Գլխավոր լուսանկարը՝ Photolure
«Դիմադրություն» շարժումն արդեն ավելի քան 40 օր փողոցային պայքարի միջոցով փորձում է հասնել գործող վարչապետի հրաժարականին։ Շարժման մասնակիցները գրեթե ամեն օր անհնազանդության ակցիաներ և երթեր են իրականացնում Երևանի փողոցներում և երեկոյան ամփոփիչ հանրահավաքներ՝ Ֆրանսիայի հրապարակում, որը մայիսի 1-ից ի վեր փակ է երթևեկության համար։
Երթերից մեկի ժամանակ՝ հունիսի 3-ին, երբ երթը հասել էր կառավարական առանձնատների մոտ և փորձում էր շարժվել դեպի ԱԺ, բախումներ սկսվեցին ցուցարարների և ոստիկանների միջև, որոնց հետևանքով, ըստ վերջին տեղեկությունների, հիվանդանոց է դիմել 60 անձ, որոնցից 39-ը՝ ոստիկաններ, 21-ը՝ անհնազանդության ակցիայի մասնակիցներ։
Բախումների ժամանակ ոստիկանությունն օգտագործեց լուսաձայնային նռնակներ, որոնց կիրառման անհրաժեշտությունը ոստիկաններից մեկը պատճառաբանեց նրանով, որ ակցիայի մասնակիցները քարերով հարվածում էին ոստիկաններին։
Ոստիկանների և ցուցարարների միջև տեղի ունեցած բախումից հետո ընդդիմության ներկայացուցիչները պնդում էին, որ հավաքը խաղաղ բնույթ էր կրում։ Հակառակ այս պնդման՝ իշխանության ներկայացուցիչները պնդում էին, որ հավաքը խաղաղ չէր և հետևաբար՝ ոստիկանության գործողությունները իրավաչափ էին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» համացանցում և լրատվամիջոցներում առկա տեսանյութերի և ուղիղ հեռարձակումների միջոցով ուսումնասիրել է հունիսի 3-ին տեղի ունեցած բախումները և առանձնացրել երկու կողմերից ուժի կիրառման դրվագները։
Ինչի՞ց սկսվեցին բախումները
«Դիմադրություն» շարժումը հունիսի 3-ին բողոքի ակցիա էր անցկացնում կառավարության շենքի մոտ, որի ժամանակ շարժումն առաջնորդող Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց, որ ըստ իր տեղեկության՝ Փաշինյանը ոչ թե կառավարության շենքում է, այլ կառավարական առանձնատանը։ «Առաջարկում եմ բացել բոլոր մուտքերը (կառավարության շենքի,-խմբ․) և շարժվել դեպի կառավարական ամառանոց»,- հայտարարեց Իշխան Սաղաթելյանը, և երթը շարժվեց դեպի կառավարական առանձնատներ։
Երթը շարժվել է նկարում պատկերված հետագծով և կանգ առել Պռոշյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում։ Այդտեղ կենտրոնացած էին ոստիկանական ուժերը և փակել էին Դեմիրճյան փողոցի մուտքը։
Կարճ ժամանակ կանգ առնելուց և ելույթներ ունենալուց հետո Իշխան Սաղաթելյանը հայտարարեց երթով Ազգային ժողով գնալու մասին․ «․․․  Էս ընթացքում նաև մի քանի պատգամավոր թաքնվել են խորհրդարանում, ինչ-որ նկարներ են հրապարակում, ասում են՝ մենք չենք փախել, մենք ստեղ ենք։ Դե որ ըտենց ա, սպասեք խորհրդարանում, հիմա գալիս ենք խորհրդարան»,- հայտարարեց Սաղաթելյանը, որից հետո ոստիկաններին կոչ արեց բացել փողոցը, որպեսզի երթը Դեմիրճյան փողոցով գնա խորհրդարան: «Կանայք, աղջիկները թող էս կողմ գան, էս փողոցը հենց հիմա պտի բացվի, մեր դիմաց փակ փողոց չկա։ Գնացինք փողոցը բացելու, ըտեղով գնում ենք խորհրդարան»,- հայտարարեց Սաղաթելյանը։
