Արցախի կորսված հուշարձանները. շարունակվող վանդալիզմ
44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում բազմաթիվ պատմամշակութային արժեք ունեցող օբյեկտներ մնացին, որոնցից շատերը ոչնչացման և աղավաղման վտանգի տակ են:
Արցախի գրավյալ շրջաններում կատարվում է նաև հայկական մշակույթի «աղվանականացում», այսինքն՝ եկեղեցիների և այլ հուշարձանների հայկական պատկանելիությունը մերժվում է և վերագրվում է աղվանականին:
2021 թ. սեպտեմբերի 27-ին Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) դատապարտեց պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ վնասումը և աղվանականացումը:
Ադրբեջանական վերահսկողության տարածքներում մնացած մշակութային կոթողները պաշտպանելու անհրաժեշտության մասին հայտարարություններ են կատարել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը, Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և այլ բարձրաստիճան անձինք:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» այս հրապարակմամբ ամփոփել է, թե պատերազմից մեկ տարի անց ինչ է հայտնի Ադրբեջանական վերահսկողության տակ հայտնված հուշարձանների վերաբերյալ։
Ոչնչացված և կիսավերված եկեղեցիներ
Արցախի մշակութային ժառանգության վիճակն ու փոփոխություններն արձանագրելու համար 2021 թվականին ստեղծվել է «Արցախի մշակութային ժառանգության մշտադիտարկում» (MONUMENT WATCH) ծրագիրը:
Բացի այդ, արբանյակային լուսանկարների միջոցով ուսումնասիրություններ է կատարում և Արցախում հուշարձանների ոչնչացման վերաբերյալ ահազանգեր է անում Caucasus Heritage Watch (Կովկասի ժառանգության մշտադիտարկում) հարթակը:
Կատարոյի վանք
Դիզափայտ լեռը, որի գագաթին գտնվում է Կատարոյի վանքը, 44-օրյա պատերազմի արդյունքում մնում էր հայկական ուժերի վերահսկողության ներքո: Սակայն դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանական զորքերը, խախտելով նոյեմբերի 10-ի պայմանավորվածությունը, հարձակում սկսեցին Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ: Գործողության հետևանքով գյուղերը, ինչպես նաև Դիզափայտը, օկուպացվեցին:
MONUMENT WATCH-ը հայտնում է, որ 2021 թ. մարտի 29-ին տեղադրվել է տեսանյութ, որտեղ երևում է, որ եկեղեցին օգտագործվում է ռազմական նպատակով. ադրբեջանցի զինվորներն ապրում են հենց եկեղեցու ներսում: Նկարահանման պահին զինվորները սնվում են, կադրերում երևում է անկողին և այլ նմանատիպ պարագաներ:
Կատարո վանքը, լուսանկարը Monument Watch-ի
Սրբավայրի վաղ կառույցները պարբերաբար ավերվել են, ներկա եկեղեցին կառուցվել է 1870 թվականին:
Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցի
Արցախի  մշակութային կենտրոն Շուշիում հենց ռազմական գործողությունների ընթացքում մեծ վնասներ էր կրել Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ Ղազանչեցոց եկեղեցին: Հոկտեմբերի 8-ին ադրբեջանական զինուժը երկու անգամ հրթիռակոծել էր եկեղեցին: Human Rights Watch միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունը սա համարել էր հնարավոր պատերազմական հանցագործություն:
Շուշիի գրավումից հետո այն պղծվել է: Ադրբեջանցի զինվորականները գրառումներ էին կատարել եկեղեցու պատերի վրա: Պատերազմից ամիսներ անց հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները «վերականգնում են» եկեղեցին, իսկ եկեղեցու գմբեթը հեռացվել է:
Ադրբեջանական կողմը հայտնում է, որ վերանորոգումը վերադարձնելու է եկեղեցուն «սկզբնական» տեսքը՝ նկատի ունենալով 1920 թվականից հետո Ղազանչեցոցի վիճակը, երբ գմբեթը հեռացված էր: Սակայն այդ պնդումը կեղծ է, քանի որ մինչև 1920 թվականը եկեղեցին ունեցել է գմբեթ:
Ղազանչեցոց եկեղեցին կառուցվել է 1868-1887 թվականներին: Եկեղեցին զգալի տուժել էր 1920 թվականին հայկական ջարդերի ժամանակ, իսկ գմբեթը ավերվել էր: Խորհրդային տարիներին այն օգտագործվում էր որպես պահեստ: Երբ հայկական ուժերը վերահսկողություն հաստատեցին Շուշիում 1992 թվականին, Ղազանչեցոց եկեղեցին վերանորոգվեց և վերաբացվեց:
Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցի/Կանաչ ժամ
2020 թ. նոյեմբերին FIP.am-ը պարզել էր, որ Շուշիի Կանաչ ժամ եկեղեցին մասամբ ավերված է:
2021 թվականին Google Earth-ի արբանյակային լուսանկարները ցույց էին տվել, որ եկեղեցու վերին հատվածն ամբողջովին հարթեցված է՝ թե՛ զանգակատունը, թե՛ գմբեթը վերացված են:
2021 թ. հուլիսին Շուշիում РБК-ի պատրաստած ռեպորտաժում երևում է եկեղեցու քանդված գմբեթը:
Կանաչ ժամ՝  Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին ավելի հին է, քան Ղազանչեցոց եկեղեցին: Այն կառուցվել է 1818 թվականին:
Ջեբրայիլի (Մեխակավան) եկեղեցի
2021 թ. մարտին BBC-ին հայտնեց, որ ադրբեջանցիները հիմնահատակ վերացրել են Ջեբրայիլ (Մեխակավան) բնակավայրում Զորավոր Սբ․ Աստվածածին քրիստոնեական եկեղեցին:
Եկեղեցին կառուցվել էր 2017 թվականին:
Աղվանականացված եկեղեցիներ
Ծակուռու եկեղեցի
2021 թ. մայիսին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն այցելեց Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղ և հայտարարեց, թե իբր տեղի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին աղվանական է: Հայաստանի Մարդու իրավունքների գրասենյակը դատապարտել է բարձրագույն իշխանությունների մակարդակով այս ֆաշիստական մոտեցումը: ՄԻՊ-ը նաև թարգմանել էր Ալիևի խոսքերը.  «Սա ալբանական եկեղեցի է: Հայերը փորձել են այս եկեղեցին ևս հայկականացնել, այստեղ հայերենով գրություններ են գրել, բայց դա նրանց չի հաջողվել: Սա մեր հնագույն տաճարն է, մեր ուդի եղբայրների տաճարն է և նրանք այստեղ ևս գալու են: Ինչպես որ մեր մզկիթներն են պղծել, այնպես էլ հնագույն ալբանական տաճար են պղծել հայերը: Բայց մենք վերականգնելու ենք, այս բոլոր գրությունները կեղծ են: Դրանք հետո ավելացված գրություններ են: Նրանք իրենց համար կեղծ պատմություն են ստեղծել…»: Ալիևի խոսքերից պարզ է դառնում, որ վերանորոգումից հետո հայկական արձանագրությունները ջնջվելու են:
Ծակուռու Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 12-րդ դարում և նախկին Ծաղկեվանք վանական համալիրի մաս է կազմել:
Դադիվանքի վանական համալիր
Նոյեմբերի 10-ի հայտարարությամբ ողջ Շահումյանի շրջանը (Ադրբեջանի վարչատարածքային բաժանմամբ՝ Քելբաջար) անցավ ադրբեջանական վերահսկողության տակ, այդ թվում՝ Դադիվանքի վանական համալիրը:
Սկզբնական շրջանում ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ թույլատրվում էր հայ ուխտավորների և հոգևորականների այցը վանական համալիր: Սակայն հուլիսին թե՛ Հայ-առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչները, թե՛ Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը հայտնեցին, որ Ադրբեջանն արդեն ամիսներ շարունակ արգելում է հայ ուխտավորների և հոգևորականների մուտքը վանական համալիր:
Սակայն  թույլատրվում է ուդիների մուտքը եկեղեցի: Սեպտեմբերին հայտնվեցին տեղեկություններ, որ Դադիվանքում ուդիները պատարագ են մատուցել ի՝ հիշատակ պատերազմի ընթացքում սպանված ադրբեջանցի զինվորների:
Ադրբեջանցիները ներկայացնում են Դադիվանքը որպես միջնադարյան աղվանական ճարտարապետական կոթող: Ըստ նրանց՝ հայկական տարերը եկեղեցում ավելացվել են 1993 թվականից հետո, երբ ողջ շրջանն անցավ հայկական վերահսկողության ներքո:
Այլ հուշարձաններ
Caucasus Heritage Watch-ը հայտնաբերել էր, որ ապրիլից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում ադրբեջանցիները քանդել են Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղերի գյուղի կամուրջը՝ ճանապարհաշինարարական աշխատանքների պատճառով:
Մակուն կոչվող կամուրջը կառուցվել էր 1890 թվականին:
Թանգարաններ
Շուշիի կերպարվեստի թանգարան
Ռազմական գործողությունների ընթացքում Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանի ցուցանմուշները տեղափոխվել էին ռմբապաստարաններ: Հոկտեմբերի վերջին քաղաքից տարհանվել էին Հակոբ Գյուրջյանի 3 քանդակները, որոնք պատկանում էին Հայաստանի ազգային պատկերասրահին, սակայն մնացած բոլոր ցուցանմուշները մնացել էին Շուշիում, որը շաբաթներ անց հայտնվել էր ադրբեջանական վերահսկողության տակ:
Շուշիի կերպարվեստի թանգարանը գտնվել էր նախկին իջևանատան վերականգնված և վերակառուցված շենքում։ Թանգարանը բացելու գաղափարի հեղինակն ակադեմիկոս Գրիգորի Գաբրիելյանցն է: Նրա ջանքերով է հավաքվել հավաքածուն, որի շարքում եղել են Մարտիրոս Սարյանի, Մինաս Ավետիսյանի, Գառզուի, Ժանսեմի, Հենրիկ Սիրավյանի, Հակոբ Հակոբյանի, Նիկողայոս Նիկողոսյանի, Գայանե Թբիլիսեցու (Խաչատրյանի), Յուրի Գրիգորյանի, Արմինե Կալենցի, Կարեն Աղամյանի և այլոց աշխատանքները: Ցուցադրվում էին նաև արտասահմանցի նկարիչներ:
Caucasus Heritage Watch-ը բացահայտել էր, որ պատկերասրահի քանդակների պուրակն ամբողջովին հողին է հավասարեցվել, 51 քանդակները անհետացել են տարածքից: Նրանց ճակատագիրը մինչև այժմ անհայտ է:
Արբանյակային լուսանկարների միջոցով Caucasus Heritage Watch-ը բացահայտել էր, որ ապրիլի 10-ից հունիսի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում Շուշիի կերպարվեստի թանգարանին կից գտնվող Քանդակների պուրակից բոլոր գործերը անհետացել էին, տարածքն ամբողջովին մաքրվել էր:
Շուշիի երկրաբանական թանգարան
Ռմբապաստարանում մնաց երկրաբանության թանգարանի ողջ ֆոնդը՝ 480 անուն հանքաքար և օրգանական բրածո մնացորդներ: Հավաքածուի մեջ ներառված էին հանքաքարեր աշխարհի 47 երկրից և ՌԴ 20 երկրամասից։ Դրանց մեջ կա ավելի քան 1 մլրդ 200 մլն տարվա ցուցանմուշ, կան նմուշներ Արցախից, որոնցից ամենահինը 146 մլն տարեկան է:
Երկրաբանության թանգարանը հիմնադրվել էր 2014 թվականին, երկրաբանահանքաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, 1989-1991 թվականներին ԽՍՀՄ երկրաբանության նախարար, Արցախի նախագահի խորհրդական Գրիգորի Գաբրիելյանցի անձնական հավաքածուի հիման վրա։
Շուշիի Պատմության թանգարան
Ադրբեջանական վերահսկողության տակ է անցել նաև Շուշիի պատմության թանգարանը, որտեղ եղել է 300 ցուցանմուշ:
Գերեզմանոցներ
Պատերազմի ավարտից հետո ադրբեջանական ուժերը ոչնչացրել են մի քանի գերեզմանոցներ, որոնք ունեին հարյուրամյակների պատմություն:
2020 թ. հոկտեմբերի 27-ին ադրբեջանական զինուժը գրավել է Ասկերանի շրջանի Ավետարանոց գյուղը։ Այն Արցախի հին բնակավայրերից է և հարուստ է հուշարձաններով: Տարբեր տվյալներով՝ բնակավայրում 53-83 հուշարձան է եղել:
Հունիսին պարզվել էր, որ ադրբեջանցիները քանդել են գյուղի գերեզմանոցը: Արցախի քննչական կոմիտեն վարույթ է ընդունել Ավետարանոցում ադրբեջանցիների կողմից գերեզմանները ոչնչացնելու դեպքի առթիվ հարուցված քրգործը:
Ասկերանի շրջանի Սղնախ գյուղը ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ է անցել 2020 թ. հոկտեմբերի 28-ին: Մայիսին հայտնի դարձավ, որ ադրբեջանցիները հողին են հավասարեցրել գյուղի գերեզմանոցը, որը սկսել էր գործել 18-րդ դարից:
Ոչնչացվել է նաև Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի գերեզմանոցը, որը հիմնվել էր 19-րդ դարի սկզբին:
Caucasus Heritage Watch-ը արբանյակային լուսանկարների միջոցով բացահայտել է, որ մասամբ ոչնչացվել է նաև Շուշիի հայկական գերեզմանոցը:
Վազգեն Սարգսյանի արձանը
Վանդալիզմի է ենթարկվել և քանդվել Շուշիի քաղաքապետարանի դիմաց տեղադրված Հայաստանի նախկին վարչապետ, ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանի արձանը:
2020 թ. դեկտեմբերի 3-ին ռուսական «Կոմերսանտ» թերթի լրագրող Կիրիլ Կրիվոշեևը հրապարակեց Թալիշ գյուղի՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի զոհերին նվիրված հուշահամալիրի և «Վերածնված Թալիշ» հուշարձանի լուսանկարները, որոնցում դրանք ավերված վիճակում են։ «Վերածնված Թալիշ» հուշարձանը բացվել էր 2017-ի հունիսին։
2021 թվականի օգոստոսին karabakhrecords կայքը հայտնել է, որ Մեծ Թաղեր գյուղում ադրբեջանցիները ոչնչացրել են Խորհրդային Միության ավիացիայի մարշալ, կարմիր բանակի ռազմաօդային ուժերի հրամանատարի տեղակալ Արմենակ Խանփերյանցի (Սերգեյ Խուդյակով) կիսանդրին, որը ծնվել էր Հադրութի շրջանի հենց այդ գյուղում:
Նույն ամսում արբանյակային լուսանկարների միջոցով karabakhrecords-ը պարզել է նաև, որ Ադրբեջանն ավերել է Ազոխի 2-րդ աշխարհամարտի և 1-ին Արցախյան պատերազմի հուշահամալիրը
Վտանգված եկեղեցիներ
Ըստ էության՝ բոլոր հուշարձանները, որոնք որևէ ձև առնչվում են հայկական մշակույթի հետ և չեն կարող ներկայացվել աղվանականի ներքո, վտանգված են: Սակայն կան եկեղեցիներ, որոնք ներկայում գտնվում են ադրբեջանցիների կողմից ոչնչացվելու անմիջական սպառնալիքի ներքո: Դրանցից մի քանիսի մասին միջազգային լրատվամիջոցները և կազմակերպությունները գրել են:
Վանքասարի եկեղեցի
Վանքասարի եկեղեցին գտնվում է Տիգրանակերտի հնավայրի հարևանությամբ՝ բլրի վրա: Կառուցվել է մտավորապես 6-7-րդ դարերում:
Caucasus Heritage Watch-ը ահազանգել էր, որ ադրբեջանցիները ռազմական ծանր տեխնիկա էին տեղափոխել եկեղեցու տարածք:
ALERT: @CaucasusHW reports *possible* threat to 7th c. Armenian church of Vankasar (Agdam, Az). Satellite imagery from 4/16 shows probable heavy equipment in parking area and possible structure across road. Can authorities clarify intent of this equipment? @UNESCO_AZ, @ArmUnesco pic.twitter.com/5RtPlmwEZs
— CaucasusHeritageWatch (@CaucasusHW) April 19, 2021
Թաղավարդի եկեղեցի
Մարտունու շրջանի Թաղավարդի մի մասը պատերազմի հետևանքով անցել էր Ադրբեջանի վերահսկողության տակ: Caucasus Heritage Watch-ը արբանյակային լուսանկարներով ցույց էր տվել, որ ադրբեջանական կողմում հայտնված հատվածը ամբողջովին հողին է հավասարեցվել և հարթեցվել:
Հենց այդ հատվածում է գտնվում նաև Թաղավարդի Սբ. Աստվածածին եկեղեցին: Այն շատ մոտ է գտնվում ադրբեջանցիների կողմից քանդված հատվածին և այդպիսով նույնպես վտանգված է:
Սբ. Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 1840 թվականին:
Լուսանկարը  Monument Watch-ի
Սբ. Ամենափրկիչ, Մեծ Թաղեր
Caucasus Heritage Watch-ը հայտնել էր, որ վտանգված է Հադրութի շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի՝ 1846 թվականին հիմնված հայկական Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցին: Եկեղեցու հարակից տարածքը բուլդոզերով քանդվել է, այնտեղ բեռնատարներ են կայանված:
Հատկանշական է, որ շատ հուշարձանների մասին պարզապես տեղեկություններ չկան: Նրանց ներկայիս վիճակը անհայտ է:
Այսպիսով, պատերազմի ընթացքում և դրանից հետո Ադրբեջանումը վարում է Արցախում հայկական հետքը վերացնելու հետևողական քաղաքականություն: Այդ են վկայում բազմաթիվ շարժական և անշարժ հուշարձանների ոչնչացումը, գերեզմաների վերացումը, ինչպես նաև առանձին կոթողների աղվանականացումը:
Թեգեր` եկեղեցիհուշարձանՇուշիպատերազմ Արցախում
Ալիևը կեղծում է. Ադրբեջանի վերահսկողության տակ hայկական մշակույթը պաշտպանված չէ
19:14, 24 Հլս, 2023
Եթե շտապում ես. համառոտ՝ նյութի մասին. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը կրկին հայտարարել է, որ հայ ժողովրդի պատմական ժառանգությունը պաշտպանված է...

После 44-дневной войны на перешедших под контроль Азербайджана территориях остались множество представляющих историческую и культурную ценность объектов, многие из которых находятся под угрозой разрушения и искажения.
В оккупированных районах Арцаха происходит также «албанизация» армянской культуры, то есть отрицается армянская принадлежность церквей и других памятников и приписывается албанская.
27 сентября 2021 года Парламентская ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) осудила умышленное разрушение и албанизацию армянского культурного наследия во время и после войны.
С заявлениями касательно необходимости защиты памятников культуры, оставшихся на подконтрольных Азербайджану территориях, выступили президент Франции Эммануэль Макрон, президент России Владимир Путин и другие высокопоставленные лица.
