Արցախի Հանրապետությունում, մասնավորապես, Ասկերանի շրջանում վերջին օրերի լարվածությունը ուղեկցվում է ադրբեջանական պրոպագանդայի մի շարք դրսևորումներով՝ թե՛ պետական մակարդակով և թե՛ սոցիալական ցանցերի օգտատերերի կողմից։
Այս մանիպուլյացիաները վերաբերում են հիմնականում Արցախում գազամատակարարման խնդրին և Արցախից «հայկական զորքերի դուրսբերման» հարցին։
«Զորքերի դուրսբերման» կեղծ պարտավորությունը
Վերջին օրերի լարվածությունը Ադրբեջանի իշխանությունները և սոցիալական ցանցերի մի շարք ադրբեջանցի օգտատերեր բացատրում են նրանով, թե իբր Հայաստանը չի կատարում 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի զինադադարի համաձայնագրի 4-րդ կետը, որով հայկական զորքերը պետք է դուրս բերվեն Լեռնային Ղարաբաղից։
Այս պնդումը, սակայն, մանիպուլացնում է նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրի դրույթները։ Լեռնային Ղարաբաղից հայկական (հայաստանյան) զինված ուժերի դուրսբերման մասին կետը վերաբերում է նախկին ԼՂԻՄ-ը շրջապատող՝ 2020 թ․ նոյեմբերի 9-ի դրությամբ դեռ հայկական վերահսկողության տակ գտնվող շրջաններին։
Պատերազմից հետո՝ 2021 թվականի սեպտեմբերին, ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը ևս հաստատել էր սա՝ նշելով, որ հրադադարի պայմանագրով հայկական ուժերը դուրս են բերվել «Աղդամի (Ակնա), Լաչինի (Քաշաթաղ) և Քելբաջարի (Քարվաճառ) շրջաններից»։ Զանգելանի և Կուբաթլուի տարածքից հայկական զորքերը դուրս եկան ավելի ուշ, ըստ վարչապետ Փաշինյանի՝ բանավոր պայմանավորվածության հիման վրա։  Իսկ արդեն այս տարվա փետրվարի վերջին Ալիևը պահանջում էր հայկական զորքերի դուրսբերում՝ համաձայն հրադադարի պայմանագրի՝ ըստ երևույթին՝ նկատի ունենալով Արցախի պաշտպանության բանակի ստորաբաժանումները, որոնց լուծարման վերաբերյալ նոյեմբերի 9-ի փաստաթղթում ոչինչ չկա։
Ընդ որում, Արցախի իշխանությունները ևս պարբերաբար հերքել են պնդումները, թե Արցախի Պաշտպանության բանակը լուծարվելու է։
Ուշագրավ է, որ այս թեզը առաջ մղելիս ադրբեջանական պրոպագանդան նաև լեզվական մանիպուլյացիայի է դիմում՝ ռուսերեն և անգլերեն, համապատասխանաբար,  армянские вооруженные силы և Armenian armed forces արտահայտությունները ներկայացնելով որպես «հայկական զինված ուժեր», թեև միջազգային փաստաթղթի համատեքստում պետք է հասկանալ «հայաստանյան», այսինքն՝ Հայաստանի Հանրապետությանը պատկանող զինված ուժեր։
Գազի մատակարարումը
Արցախում գազի մատակարարումն առաջին անգամ դադարել էր մարտի 8-ի լույս 9-ի գիշերը՝ ենթադրյալ վթարի հետևանքով։ Շուրջ 10 օր հայկական կողմին վթարի վայրին մոտենալ արգելելուց հետո ադրբեջանական կողմը վերականգնեց գազամատակարարումը մարտի 18-ի երեկոյան։ Մարտի 21-ին գազամատակարարումը կրկին դադարեց։ Այս անգամ, ըստ հայկական կողմի տվյալների, Ադրբեջանը գազամուղի վրա փական է տեղադրել։
Այս կոնտեքստում սոցիալական ցանցերի ադրբեջանական տիրույթում քննարկումներ են, թե Արցախը գազ ստանում էր Ադրբեջանից, այն էլ՝ անվճար, և թե Արցախի իշխանությունները պետք է կապ հաստատեն ադրբեջանական «Ազերգազի» հետ՝ գազամատակարարման խնդիրները լուծելու համար։