Այս կոչից հետո երթի մասնակիցները առաջացան դեպի ոստիկանական պատը և փորձեցին հրելով բացել փողոցը, որպեսզի գնան իրենց նախանշած երթուղով։ Ոստիկանությունը չբացեց փողոցը, սկսվեց հրմշտոց, որը վերածվեց երկկողմանի ծեծկռտուքի։
Մանրամասներ բախումներից
Para TV-ի, Yerevan today-ի և 24news-ի ուղիղ հեռարձակումների ուսումնասիրությունից երևում է, որ հրմշտոցի ժամանակ ցուցարարները ձեռքին եղած առարկաները նետում են ոստիկանների ուղղությամբ։  Նշենք, որ մինչև 11-րդ տեսանյութը նկարագրված գործողությունները տեղի են ունեցել ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ կիառելուց առաջ։
Para TV-ի ուղիղ հեռարձակման 4 ժ․ 35 ր 40 վրկին ակցիայի մասնակից մի քաղաքացի ձեռքի շիշը նետում է ոստիկանների ուղղությամբ։
Վայրկյաններ անց՝ տեսանյութի 4 ժ․ 36 ր․ 15 վրկին, մեկ այլ քաղաքացի, հայտնվելով ոստիկանական պատնեշի առաջին շարքերում, ձեռքերով բռնում է ոստիկանի սաղավարտից և քաշում, ինչի հետևանքով ոստիկանի վրայից ընկնում է սաղավարտը։ Նրա կողքի ցուցարարն էլ հարվածում է ոստիկանի սաղավարտին։
Yerevan Today-ի ուղիղ հեռարձակման 4 ժ․ 37 ր․ 25 վրկ-ում մեկ այլ քաղաքացի դարձյալ շիշ է նետում ոստիկանական զորքերի ուղղությամբ։ Կադրում տեսանելի են օդում երևացող այլ առարկաներ, որոնք նույնպես նետվում են ոստիկանների ուղղությամբ։
Para TV-ի ուղիղ հեռարձակման այս կադրում երևում է, թե ինչպես է մի քաղաքացի գետնից ինչ-որ առարկա վերցնում և նետում ոստիկանների ուղղությամբ։ Զուգահեռ կարող եք տեսնել տարբեր ուղղություններով նետվող առարկաներ։
Yerevan Today-ի այս կադրում էլ մի կին շրջվում, գետնից ինչ-որ իր է վերցնում և նետում ոստիկանների ուղղությամբ։ Դրանից անմիջապես հետո հետևի շարքերում կանգնած կինն էլ է ոստիկանների ուղղությամբ ինչ-որ բան նետում։
Սակայն միայն անհնազանդության ակցիա իրականացնողները չէին, որ առարկաներ էին նետում ոստիկանների ուղղությամբ։ Ոստիկանությունը նույնպես առարկաներ էր նետում ցուցարարների ուղղությամբ։
Օրինակ այս կադրում ոստիկանների կողմից կոշիկ է նետվում ցուցարարների ուղղությամբ, որը դիպչում է քաղաքացիներից մեկի գլխին, ինչի հետևանքով վերջինիս գլխարկն ընկնում է գետնին։ Այս կադրից հետո կարող եք տեսնել, թե ինչպես են երկկողմանի իրար ուղղությամբ ինչ-որ առարկաներ նետում։
Հաջորդ տեսանյութի երեք կադրերում [1,2,3] երևում է, թե ինչպես են քաղաքացիները շշեր նետում ոստիկանների ուղղությամբ։
Ինչպես մի դրվագում ոստիկանների կողմից կոշիկ էր նետվել ցուցարարների ուղղությամբ, այդպես էլ այս դրվագում ցուցարարն է գետնից կոշիկ վերցնում և նետում ոստիկանների ուղղությամբ։
Այս տեսանյութում քաղաքացիներից մեկի նետած առարկան դիպչում է ոստիկանի երեսին։
Բախման վայրից ուղիղ եթերների դիտարկման արդյունքում առանձնացրել ենք նաև մի քանի կադրեր, որտեղ ոստիկանության աշխատակիցները ծեծում են կամ հարվածում են անհնազանդության ակցիա իրականացնող քաղաքացիներին։
Այս տեսանյութում մի քանի ոստիկան ծեծում են քաղաքացիներից մեկին։
Մեկ այլ տեսանյութում ոստիկանը ռետինե մահակով հարվածում է քաղաքացիներից մեկին՝ գլխի շրջանում, ինչից հետո քաղաքացին գլուխը բռնած հեռանում է ոստիկանական պատի մոտից։
