-Ստեփանակերտ հատվածը միայն:
2002 թվականին ավարտին հասցվեց 10 կմ ձգվող Կարմիր Շուկա-Հադրութ ճանապարհը: Կառուցման համար ներդրվել էր ավելի քանի 1 մլրդ դրամ:
2011 թվականին կառուցվեց Կարմիր Շուկա/Ձագունի-Հադրութ 11.2 կմ-անոց ճանապարհը, վերանորոգվեց Ծակուռի-Հադրութ հատվածը՝ ընդհանուր 3 մլրդ 172 մլն դրամ ներդրման արդյունքում:
2019-2020 թվականների ընթացքում Հայաստան համահայկական հիմնադրամը հատկացրեց 719․6 մլն դրամ՝ Մարտակերտ-Մատաղիս մայրուղու կառուցման համար:
Բացի վերոնշյալները, ճանապարհներ կառուցվեցին և վերակառուցվեցին Շուշիում, Հադրութում, Ուխտաձորում, Թալիշում և այլ բնակավայրերում:  Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում միայն Հայաստան համահայկական հիմնադրամի միջոցներով ճանապարհների կառուցման համար ծախսվել է ավելի քան 23 մլրդ 385 մլն դրամ:
Արցախյան առաջին պատերազմից հետո Հայաստան համահայկական հիմնադրամը մեծ ռեսուրսներ էր տրամադրել Արցախի տարբեր քաղաքներում և բնակավայրերում առողջապահական ենթակառուցվածքների զարգացման և արդիականացման համար:
Ընդհանուր առմամբ, այդ ծրագրերի համար հիմնադրամը հատկացրել է 564 մլն դրամ:
Այսպես, 2007-2009 թվականին Հադրութի շրջանային հիվանդանոցի վերակառուցման համար տրամադրվել է 280 միլիոն 509 հազար դրամ:
2008 թվականին Շուշիի հիվանդանոցի ջեռուցման համակարգի և կաթսայատան վերանորոգման ու տեղադրման համար տրամադրվել է 564 մլն դրամ:
Ջրամատակարարում
Արցախի այն տարածքներում, որոնք այսօր գտնվում են Ադրբեջանի վերահսկողության տակ, Հայաստան համահայկական հիմնադրամն իր գործունեության ընթացքում մոտ 4 մլրդ 336 մլն դրամ գումար է հատկացրել ջրամատակարարման խնդիրները լուծելու համար։  Իրականացվել է 27 ծրագիր:
Դրանցից խոշորներն են 2013-2014 թվականներին իրականացված Բերձորի ջրամատակարարման համակարգի վերանորոգման ծրագիրը, որի բյուջեն կազմել է 542 մլն դրամ: 2008 թվականին Արջի աղբյուրից դեպի Հադրութ քաղաք ջրամատակարարում իրականացնելու համար ներդրվել է ավելի քան 450 մլն դրամ։ Մեկ այլ ծրագրով Հադրութի շրջանի 3 գյուղերում՝ Մեծ Թաղերում, Դրախտիկում և Ազոխում ջրային խողովակների կառուցման համար ծախսվել է մոտ 344 մլն դրամ:
Կրթական հաստատություններ
2021 թվականի հունվարին Արցախի կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի փոխնախարար Միքայել Համբարձումյանը հայտնեց, որ պատերազմի հետևանքով Արցախը կորցրել է 107 դպրոց, իսկ սահմանային լինելու պատճառով չեն գործում Մարտունու Թաղավարդ ու Կալեր համայնքների և Ասկերանի Սզնեք գյուղի կրթօջախները:
Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում կրթական հաստատությունների կառուցման, վերանորոգման և ծրագրերի իրականացման համար Հայաստան համահայկական հիմնադրամը հատկացրել է 2 մլրդ 691 միլիոն դրամ:
Շուշիի Խաչատուր Աբովյանի դպրոցի վերանորոգման համար հատկացվել է մոտ 451 մլն դրամ: Դպրոցի բացման արարողությանը մասնակցել էր այն ժամանակվա ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Շուշիի Խաչատուր Աբովյանի դպրոցը
Շուշիում 2011-2016 թվականներին գիշերօթիկ դպրոցի կառուցման համար հատկացվել է 168 մլն դրամ:
2007 թվականին մոտ 7 մլն դրամ արժեցող ծրագրի շրջանակում կահավորվել էր Տող գյուղի միջնակարգ դպրոցը: 2008 թվականին նույն դպրոցին տրամադրվել էր համակարգչային տեխնիկա, որի համար վճարվել էր 1 մլն 896 հազար դրամ: Երկու տարի անց դպրոցի մեկ հատվածի և սպորտային մասնաշենքի հիմնանորոգման համար հիմնադրամի կողմից տրամադրվել էր 326 մլն դրամ:
2015-2017 թվականներին Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղում կառուցվեց նախակրթարան, որը նաև կահավորվեց: Ծրագիրն արժեցել էր 178 մլն դրամ:
Մշակութային ծրագրեր
Հայաստան համահայկական հիմնադրամը 2010-2020 թվականներին մշակութային ծրագրեր է իրականացրել Շուշիում և Հադրութում՝ ընդհանուր 1 մլրդ  252 մլն դրամ արժողությամբ։
Շուշիում հիմնվել էր Եզնիկ Մոզյանի անվան նոր արհեստագործական ուսումնարանը: Ծրագրի իրագործման համար 2011-2015 թվականներին  ներդրվել է  755 մլն դրամ:
2016-2017 թվականներին արդեն իրականացվել էր ուսումնարանի սարքավորումների և գույքի տրամադրման ծրագիրը, որի արժեքը կազմել էր 68․3 մլն դրամ:
2010 թվականին վերակառուցվել և կահավորվել էր Շուշիի հանրային գրադարանը, որի համար տրամադրվել էր մոտ 83 մլն դրամ:
Համայնքային կենտրոններ
Արցախի 9 բնակավայրերում 2012-2017 թվականներին համայնքների զարգացման ուղղությամբ իրականացված ծրագրերի շրջանակներում հիմնադրամի կողմից ներդրվել էր 1 միլիարդ 176 մլն դրամ:
Այսպես, Հադրութի շրջանի Թաղասեռ գյուղում կառուցվել էր համայնքային կենտրոն և հանդիսությունների տուն: Ծրագրի իրականցման համար հատկացվել էր 156 մլն դրամ: Հիմնադրամի տրամադրած 164 մլն դրամով Քյուրաթաղ գյուղում  2017 թվականին բացվել էր համայնքային կենտրոն:
Տումի գյուղի համայնքային կենտրոնի բարեկարգման և կահավորման համար տրամադրվել էր 150․5 մլն դրամ:
Իսկ ահա Ակնաղբյուր գյուղի համայնքային կենտրոնի կառուցման համար հիմնադրամը հատկացրել էր 138 մլն դրամ:
Թալիշի վերականգնումը Ապրիլյան պատերազմից հետո
Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղը 2016 թվականի Ապրիլյան պատերազմի ընթացքում ամենից շատ տուժած գյուղերից էր:
Պատերազմից հետո մեծ ռեսուրսներ են ուղղվել համայնքում բնականոն կյանքը վերականգնելու համար: 2017 թվականին «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամը սկսեց «Թալիշի վերածնունդ» ծրագիրը, որի շրջանակում գյուղում կառուցվել է կենցաղի տուն, վերակառուցվել է 18 բնակելի տուն, համայնքային կենտրոնը, բուժկետը, ակումբը, հանդիսությունների սրահը, խմելու ջրի ցանցը և կոյուղին:
Ծրագրի բյուջեն կազմել է 1,693,815 դոլար՝ ըստ պաշտոնական կայքի:
Նշենք, որ Ադրբեջանը գրավեց Թալիշը պատերազմի առաջին շաբաթվա ընթացքում: Հոկտեմբերի 5-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը տեսանյութ հրապարակեց գյուղից, որտեղ երևում էին նաև Հիմնադրամի միջոցով կառուցված շենքերը:
Փաստացի, միայն Համահայկական հիմնադրամի միջոցներով իրականացված ծրագրերով Արցախի կորսված տարածքներում ներդրվել էր ընդհանուր 34 միլիարդ 917 միլիոն 991 հազար դրամի չափով գումար։

На территориях, которые в результате 44-дневной войны в Арцахе перешли под контроль Азербайджана, остались многочисленные инфраструктуры.