В этой публикации «Платформа проверки фактов» обобщила то, что известно о памятниках, оказавшихся под контролем Азербайджана, через год после войны.
Разрушенные и полуразрушенные церкви
Для регистрации состояния и изменений культурного наследия Арцаха в 2021 году была создана программа «Мониторинг культурного наследия Арцаха» (MONUMENT WATCH).
Кроме того, мониторингом на основе спутниковых снимков и информированием о разрушении памятников в Арцахе занимается платформа Caucasus Heritage Watch («Мониторинг наследия Кавказа»).
Монастырь Катаро
Гора Дизапайт, на вершине которой находится монастырь Катаро, после 44-дневной войны оставалась под контролем армянских сил. Однако 12 декабря азербайджанские войска, нарушив соглашение от 10 ноября, начали атаку на села Хин Тагер и Хцаберд. В результате операции эти села и Дизапайт были оккупированы.
MONUMENT WATCH сообщает, что 29 марта 2021 года было опубликовано видео, на котором видно, что монастырь используется в военных целях: азербайджанские солдаты живут прямо в монастыре. На момент съемки видео солдаты ели, на кадрах видна кровать и другие предметы быта.
Ранние постройки святыни периодически разрушались. Нынешний монастырь был построен в 1870 году.
Церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц в Шуши
В культурном центре Арцаха – в Шуши, во время боевых действий сильно пострадала Церковь Святого Всеспасителя Казанчецоц. Азербайджанские вооруженные силы 8 октября дважды подвергли церковь ракетному обстрелу. Международная правозащитная организация Human Rights Watch сочла это возможным военным преступлением.
После взятия Шуши церковь была осквернена. Азербайджанские военные сделали записи на стенах церкви. Спустя несколько месяцев после войны стало известно, что азербайджанцы «реставрируют» церковь, а купол церкви был снят.
По сообщению азербайджанской стороны, реставрация вернет церкви ее «первоначальный» вид, имея в виду состояние Казанчецоц после 1920 года, когда купол был снят. Однако это утверждение является неверным, поскольку до 1920 года церковь имела купол.
Церковь Казанчецоц была построена в 1868–1887 годах. Церковь сильно пострадала во время резни армян в 1920 году, а купол был разрушен. В советское время церковь использовалась как склад. Когда в 1992 году армянские силы взяли под свой контроль Шуши, церковь Казанчецоц была отреставрирована и вновь открыта.
Церковь Святого Иоанна Крестителя/Канач Жам
В ноябре 2020 года FIP.am выяснил, что церковь Канач Жам в Шуши частично разрушена.
В 2021 году спутниковые снимки Google Earth показали, что верхняя часть церкви была полностью выровнена. Колокольня и купол были демонтированы.
В июле 2021 года в репортаже РБК, снятом в Шуши, был виден разрушенный купол церкви.
Церковь Святого Иоанна Крестителя или «Канач Жам» старше церкви Казанчецоц. Она была построена в 1818 году.
Церковь Джебраила (Мехакаван)
В марте 2021 года BBC сообщила, что азербайджанцы полностью разрушили расположенную возле населенного пункта Джебраил (Мехакаван) христианскую церковь Зоравор Сурб Аствацацин,
Церковь была построена в 2017 году.
Албанизированные церкви
Церковь Сурб Аствацацин в селе Цакуры
В мае 2021 года президент Азербайджана Ильхам Алиев посетил село Цакуры в Гадрутском районе и заявил, что местная церковь Сурб Аствацацин является албанской. Офис защитника прав человека Армении осудил этот фашистский подход на самом высоком правительственном уровне. ЗПЧ также перевел слова Алиева: «Это албанская церковь. Армяне пытались представить эту церковь, как армянскую, сделали на ней надписи на армянском, но это им не удалось. Это наш древний храм, храм наших братьев удийцев, и они еще придут сюда. Армяне осквернили как наши мечети, так и древние албанские храмы. Но все эти писания являются ложными. Все это было написано потом. Они сфальсифицировали историю». По словам Алиева, после реставрации армянские надписи будут стерты.