Այս տեսանյութում ոստիկանը հարվածում է բերման ենթարկվող քաղաքացու թիկունքին։
Այս մեկում ընկած քաղաքացու դեմքին հարվածողը ոստիկանության սպա է։ Վերջինս ոտքով հարվածում է գետնին ընկած քաղաքացու երեսին, որից հետո հեռանում է։
Բախումների հաջորդ օրը «Հայաստան» դաշինքը ոստիկանական բռնության կադրերով
տեսաշար էր հրապարակել։ Ոստիկանության կողմից ուժի կիրառման կադրեր հրապարակել էր նաև փաստաբան Ամրամ Մակինյանը։ Օրեր անց մի տեսանյութ էլ հրապարակեց նախկին պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը։ Դրանում երևում է ուշագնաց եղած մի քաղաքացի, որը, ըստ Զոհրաբյանի, ուշագնաց է եղել ոստիկանների հետ բախման հետևանքով։
Հատուկ միջոցների կիրառության մասին
Այս բախումների ժամանակ ոստիկանությունը կիրառեց հատուկ միջոցներ՝ ԱՍԶ-40 լուսաձայնային նռնակներ և ռետինե մահակներ։ Թեև նռնակները պետք է օդում պայթեին՝ քաղաքացիներից անվտանգ հեռավորության վրա, սակայն քաղաքացիներից մեկը պնդում է, որ այն պայթել է շատ մոտ տարածության վրա, ինչից էլ ինքը վնասվածք է ստացել։
Ըստ առկա տեսանյութերի՝ նռնակներից մեկը պայթել է շատ ցածր բարձրության վրա, լուսացույցի մոտ, որտեղ հավաքված էին և՛ ոստիկանական ուժեր, և՛ ցուցարարներ։ Այս կադրն այլ տեսանկյունից ֆիքսել են նաև լրատվամիջոցները։
Մյուս նռնակները ավելի բարձր են պայթել, ֆիքսվել է երկուսի պայթյունի պահը։
Հատուկ միջոցների գործադրումը կարգավորվում է «Ոստիկանության մասին» օրենքով։ Օրենքի 31-րդ հոդվածը սահմանում է, որ ոստիկանությունն իրավունք ունի լուսաձայնային միջոցներ կիրառելու, եթե խափանում է քաղաքացիների և ոստիկանության ծառայողի վրա կատարվող հարձակումը, եթե չեն ենթարկվում իրենց օրինական պահանջին, երբ բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ տվյալ անձը կամ անձինք պատրաստվում են զինված դիմադրություն ցույց տալ, եթե ազատում են  առևանգված, ապօրինաբար ազատությունից զրկված և բռնի կերպով պահվող անձանց ու զավթված բնակարանները, շինությունները, տարածքներն ու տրանսպորտային միջոցները և եթե խափանում են տրանսպորտի, կապի և այլ կազմակերպությունների աշխատանքը կազմալուծող զանգվածային անկարգությունները և խմբակային գործողությունները։
Հատուկ միջոցների կիրառության կարգը, կիրառության թույլատրելի չափանիշները սահմանվում են առողջապահության նախարարի հրամանով։ Ըստ սահմանված կարգի՝ «ԱՍԶ-40»-ի կիրառման ժամանակ 10 մետր հեռավորության վրա ձայնային ճնշման մակարդակը պետք է լինի 120 դեցիբելից ոչ ավելի, իսկ գործարկման նվազագույն հեռավորությունը՝ 100 մետր։
Կոնկրետ այս տեսակի լուսաձայնային նռնակի համար նշված չէ, թե որքան պետք է լինի մարդկանցից պայթյունի նվազագույն հեռավորությունը, սակայն, ըստ չափանիշների, ոստիկանության սպառազինության մեջ ընդգրկված մյուս լուսաձայնային նռնակների («Զարյա», «Զարյա-2», «Ֆակել», «Ֆակել-Ս», «Պլամյա», «Պլամյա-Մ», «Պլամյա-Մ2»)՝ մարդուց անվտանգ գործարկման նվազագույն հեռավորությունը սահմանված է 2․5 մետր։
