Ղրիմի պաշտոնյաները՝ Ալեն Սիմոնյանի հետ նույն շարքում․ ԱԺ-ն տեղյակ չի եղել
Ազգային ժողովի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջը մամուլի հաղորդագրություն է տարածել այն մասին, որ «Հայաստանի ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանն ապրիլի 6-ին մասնակցել է «Դոմ Մոսկվի» մոսկովյան մշակութագործարարական կենտրոնի կազմակերպած հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը»։
Հրապարակմանը կցված լուսանկարները ուսումնասիրելիս պարզ է դառնում, որ միջոցառմանը, ի թիվս ՀՀ բարձրաստիճան պաշտոնյաների՝ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնանի, ԿԳՄՍ նախարար Վահրամ Դումանյանի, ԱԳ փոխնախարար Արմեն Ղևոնդյանի և այլոց, մասնակցել են նաև Ղրիմի նախարարների խորհրդի նախագահի տեղակալ (փոխվարչապետ) Գեորգի Մուրադովը և Ղրիմի մեկ այլ փոխվարչապետ, ֆինանսների նախարար Իրինա Կիվիկոն, որոնք նստած են ՀՀ ԱԺ նախագահի հետ նույն շարքում։ Միջոցառումը կազմակերպվել է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարության և Հայաստանում Ռուսաստանի դեսպանության աջակցությամբ։
Ղրիմը ինքնավար հանրապետություն է, որը 2014-ից Ռուսաստանի Դաշնությունը համարում է իր տարածքի մի մասը։ ՄԱԿ-ի անդամ պետությունների ճնշող մեծամասնությունը չի ճանաչում Ղրիմի միացումը Ռուսաստանին և այն համարում է Ուկրաինայի տարածք։ Ղրիմը ՌԴ կազմում չի ճանաչել նաև Հայաստանը։
Ղրիմի պատվիրակության՝ Հայաստան ժամանման մասին հայտնի է դարձել մի քանի օր առաջ։ Ապրիլի 1-ին Ղրիմի փոխվարչապետ Գեորգի Մուրադովը ռուսական պետական ТАСС գործակալությանը հայտնել էր, որ մոտ օրերս Երևանում անցկացվելու են Ղրիմի օրեր․ «Առաջիկա օրերին Հայաստանում կանցկացնենք Ղրիմի օրերը։ Այնտեղ մեզ սպասում են, հանրությանը հետաքրքրում է այն ամենը, ինչ կատարվում է Ղրիմում։ Կանցկացվեն ղրիմյան և հայկական բիզնեսների հանդիպումներ, հանդիպումներ հանրության հետ, ելույթներ, կոնֆերանսներ, մեր ստեղծագործական խմբերի ելույթներ։ Դրանք լիարժեք միջոցառումներ են»։
Ապրիլի 2-ին այցի մասին հաղորդագրություն տարածեց նաև հայկական մամուլը։
«Մեդիամաքս» գործակալությունը նշում է, որ Հայաստանում «Ղրիմի օրերի» կազմակերպիչը «Սահմանադրական Իրավունքի Միություն» կուսակցության նախագահ, «Ղրիմի ընկերներ» ակումբի ղեկավար Հայկ Բաբուխանյանն է:
Ղրիմի պատվիրակության անդամները՝ հայ-ռուսական դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյակին նվիրված միջոցառմանը
Ղրիմի պատվիրակությունը Երևանում։  Լուսանկարը` Ղրիմի կառավարության կայքից:
«Փաստերի ստուգման հարթակը» կապվեց Ալեն Սիմոնյանի մամուլի խոսնակի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք ԱԺ նախագահը նախապես տեղյակ է եղել միջոցառման մասնակիցների ցանկի մասին և արդյոք Սիմոնյանին հայտնել են, որ նրա հետ նույն շարքում են նստելու նաև Հայաստանի կողմից չճանաչված Ղրիմի հանրապետության բարձրաստիճան պաշտոնատար անձինք։
ԱԺ նախագահի մամուլի քարտուղար Ծովինար Խաչատրյանը տեղեկացրեց, որ ԱԺ նախագահը տեղյակ չի եղել Ղրիմի ներկայացուցիչների ներկայության մասին։ Խաչատրյանի խոսքով, Սիմոնյանին միջոցառմանը հրավիրել է «Մոսկվայի տունը»։ «ԱԺ նախագահի աշխատակազմին նախապես տեղեկացվել է միայն, որ պարոն Սիմոնյանի կողքին նստելու է Հայաստանում ՌԴ դեսպանը։ Մասնակիցների ով լինելու ու նրանց նստելու տեղի հետ կապված բոլոր հարցերը համակարգել են միջոցառման կազմակերպիչները»,- ասաց ԱԺ նախագահի խոսնակը։

На официальной странице Национального Собрания в Facebook был опубликован пресс-релиз о том, что «6 апреля спикер НС РА Ален Симонян принял участие в мероприятии, посвященном 30-летию установления армяно-российских дипломатических отношений, организованном Московским культурно-деловым центром «Дом Москвы»».
После изучения приложенных к публикации фотографий становится ясно, что в мероприятии, помимо председателя НС РА Алена Симоняна, посла России в Армении и других высокопоставленных лиц Армении, приняли участие также заместитель председателя Совета Министров Крыма (вице-премьер-министр) Георгий Мурадов, другой вице-премьер Крыма и министр финансов Ирина Кивико.
Крым — автономная республика, которую с 2014 года Российская Федерация считает частью своей территории. Подавляющее большинство государств-членов ООН не признают присоединение Крыма к России и считают его территорией Украины. Армения также не признала Крым частью России. |
О прибытии крымской делегации в Армению стало известно несколько дней назад. Вице-премьер Крыма Георгий Мурадов 1 апреля сообщил российскому государственному информационному агентству ТАСС, что в ближайшие дни в Ереване пройдут Дни Крыма. «В ближайшие дни, уже с понедельника мы будем проводить Дни Крыма в Армении. Там нас ждут, там интересуется общественность, конечно, всем происходящим в Крыму. Будут встречи бизнеса крымского и армянского, встречи с общественностью, выступления, конференции, выступления наших творческих коллективов. Это полноценные мероприятия», — сказал Мурадов.
2 апреля об этом визите сообщила и армянская пресса.
Как сообщает агентство «Медиамакс», организатором Дней Крыма в Армении является председатель председатель партии «Союз – Конституционное право», руководитель «Клуба друзей Крыма» Айк Бабуханян.
«Платформа проверки фактов» связалась с пресс-секретарем Алена Симоняна, чтобы выяснить, был ли заранее известен спикеру НС список участников, и был ли Симонян проинформирован о том, что в одном ряду с ним будут сидеть высокопоставленные лица непризнанной Арменией Республики Крым.
Пресс-секретарь председателя НС Цовинар Хачатрян сообщила, что председатель НС не был проинформирован о присутствии крымских представителей. По словам Хачатрян, Симоняна на мероприятие пригласил «Дом Москвы». «Аппарат спикера НС был заранее проинформирован только о том, что рядом с господином Симоняном будет сидеть посол России в Армении. Все вопросы, связанные с тем, кто будет участниками и где они будут сидеть, координировались организаторами мероприятия», — сказала пресс-секретарь председателя НС.
Кстати, в официальном пресс-релизе НС говорится, что мероприятие с участием Алена Симоняна состоялось 6 апреля, между тем как в сообщении, распространенном на странице «Дома Москвы» в Facebook, говорится, что мероприятие состоялось 5 апреля, а российское агентство ТАСС сделало публикацию о мероприятии 5 апреля.