Երբեք ու երբեք Հանրապետականը ցուցադրական կերպով ընդդիմության նկատմամբ ոտնահարումներ, պատգամավորների նկատմամբ նման վերաբերմունք.. (չի կիրառել). Արտակ Զաքարյան
Հայաստանի հանրապետական կուսակցության անդամ, պաշտպանության նախկին փոխնախարար Արտակ Զաքարյանը հունիսի 23-ին «Երկիր մեդիա» հեռուստաընկերության «Երկրի հարցը» հաղորդման ընթացքում հայտարարել է, որ երբեք չի կարելի համեմատել այն, ինչ 2015 թվականին տեղի ունեցավ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության ու ՀՀԿ-ի միջև, և այն, ինչ կատարվում է ԲՀԿ-ի շուրջ այսօր:
«Նույն «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հետ մենք ունեցել ենք համագործակցության շատ ու շատ ընդհանրություններ, և եղել են նաև կենսական նշանակության խնդիրներ, որտեղ որ այդ ճանապարհները բաժանվել են, բայց երբեք ու երբեք Հանրապետականը ցուցադրական և դեմոնստրատիվ  կերպով ընդդիմության նկատմամբ ոտնահարումներ, պատգամավորների, աջակիցների նկատմամբ նման վերաբերմունք… (չի կիրառել)»,- ասել է Զաքարյանը:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է վերհիշել 2015 թվականին տեղի ունեցած ՀՀԿ-ԲՀԿ հրապարակային առճակատումը, որի հետևանքով ԲՀԿ առաջնորդ Ծառուկյանը հայտարարել էր քաղաքականությունից հեռանալու մասին:
ԲՀԿ-ն՝ համոզված ընդդիմադիրների շարքում
2014 թվականին ԲՀԿ-ն դաշինք էր կազմել ոչ իշխանական ուժերի՝ «Ժառանգության» և Հայ ազգային կոնգրեսի հետ: Նրանք դեմ էին  արտահայտվում սահմանադրական փոփոխություններին՝ այդ գործընթացը որակելով որպես ՀՀԿ-ի կողմից «իշխանության վերարտադրման փորձ»:
2015 թվականի փետրվարի 5-ին ԲՀԿ առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանը Աբովյանում հրավիրված քաղաքական խորհրդաժողովում հայտարարեց, որ Հայաստանին պետք է նոր որակի իշխանություն, որը կազմված կլինի նոր մարդկանցից:
«Մենք պետք է լրջորեն պատրաստվենք ընտրությունների միջոցով նոր իշխանությունների ձևավորմանը»,- հայտարարել էր Ծառուկյանը։
Օրեր անց՝ ծեծի ենթարկվեց ԲՀԿ անդամ, «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի դեմ հանդես եկող ակտիվիստ Արտակ Խաչատրյանը: Այդ միջադեպից հետո ԲՀԿ-ն հայտարարություն տարածեց՝ կատարվածի մեջ մեղադրելով երկրի քաղաքական իշխանությանը:
Սրան հետևեց ՀՀԿ վերնախավի կողմից ԲՀԿ-ականների նկատմամբ սպառնալիքների շարքը, որի գագաթնակետը եղավ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստում:
Սերժ Սարգսյանի հայտնի ելույթը Գագիկ Ծառուկյանի մասին
2015 թվականի փետրվարի 12-ին՝ ՀՀԿ գործադիր մարմնի նիստի ժամանակ, գործող նախագահ, ՀՀԿ առաջնորդ Սերժ Սարգսյանը հանդես եկավ լայնածավալ ելույթով՝ ԲՀԿ-ի և, մասնավորապես, նրա ղեկավարի մասին ստորացուցիչ գնահատականներ տալով և անձնական վիրավորանքներ հասցնելով:
Սարգսյանի խոսքով՝ զավեշտալի էր, որ Գագիկ Ծառուկյանը քաղաքական մեծ հավակնություններ ունի: «Գագիկ Ծառուկյան քաղաքական դերակատարը մեր երկրի համար դարձել է չարիք»,- հայտարարեց Սարգսյանը:
Գործող նախագահը հրապարակային ելույթում չէր խորշել նաև իր քաղաքական հակառակորդին պիտակավորելուց և նվաստացնող որակումներ տալուց:
«…Տարիներ շարունակ ես եմ ուղղակիորեն արգելել ձեզ հրապարակավ հանդես գալու Ծառուկյան Գագիկի բոլոր անհեթեթությունների դեմ՝ անձամբ փակելով այդ քաոսը, ե՛ս եմ արգելել որևէ մեկին հոլովել ժողովրդի կողմից դակված «Դոդի Գագո» կնիքը, ե՛ս եմ բոլորիդ հորդորել ժամանակ տալ այստեղ-այնտեղ հնչեցրած հերթական վտանգավոր նախադասությունից հետո՝ բացատրելով, որ նա ուղղի իր սխալը:…»,- նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
Ելույթի վերջում արդեն ՀՀԿ-առաջնորդը խոսել էր այն քայլերից, որոնք պետք էր ձեռնարկել Ծառուկյանին քաղաքական դաշտից վերջնականապես հեռացնելու համար: Մասնավորապես, Ծառուկյանն ազատվում էր Ազգային անվտանգության խորհրդի անդամի պաշտոնից, որում նշանակվել էր հենց Սերժ Սարգսյանի հրամանով, խորհրդարանում սկսվում էր Ծառուկյանին մանդատից զրկելու գործընթաց, հարկային մարմինները ստուգումներ էին սկսում Ծառուկյանին պատկանող ձեռնարկություններում, ստուգվելու էր Ծառուկյանի առնչությունը բազմաթիվ քրեական հանցագործությունների հետ։
Իր այս ելույթով գործող նախագահը, փաստացի, չէր էլ թաքցնում, որ այդ պահի դրությամբ ընդդիմադիր ամենախոշոր ուժի ղեկավարի դեմ քայլերն ունեին քաղաքական պատճառ, այն է՝ իշխանափոխության պահանջը Աբովյանում տեղի ունեցած ելույթի ժամանակ:
ՀՀԿ-ականները հետևում են իրենց առաջնորդի օրինակին
Թե՛ ՀՀԿ նույն նիստին, թե՛ օրեր անց բազմաթիվ հարցազրույցների ընթացքում իշխող կուսակցության անդամները շարունակեցին Ծառուկյանի դեմ նույն հռետորաբանությունը։
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, որը նաև Ծառուկյանի խնամին է, ԳՄ նիստի ընթացքում խոստացավ վարչական լծակներ օգտագործել իրավիճակը լուծելու համար. «Այն մարդիկ, ովքեր առաջին մեկ, երկու, երեք անգամ ասելուց հետո չեն ընկալում, մենք մի քանի անգամ պետք է ասենք ու մի հատ էլ բամփենք… »։
Նույն նիստի ընթացքում այն ժամանակվա կրթության և գիտության նախարար, ՀՀԿ փոխնախագահ Արմեն Աշոտյանը հայտարարեց, որ իրենք են «տարիներ շարունակ «Դոդի Գագոյին» վերածել պարոն Ծառուկյանի» և հիմա հակառակ պրոցեսը պետք է իրականացնեն:
Ծառուկյանը հեռանում է քաղաքականությունից
Հաջորդող օրերին, ըստ մամուլի հրապարակումների, մոտ 25 ԲՀԿ-ականներ բերման ենթարկվեցին։ Լայնածավալ ստուգումներ սկսվեցին Ծառուկյանին պատկանող ձեռնարկություններում։
Ի պատասխան՝ փետրվարի 13-ին Ծառուկյանը կուսակցության քաղաքական խորհրդի նիստի ժամանակ կոչ արեց անդադար բողոքի ակցիաներ անցկացնել՝ արտահերթ ընտրությունների հասնելու համար: Փետրվարի 20-ին հանրահավաք նշանակվեց։
Սակայն իրավիճակը կտրուկ փոխվեց Սերժ Սարգսյանի և Գագիկ Ծառուկյանի հանդիպումից հետո՝ փետրվարի 17-ին, որից հետո ԲՀԿ-ն հայտարարություն տարածեց նախատեսված հանրահավաքը չեղարկելու մասին:
Մարտի 5-ին ԲՀԿ արտահերթ համագումարում Գագիկ Ծառուկյանը հայտնեց ակտիվ քաղաքականությունից հեռանալու մասին: Նա վայր դրեց կուսակցության նախագահի ու խմբակցության ղեկավարի լիազորությունները:
Փաստացի, Գագիկ Ծառուկյանի դեմ սկսված պայքարը ընթացավ ոչ թե  քաղաքական բանավեճերով, այլ համատարած վիրավորանքներով և սպառնալիքներով: ՀՀԿ-ականների ելույթները և հարցազրույցները լուսաբանվեցին ու տարածվեցին բոլոր խոշոր հեռուստաալիքներով և լրատվական կայքերով: Ի վերջո, Ծառուկյանը հեռացավ քաղաքականությունից, իսկ ի սկզբանե Սահմանադրական փոփոխություններին դեմ հանդես եկող ԲՀԿ-ն  կողմ արտահայտվեց դրանց։
Այսպիսով, Արտակ Զաքարյանի պնդումը, թե ՀՀԿ-ն երբեք ցուցադրական կերպով ընդդիմության նկատմամբ ոտնահարումներ չի արել, չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ 2015 թվականին կուսակցության առաջին դեմքի մակարդակով քաղաքական արշավ էր սկսվել Գագիկ Ծառուկյանի դեմ, որի արդյունքում վերջինս ժամանակավորապես հեռացավ քաղաքականությունից:
Թեգեր` Գագիկ ԾառուկյանՀՀԿ
Արդյոք Ծառուկյանը առյուծներին պահելու թույլտվություն ունեցել է․ ի՞նչ են ասում փաստերը
11:20, 10 Հլս, 2026
Գագիկ Ծառուկյանի գործի քննության ընթացքում դատարանի շենքի դիմաց լրագրողների հետ զրույցում ԲՀԿ ներկայացուցիչ Իվետա Տոնոյանը անդրադարձել է նաև Գագիկ Ծառուկյանի...
Ծառուկյանի 10 հազարը և Ռուբինյանի 1000-ը․ ի՞նչ են ասում պաշտոնական թվերը
10:34, 21 Մյս, 2026
Մայիսի 20-ին Գագիկ Ծառուկյանը Մեղրիում քարոզարշավի շրջանակներում բնակչության  հետ  հանդիպման ժամանակ աջակիցներին ասել էր, թե Հայաստանում 44-օրյա պատերազմի հետևանքով հաշմանդամություն...

Артак Закарян: Никогда РПА демонстративно не попирала права оппозиции, не применяла такого отношения к депутатам и их сторонникам
Член Республиканской партии Армении (РПА) и бывший заместитель министра обороны Артак Закарян 23 июня во время передачи «Вопрос страны» на телеканале «Еркир Медиа» заявил, что никогда нельзя сравнивать то, что произошло в 2015 году между партией «Процветающая Армения» (ППА) и РПА и РПА, и то, что происходит сегодня вокруг ППА.
«У нас было много общего с партией «Процветающая Армения». Были также жизненно важные проблемы, в решении которых наши пути расходились, но никогда РПА демонстративно не попирала права оппозиции, не применяла такого отношения к депутатам и их сторонникам», — сказал Закарян.
«Платформа проверки фактов» решила вспомнить публичное противостояние РПА-ППA, которое имело место в 2015 году, вследствие чего лидер ППА Царукян объявил о своем уходе из политики.
ППА в ряду убежденных оппозиционеров
В 2014 году ППА сформировала альянс с непровластными силами – партией «Наследие» и Армянским национальным конгрессом. Они выступали против изменения Конституции, квалифицировав этот процесс «попыткой РПА воспроизвести власть».
На политическом конгрессе в Абовяне 5 февраля 2015 года лидер ППА Гагик Царукян заявил, что Армении нужна власть нового качества, которая будет состоять из новых людей.
«Мы должны серьезно подготовиться к формированию новой власти путем выборов», — сказал Царукян.