Церковь Сурб Аствацацин в селе Цакуры была построена в 12 веке и входила в состав бывшего монастырского комплекса Цахкаванк.
Монастырский комплекс Дадиванк
Согласно заявлению от 10 ноября, весь Шаумяновский район (согласно административно-территориальному делению Азербайджана — Кельбаджар) перешел под контроль Азербайджана, включая монастырский комплекс Дадиванк.
В первое время армянским паломникам в сопровождении российских миротворцев разрешалось посещать монастырский комплекс. Однако в июле представители Армянской Апостольской церкви и офис Защитника прав человека Арцаха сообщили, что Азербайджан уже несколько месяцев запрещает армянским паломникам и священнослужителям вход в монастырь.
Однако удинам разрешено входить в церковь. В сентябре появились сведения, что удины провели в Дадиванке литургию в память о погибших во время войны азербайджанских солдатах.
Азербайджанцы представляют Дадиванк как памятник средневековой албанской архитектуры. По их словам, число армянских элементов в церкви увеличилось после 1993 года, когда весь район перешел под контроль Армении.
Другие памятники
Caucasus Heritage Watch обнаружил, что в период с апреля по июль азербайджанцы разрушили мост в селе Мец Тагер в Гадрутском районе по причине дорожно-строительных работ.
Мост Макун был построен в 1890 году.
Музеи
Музей изобразительного искусства Шуши
Во время боевых действий экспонаты Музея изобразительного искусства Шуши изобразительных искусств были перемещены в бомбоубежища. В конце октября из города были эвакуированы три скульптуры Акопа Гюрджяна, принадлежавшие Национальной галерее Армении. Все остальные экспонаты остались в Шуши, который через несколько недель перешел под контроль Азербайджана.
Музей изобразительного искусства Шуши располагался в отреставрированном здании бывшего постоялого двора. Идея открытия музея принадлежит академику Григорию Габриелянцу. Его усилиями была собрана коллекция, в которую вошли работы Мартироса Сарьяна, Минаса Аветисяна, Гарзу, Жансема, Генрика Сиравяна, Акопа Акопяна, Никогайоса Никогосяна, Гаяне Тбилисеци (Хачатрян), Юрия Григоряна, Армине Каленц, Карена Агамяна и других. Были также представлены картины иностранных художников.
Caucasus Heritage Watch обнаружил, что парк скульптур картинной галереи был полностью сравнен с землей – 51 скульптура исчезла с территории. Их судьба до сих пор неизвестна.
С помощью снимков, сделанных со спутника, «Caucasus Heritage Watch выяснил что в период с 10 апреля до 5 июня все скульптуры исчезли из Парка скульптур Музея изобразительного искусства Шуши, а территория полностью очищена.
Государственный геологический музей Шуши
В бомбоубежище остался весь фонд геологического музея — 480 наименований минералов и ископаемых остатков организмов. В коллекцию входили минералы из 47 стран мира и 20 регионов России. Среди них был экспонат, возраст которого насчитывал 1 млрд 200 млн лет, экспонаты из Арцаха, самому древнему из которых было 146 млн лет.
Государственный геологический музей был основан в 2014 г. на основе личной коллекции доктора геологических наук, профессора Григория Габриэлянца, который в 1989-1991 гг. занимал посты министра геологии СССР и советника президента Арцаха.
Исторический музей Шуши
Под контроль Азербайджана перешел также Исторический музей Шуши, в котором было представлено 300 экспонатов.
Кладбища
После окончания войны азербайджанские войска разрушили несколько кладбищ с многовековой историей.
27 октября 2020 года вооруженные силы Азербайджана захватили село Аветараноц Аскеранского района. Это одно из древнейших населенных пунктов Арцаха, богатое памятниками. По разным данным, в селе было 53-83 памятника.
