Պուտինի մանիպուլյացիաները Արևելյան ֆորումում․ ո՞վ է կերել ուկրաինական ցորենը և որտե՞ղ է գնաճն ավելի բարձր
21:04, 9 Սպտ, 2022
Սեպտեմբերի 7-ին Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ելույթ է ունեցել Վլադիվոստոկ քաղաքում անցկացվող «Բազմաբևեռ աշխարհի ճանապարհին» թեմայով Արևելյան տնտեսական 7-րդ համաժողովի նիստում։ Ի թիվս այլնի, նա անդրադարձել է Ուկրաինայում ռազմական գործողություններին, դրանց ազդեցությանը ՌԴ-ի և արևմտյան երկրների տնտեսության վրա։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» մեկտեղել է Պուտինի ելույթի մի շարք մանիպուլյատիվ ու կեղծ պնդումներ։
Գնաճի մանիպուլյատիվ համեմատականներ՝ ԱՄՆ-ի ու ՌԴ-ի միջև
ՌԴ նախագահը, անդրադառնալով համաշխարհային գնաճին, զուգահեռներ է տարել Դաշնությունում և արևմտյան երկրներում համապատասխան ցուցանիշների միջև․ նա, մասնավորապես, պնդել է, թե Ռուսաստանում գնաճը, «ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, նվազման միտում ունի»։
«Հուլիսին ԱՄՆ-ում գնաճը կազմել է 8․5%, իսկ մեզ մոտ՝ 14%-ից մի քիչ ավելի. ես սրան դեռ կանդրադառնամ, բայց այն նվազման միտում ունի՝ ի տարբերություն արևմտյան երկրների։ Այնտեղ գնաճը շարունակում է ավելանալ, իսկ մեզ մոտ անկման միտում ունի»,- ասել է Պուտինը։
Պուտինը մի հարցում իրավացի է, ըստ ՌԴ վիճակագրական ծառայության՝ հուլիսին ՌԴ-ում գնաճն իսկապես անկման միտում է դրսևորել։ Սակայն նա սխալվում է ԱՄՆ-ի մասով․ հուլիսին ԱՄՆ-ում գնաճը նույնպես նվազման միտում ուներ։
Միևնույն ժամանակ, մարտից՝ Ուկրաինա ՌԴ ներխուժման 2-րդ ամսից սկսած, Դաշնությունում, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, գրանցվել է գնաճի երկնիշ ցուցանիշ։
Օրինակ, ռազմական գործողությունների կես տարում ԱՄՆ-ում գրանցված գնաճի ամենաբարձր ցուցանիշը եղել է հունիսին՝ 9․1%, իսկ  ՌԴ-ում՝ ապրիլին՝  18%, այսինքն՝ կրկնակի բարձր, քան ԱՄՆ-ում գրանցված ցուցանիշը։
Ուկրաինական ցորենը՝ միայն հարուստ երկրների՞ն
Նույն ելույթի ընթացքում Պուտինն անդրադարձել է հուլիսի 22-ին Ռուսաստանի, Ուկրաինայի, Թուրքիայի և ՄԱԿ-ի միջև Ստամբուլում հացահատիկային միջանցքի մասին համաձայնագրին ու պնդել, որ դրանից օգտվում են միայն ԵՄ-ի հարուստ երկրները, իսկ աղքատ երկրներին ուկրաինական ցորենով բեռնված ընդամենը «երկու նավ է հասել»։
«Ըստ ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային ծրագրի տվյալների՝ ամենից շատ կարիքի մեջ գտվող երկրներ  ընդամենը երկու նավ է հասել, ընդգծում եմ՝ ընդամենը երկուսը՝ 87 նավից»,- ասել է Պուտինը։
Նա նշել է նաև, որ ՌԴ-ն մտադիր է ուկրաինական ցորենի արտահանման սահմանափակումների հարցը քննարկել Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ։  Ի դեպ, վերջինս վերահաստատել է Պուտինի այս հայտարարությունը՝ ևս պնդելով, թե ուկրաինական ցորենի արտահանման գործարքից աղքատ երկրները չեն օգտվում։
ՄԱԿ-ի Պարենի համաշխարհային կազմակերպության տվյալների համաձայն, հացահատիկային միջանցքի մասին համաձայնագրի ստորագրումից ի վեր ուկրաինական ապաշրջափակված նավահանգիստներից ցորենով բեռնված 87 նավ է դուրս է եկել։
Դրանց մեծ մասը՝ 32 նավ, բեռնաթափվել է միայն Թուրքիայում, 30-ը՝ ԵՄ 9 երկրներում, և 25-ը՝ այլ երկրներում, այդ թվում՝ 6 նավ Եգիպտոսում, մեկական նավ՝ Եմենում, Սուդանում, Սոմալիում, Ջիբութիում, Լիբանանում։
Այսպիսով, Պուտինի պնդումը, թե հացահատիկային միջանցքի մասին համաձայնագրից օգտվում են միայն հարուստ երկրները, իսկ աղքատ երկրներին ուկրաինական ցորենով բեռնված ընդամենը երկու նավ է բաժին ընկել, չի համապատասխանում իրականությանը, թեև նավերի մեծ մասն իսկապես բաժին է հասել ոչ աղքատ երկրներին։
#155 ՓԱՍՏԱՉԱՓ․ Հզոր դաշնակցի պայթող փուչիկ
17:56, 29 Սպտ, 2023
