Ռուսական Կոմերսանտ թերթը հոկտեմբերի 24-ին հրապարակել էր հոդված՝ «Եվրոպան մտածում է Վրաստանի վիզային ռեժիմը վերականգնելու մասին. ԵՄ մեկնողները պետք է «նախնական թույլտվություն» ստանան» վերնագրով։ Այս լուրը, որը ակտիվորեն վերատպվել էր ռուսական այլ լրատվամիջոցների կողմից նշում է, որ փաստորեն Եվրոպան վերականգնում Վրաստանի հետ ԵՄ վիզային ռեժիմը ։
Ըստ այս հոդվածի՝ Թբիլիսին կարծում է, որ մի կողմից Եվրախորհրդարանի այս որոշումը պայմանավորված է վիզաների վերացումից հետո Վրաստանից աննախադեպ թվով անօրինական ներգաղթողների թիվը նվազեցնելու ձգտումով, իսկ մյուս կողմից՝ Վրաստանի իշխանությունների հետ հարաբերությունները չփչացնելու ցանկությամբ։ Այնուհետև Կոմերսանտը նշում է․ «Հիշեցնենք, որ ԵՄ-ի հետ վիզային ռեժիմի վերացումը համարվում էր Թբիլիսիի՝ մինչ օրս կատարած հիմնական նվաճումը եվրաինտեգրման ճանապարհին»: Փաստորեն Կոմերսանտը ներկայացնում է Եվրախորհրդարանի նախագիծը որպես Վրաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին կատարված կարևորագույն ձեռքբերման ձախողում։
Մինչդեռ, իրականում, խոսքը «Եվրոպական զբոսաշրջության և տեղեկատվության թույլտվության համակարգի» ներդրման նախագծի մասին է, որի համաձայն ԵՄ հետ վիզա ազատականացման համաձայնագիր ստորագրած երկրների քաղաքացիները պետք է ստանան համապատասխան նախնական թույլտվություն Եվրամիության տարածք մուտք գործելուց առաջ։ Այս նախագիծը առաջարկվել է դեռևս 2016թ. և նպատակ ունի ամրապնդել ԵՄ անվտանգությունը։ Ավելին՝ այս նոր կարգավորումը վերաբերվելու է Վրաստանից բացի ավելի քան 50 այլ երկրների՝ այդ թվում ԱՄՆ-ին, Ավստրալիային, Նոր Զելանդիային, Իսրայելին և այլն։
Հետևաբար, ներկայացնել այս նախագիծը որպես վրաց-եվրոպական հարաբերությունների ձախողում, ոչ այլ ինչ է, քան Կոմերսանտի կողմից արվող պրոպագանդա և փաստերի աղավաղում։ Ավելին՝ հայկական լրատվամիջոցների մի մասն էլ ակտիվ արտատպում է այս սուտը։

Ложь «Коммерсанта» об отношениях ЕС-Грузия
Российская газета «Коммерсантъ» 24 октября опубликовала статью «Европа задумалась о восстановлении визового режима для Грузии». Выезжающим в ЕС нужно будет проходить «предварительную авторизацию»». Данная новость, которая активно перепечаталась другими российскими СМИ, отмечает, что фактически Европа восстанавливает визовый режим ЕС с Грузией.
Согласно этой статье, Тбилиси считает, что данное решение Европарламента, с одной стороны, реагирует на поток незаконных эмигрантов из Грузии, усилившийся после отмены виз, а с другой — не желает открыто портить отношения с грузинскими властями. Далее «Коммерсантъ» отмечает: «Безвизовый режим с ЕС, напомним, до сих пор считался главным достижением Тбилиси на пути евроинтеграции». Фактически «Коммерсантъ» представляет проект Европарламента как провал важнейшего достижения на пути европейской интеграции Грузии.
Между тем в действительности речь идет о внедрении проекта «Европейская система информации и авторизации путешествий», согласно которому граждане стран, подписавших соглашение о либерализации визового режима с ЕС, должны получить предварительное разрешение до въезда на территорию Европейского союза. Этот проект был предложен еще в 2016 году и направлена на укрепление безопасности ЕС. Более того, эта новая регулировка кроме Грузии будет относиться к более 50 другим странам, включая США, Австралию, Новую Зеландию, Израиль и так далее.
Следовательно, представлять этот проект как провал грузино-европейских отношений  — не что иное, как пропаганда и искажение фактов со стороны «Коммерсанта». Более того, некоторые армянские СМИ активно перепечатывают эту ложь.