Մեկ այլ՝ ոստիկանության պետի հրամանով սահմանվում է ոստիկանության զորքերի կողմից հատուկ միջոցներ օգտագործելու և դրանք ոստիկանության զորքերի զինծառայողներին հատկացնելու կարգը։ Ըստ այս հրամանի՝ «ԱԶՍ-40» լուսաձայնային նռնակը բեկորային վնասվածքներ չի պատճառում։
Ինչ վերաբերում է հատուկ միջոց ռետինե մահակների օգտագործմանը, ապա ըստ ԱՆ սահմանած չափանիշի, չի թույլատրվում մահակով հարվածներ հասցնել մարդկանց գլխին, վզին, փորին, սեռական օրգաններին, ներքին օրգանների հատվածներին, ինչպես նաև ծերերին, հղիներին և հաշմանդամներին։ Սակայն վերևում տեղադրված տեսանյութերից մեկում պարզ երևում է, թե ինչպես է ոստիկանը մահակով հարվածում քաղաքացուն՝ գլխի շրջանում։ Ոստիկանության պետի հրամանում ասվում է, որ ռետինե մահակների օգտագործման ժամանակ պետք է ձգտել խուսափել գլխին և պարանոցին հարվածելուց
Ոստիկանությունը` դեպքի մասին
Ոստիկանության և ցուցարարների միջև բախումներից հետո ոստիկանությունը հաղորդագրություն տարածեց, ըստ որի, ցույցի մասնակիցները դրսևորել են ոչ իրավաչափ վարքագիծ։ Ըստ ոստիկանության՝ ցուցարարները չեն ենթարկվել հասարակական կարգի պահպանություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների օրինական պահանջներին, բռնություն են գործադրել նրանց նկատմամբ, ինչպես նաև ոստիկանության ծառայողների ուղղությամբ նետել են շշեր, քարեր և մետաղե առարկաներ։
Ինչ վերաբերում է շշեր նետելուն, ապա դա ակնհայտ էր նույնիսկ ուղիղ եթերներից վերցրած հատվածական տեսանյութերից։ Տեսանյութերից հնարավոր չէ հասկանալ` ոստիկանների ուղղությամբ քարեր կամ մետաղական այլ առարկաներ նետվել են, թե ոչ։
Օրեր անց ոստիկանությունը տեսանյութ հրապարակեց, որտեղ երևում էին քաղաքացիների կողմից ոստիկանության վրա նետվող առարկաների կադրերը։ Տեսանյութի մի հատվածում քաղաքացիներից մեկը երկար մուրճի նմանվող առարկայով հարվածում է ոստիկանի թիկունքին։
Ոստիկանությունը նշում է, որ դեպքի վայրի զննությամբ հայտնաբերվել են քարեր, մետաղյա և փայտյա ձողեր, ապակյա և պլաստմասե շշեր, ոստիկանական համազգեստի պատռված կտորներ, պոկված ուսադիրներ և այլ իրեր ու առարկաներ։ Այս խոսքին զուգահեռ ցուցադրվող կադրերում երևում են միայն պլաստմասե շշեր և քարեր։
Բացի այդ, թեև ոստիկանությունը նշում է միայն ոստիկանական համազգեստի պատռված կտորներ հայտնաբերելու մասին, սակայն դեպքի վայրում միայն ուղիղ հեռարձակումը դիտելիս հնարավոր է տեսնել քաղաքացիական պատռված հագուստի կտորներ, կոշիկներ և այլն։
ՄԻՊ-ի մշտադիտարկման արդյունքները
Մարդու իրավունքների պաշտպանի զեկույցում արձանագրված է ոստիկանների կողմից հատուկ միջոցների կիրառման և բախումների փաստը։ Բացի այդ, նշվում է, որ քաղաքացիների հետ ունեցած առանձնազրույցներում քաղաքացիները հայտնել են, որ մի շարք դեպքերում իրենց մարմանական վնասվածքները հասցվել են արդեն իսկ ոստիկանության ծառայողների կողմից վերջիններիս փաստացի արգելանքի վերցված լինելու պայմաններում, այսինքն՝ ոչ թե դեպքի վայրում բախումների ժամանակ, այլ դրանից հետո, երբ արդեն նրանց բերման են ենթարկել։
Պաշտպանի աշխատակազմում արձանագրվել են նաև ոստիկանության ծառայողներին հասցված տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքների մասին դեպքերը, այդ թվում՝ կտրող-ծակող գործիքներից, ծանր մետաղական առարկաներից։