Ինչպես է պայթում Ռուսաստանի՝ որպես հզոր դաշնակցի կերպարը և ինչպես է փորձում կանխել դա ռուսական և պրոռուսական պրոպագանդան:
Կրեմլը առաջինն է խախտել «ջենթլմենական պայմանավորավածությունը»՝ ԼՂ-ն Ադրբեջանի մաս հայտարարելով
14:44, 27 Սպտ, 2023
Ռուսաստանը մեղադրում է Հայաստանին «ջենթլմենական պայմանավորվածությունները» չպահելու և Արցախը որպես Ադրբեջանի մաս ճանաչելու մեջ, այնինչ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինն ինքն...

Манипуляции Путина на Восточном экономическом форуме. Кто съел украинскую пшеницу и где инфляция выше?
21:04, 9 Сен, 2022
7 сентября президент России Владимир Путин выступил на пленарной сессии VII Восточного экономического форума, которая прошла во Владивостоке под темой «На пути к многополярному миру». В числе прочего он коснулся военных действий на Украине, их влияния на экономику РФ и стран Запада.
«Платформа проверки фактов» приводит ряд манипулятивных и ложных утверждений из выступления Путина.
Манупулятивное сравнение инфляции в США и России
Говоря о мировой инфляции, президент РФ провел параллели между соответствующими показателями в России и странах Запада. В частности, по его словам, инфляция в России, «в отличие от США, имеет тенденцию к снижению».
«По итогам июля инфляция в США составила 8,5 процента. У нас она сейчас где-то 14 с небольшим [процентов], но тенденция, в отличие от западных экономик, на снижение. Там – на подъем инфляция, у нас – на снижение», — сказал Путин.
В одном Путин прав, по данным Росстата, в июле инфляция в РФ действительно показала тенденцию к снижению. Однако он ошибается насчет США. В июле инфляция в США также имела тенденцию к снижению.
В то же время с марта – второго месяца российского вторжения на Украину – в России, в отличие от США, зафиксирован двузначный уровень инфляции.
Например, за полгода военных действий самый высокий уровень инфляции, зарегистрированный в США, составил 9,1% в июне, а в России – в апреле 18%, т. е. в два раза выше, чем в США.
Украинское зерно только для богатых стран?
В том же выступлении Путин сослался на соглашение от 22 июля между Россией, Украиной, Турцией и ООН по зерновому коридору, которое было подписано в Стамбуле, и заявил, что им пользуются только богатые страны ЕС, а бедные страны получили лишь «два корабля с украинским зерном».
«По Всемирной программе продовольствия ООН, которая как раз и подразумевает помощь самым нуждающимся странам, было загружено всего два корабля, – подчеркну, – только два из 87», — сказал Путин.
Он также отметил, что Россия намерена обсудить вопрос ограничений на экспорт украинского зерна с президентом Турции Эрдоганом. Кстати, последний подтвердил заявление Путина, также утверждая, что бедные страны не пользуются сделкой по экспорту украинского зерна.
По данным Всемирной продовольственной организации ООН, с момента подписания соглашения о зерновом коридоре из разблокированных украинских портов вышло 87 судов с зерном.
Большая часть из них, 32 судна, были разгружены в Турции, 30 – в 9 странах ЕС, 25 – в других странах, в том числе 6 судов в Египте, по одному судну в Йемене, Судане, Сомали, Джибути и Ливане.
Таким образом, утверждение Путина о том, что соглашение о зерновом коридоре выгодно только богатым странам, а бедные страны получили только два корабля с украинским зерном, не соответствует действительности, хотя большая часть судов действительно отправилась в небедные страны.