Պետբյուջեի միջոցներով կազմակերպված ԱԳՆ-ի ամանորյա ֆուրշետը՝ հեղինակային և բացառիկ իրավունք
Անցած տարեվերջին Արտաքին գործերի նախարարությունն իր տոնական հանդիպում- ֆուրշետի համար ծախսել է 2․4 մլն դրամ։ Ըստ պետական գնումների պաշտոնական տեղեկագրի՝ այս միջոցառումը կազմակերպվել է ԱԳ նախարարի և նախարարության 300 աշխատակիցների տարեվերջյան հանդիպման համար։
Ուշադրության արժանի ոչինչ չէր լինի, եթե պետական գերատեսչության աշխատակիցների տարեվերջյան խնջույքը չիրականացվեր պետական բյուջեից հատկացված միջոցների հաշվին և չներկայացվեր որպես ներկայացուցչական ծախս։
Ըստ պետական գնումների gnumner.am կայքի՝ դեկտեմբերի 29-ին կազմակերպված միջոցառման նպատակը «ԱԳ նախարարի աշխատակիցների հետ տարեվերջյան հանդիպման շրջանակներում 300 անձի համար ֆուրշետի» կազմակերպումն էր։
«Ներկայացուցչական ծախսեր»՝ աշխատակիցներով հավաքվելու համար
Ինչպես նշեցինք, միջոցառման համար ծախսվել է 2․4 մլն դրամ, իսկ մեկ անձով ընտրված մասնակիցը «Քոֆֆիս» ՍՊԸ-ն է։
Հատկանշական է, որ այս գնումը ներկայացվել է որպես ներկայացուցչական ծախս, մինչդեռ ներկայացուցչական ծախսերը հիմնականում լինում են օտարերկրյա պաշտոնական կամ գործարար պատվիրակությունների այցելությունների շրջանակներում, երբ անհրաժեշտություն է առաջանում հյուրերին դիմավորելու և սպասարկելու համար միջոցներ ծախսել կամ՝ համապատասխանաբար, հայաստանյան պատվիրակությունների արտասահմանյան այցերի ժամանակ։
«Ներկայացուցչական ծախս» հասկացությունը սահմանված է Հարկային օրենսգրքով, ըստ որի՝ ներկայացուցչական ծախսեր են համարվում այլ կազմակերպությունների և ֆիզիկական անձանց հետ փոխշահավետ համագործակցություն հաստատելու և (կամ) այն պահպանելու նպատակով կատարվող ծախսերը:
Տվյալ դեպքում արտգործնախարարությունը որոշել է նախարարի և աշխատակիցների տարեվերջյան հանդիպումն իրականացնել հարկատուների հաշվին, ինչն օրենսդրությամբ նախատեսված չէ։
«Միակ» ֆուրշետ կազմակերպողը Հայաստանում
Քանի որ ֆուրշետի կազմակերպումը պատվիրակվել էր «Քոֆֆիս» ՍՊԸ-ին մեկ անձով գնման ընթացակարգով, պարզաբանում ստանալու նպատակով հարցում ուղարկեցինք արտգործնախարարություն՝ խնդրելով հայտնել, թե ի՞նչ իրավական հիմքով է պետբյուջեի միջոցներից կազմակերպվել կորպորատիվ միջոցառումը և ինչու է ընտրվել մեկ անձից գնման տարբերակը։ Ի պատասխան, ԱԳՆ-ից հայտնեցին, որ գործարքի իրականացման համար առկա է եղել «Գնումների մասին» օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասին 1-ին կետի պայմանը։
Իսկ ի՞նչ է պահանջում վերը նշված հոդվածը։
«Գնումների մասին» օրենքի 23-րդ հոդվածի 1-ին մասի 1-ին կետով սահմանված է, որ գնումը կարող է կատարվել մեկ անձից, եթե դա պայմանավորված է նրա հեղինակային և հարակից իրավունքներով, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի առկայությամբ։
Սա նշանակում է, որ ըստ ԱԳՆ-ի՝ տարեվերջյան ֆուրշետը հեղինակային, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի առարկա է։ Այլ կերպ ասած՝ բացի «Քոֆֆիս» ՍՊԸ-ից, ուրիշ ոչ մի կազմակերպություն չէր կարող ֆուրշետ կազմակերպել։
Այսպիսով, փաստենք, որ ԱԳ նախարարի՝ նախարարության աշխատակիցների հետ տարեվերջյան հանդիպման նպատակով կազմակերպված ֆուրշետը խնդրահարույց է նախ այն առումով, որ իրականացվել է պետբյուջեի հաշվին, իսկ նախարարության ներկայացմամբ՝ մեկ անձով իրականացված գնումը պայմանավորված է հեղինակային և հարակից իրավունքներով, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի առկայությամբ։
Թեգեր` Արտաքին գործերի նախարարությունպետական բյուջեֆուրշետ
BMW, BMW, ընդդիմություն, BMW. Սիմոնյանի մանիպուլյացիաները ֆեյսբուքյան ասուլիսի ընթացքում
16:27, 13 Ապր, 2022
Ապրիլի 11-ին Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հյուրընկալվել էր «Ազատություն» ռադիոկայանի «Ֆեյսբուքյան ասուլիս» հաղորդաշարին, որի ընթացքում պատասխանեց ֆեյսբուքյան օգտատերերի հարցերին։...