Հետաքրքրական է, որ «Դիմադրություն» շարժումը հենց հաջորդ օրը երթով անցել է նույն՝ Դերենիկ Դեմիրճյանի փողոցով, որը նախորդ օրը ոստիկանական զորքերը փակել էին։

Движение «Сопротивление», затеявшее уличную борьбу, уже более 40 дней пытается добиться отставки действующего премьер-министра. Участники движения почти каждый день проводят акции неповиновения и шествия на улицах Еревана и вечерние итоговые митинги на площади Франции, которая с 1 мая закрыта для дорожного движения.
3 июня, во время одного из шествий, когда демонстранты дошли до правительственных дач и собирались направиться к НС, между ними и служащими полиции произошло столкновение, вследствие которого, по последним данным, за помощью в больницы обратились 60 человек, из которых 39 – сотрудники полиции, 21 – участник акции неповиновения.
При столкновении полиция использовала светозвуковые гранаты. Необходимость их использования один из сотрудников полиции объяснил тем, что участники акции бросали камни в правоохранителей.
После столкновения между полицией и демонстрантами представители оппозиции утверждали, что акция была мирной. Представители власти, напротив, заявляли, что акция мирной не была, следовательно, действия полиции были правомерными.
«Платформа проверки фактов» изучила видеозаписи и прямые трансляции столкновения 3 июня, имеющиеся в сети и средствах массовой информации, и выделила эпизоды применения силы двумя сторонами.
С чего началось столкновение
3 июня движение «Сопротивление» проводило акцию протеста у здания правительства, во время которой лидер движения Ишхан Сагателян заявил, что, по его сведениям, Пашинян находится не в здании правительства, а в правительственном особняке. «Предлагаю разблокировать все входы (здания правительства, — ред.) и направиться к правительственной даче», — сказал Ишхан Сагателян, и шествие направилось к правительственным дачам.
Шествие направилось по траектории, изображенной на рисунке, и остановилось на перекрестке улиц Прошяна-Демирчяна. Сосредоточенные там силы полиции перекрыли вход на улицу Демирчяна.
После недолгой остановки и выступлений Ихшан Сагателян объявил, что они пойдут к Национальному собранию: «… За это время в парламенте спрятались несколько депутатов, они публикуют какие-то фотографии, говорят: мы не сбежали, мы здесь. А раз так, ждите в парламенте, мы сейчас идем в парламент», — заявил Сагателян, после чего призвал полицию открыть улицу, чтобы они могли пройти по улице Демирчяна к парламенту. «Женщины, девушки пусть отойдут в сторону, эта улица сейчас же должна открыться, перед нами нет закрытых улиц. Пошли открывать улицу, мы пройдем по ней к парламенту», — заявил Сагателян.