В июне выяснилось, что азербайджанцы разрушили сельское кладбище. Следственный комитет Арцаха принял к производству уголовное дело, возбужденное по факту уничтожения могил азербайджанцами в селе Аветараноц.
Село Сгнах Аскеранского района перешло под контроль вооруженных сил Азербайджана 28 октября 2020 года. В мае стало известно, что азербайджанцы сравняли с землей сельское кладбище, действовавшее с 18 века.
Было разрушено также кладбище села Мец Тагер Гадрутского района, которое было основано в начале 19 века.
С помощью снимков, сделанных со спутника, «Caucasus Heritage Watch выяснил, что частично разрушено армянское кладбище в Шуши.
Памятник Вазгену Саркисяну
Подвергся вандализму и был разрушен установленный перед зданием мэрии Шуши памятник бывшему премьер-министру Армении, национальному герою Вазгену Саркисяну.
3 декабря 2020 года журналист российской газеты «Коммерсантъ» Кирилл Кривошеев опубликовал фотографии Мемориала жертвам Великой Отечественной войны и памятника «Возрожденный Талыш» в селе Талыш, на которых они находятся в разрушенном состоянии. Памятник «Возрожденный Талыш» был открыт в июне 2017 года.
В августе 2021 года сайт karabakhrecords сообщил, что азербайджанцы разрушили бюст маршала авиации СССР, заместителя командующего ВВС Красной Армии Арменака Ханперянца (Сергея Худякова), который родился в селе Мец Тагер Гадрутского района.
В том же месяце с помощью снимков, сделанных со спутника, karabakhrecords выяснил, что Азербайджан разрушил мемориальный комплекс ВОВ и Первой Арцахской войны в Азохе.
Находящиеся под угрозой церкви
По сути, все памятники, которые каким-либо образом связаны с армянской культурой и не могут быть представлены как албанские, находятся под угрозой исчезновения. Однако есть церкви, которым в настоящее время грозит неминуемое разрушение азербайджанцами. О некоторых из них писали международные СМИ и организации.
Ванкасарская церковь
Ванкасарская церковь расположена на холме недалеко от древнего города Тигранакерт. Она была построена приблизительно в 6-7 веках.
Caucasus Heritage Watch сообщила, что азербайджанцы перебросили на территорию церкви тяжелую военную технику.
ALERT: @CaucasusHW reports *possible* threat to 7th c. Armenian church of Vankasar (Agdam, Az). Satellite imagery from 4/16 shows probable heavy equipment in parking area and possible structure across road. Can authorities clarify intent of this equipment? @UNESCO_AZ, @ArmUnesco pic.twitter.com/5RtPlmwEZs
— CaucasusHeritageWatch (@CaucasusHW) April 19, 2021
Церковь сурб Аствацацин в Тахаварде
Часть села Тагавард Мартунинского района во время войны перешла под контроль Азербайджана. Caucasus Heritage Watch на спутниковых снимках показал, что оказавшаяся на азербайджанской стороне территория полностью выровнена и сглажена.
Именно в этой части села Тагавард находится церковь сурб Аствацацин. Она расположена очень близко к выровненной азербайджанцами части, поэтому тоже находится под угрозой.
Церковь сурб Аствацацин была построена в 1840 году.
Церковь сурб Аменапркич в селе Мец Тагер
Caucasus Heritage Watch сообщил, что армянская церковь сурб Аменапркич, основанная в 1846 году в селе Мец Тагер Гадрутского района, находится под угрозой. Территория вокруг церкви была разрушена бульдозером, и там были припаркованы грузовики.
Примечательно, что информации о многих памятниках просто нет. Их текущее состояние неизвестно.
Таким образом, во время и после войны Азербайджан проводит последовательную политику уничтожения армянского следа в Арцахе. Об этом свидетельствует разрушение многих движимых и недвижимых памятников, разрушение кладбищ, а также албанизация отдельных памятников.