Այսօր ընդդիմադիր «Դիմադրություն» շարժման փողոցային անհնազանդության ակցիաների ժամանակ միջադեպ եղավ ոստիկանների և «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Ղազինյանի միջև։ Ըստ տեսագրության՝ ոստիկանները հայհոյանքի համար բերման են ենթարկել քաղաքացիներից մեկին, Ղազինյանն էլ պնդում է, որ պետք է ազատ արձակել բերման ենթարկված քաղաքացուն։ ԱԺ պատգամավորի և ոստիկանության գնդապետի միջև տեղի է ունենում հետևյալ երկխոսությունը․
Ղազինյան։ Հայհոյելու համար բերման են ենթարկու՞մ։
Ոստիկան։ Ի՞նչ․․․ մեր հայհոյելու համա՞ր, այո։
Ղազինյան։ Բերման են ենթարկու՞մ, լուրջ եք ասու՞մ։
Ոստիկան։ Այո, ծանր վիրավորանք ա դա։
Ղազինյան։ Տենց բան չկա, սուտ եք ասում։ Հայհոյելու համար մինչև հիմա բերման չեն ենթարկել, պարոն Պապյան։ Մինչև հիմա որևէ մեկին հայհոյելու համար բերման չեն ենթարկել երբևիցե։ Նախադեպ ա դրվում ձեր ժամանակ ու ձեր իշխանության ժամանակ։
Ոստիկան։ Մենք բերման ենք ենթարկում, որովհետև․․․
Ղազինյան։ Անձնական վիրավորանքը Քրեական օրենսգրքով բերման չի ենթարկվում։
Ոստիկան։ Նման խուլիգանություններ մենք թույլ չենք տալու։ Վերջ։
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է՝ արդյո՞ք իրավաչափ է անձնական ծանր վիրավորանք հասցնելու դեպքում քաղաքացուն բերման ենթարկելը, թե ոչ։
2021 թվականի հուլիսի 30-ին Ազգային ժողովը լրացում կատարեց ՀՀ Քրեական օրենսգրքում, որով օրենսգրքում ավելացավ 137․1 հոդվածը՝ «Ծանր վիրավորանքը»։ Ըստ այս հոդվածի, անձին ծանր վիրավորանք հասցնելը՝ հայհոյելը կամ նրա արժանապատվությունն այլ ծայրահեղ անպարկեշտ եղանակով վիրավորելը, պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի 100-500-ապատիկի չափով:
Անձին վիրավորելը կամ անձի վերաբերյալ ծանր վիրավորանք պարունակող նյութեր տարածելը, որը կատարվել է տեղեկատվական կամ հաղորդակցական տեխնոլոգիաներն օգտագործելով կամ հրապարակային այլ եղանակով կամ անձի հանրային գործունեությամբ պայմանավորված, պատժվում է տուգանքով` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի 500-1000-ապատիկի չափով: Արարքը, որը կատարվել է միևնույն անձի նկատմամբ պարբերաբար, պատժվում է տուգանքով` նվազագույն աշխատավարձի 1000-3000-ապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ մեկից երեք ամիս ժամկետով:
Սույն հոդվածում հանրային գործունեություն է համարվում անձի կողմից լրագրողական, հրապարակախոսական գործունեության, ծառայողական պարտականությունների կատարման, հանրային ծառայության կամ հանրային պաշտոն զբաղեցնելու, հասարակական կամ քաղաքական գործունեության հետ կապված վարքագիծը։
Քանի որ այս փոփոխությամբ քրեականացվել է ծանր վիրավորանքը, հետևաբար այն դարձել է հանցանք պարունակող արարք։ «Ոստիկանության մասին» օրենքով սահմանված է, որ ոստիկանությունը օրենքով սահմանված կարգով և դեպքերում պարտավոր է կանխել և խափանել հանցագործություններն ու այլ իրավախախտումները, բերման ենթարկել հանցանք կամ վարույթ պահանջող այլ իրավախախտում կատարած անձանց, պարզել հանցագործություններ և այլ իրավախախտումներ ծնող պատճառներն ու դրանց նպաստող պայմանները, ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ դրանք վերացնելու ուղղությամբ։
Հետևաբար, ծանր վիրավորանքի մասին ՔՕ հոդվածի և «Ոստիկանության մասին» օրենքի հիշյալ հոդվածի առկայությունը իրավաչափ է դարձնում հայհոյող քաղաքացուն բերման ենթարկելը։
Ինչ վերաբերում է Ղազինյանի այն պնդմանը, որ հայհոյելու համար նախկինում բերման չեն ենթարկել, ապա, ըստ էության, դա ճիշտ պնդում է, օրենքի լրացումը կատարվել է 2021 թվականի հուլիսի 30-ին՝ գործող իշխանության օրոք, և ուժի մեջ է մտել մեկ ամիս անց։
Այսպիսով՝ ոստիկանի հետ վիճաբանության ժամանակ Ղազինյանի արած պնդումը, թե անձնական վիրավորանքի համար ոստիկանը բերման ենթարկելու իրավունք չունի, սխալ է։ Ավելին՝ ոստիկանը նման դեպքերում պարտավոր է բերման ենթարկել ծանր վիրավորանք հասցրած քաղաքացիներին։