Նման պնդումները, սակայն, տեղեկացված չլինելու կամ ապատեղեկացված լինելու հետևանք են։ Գազամատակարարումը Արցախ ապահովվում է ՀՀ-ից գնացող գազամուղով, իսկ գազամուղի մի հատվածը պատերազմից հետո հայտնվել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ։ Գազատարը վնասվել է Շուշի քաղաքի մոտակայքում։
Մանիպուլյացիաների տեղիք տվեց նաև Արարատ Միրզոյանի հայտարարությունը, թե գազի վթարի տարածքը գտնվում է «ռուս խաղաղապահների պատասխանատվության գոտում»։
Միրզոյանը հայտարարել էր, որ այս պատճառով ՀՀ իշխանությունները առաջին հերթին կապ են պահպանում ռուսական կողմի հետ՝ դիմելով նաև միջազգային հանրությանը։ Ադրբեջանական քարոզչությունն այս թեմայով աշխատում էր՝ ապացուցելու, որ գազամատակարարման «խնդիրը» կապված է հայկական և ռուսական կողմերի հետ։ Մինչդեռ հենց Ադրբեջանի իշխանությունները ընդունել են, որ գազամուղի վթարված հատվածը իրենց վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում է, սակայն տեղի ունեցածը կոչել էին տեխնիկական խնդիր։
Բացի այդ, Միրզոյանի ելույթով արձանագրվել է փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը Ռուսաստանի խաղաղապահ առաքելության պատասխանատվության գոտում է գտնվում, թեպետ ելույթի ձևակերպումները շփոթության տեղիք էին տալիս և կարող էին հասկանալի չլինել շատերին։
Վերջին օրերի լարման ընթացքում մանիպուլյացիաներ և կեղծ տեղեկություններ են տարածվել սոցցանցերի նաև հայալեզու տիրույթում:
Օրինակներից մեկը ֆեյսբուքյան մի (ամենայն հավանականությամբ՝ կեղծ) օգտատիրոջ տարածած տեսանյութն է՝ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ելույթներից մեկից, որտեղ, ըստ հեղինակի, «օրեր առաջ» Պուտինը սպառնացել է Ալիևին՝ ասելով, թե «եռակողմ հայտարարության դրույթների խախտման այլընտրանքը պատերազմն է»։ Հրապարակումը տարածվել է շուրջ 8000 անգամ։
Տեսանյութը, սակայն, 2020 թվականի նոյեմբերի 20-ին տեղի ունեցած հանդիպումից է, որտեղ Պուտինն արձագանքում է Ռուսաստանի ԱԳՆ Սերգեյ Լավրովի դիտարկմանը, թե Արցախում եռակողմ հայտարարությունը  չկատարելու և խաղաղապահների առաքելությունը կասկածի տակ դնելու «տենդենցներ» կան։

Напряженная ситуация, наблюдаемая в последние дни в Республике Арцах, в частности, в Аскеранском районе, сопровождается азербайджанской пропагандой как на государственном уровне, так и среди пользователей социальных сетей.
Манипуляции связаны преимущественно с проблемой газоснабжения в Арцахе и вопросом «вывода армянских войск» из Арцаха.
Ложное обязательство по «выводу войск»
Обострение, наблюдаемое в последние дни, власти Азербайджана и некоторые азербайджанские пользователи социальных сетей объясняют тем, что Армения якобы не выполняет пункт 4 соглашения о прекращении огня от 9 ноября 2020 года, по которому армянские войска должны быть выведены из Нагорного Карабаха.
