Այն բանից հետո, երբ նախօրեին ԱԺ-ում ունեցած իր ծավալուն ելույթում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ «միջազգային հանրությունը մեզ կրկին ասում է՝ մի փոքր իջեցրեք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում ձեր նշաձողը և միջազգային մեծ կոնսոլիդացիա կապահովեք Հայաստանի և Արցախի շուրջ», իշխանական թիմի ներկայացուցիչները տարբեր հարթակներում սկսեցին զարգացնել այս գաղափարը՝ ընդհանուր առմամբ առաջ մղելով այն միտքը, որ Արցախի գոյությունը Ադրբեջանի կազմում չի կարելի բացառել։
Մասնավորապես, Ազգային ժողովի ապրիլի 14-ի նիստում իշխող «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը հայտարարեց, որ գաղափարը, թե Ղարաբաղն Ադրբեջանի կազմում ապագա չունի,  ճիշտ չէ։
«Դեռևս 1996 թվականին առաջ քաշվեց այն գաղափարը, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ապագա չունի։ Տարիներ են անցել, և այսօր կարելի է ասել, որ դա թերևս ճիշտ չի եղել իմ կարծիքով»,- ԱԺ ամբիոնից հայտարարեց Խաչատրյանը։
Իշխանական պատգամավորի այս հայտարարությունը հակասում է ոչ միայն Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման սկզբունքի մասին գործող կառավարության ծրագրում հիշատակմանը, այլ նաև հենց «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության նախընտրական ծրագրին։
Ի՞նչ է գրված ՔՊ-ի 2021 թ․ նախընտրական ծրագրում։
Նախընտրական ծրագրի «Արցախի հիմնախնդիր» բաժնում նշված էին այն բոլոր խնդիրները, որոնք լուծելու է «Քաղաքացիական պայմանագիրը» ընտրություններում հաղթելու դեպքում, ինչպես նաև այն սկզբունքները, որոնք իրենց համար առաջնային են Արցախի խնդրի լուծման հարցում:
«Մոտակա տարիներին մեր գլխավոր խնդիրը պետք է լինի աղետալի պատերազմի հետևանքների վերացումը, ինչպես նաև Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովումն ու Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ և համապարփակ կարգավորումը՝ հիմնված Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման՝ առանց սահմանափակումների իրականացման վրա, որը բխում է Արցախի ժողովրդի գոյութենական վտանգներին դիմակայելու անհրաժեշտությունից։ Այն փաստը, որ մարդու իրավունքների զանգվածային խախտումների և զանգվածային ոճրագործությունների հետևանքով հայաթափվել են Արցախի բոլոր այն տարածքները, որտեղ հաստատվել է ադրբեջանական վերահսկողություն, մատնանշում է, որ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո»,- գրված է ՔՊ-ի նախընտրական ծրագրում
Այսինքն Արցախի՝ Ադրբեջանի կազմում լինելու անհնարինության մասին դրույթը ներառված է նաև ՔՊ նախընտրական ծրագրում։
ԱԺ ամբիոնից Արցախը Ադրբեջանի կազմում բացառելու վերաբերյալ 1996 թվականից առաջ քաշված գաղափարին դեմ լինելով, փաստացի՝ Վիգեն Խաչատրյանը դեմ է արտահայտվում նաև իր իսկ քաղաքական ուժի 2021 թ․ նախընտրական ծրագրում արձանագրված դրույթին, ըստ որի՝ Արցախի ժողովուրդը չի կարող գոյատևել Ադրբեջանի ենթակայության ներքո։
Այսպիսով փաստենք, որ ՔՊ խմբակցության պատգամավոր Վիգեն Խաչատրյանը հակասում է իր իսկ նախընտրական ծրագրում գրված դրույթին։
Թեգեր` ԱրցախՆիկոլ ՓաշինյանՎիգեն ԽաչատրյանՔաղաքացիական Պայմանագիր
Ապրիլի 26-ին վարչապետի ավտոշարասյանն ուղեկցող ոստիկանական մեքենան վրաերթի է ենթարկել 28-ամյա քաղաքացու, որը մահացել է։ Լուրը լայն քննարկման առարկա դարձավ...

После того, как премьер-министр Никол Пашинян в своем вчерашнем пространном выступлении в Национальном Собрании заявил, что «международное сообщество нам снова говорит: немного снизьте вашу планку в вопросе статуса Нагорного Карабаха и обеспечите большую международную консолидацию вокруг Армении и Арцаха», представители правящего крыла начали развивать эту идею на различных площадках, в целом продвигая мысль о том, что нельзя исключать существование Арцаха в составе Азербайджана.
В частности, на заседании НС 14 апреля депутат от правящей фракции «Гражданский договор» Виген Хачатрян заявил, что идея о том, что у Карабаха нет будущего в составе Азербайджана, является неверной.
«Еще в 1996 году была выдвинута идея о том, что у Карабаха нет будущего в составе Азербайджана. Прошли годы и сегодня можно сказать, что это, по моему мнению, было неправильно», — заявил Хачатрян с трибуны парламента.
Это заявление провластного депутата противоречит не только упоминанию принципа самоопределения народа Арцаха в программе действующего правительства, но и предвыборной программе партии «Гражданский договор».
Что написано в предвыборной программе ГД 2021 года?
В разделе «Вопрос Арцаха» предвыборной программы перечислены все вопросы, которые «Гражданский договор» решит в случае победы на выборах, а также принципы, которые для них являются первичными для решения Арцахского вопроса.
«Нашей главной задачей на ближайшие годы должно стать устранение последствий катастрофической войны, а также обеспечение безопасности народа Арцаха и мирное, всеобъемлющее урегулирование карабахского конфликта на основе самоопределения народа Арцаха без ограничений, что вытекает из необходимости противостоять экзистенциальным опасностям для народа Арцаха. Тот факт, что в результате массовых нарушений прав человека и преступлений со всех территорий Арцаха, где установлен азербайджанский контроль, были выселены армяне, свидетельствует о том, что народ Арцаха не может существовать в условиях подчинения Азербайджана», — говорится в предвыборной программе ГД.
То есть положение о невозможности нахождения Арцаха в составе Азербайджана включено также в предвыборную программу ГД.
Выступая с трибуны НС против выдвинутой с 1996 года идеи об исключении нахождения  Арцаха в составе Азербайджана, Виген Хачатрян, по сути, высказывается также против положения, зафиксированного собственной политической силой в предвыборной программе 2021 года, согласно которому народ Арцаха не может существовать в подчинении Азербайджана.
Итак, зафиксируем, что депутат от фракции ГД Виген Хачатрян противоречит положениям, записанным в предвыборной программе своей же фракции.