Несколько дней спустя был избит член ППА, выступавшей против внесения изменений в закон «О налоге на оборот» активист Артак Хачатрян. После этого инцидента ППА распространила заявление, обвинив в случившемся политическую власть страны.
За этим последовала серия угроз со стороны верхушки РПА в адрес членов ППА, кульминацией которых стало выступление третьего президента Сержа Саргсяна на заседании исполнительного органа РПА.
Знаменитое выступление Сержа Саргсяна о Гагике Царукяне
На заседании исполнительного органа РПА 12 февраля 2015 года действующий президент, лидер РПА Серж Саргсян выступил с масштабной речью, в которой дан унизительные оценки партии ППА, в частности, ее лидеру, и нанес личные оскорбления.
По словам Саргсяна, в некотором смысле, курьез, что у Гагика Царукяна имеются большие политические амбиции. «Политический игрок Гагик Царукян стал злом для нашей страны», — заявил Саркисян.
В своем публичном выступлении действующий президент не постеснялся дать своему политическому оппоненту унизительные квалификации.
«Я годами прямо запрещал вам публично выступать против всех нелепостей Царукяна Гагика, лично прикрывая этот хаос, и я запрещал кому-либо использовать народный эпитет «Доди Гаго», и это я призывал всех вас дать время после звучавшей то здесь, то там опасной  фразы, объясняя, чтобы он исправил свою ошибку...», — отметил Серж Саргсян.
В конце своего выступления лидер РПА рассказал о шагах, которые необходимо предпринять, чтобы окончательно вывести Царукяна из политического поля. В частности, Царукян освобождался от должности члена Совета национальной  безопасности, на которую был назначен указом Сержа Саргсяна; в парламенте начинался процесс лишения Царукяна его депутатского мандата; налоговыми органами начинались проверки в принадлежащих Царукяну предприятиях; начались бы проверки причастности Царукяна к многочисленным уголовным преступлениям.
Фактически, действующий президент не скрывал, что шаги, предпринятые в тот момент против лидера крупнейшей оппозиционной силы, имели политическую причину, а именно – требование смены власти во время выступления Царукяна в Абовяне.
Члены РПС следуют примеру своего лидера
Как во время того же заседания РПА, так и несколько дней спустя члены правящей партии в многочисленных интервью продолжали одну и ту же риторику против Царукяна.
Во время заседания Верховного Совета премьер-министр Овик Абрамян, который также является сватом Царукяна, пообещал использовать административные рычаги для урегулирования ситуации. «Если кто-то не понимает с трех раз, мы должны повторить еще, да еще и бабахнуть разок», — сказал Абрамян.
На том же заседании тогдашний министр образования и науки, вице-президент РПА Армен Ашотян заявил, что они сами годами превращали «Доди Гаго» в господина Царукяна и теперь должны осуществить обратный процесс.
Царукян уходит из политики
В последующие дни, согласно публикациям СМИ, были подвергнуты приводу около 25 членов ППА. Начались масштабные проверки на предприятиях, принадлежащих Царукяну.
В ответ на это 13 февраля на заседании политического совета партии Царукян призвал проводить постоянные акции протеста с целью добиться проведения досрочных выборов. На 20 февраля был назначен митинг.
Однако ситуация резко изменилась после встречи Серж Саргсян-Гагико Царукян 17 февраля, после которой ППА распространила заявление об отмене запланированного митинга.
На внеочередном съезде ППА 5 марта Гагик Царукян объявил о своем уходе из активной политики. Он сложил с себя полномочия председателя партии и лидера фракции.
Фактически борьба, начавшаяся против Гагика Царукяна, прошла не с наличием политических дебатов, а со сплошными оскорблениями и угрозами. Выступления и интервью членов РПА были освещены и распространены на всех крупных телеканалах и новостных сайтах. В конце концов Царукян ушел из политики, и выступавшая с самого начала против изменений в Конституции ППА, высказалась за их принятие.
Таким образом, утверждение Артака Закаряна о том, что РПА никогда демонстративно не попирала оппозицию, не соответствует действительности, поскольку в 2015 году на уровне первого лица партии была начата политическая кампания против Гагика Царукяна, в результате которой он временно ушел из политики.