Однако это утверждение искажает смысл положений соглашения от 9 ноября. Пункт о выводе армянских вооруженных сил (Республики Армения) из Нагорного Карабаха касался районов вокруг бывшего НКАО, которые на 9 ноября 2020 года все еще находились под контролем Армении.
После войны, в сентябре 2021 года, выступая на заседании Генеральной ассамблеи ООН, президент Азербайджана Алиев также подтвердил это, сказав, что по договору о прекращении огня армянские вооруженные силы были выведены из «Агдамского (Акна), Лачинского (Кашатаг) и Кельбаджарского (Карвачар) районов». Из Зангеланского и Кубатлинского районов армянские войска были выведены позже, по словам премьер-министра Пашиняна, на основании устной договоренности. А уже в конце февраля этого года Алиев потребовал вывода армянских войск согласно договору о прекращении огня, по сути, имея ввиду подразделения Армии обороны Арцаха, о роспуске которой в документе от 9 ноября не было ни слова.
Причем власти Арцаха также периодически опровергали утверждения, что Армия обороны Арцаха будет распущена.
Примечательно, что, продвигая этот тезис, азербайджанская пропаганда прибегает и к языковой манипуляции, используя на русском и английском языках фразы «армянские вооруженные силы» и «Armenian armed fosces» и представляя их как «армянские», хотя в контексте международных документов в данном случае их следует понимать «принадлежащие Армении», то есть вооруженные силы Республики Армения.
Газоснабжение
Впервые газоснабжение в Арцахе было прекращено в результате предполагаемой аварии в ночь на 9 марта. Азербайджанская сторона, которая почти 10 дней запрещала армянской стороне приблизиться к месту аварии, восстановила газоснабжение к вечеру 18 марта. 21 марта газоснабжение снова было прекращено. На этот раз, по данным армянской стороны, был закрыт вентиль на газопроводе, установленный азербайджанской стороной под предлогом ремонта.
В этом контексте в азербайджанской части социальных сетей обсуждался вопрос, что Арцах получает газ из Азербайджана, причем бесплатно, и что власти Арцаха должны связаться с азербайджанской компанией «Азергаз» для решения проблем газоснабжения.
Однако такие утверждения стали результатом отсутствия информации или дезинформации. Газоснабжение Арцаха обеспечивается по газопроводу из Армении, и часть этого газопровода после войны оказалась на подконтрольной Азербайджану территории. Газопровод был поврежден неподалеку от города Шуши.
Поводом для манипуляций стало и заявление Арарата Мирзояна о том, что участок аварии находится «в зоне ответственности российских миротворцев».
Мирзоян заявил, что по этой причине власти РА, в первую очередь, поддерживают связь с российской стороной, обращаясь также к международному сообществу. Азербайджанская пропаганда в связи с этим попыталась доказать, что «проблема» газоснабжения связана с армянской и российской сторонами. В то время как сами власти Азербайджана признали, что участок поврежденного газопровода находится на подконтрольной им территории, однако случившееся назвали технической проблемой.
Кроме того, в выступлении Мирзояна констатировался тот факт, что территория Нагорного Карабаха находится в зоне ответственности российской миротворческой миссии, хотя его формулировки и давали повод для заблуждений и многими могли быть истолкованы неверно.
В условиях напряженной ситуации последних дней манипуляции и ложные сведения распространились и в армяноязычной части социальных сетей.
Одним из таких примеров был отрывок видеозаписи речи президента России Владимира Путина, распространенная неким пользователем фейсбука (по всей вероятности, фейковым), в которой, по словам автора, «недавно» Путин пригрозил Алиеву, сказав, что «альтернативой несоблюдения положений трехстороннего заявления является война». Публикацией поделились в сети около 8000 раз.
Однако на самом деле это была видеозапись встречи от 20 ноября 2020 года, где Путин, отвечает на замечание министра иностранных дел России Сергея Лаврова, что в Арцахе наблюдаются «тенденции» несоблюдения трехстороннего соглашения и ставится под сомнение миссия миротворцев.