Ապատեղեկատվություն ՀՀ-ում ԱՄՆ կենսաբանական զենքի մասին
Այսօր որոշ հայկական լրատվամիջոցներ, լուսաբանելով «Բժշկա-կենսաբանական լաբորատորիաները Հայաստանի անվտանգության եւ ինքնիշխանության համատեքստում» թեմայով համաժողովը, հանդես եկան հրապարակումներով՝ ՀՀ-ում ԱՄՆ ֆինանսավորմամբ գործող լաբորատորիաների «կասկածելի» նպատակների մասին։ Նույն նյութը նաև տարածվել է «Արարատ» հեռուստաընկերության կողմից։
Մասնավորապես, նշված աղբյուրներում ասվում է, որ ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի «Վտանգների նվազեցման գործակալության» ֆինանսավորմամբ 2016 թվականին Երևանում, Գյումրիում և Իջևանում բացված ռեֆերենս լաբորատորիաները կարող են կենսաբանական զենք ստեղծել և օգտագործել ՌԴ ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի բնակչության դեմ։
«Այդ լաբորատորիաներն ունեն երկակի նշանակություն, այսինքն՝ կարող են օգտագործվել նաև կենսաբանական պատերազմներ վարելու համար… Հետևաբար, այդ կենտրոնները հանդիսանում են սպառնալիք Հայաստանի ազգային անվտանգությանը, եթե դրանք  «X» ժամին կամ որոշակի պահից հետո ԱՄՆ—ի կողմից օգտագործվեն ՌԴ ռազմավարական դաշնակից Հայաստանի բնակչության դեմ…»,- մասնավորապես, ասվում է այդ հրապարակումների մեջ։
bioarms-1
Հայաստանի Առողջապահության նախարարության մամուլի խոսնակ Անահիտ Հայաթյանը նման պնդումների մասին լսելիս զարմանք հայտնեց և ժամանակ խնդրեց տեղեկատվությունը ստուգելու համար։ Քիչ անց նախարարությունից միանշանակ հայտնեցին, որ վերը բերված պնդումները որևէ կերպ չեն համապատասխանում իրականությանը։
Կապվեցինք նաև ԱՆ «Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոն» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության (ՊՈԱԿ) հետ։ Այստեղից ևս միանշանակ հայտնեցին, որ այդ պնդումներն անհեթեթություն են։
Ավելին, այդ ՊՈԱԿ-ում և դրա բոլոր (այդ թվում՝ խնդրահարույց) լաբորատորիաներում աշխատում են բացառապես հայաստանցիներ: Ամերիկացիներ, կամ, առավել ևս, ամերիկացի զինվորականներ այդ կենտրոններում չկան և չեն եղել:
Անդրադառնալով խնդրին, նկատենք, որ կարծես թե՝ Միացյալ Նահանգները երբեք Հայաստանին որպես թշնամի պետություն չեն դիտարկել, իսկ Հայաստանը, ինչպես հայտնի է, ՆԱՏՕ-ի գործընկեր երկիր է։
Հավելենք, որ վերջին 7 տարվա ընթացքում ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գրասենյակի և Համաշխարհային բանկի կողմից անհատույց Հայաստանի առողջապահության ոլորտի ստացված գույքը, գումարային առումով, կազմել է 51 մլն ԱՄՆ դոլար:
Հ․Գ. Նկատենք, որ խնդրո առարկա համաժողովը տեղի է ունեցել նույն շենքում, ուր տեղակայված է ռուսական Sputnik գործակալության հայաստանյան խմբագրությունը, իսկ խնդրո առարկա հրապարակումները, հիմնականում, տարածվել են ռուսամետ դիրքորոշում ունեցող լրատվամիջոցների կողմից։
Թեգեր` ArmeniaBiological WeaponNATORussiaUSAUSAIDАрмениябиологическое оружиероссийская пропогандаспутник арменияСШАԱՄՆԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտկենսաբանական զենքՀամաշխարհային բանկՀայաստանՀՀ առողջապահության նախարարությունՆԱՏՕՌԴռուսական պրոպոգանդաՌուսաստան

Дезинформация про биологическое оружие США в Армении
Сегодня некоторые армянские СМИ, освещая конференцию по теме «Медико-биологические лаборатории в контексте безопасности и суверенитета Армении», выступили с рядом публикаций о «подозрительных» намерениях лабораторий в Армении, финансируемых США.
В частности, в этих публикациях говорится, что открытые в 2016 году при поддержке Агентства по уменьшению угроз биотерроризма (DTRA) Министерства обороны США референс-лаборатории в Ереване, Гюмри и Иджеване могут создать биологическое оружие и исползовать его против населения стратегического союзника России  — Армении.
Пресс-секретарь Министерства здравоохранения Армении Анаит Айтаян услышав про такие утверждения, выразила удивление и проверив информацию сказала, что они никоим образом не соответствуют действительности.
Мы связались также и с «Национальным центром по контролю и профилактике заболеваний государственной некоммерческой организацией (ГНКО)» Министерства здравоохранения РА, где также сообщили, что эти утверждения являются абсурдными.
Более того, в этом ГНКО и во всех его лабораториях ( в том числе и «проблематичных») работают исключително армяне. Американцев, или тем более американских солдат, в этих центрах нет и не было.
bioarms-2
Обращяясь к проблеме, заметим, что Соединенные штаты, кажется, никогда не рассматривали Армению в качестве врага государства, и Армения, как известно, страна-партнер НАТО.
Добавим, что за последние 7 лет безвозмездно полученное имущество медицинской сферы Армении от USAID и Всемирного банка в совокупности составило 51 мнл долларов США.
P.S. Заметим, что данная конференция была проведена в том же здании, где находится офис российского агентства Sputnik, а эти публикации в основном были распространены  средствами массовой информации, имеющими пророссийскую позицию.