Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հիմնադրած «Հայկական ժամանակ» օրաթերթը դեկտեմբերի 12-ին «Հայկ Մարությանին «հեղափոխությունից շեղած» գեներալները» վերտառությամբ հոդվածում, անդրադառնալով Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի գործունեությանը, մի քանի զուգահեռներ է տարել վերջինիս և նախկին իշխանությունների ներկայացուցիչների միջև:
Մասնավորապես, փորձելով ցույց տալ, որ նախկին իշխանությունների և Մարությանի միջև կա ստվերային համագործակցություն, «ՀԺ»-ն նման կուլիսային պայմանավորվածությունների հետ է կապել Երևանում Ռոբերտ Քոչարյանի «Կյանք և ազատություն» գրքի գովազդային պաստառների առկայությունը։
«Թերևս ուշագրավ է նաև այն հանգամանքը, որ 2020 թվականի Արցախյան պատերազմից հետո Երեւանի փողոցներում հայտնվեցին Ռոբերտ Քոչարյանի գրքի գովազդային պաստառները»,- գրել է թերթը։
Բազմաթիվ քննարկումների արժանացած այս մանիպուլյատիվ հոդվածին արդեն իսկ անդրադարձել են «Ինֆոքոմի» մեր գործընկերները՝ ցույց տալով, որ քաղաքային իշխանությունները որևէ կերպ չէին կարող խոչընդոտել գովազդային պաստառների տեղադրմանը, եթե գովազդի թույլտվության համար ներկայացված հայտը ամբողջովին համապատասխանում է ներկայացվող չափանիշներին։
Սրան հավելենք այն, որ դեռևս այս տարվա ապրիլին նույն «Հայկական ժամանակը» հոդված էր հրապարակել այս պաստառների մասին, որում նույնիսկ մեկնաբանություն էր վերցրել քաղաքապետարանի խոսնակ Հակոբ Կարապետյանից։ Ըստ վերջինիս պարզաբանման՝ գրքի գովազդի տեղադրման նոր հայտն արդեն եղել էր լիարժեք, և քաղաքապետարանն այդ անգամ չէր կարող մերժել պաստառների տեղադրումը։ Սակայն Հայկ Մարությանին ստվերային պայմանավորվածությունների մեջ մեղադրող լրատվականը նոր հոդվածում ոչ միայն չի հիշատակել այս հանգամանքը, այլև չի նշել մեկ այլ՝ առավել կարևոր փաստ։
Դեռևս 2019 թվականին Երևանի քաղաքապետարանը արգելել էր «Կյանք և ազատություն» գրքի գովազդային վահանակների տեղադրումը, ինչից հետո գրքի հրատարակիչ կազմակերպությունը՝ «Սփեյս մենեջմենթ» ՍՊԸ-ն, դիմել էր դատարան (ի դեպ՝ այս ընկերությունը պատկանում է Ռոբերտ Քոչարյանի զավակներին՝ Գայանե, Սեդրակ և Լևոն Քոչարյաններին՝ հավասար մասնաբաժիններով)։ Դատարանը նախորդ տարվա դեկտեմբերին բավարարել էր հայցվոր կողմի պահանջը և պարտավորեցրել Երևանի քաղաքապետարանին թույլատրել վահանակների տեղադրումը։ Սակայն 2021 թ․ հունվարին քաղաքապետարանը բողոքարկել էր առաջին ատյանի դատարանի վճիռը վերաքննիչ դատարանում, որտեղ էլ մինչ այժմ քննվում է այդ գործը։ Այսինքն՝ պատերազմից հետո քաղաքապետարանը շարունակել է պայքարել Քոչարյանի «Կյանք և ազատություն» գրքի գովազդային վահանակների տեղադրման դեմ՝ հակառակ թերթի պնդումների։
Այսպիսով, փաստենք, որ «Հայկական ժամանակը» անհիմն է պայմանավորում Ռոբերտ Քոչարյանի գրքի գովազդային պաստառների հրապարակումը Հայկ Մարությանի հետ ստվերային համագործակցությամբ, քանի որ քաղաքապետարանը մինչ օրս դատարանում պայքարում է այդ գովազդների տեղադրման նախնական հայտի դեմ:

Ежедневная газета «Айкакан жаманак», основанная премьер-министром Николом Пашиняном, в статье от 12 декабря «Генералы, сбившие Айка Марутяна с пути революции», касаясь деятельности мэра Еревана Айка Марутяна, провела несколько параллелей между последним и представителями прежних властей.
В частности, пытаясь показать, что между прежними властями и Марутяном существует теневое сотрудничество, «Айкакан жаманак» связала с такими закулисными договоренностями установленные в Ереване рекламные плакаты книги Роберта Кочаряна «Жизнь и свобода».
«Примечательно также, что после Арцахской войны 2020 года на улицах Еревана появились рекламные плакаты книги Роберта Кочаряна», — написала газета.
К этой манипулятивной статье, которая вызвала много обсуждений, уже коснулись наши коллеги из Infocom, показав, что городские власти никоим образом не могут воспрепятствовать установке рекламных плакатов, если заявка на разрешение установки рекламы полностью соответствует представленным критериям.
Добавим к этому, что в апреле этого года газета «Айкакан жаманак» опубликовала статью об этих рекламных плакатах, в которой даже взяла комментарий у пресс-секретаря мэра Акопа Карапетяна. По словам Карапетяна, новая заявка на размещение рекламы книги была уже полноценной, и на этот раз мэрия не могла отказать в размещении плакатов. Однако издание, обвиняющее Айка Марутяна в теневых договоренностях, не только не упомянуло это обстоятельство в новой статье, но и не указало другой, более важный факт.
Еще в 2019 году мэрия Еревана запретила установку рекламных щитов книги «Жизнь и свобода», после чего компания-издатель книги ООО «Спейс Менеджмент» обратилась в суд (кстати, эта компания принадлежит в равных долях детям Роберта Кочаряна – Гаяне, Седраку и Левону Кочаряну).
В декабре прошлого года суд удовлетворил требование истца и обязал мэрию Еревана разрешить установку рекламных щитов. Однако в январе 2021 г. мэрия обжаловала решение суда первой инстанции в Апелляционном суде, где дело по сей день рассматривается. То есть, после войны мэрия продолжила борьбу с размещением рекламных щитов книги Кочаряна «Жизнь и свобода», вопреки утверждениям газеты.
Таким образом, констатируем, что «Айкакан жаманак» необоснованно связала установку рекламных плакатов книги Роберта Кочаряна с теневым сотрудничеством с Айком Марутяном, поскольку мэрия до настоящего времени борется в суде с предварительным иском о разрешении установки этой рекламы.