Հունվարի 18-ին Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ և ամբողջությամբ ընդունեց կառավարության հեղինակած «Անկանխիկ գործառնությունների մասին» օրենքի նախագիծը։ Համաձայն ընդունված օրենքի, 2022 թվականի հունվարի 1-ից սկսած՝ ֏300 հազարը գերազանցող յուրաքանչյուր գործարք անհատ ձեռնարկատերերը, նոտարները, փաստաբանները և կազմակերպությունները պետք է իրականացնեն անկանխիկ եղանակով, իսկ ֆիզիկական անձանց համար անկանխիկ գործարքի շեմը սահմանվել է ֏500 հազարից ավելին։ Օրենքի նախագիծն առաջին ընթերցմամբ ընդունվել է դեռևս 2021 թվականի նոյեմբերի 17-ին։
Երկրորդ ընթերցման ժամանակ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության անունից ելույթ ունեցավ պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը։ Վերջինս ելույթում նշեց, որ անկանխիկ գործարքներն առաջին հերթին ստվերի դեմ պայքարի համար են․ «Բանկը դա արյունատար անոթն է, էսօր շատ լավ վիճակում է Հայաստանի տնտեսությունը․․․ և ֏300 հազարը դեռ շատ բարձր գումար է, դա էլ պետք է նվազեցվի ապագայում․․․»,- ելույթում նշեց Սուքիասյանը։
Հատկանշական է, որ անկանխիկ և բանկային համակարգով գործարքների ավելացման նախագծի վերաբերյալ ՔՊ խմբակցության անունից ելույթ է ունենում Խաչատուր Սուքիասյանը, որը զգալի մասնաբաժին ունի «Հայէկոնոմբանկում»։ Սուքիասյանը որպես ԱԺ պատգամավորի թեկնածու ներկայացրած հայտարարագրում նշել է, որ «Հայէկոնոմբանկում» ունի հասարակ (12․02%) և արտոնյալ (5.75%) բաժնետոմսեր` ընդհանուր՝ 17․83%-ի, իսկ տարեկան շահաբաժինը կազմել է 57․3 մլն դրամ։
|
Համաձայն ՀՀ ԱԺ պատգամավորի գործունեության երաշխիքների մասին օրենքի 4-րդ հոդվածի, «պատգամավորի կողմից իր կամ իրեն փոխկապակցված անձի անձնական շահերով առաջնորդվելը նշանակում է օրենսդրական նախաձեռնությամբ հանդես գալը, Ազգային ժողովի որոշման, հայտարարության կամ ուղերձի նախագիծ ներկայացնելը, Ազգային ժողովում շրջանառության մեջ դրված հարցի վերաբերյալ առաջարկ ներկայացնելը, ինչպես նաև Ազգային ժողովի կամ նրա հանձնաժողովի նիստում ելույթ ունենալը, հարցեր տալը կամ քվեարկությանը մասնակցելը, որը թեև ինքնին օրինական է, սակայն պատգամավորը տեղյակ է կամ պարտավոր էր տեղյակ լինել, որ այն հանգեցնում կամ նպաստում է կամ ողջամտորեն կարող է հանգեցնել կամ նպաստել նաև իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի գույքային կամ իրավական դրության բարելավմանը»։
Ըստ նույն օրենքի՝ շահերի բախում առաջանալու դեպքում պատգամավորը պարտավոր է Ազգային ժողովի կամ իր անդամակցած հանձնաժողովի նիստում ելույթից կամ քվեարկությունից առաջ հանդես գալ շահերի բախման վերաբերյալ հայտարարությամբ։
Սուքիասյանն օրինագծի առաջին ընթերցման քվեարկության ժամանակ բացակա է եղել, սակայն երկրորդ ընթերցման ժամանակ և՛ ելույթ է ունեցել, և՛ կողմ է քվեարկել։
Սուքիասյանը պաշտոնն ստանձնելիս նշել է, որ «Հայէկոնոմբանկի» մասնաբաժինը հանձնել է հավատարմագրային կառավարման, սակայն բանկի պաշտոնական կայքում նշված է, որ բանկի գրանցված և ամբողջությամբ վճարված բաժնետիրական կապիտալի 71.85% (14․1 մլրդ դրամ) պատկանում է Սուքիասյաններին, որոնք հանդիսանում են բանկի վերջնական վերահսկող: «Հայէկոնոմբանկ» ԲԲԸ-ի խորհրդի նախագահը Խաչատուր Սուքիասյանի եղբայր Սարիբեկ Սուքիասյանն է, հետևաբար՝ եթե ոչ Սուքիասյանը, ապա առնվազն նրա հետ փոխկապակցված անձինք զգալի մասնակցություն ունեն «Հայէկոնոմբանկում»։
Շահերի բախում կա՞, թե՞ չկա
Համաձայն նույն օրենքի 4-րդ հոդվածի 5-րդ կետի, «շահերի բախման սահմանված դրույթները մեկնաբանելիս համարվում է, որ պատգամավորը չի առաջնորդվում իր կամ իր հետ փոխկապակցված անձի անձնական շահերով, եթե նա հանդես է գալիս Ազգային ժողովի հանձնաժողովի կամ խմբակցության անունից, կամ տվյալ գործողությունը ունի համընդհանուր կիրառելիություն և անդրադառնում է հասարակության լայն շերտերի վրա այնպես, որ ողջամտորեն չի կարող մեկնաբանվել որպես պատգամավորի կամ նրա հետ փոխկապակցված անձի անձնական շահերով առաջնորդվել»։
Օրենքի այս կետի համաձայն, թվարկված պատգամավորները տեխնիկապես շահերի բախում չունեն, քանի որ Խաչատուր Սուքիասյանը ելույթ է ունեցել ՔՊ խմբակցության անունից (չի բացառվում, որ խմբակցության անունից ելույթ ունենալու իրավունքը վերապահվել է Սուքիասյանին հենց այս նկատառումով)։ Բացի այդ, օրենքը կարող է անդրադառնալ հասարակական լայն շերտերին։
Այնուամենայնիվ, արձանագրենք, որ փաստացի՝ «Հայէկոնոմբանկի» 71․85%-ը պատկանում է Խաչատուր Սուքիասյանի ընտանիքին և օրենքի կիրառելիությունը բարելավելու է նրանց ֆինանսական վիճակը։
Ստացվում է, որ հաշվի առնելով Խաչատուր Սուքիասյանի և նրան փոխկապակցված անձանց` «Հայէկոնոմբանկում» ունեցած զգալի մասնաբաժինը՝ առնվազն խնդրահարույց է նրա գործուն մասնակցությունը բանկերի ֆինանսական վիճակը բարելավող օրենքների քննարկմանը և քվեարկությանը, թեպետ նախագծի վերաբերյալ ելույթ ունենալը կամ քվեարկության մասնակցելը, ըստ օրենքի ձևակերպման, չի առաջացնում շահերի բախում։

