ՀՀԿ-Սփյուռք համաժողով. մուտքը՝ Հանրապետականի կուսակցատոմսով
Սեպտեմբերի վերջին Երևանում կայացավ «Հայաստան-Սփյուռք» 6-րդ համահայկական համաժողովը: «Հայաստան-Սփյուռքին», պաշտոնական տվյալների համաձայն, մասնակցել է մոտ 1600 հոգի:  Մասնակիցների թվում են Հայաստանի և  հայկական սփյուռքի ներկայացուցիչներ աշխարհի 70 երկրներից՝ Հարավաֆրիկյան հանրապետությունից մինչև Մյանմար ու չճանաչված Աբխազիա:
Ավանգարդը
Թերթելով համաժողովին ներկաների ցանկը, կարելի է եզրակացնել, որ Սերժ Սարգսյանի՝ այդ նույն համաժողովի ամբիոնից ներկայացվող Հայաստանն, ուր «բազմակարծությունը չեն ճնշում»,  բավականին հեռու է իրականություն լինելուց:
Հայաստանի Հանրապետությունից ներկայացված անձանց ցանկում 235 մարդ կա: Այստեղ կարելի է գտնել բազմաթիվ հիմնադրամների տնօրենների և գերատեսչությունների ղեկավարների, համալսարանների ռեկտորների, այնպիսի լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, քաղաքագետների և վերլուծաբանների, որոնք հիմնականում աշխատում են Բաղրամյան 26-ի «ավազանում», ինչպես նաև Ազգային ժողովի 6-րդ գումարման մի շարք պատգամավորների՝ գրեթե բոլորը Հանրապետական կուսակցությունից:
«Ազգային ժողովից հրավիրվել են ԱԺ նախագահը, ԱԺ նախագահի երեք տեղակալները, ինչպես նաև ԱԺ բոլոր խմբակցությունների ղեկավարները, մշտական հանձնաժողովների ղեկավարները և տեղակալները: Հրավիրվել էին նաև ՀՀԿ Գործադիր մարմնի այն անդամները, ովքեր ԱԺ պատգամավորներ են» — «Իրազեկ քաղաքացիների միավորմանը» հայտնեցին ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունից: Կարճ ասած՝ ներիշխանական գումարում:
Փաստացի, Ազգային ժողովի 4 խմբակցություններից ու խորհրդարանական 6 կուսակցություններից միայն Հանրապետական կուսակցությունն է «արժանի եղել» համաժողովին ներակայանալ նաև կուսակցության Գործադիր մարմնի անդամ բոլոր պատգամավորների կազմով:
Այնինչ համաժողովին չեն հրավիրվել անգամ խորհրդարանական կուսակցությունների ղեկավար հանդիսացող պատգամավորները (օրինակ՝ Էդմոն Մարուքյանը կամ Արամ Սարգսյանը): Այլ կերպ ասած, կառավարությունը բացահայտ կերպով առավելություն է տվել մի կոնկրետ կուսակցությանը:
Սա հստակ ապացույց է այն հանգամանքի, որ կառավարությունը արտոնյալ պայմաններ է ստեղծում Հանրապետական կուսակցության համար (մյուս խորհրդարանական ուժերի համեմատ):
Մինչդեռ Հանարապետական կուսակցության Գործադիր մարմինը  ոչ այլ ինչ է, քան  ներկուսակցական նշանակության կազմակերպչական աշխատանքներ իրականացնող կառույց: Այս պարագայում դրա անդամ պատգամավորներին յուրահատուկ կերպով ԱԺ մյուս պատգամավորներից առանձնացնելը նշանակում է կամ մեծացնել ՀՀԿ Գործադիր մարմնի դերը, կամ նվազեցնել «Հայաստան-Սփյուռք»-ի դերը՝ դարձնելով այն ՀՀԿ-Սփյուռք համաժողով:
Միայն պաթոս ու խորհրդային ավանդույթներ
Սերժ Սարգսյանը համաժողովի ամբիոնից խոսում էր «մեծամասնության կարծիքը չգերադասելու» անհրաժեշտության, համագործակցության, ու պաթետիկ այլ եզրույթների մասին, հայտարարում էր, թե «մեր ուժը մեր բազմակարծության մեջ է», քաղաքական երկխոսության, քաղաքական կուսակցությունների ու քաղաքացիական հասարակությունն ուժեղացնելու մեջ է: Պատմում էր «օբյեկտիվ իրականության» մասին, թե ինչ կարևոր է «Սփյուռքի մեր եղբայրներին ու քույրերին Հայաստանի իրական կյանքին ծանոթացնելը՝ անկախ նրանց կուսակցական կամ քաղաքական նախասիրություններից»:
Մինչդեռ համաժողովին ներկայացաված չէր ոչ քաղաքացիական հասարակության, ոչ էլ քաղաքական կուսակցությունների այն հատվածը, որը կարող էին այլընտրանքային պատկերացում տալ համաժողովի մասնակիցներին: Ինֆորմատիվ գործառույթն ամբողջությամբ դրված էր Հանրապետականի և իշխանական թևի ներկայացուցիչների վրա:
Թեգեր` sut.amдиаспораРеспубликанская партияРеспубликанская партия АрменииՀայաստան-Սփյուռք համագումարՀանրապետական կուսակցությունՀՀԿՀՀԿ համագումարսփյուռք
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը հունիսի 23-ին «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է,...