Поскольку в течение последнего года периодически обсуждаются вопросы о средствах, инвестированных за последние тридцать лет в территории, попавшие под контроль противника, «Платформа проверки фактов» решила их изучить.
Работы по созданию и развитию инфраструктур в Арцахе проводились в основном за счет средств Всеармянского фонда «Айастан», поэтому «Платформа проверки фактов» изучила объемы инвестированных средств и что было построено фондом на территориях, утраченных в результате 44-дневной войны.
Утраченные города и села
Во время 44-дневной войны Азербайджану удалось захватить Джракан, Физули, Зангелан, Гадрут, Шуши, а также села в Мартакертском, Мартунинском и Аскеранском районах. После подписания трехстороннего заявления о прекращении огня от 9 ноября 2020 года армянская сторона передала Азербайджану также Кашатагский и Карвачарский район, а также Кубатлу (Санасар) и Агдам (Акна).
В декабре 2020 года министерство территориального управления Арцаха представило количество населенных пунктов, перешедших под контроль Азербайджана. Согласно перечню, армянская сторона потеряла 118 общин. Из Гадрутского района Азербайджану перешло 42 населенных пункта. Еще два – Ин Тахер и Хцаберд – Азербайджану не удалось захватить во время военных действий, и он оккупировал их уже 12 декабря – после опубликования перечня министерством. Из Мартакерского района Азербайджану перешло 13, из Аскеранского – 8 населенных пунктов.
Инвестиции Всеармянского фонда на оккупированных территориях Арцаха
Всеармянский фонд «Айастан» предоставил FIP.am перечень программ, проведенных в 1996-2020 годах на территориях, которые после второй Арцахской войны перешли под контроль Азербайджана, а также их стоимость.
Реконструкция дорог
Строительство второй дороги, соединяющей Армению с Арцахом – магистрали Мартакерт-Варденис, — стало одним из самых широкомасштабных проектов, осуществленных в Арцахе. На строительство дороги длиной 114,6 км было выделено 17 млрд 318 млн 753 тысяч драмов.
Открытие магистрали состоялось в 2017 году.
Заявлением от 9 ноября 2020 года Карвачар, через который проходит значительная часть магистрали, перешел под контроль Азербайджана, в результате армянская сторона сейчас может использовать только отрезок дороги Мартакерт-Степанакерт.
В 2002 годы было завершено строительство дороги Кармир Шука (Красный Базар)-Гадрут протяженностью 10 км. В строительство было вложено более 1 млрд драмов.
В 2011 году была построена дорога Кармир Шука/Дзагуни-Гадрут длиной 11,2 км, отремонтирован участок Цакури-Гадрут, на что в целом было выделено 3 млрд 172 млн драмов.
В 2019-2020 годах Всеармянский фонд «Айастан» выделил 719,6 млн драмов на строительство магистрали Мартакерт-Матагис.
Кроме вышеуказанных, были построены и отреставрированы дороги в Шуши, Гадруте, Ухтадзоре, Талише и других населенных пунктах. В целом на строительство дорог на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, из средств Всеармянского фонда «Айастан» было потрачено более 23 млрд 385 млн драмов.
После первой Арцахской войны Всеармянский фонд «Айастан» выделил большие ресурсы на развитие и модернизацию инфраструктур здравоохранения в разных городах и населенных пунктах Арцаха.
На эти программы фонд выделил в целом 564 млн драмов.
Так, на реконструкцию районной больницы в Гадруте в 2007-2009 годах было выделено 280 миллионов 509 тысяч драмов.
Ремонт и установка отопительной системы и котельной в больнице города Шуши в 2008 году обошлись в 564 млн драмов.
Водоснабжение
За период своей деятельности на территориях Арцаха, которые сегодня оказались под контролем Азербайджана, Всеармянский фонд «Айастан» выделил около 4 млрд 336 млн драмов на решение проблем водоснабжения. Осуществлено 27 программ.