После этого призыва участники шествия, подойдя к полицейской стене, попытались растолкать правоохранителей и открыть улицу, чтобы пойти по намеченному маршруту. Полиция улицу не открыла, началась толкотня, которая переросла в потасовку.
Подробности столкновения
При изучении записей прямых трансляций Para TV, Yerevan today и 24news видно, как демонстранты во время потасовки бросают в сотрудников разные предметы. Отметим, что действия, описанные до 11-й видеозаписи, происходили до применения полицией специальных средств.
На 4 ч. 35 мин 40 сек. прямой трансляции Para TV некий гражданин, участник акции, бросает в сотрудников полиции бутылку.
Через несколько секунд, на 4 ч. 36 мин. 15 сек. записи другой гражданин, оказавшись в первых рядах полицейской стены, хватает руками шлем сотрудника полиции и тянет, в результате шлем падает с его головы. Другой демонстрант, находящийся рядом с ним, бьет по шлему сотрудника полиции.
На 4 ч. 37 мин. 25 сек. прямой трансляции Yerevan Today еще один гражданин бросает в сторону войск полиции бутылку. В кадре видны и другие предметы, которые также запускаются в сотрудников полиции.
В этом кадре прямой трансляции Para TV видно, как некий гражданин берет с пола какой-то предмет и бросает в полицейских. Параллельно можно увидеть и другие предметы, запускаемые в разных направлениях.
В этом кадре Yerevan Today некая женщина поворачивается, берет с пола какой-то предмет и бросает в сотрудников полиции. Сразу после этого женщина из задних рядов также что-то кидает в сторону полиции.
Однако не только участники акции неповиновения бросали предметы в полицию. Сотрудники полиции также бросали в демонстрантов разные предметы.
Например, в этом кадре сотрудник полиции бросает в демонстрантов туфлю, попадает одному из них по голове, в результате с головы последнего слетает шляпа. После этого кадра можно увидеть, как с обеих сторон бросают друг в друга разные предметы.
В трех кадрах следующей видеозаписи [1,2,3] видны бутылки, брошенные гражданами в полицию.
Так же, как в одном из эпизодов сотрудники полиции бросают в демонстрантов обувь, так и в этом кадре демонстрант берет с пола туфлю и бросает в сторону полиции.
В этой видеозаписи предмет, брошенный одним из граждан, попадает в лицо сотрудника полиции.
Просмотрев несколько записей прямых трансляций с места столкновения, мы выделили и несколько кадров, в которых сотрудники полиции избивают или бьют граждан, участвующих в акции неповиновения.
В этой видеозаписи несколько сотрудников полиции избивают одного из граждан.
В другой записи сотрудник полиции бьет одного из демонстрантов по голове резиновой дубинкой, после чего последний хватается за голову и отбегает от полицейской стены.
В этой видеозаписи сотрудник полиции бьет задерживаемого по спине.
В этой упавшего человека бьет офицер полиции. Он ударяет по лицу человека, лежащего на земле, и отходит в сторону.
На следующий день после столкновения блок «Армения» опубликовал видеоряд с кадрами насилия, применяемого полицией.
Кадры применения полицией силы опубликовал и адвокат Амрам Макинян. Через несколько дней экс-депутат Наира Зограбян также опубликовала видеозапись. В ней показан человек в бессознательном состоянии, который, по словам Зограбян, потерял сознание в результате стычки с полицией.
О применении специальных средств
Во время этого столкновения полиция применила специальные средства: светозвуковые гранаты АСЗ-40 и резиновые дубинки. Хотя гранаты должны были разрываться в воздухе, на безопасном расстоянии от людей, один из граждан утверждал, что граната разорвалась очень близко от него, в результате чего он получил травму.
Согласно имеющимся видеозаписям, одна из гранат разорвалась слишком низко, около светофора, где находились как силы полиции, так и демонстранты. Этот кадр с другой позиции зафиксировали и средства массовой информации.