Форум РПА-Диаспора. Вход только по республиканским партийным билетам
В конце сентября в Ереване прошел 6-ой общеармянский форум Армения-Диаспора. Согласно официальным данным, участие в форуме приняли 1600 человек. Среди участников были представители Армении и армянской Диаспоры из 70 стран мира – от ЮАР до Мьянмы и непризнанной Абхазии.
Авангард
Листая список присутствующих на форуме, можно сделать вывод, что Армения, представленная Сержем Саргсяном с трибуны того же форума, где «плюрализм не подавляют», далека от того, чтобы стать реальностью.
В списке людей, представленных от Республики Армения, насчитывается 235 человек. Здесь можно найти директоров многочисленных фондов и руководителей ведомств, ректоров вузов, представителей таких СМИ, политологов и аналитиков, которые работают в «бассейне» Баграмяна 26, а также ряд депутатов 6-го созыва Национального Собрания — почти все от Республиканской партии.
«Из Национального Собрания были приглашены председатель НС, три вице-спикера НС, а также лидеры всех парламентских фракций, руководители  постоянных комиссий и заместители. Были приглашены также те члены Исполнительного органа РПА, которые являются также депутатами», — сообщили «Союзу информированных граждан» из Министерства диаспоры РА. Одним словом, внутривластный созыв.
Фактически, из 4 фракций Национального собрания и 6 парламентских партий только Республиканская партия «была достойна» присутствовать на форуме также со всем составом членов Исполнительного органа партии.
Между тем как для участия на форуме не были приглашены даже депутаты, выступающие руководителями парламентских партий (например, Эдмон Марукян или Арам Саркисян). Другими словами, правительство дало очевидное преимущество одной конкретной партии.
Между тем как Исполнительный орган Республиканской партии не что иное, как орган, выполняющий организационные работы внутрипартийного значения. ИО может заниматься, например, обсуждением предвыборной программы партии, созывом очередного съезда партии и подготовкой ее проведения. Это узкая внутрипартийная структура. В этом случае разделение депутатов-членов ИО от других депутатов НС, означает повышение роли Исполнительного органа РПА или снижение роли форума Армения-Диспора, делая из него форум РПА-Диаспора.
Только пафос и советские обычаи
Серж Саргсян с трибуны форума говорил о необходимости «превалирования мнения большинства», партнерстве и других патетических терминах, заявлял, что «наша сила заключается в нашем плюрализме», в укреплении политического диалога, политических партий и гражданского общества. Рассказывал об «объективной действительности», о том насколько важно «ознакомить наших братьев и сестер Диаспоры с реальной жизнью Армении, независимо от их партийных или политических предпочтений».
Между тем как на форуме не была представлена та часть гражданского общества и политических партий, которые могли бы предложить альтернативное представление участникам форума. Информационная функция была целиком возложена на представителей республиканской и правящей элиты.
Факт того, что на форум из НС были приглашены только все депутаты руководящего органа РПА, заставляет в очередной раз задуматься о том, что Армения является партийным государством. Партийное государство, которое напоминает Советский Союз, где также были мифы о плюрализме, и был диктатор реальности — «Партия», где «партия была руководителем народа, а «планы партии были планами народа».