В числе крупных программ была программа ремонта системы водоснабжения в Бердзоре в 2013-2014 годах, бюджет которой составил 542 млн драмов. В 2008 году в осуществление водоснабжения города Гадрута из Медвежьего родника («Арчи Ахпюр») было вложено более 450 млн драмов. Строительство водопровода в трех селах Гадрутского района: Мец Тахер, Драхтик, Азох – по другой программе обошлось в 344 млн драмов.
Образовательные учреждения
В январе 2021 года замминистра образования, науки, культуры и спорта Арцаха Микаел Амбарцумян сообщил, что в результате войны Арцах лишился 107 школ, а образовательные учреждения в общинах Тахавард и Калер Мартунинского района и села Азнек Аскеранского района не действуют из-за приграничного расположения этих населенных пунктов.
На строительство, ремонт образовательных учреждений и осуществление программ на территориях, перешедших под контроль Азербайджана, Всеармянский фонд «Айастан» выделил 2 млрд 691 млн драмов.
На ремонт школы имени Хачатура Абовяна в Шуши было выделено около 451 млн драмов. В церемонии открытия школы участвовал действующий тогда президент РА Серж Саркисян.
Школа имени Хачатура Абовяна в г. Шуши
Строительство школы-интерната в Шуши в 2011-2016 годах обошлось фонду в 168 млн драмов.
В 2007 году в рамках программы стоимостью 7 млн драмов была обустроена средняя школа в селе Тог. В 2008 году школе была предоставлена компьютерная техника, которая обошлась в 1 млн 896 тысяч драмов. Через два года на капитальный ремонт части школы и спортивного корпуса фонд выделил 326 млн драмов.
В 2015-2017 годах в селе Карин Так Шушинского района было построено и обустроено дошкольное учебное заведение: программа обошлась в 178 млн драмов.
Культурные программы
В 2010-2020 году Всеармянский фонд «Айастан» осуществил ряд культурных программ в Шуши и Гадруте, стоимость которых в целом составила 1 млрд 252 млн драмов.
В Шуши открыто новое ремесленное училище имени Езника Мозяна. На осуществление программы в 2011-2015 годах было выделено 755 млн драмов.
По программе, осуществленной в 2016-2017 годах, училищу было предоставлено имущество и оборудование, стоимость которых составила 68,3 млн драмов.
В 2010 году была реконструирована и обустроена публичная библиотека в Шуши, на которую выделили около 83 млн драмов.
Муниципальные центры
На программы развития общин, осуществленных в 2012-2017 годах в 9 населенных пунктах Арцаха, фонд выделил 1 миллиард 176 млн драмов.
Так, в селе Тагасер Гадрутского района были построены муниципальный центр и дом торжеств. Программа обошлась в 156 млн драмов. На выделенные фондом 164 млн драмов в селе Кюратаг в 2017 году был открыт муниципальный центр.
На благоустройство и обустройство муниципального центра села Туми было выделено 150,5 млн драмов.
А вот на строительство муниципального центра в селе Акнахпюр фонд выделил 138 млн драмов.
Восстановление Талыша после Апрельской войны
Село Талыш Мартакертского района было одним из наиболее пострадавших во время Апрельской войны 2016 года.
После войны на восстановление обычной жизни в общине были направлены немалые ресурсы. В 2017 году Всеармянский фонд «Айастан» запустил программу «Возрождение Талыша», в рамках которой в селе был построен дом быта, восстановлены 18 жилых домов, муниципальный центр, медпункт, клуб, зал торжеств, сеть питьевой воды и канализации.
Согласно официальному сайту, бюджет программы составил 1 693 815 долларов.
Отметим, что Азербайджан захватил Талыш в первую же неделю войны. 5 октября министерство обороны Азербайджана опубликовало видеозапись из села, в которой видны также здания, построенные на средства Фонда.
Фактически только по программам, осуществленным на средства Всеармянского фонда, в утраченные территории Арцаха было вложено в целом около 34 миллиардов 917 миллионов 991 тысячи драмов.