Остальные гранаты разрывались выше: был зафиксирован момент разрыва двух таких гранат.
Применение специальных средств регулируется законом «О полиции». Статья 31 закона устанавливает, что полиция вправе применять светозвуковые средства, при предотвращении нападения на граждан и служащего полиции, при неподчинении их законным требованиям, когда есть достаточные основания полагать, что данное лицо или лица собираются оказать вооруженное сопротивление, при освобождении похищенных, незаконно лишенных свободы и удерживаемых насильно лиц и захваченных квартир, строений, помещений и транспортных средств и при предотвращении массовых беспорядков и групповых действий, дезорганизующих работу транспорта, связи и других организаций.
Порядок применения специальных средств, допустимые критерии применения устанавливаются приказом министра здравоохранения. Согласно установленному порядку, при применении «АСЗ-40» уровень звукового давления на расстоянии 10 метров должен составлять не более 120 децибелов, а минимальная дальность применения – 100 метров.
Конкретно для данного вида светозвуковой гранаты не указано, каким должно быть минимальное расстояние взрыва от людей, однако, согласно критериям, установленное минимальное расстояние от людей для безопасного применения других светозвуковых гранат, входящих в вооружение полиции («Заря», «Заря-2», «Факел», «Факел-С», «Пламя», «Пламя-М», «Пламя-М2»), составляет 2,5 метра.
Другим приказом начальника полиции устанавливается порядок использования войсками полиции специальных средств и их выделения военнослужащим войск полиции. Согласно этому приказу, светозвуковая граната «АЗТ-40» не причиняет осколочных ранений.
Что касается использования такого специального средства, как резиновые дубинки, то, по критериям Минздрава, дубинками не разрешается бить людей по голове, шее, животу, половым органам, областям внутренних органов, а также бить пожилых, беременных и инвалидов. Однако в одной из вышеприведенных видеозаписей ясно видно, как сотрудник полиции бьет человека по голове. В приказе начальника полиции говорится, что при использовании резиновых дубинок следует избегать ударов по голове и шее.
Полиция – о случившемся
После столкновения правоохранителей с демонстрантами полиция распространила заявление, согласно которому, поведение участников акции было неправомерным. Согласно заявлению, протестующие не подчинились законным требованиям служащих полиции, осуществляющих охрану общественного порядка, применили к ним насилие, а также бросали в служащих полиции бутылки, камни и металлические предметы.
Что касается бутылок, то они ясно видны даже во фрагментах записей прямых трансляций. По видеозаписям невозможно понять, бросали ли в сотрудников полиции камни или металлические предметы.
Через несколько дней полиция опубликовала видеозапись, в которой видны предметы, брошенные протестующими в сотрудников полиции. В одном из фрагментов записи некий мужчина бьет служащего полиции по спине предметом, похожим на длинный молоток.
Полиция отмечает, что при осмотре места происшествия были найдены камни, металлические и деревянные прутья, стеклянные и пластиковые бутылки, клочья полицейской формы, оторванные погоны и другие вещи и предметы. В кадрах, сопровождающих эти слова, видны только камни и пластиковые бутылки.
Кроме того, хотя полиция и говорит только о клочьях полицейской формы, на месте происшествия при просмотре записи прямой трансляции можно увидеть клочья гражданской одежды, обувь и т.д.
Результаты мониторинга ЗПЧ
В докладе Защитника прав человека зафиксирован факт применения полицией специальных средств и столкновения. Кроме того, отмечается, что в беседах с гражданами последние сообщили, что в некоторых случаях они получили телесные повреждения уже после фактического задержания сотрудниками полиции, то есть не во время столкновений на месте происшествия, а после них, когда уже были задержаны.
В аппарате омбудсмена зарегистрированы и случаи получения сотрудниками полиции телесных повреждений различной степени, в том числе – колюще-режущими инструментами, тяжелыми металлическими предметами.
Примечательно, что на следующий же день движение «Сопротивление» провело шествие по той же улице Дереника Демирчяна, которая за день до этого была закрыта войсками полиции.