Մամիջանյան-Պապոյան վիճակագրական բանավեճը․ ո՞վ էր ճիշտ իրականում
19:18, 1 Մրտ, 2022
Մարտի 1-ին Ազգային ժողովի նիստի քննարկումներից մեկի ընթացքում «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը հայտարարեց, որ Հանրապետական կուսակցության իշխանության տարիներին...
Բյուջեի ներկայացում Գևորգ Պապոյանի կողմից՝ զուգորդված մանիպուլյացիաներով
19:32, 19 Նյմ, 2021
Ազգային ժողովում նոյեմբերի 17-ին Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գևորգ Պապոյանը, ներկայացնելով 2022 թ․ պետական բյուջեի մասին օրենքի...

В конце прошлого года Министерство внутренних дел потратило на свой праздничный фуршет 2.4 млн драмов. Как отмечается в официальном бюллетене госзакупок, это мероприятие было организовано для итоговой встречи главы МИД и 300 сотрудников министерства․
В этом не было бы ничего заслуживающего внимания, если бы не тот факт, что посвященная концу года вечеринка сотрудников госдепартамента была проведена за счет выделенных из госбюджета средств и представлена в виде представительских расходов.
По данным сайта госзакупок gnumner.am, целью организованного 29 декабря мероприятия была организация «фуршета в рамках итоговой встречи министра иностранных дел с 300 лицами».
«Представительские расходы» на сбор сотрудников
Как мы уже отметили, на мероприятие было потрачено 2.4 млн драмов, а закупка была произведена у единственного поставщика – ООО «Коффис».
Примечательно, что данная закупка была представлена в виде представительских расходов, между тем как представительские расходы в основном осуществляются в рамках визитов иностранных официальных или бизнес-делегаций, когда возникает необходимость траты средств на встречу и обслуживание гостей или, соответственно, во время визитов армянских делегаций за рубеж.
Понятие «представительские расходы» определено Налоговым кодексом, согласно которому представительские расходы – это расходы, производимые в целях установления и (или) поддержания взаимного сотрудничества с другими организациями и физическими лицами.
В данном случае МИД принял решение провести итоговую встречу министра и сотрудников за счет средств налогоплательщиков, что не предусмотрено законодательством.
Единственный организатор «фуршетов» в Армении
Поскольку организация фуршета была делегирована ООО «Коффис» по процедуре единоличной закупки, мы направили запрос в МИД с просьбой разъяснить, на каком правовом основании за счет госбюджета было организовано корпоративное мероприятие и почему был выбран вариант закупки у одного лица. В ответ на запрос в МИД сообщили, что сделка была проведена на условии п.1 ч. 1 ст. 23 закона «О закупках».
Пунктом 1 части 1 статьи 23 закона «О закупках» установлено, что закупка может быть произведена у одного лица, если подлежащие закупке товар, работу или услугу возможно приобрести у одного лица, что обусловлено его авторскими и смежными правами, наличием особого или исключительного права.
Это означает, что, согласно МИД, организованный в конце года фуршет является объектом авторского, особого или исключительного права. Другими словами, кроме ООО «Коффис» ни одна другая организация не могла организовать фуршет.
Таким образом констатируем, что проведенный для итоговой встречи главы МИД и сотрудников министерства фуршет является проблематичным в первую очередь потому, что был организован за счет государственного бюджета, а произведенная у одного лица закупка, как представляет министерство, обусловлена наличием авторских, особых или исключительных прав.