18 января Национальное Собрание во втором чтении и полностью приняло инициированный правительством законопроект «О безналичных операциях». Согласно принятому закону, с 1 января 2022 года каждая сделка, превышающая 300 тысяч драмов, должна быть совершена индивидуальными предпринимателями, нотариусами, адвокатскими организациями в безналичном порядке, а порог безналичной операции для физических лиц установлен в размере более чем 500 тысяч драмов. Законопроект в первом чтении был принят 17 ноября 2021 года.
Во время второго чтения от фракции «Гражданский договор» выступил депутат Хачатур Сукиасян. Последний в своем выступлении отметил, что безналичные сделки нужны в первую очередь для борьбы с тенью ․ «Банк – это кровеносный сосуд. Сегодня экономика Армении находится в очень хорошем состоянии ․․․ 300 тысяч — это все-таки очень большая сумма, и в будущем ее надо уменьшить», — сказал Сукиасян.
Примечательно, что касательно законопроекта об увеличении безналичных операций от имени ГД выступает Хачатур Сукиасян, владеющий значительным пакетом акций «Армэкономбанка». Сукиасян в своей декларации при подаче документов в качестве кандидата в депутаты НС указал, что владеет обыкновенными (12․02%) и привилегированными (5,75%) акциями «Армэкономбанка», в целом – 17․83%, а годовой дивиденд составил 57․3 млн драмов.
Увеличение безналичных операций после вступления в силу закона «Օ безналичных операциях» будет способствовать увеличению банковских сделок, а, следовательно, и рентабельности банков.
Согласно статье 4 закона «О гарантиях деятельности депутата Национального Собрания Республики Армения, «руководствование депутатом своими личными интересами или личными интересами своего аффилированного лица означает выступление с законодательной инициативой, представление проекта постановления, заявления или послания Национального Собрания, представление предложений по вопросу, введенному в обращение в Национальном Собрании, а также выступление на заседании Национального Собрания или его комиссии, обращение с вопросами или участие в голосовании, которые хотя сами по себе и являются законными, однако депутату известно или он обязан знать, что они приводят или способствуют либо в разумных пределах могут приводить или способствовать также к улучшению его имущественного или правового положения либо имущественного или правового положения его аффилированного лица».
Согласно этому же закону, в случае возникновения конфликта интересов депутат обязан до выступления или голосования на заседании Национального Собрания или комиссии, членом которой он является, заявить о конфликте интересов.
При первом чтении законопроекта Сукиасян не присутствовал на голосовании, однако во время второго чтения он и выступил, и проголосовал за него.
При вступлении в должность Сукиасян отметил, что передал долю «Армэкономбанка» в доверительное управление, однако на официальном сайте банка указано, что 71,85% (14․1 млрд драмов) зарегистрированного и полностью оплаченного уставного капитала банка принадлежат Сукиасянам, которые являются его конечным контроллером. Брат Хачатура Сукиасяна – Сарибек Сукиасян, является председателем правления ОАО «Армэкономбанк».
Конфликт интересов есть или нет?
Согласно пункту 5 статьи 4 того же закона, «при толковании положений, считается, что депутат не руководствуется личными интересами или личными интересами аффилированного лица, если он выступает от имени комиссии или фракции Национального Собрания, или данное действие имеет универсальное применение и воздействует на широкие слои общества таким образом, что при разумном подходе не может толковаться как руководство депутатом личными интересами или личными интересами аффилированного лица».
По этому пункту закона, технического конфликта интересов у перечисленных депутатов нет, так как Хачатур Сукиасян выступал от фракции ГД (не исключено, что право выступать от фракции было сохранено за Сукиасяном именно из этих соображений). Помимо этого, закон может воздействовать на широкие слои общества.
Тем не менее, констатируем, что фактически 71.85% «Армэкономбанка» принадлежат семье Хачатура Сукиасяна, и применение закона улучшит их финансовое положение.
Получается, что с учетом значительной доли Хачатура Сукиасяна и аффилированных лиц в «Армэкономбанке», его активное участие в обсуждении и голосовании по законам, улучшающим финансовое состояние банков, как минимум проблематично, хотя выступление по законопроекту или участие в голосовании, согласно формулировке закона, не вызывает конфликта интересов.