Сегодня во время уличной акции неповиновения оппозиционного движения «Сопротивление» произошел инцидент между полицейскими и депутатом от фракции «Айастан» Артуром Казиняном. Согласно видеозаписи, полицейские подвергают приводу одного из участников акции за нецензурную брань, а Казинян настаивает на том, чтобы задержанного гражданина отпустили. Между депутатом НС и полковником полиции происходит следующий диалог:
Казинян. Подвергаешь приводу за нецензурную брань?
Полицейский. Что?… За оскорбление в адрес матери? Да.
Казинян. Подвергаете приводу? Вы серьезно?
Полицейский. Да, это тяжкое оскорбление.
Казинян. Ничего подобного, вы лжете. За оскорбление по сей день никого не задерживали, г-н Папян. Вы создаете прецедент при действующей власти.
Полицейский. Подвергаем приводу, ​​потому что…
Казинян. Личное оскорбление не подпадает под действие Уголовного кодекса.
Полицейский. Мы не допустим такого хулиганства. Все.
«Платформа проверки фактов» изучила, правомерно ли задержание гражданина в случае нанесения тяжкого личного оскорбления.
30 июля 2021 года Национальное Собрание внесло поправку в Уголовный кодекс РА, дополнив Кодекс статьей 137․1 «Тяжкое оскорбление». Согласно этой статье, нанесение лицу тяжкого оскорбления, ругательства или тяжкое оскорбление человеческого достоинства в крайне неприличной форме наказывается штрафом в размере от 100-кратной до 500-кратной минимальной зарплаты. Распространение материалов, содержащих тяжкое оскорбление лица, которое совершено с использованием информационных или коммуникационных технологий, или в иной публичной форме, наказывается штрафом в размере от 500-кратной до 1000-кратной минимальной зарплаты. Деяние, которое совершено одним и тем же лицом периодически в отношении одного и того же лица, наказывается штрафом в размере от 1000-кратной до 3000-кратной минимальной зарплаты или арестом на срок от одного до трех месяцев.
Публичная деятельность в данном случае – это журналистская, публицистическая деятельность, выполнение служебных обязанностей, государственная служба, общественная или политическая деятельность.
Поскольку эта поправка криминализировала тяжкое оскорбление, следовательно оно стало деянием, содержащим признаки преступления. Законом «О полиции» установлено, что полиция обязана в установленном законодательством порядке предотвращать и пресекать преступления и иные правонарушения, подвергать приводу лиц, совершивших преступление или иное правонарушение, требующее производства, выявлять причины, порождающие преступления или иные правонарушения и условия, способствующие этому, принимать соответствующие меры к их устранению.
Следовательно, наличие статьи Уголовного кодекса о тяжком оскорблении и указанной статьи закона «О полиции» делает правомерным задержание гражданина, нанесшего оскорбление.
Что касается утверждения Казиняна о том, что раньше за оскорбление не задерживали, то, по сути, это утверждение является верным – поправка была внесена 30 июля 2021 года при действующей власти, и вступила в силу спустя месяц.
Таким образом, утверждение Казиняна во время спора с полицейским о том, что полицейский не имеет права задерживать гражданина за личное оскорбление, является неверным. Более того, в подобных случаях полицейский обязан подвергать приводу граждан, которые нанесли тяжкое оскорбление.