«Փաշինյանը հրաժարվել է ԱԺ-ում իր խոսքերից», «չեղարկել այցը Սամարղանդ»․ ինքնաբուխ հավաքին վերագրվող «ձեռքբերումները»
19:30, 15 Սպտ, 2022
Սեպտեմբերի 14-ին ԱԺ-ում կառավարության անդամների հետ հարցուպատասխանի ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ «ուզում է ստորագրի մի թուղթ, որի արդյունքում Հայաստանը 29,800 քմ/կմ տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն»։
«Մենք ուզում ենք, որ ստորագրենք մի թուղթ, որի արդյունքում մեզ լիքը մարդ կքննադատի, կհայհոյի, դավաճան կասի, նույնիսկ, կարող է՝ ժողովուրդը որոշի մեզ իշխանությունից հեռացնել։ Էլի գոհ ու շնորհակալ կլինենք, եթե դրա արդյունքում Հայաստանի Հանրապետությունը 29,800 քմ/կմ տարածքով ստանա տևական խաղաղություն և անվտանգություն։ Ես շատ հստակ ասում եմ՝ այն որոշումը, որը սա ապահովելու է, ես այդ որոշումը ստորագրելու եմ։ Ու ինձ չի հետաքրքրում՝ ինչ կլինի հետո ինձ հետ, ինձ հետաքրքրում է՝ ինչ կլինի հետո Հայաստանի Հանրապետության հետ»,- ասել է նա։
Փաշինյանի այս խոսքերից քիչ անց Բաղրամյան պողոտայում և Հանրապետության հրապարակում ինքնաբուխ հավաքներ տեղի ունեցան, որի մասնակիցները պահանջում էին վարչապետի հրաժարականը, ինչպես նաև չստորագրել որևէ փաստաթուղթ ՀՀ-ի անունից։
Հավաքների մեկնարկից որոշ ժամանակ անց Փաշինյանն իր ֆեյսբուքյան էջում նախ գրառում հրապարակեց, ապա ուղիղ հեռարձակում սկսեց՝ կոչ անելով քաղաքացիներին «մանիպուլյացիաների չտրվել» և պնդելով, որ «որևէ փաստաթուղթ չի ստորագրվել և չի պատրաստվում ստորագրման»։
Փաշինյանը պարզաբանել, բայց չի հրաժարվել իր հայտարարությունից
Սեպտեմբերի 14-ին ընդդիմության ներկայացուցիչներից Ավետիք Չալաբյանը, Ֆեյսբուքի իր էջում թվարկելով, ըստ իրեն, ինքնաբուխ հավաքի արդյունքում ընդդիմության գրանցած հաջողությունները, պնդեց, թե Փաշինյանը հրաժարվել է փաստաթուղթ ստորագրելու մասին իր հայտարարությունից։
«Մեր միահամուռ պայքարը սակայն սկսեց իր արդյունքները տալ՝․․․ Փաշինյանը հրապարակավ հրաժարվեց իր հայտարարությունից»,- գրեց նա։
Այնինչ Փաշինյանը չի հրաժարվել խորհրդարանում արած իր հայտարարությունից, այլ պարզաբանել է այն՝ ընդամենը հերքելով ստորագրման ենթակա որևէ փաստաթղթի կամ փաստաթղթի նախագծի՝ այդ պահին գոյություն ունենալու մասին տարածվող լուրերը։
«Իսկ էսօրվա իմ ասածը ՀՀ տարածքի հետ կապված, իմաստն էն ա եղել, որ միջանցքով կլինի, այլ բանով կլինի, չենք պատրաստվում մեր ինքնիշխանությունը, տարածքային ամբողջականությունը սակարկման առարկա դարձնել։ Բայց մյուս կողմից էլ, հա՜, կարևորը․․․ ես հայտարարել եմ, որ մյուս կողմից էլ մենք չենք խուսափի պատասխանատվությունից, եթե տեսնենք, որ թեկուզ ոչ երազանքային, բայց այնուամենայնիվ կա մի լուծում, որը չի հատում ՀՀ-ի շահերի կարմիր գծերը, մենք նաև դրա պատասխանատվությունն ենք պատրաստ ստանձնել ու գնալ էդ լուծումներին։ Էսօրվա ելույթում ես ասել եմ, որ եթե լինի էնպիսի տարբերակ, բանակցությունների արդյունքում հնարավոր լինի գալ մի թղթի, որը մեր երազանքների թուղթը չի, բայց այնուամենայնիվ ՀՀ շահերին օգուտ ա, մենք պատրաստ ենք էդ պատասխանատվությունը ստանձնել»,- ասել է Փաշինյանը։
Փաստացի, Փաշինյանը միայն հերքում է ստորագրման ենթակա փաստաթղթի գոյության մասին լուրերը, սակայն վերահաստատում է ԱԺ-ում հնչեցրած իր խոսքերը, որ եթե լինի ՀՀ-ի համար տևական խաղաղություն և անվտանգություն ապահովող փաստաթղթի որևէ տարբերակ, ապա նա պատրաստ է այն ստորագրել։
Սամարղանդ այցը ինքնաբուխ հավաքի շնորհիվ չէ, որ չեղարկվել է
Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի նախկին ղեկավար, Լեհաստանում ՀՀ նախկին դեսպան Էդգար Ղազարյանն իր հերթին է ֆեյսբուքյան իր էջում թվել ինքնաբուխ հավաքի, իր ձևակերպմամբ, ձեռքբերումները։ Ի թիվս այլոց, Ղազարյանը շեշտել է, որ հավաքի շնորհիվ «չեղարկվել է Նիկոլ Փաշինյանի այցը Սամարղանդ, որտեղ Ադրբեջանի նախագահի հետ կարող էին ձեռք բերվել նոր ստորացուցիչ պարտավորություններ»։
Խոսքը Ուզբեկստանի Սամարղանդ քաղաքում սեպտեմբերի 15-16-ն անցկացվող Շանհայի համագործակցության կազմակերպության (ՇՀԿ) նիստի մասին է։
Ղազարյանի այս պնդումը, սակայն, չի համապատասխանում իրականությանը։ ՇՀԿ նիստին Փաշինյանի մասնակցության չեղարկման մասին լուրը «Արմենպրես» պետական լրատվական գործակալության կայքում հայտնվել է սեպտեմբերի 14-ին ժամը 19։09-ին։  Մինչդեռ ինքնաբուխ հավաքի առաջին կոչերը սոցիալական ցանցերում հայտնվել են շատ ավելի ուշ։ Օրինակ, հավաքի կազմակերպիչներից Կարին Տոնոյանը Բաղրամյան պողոտայում մարդկանց հավաքվելու կոչ անող գրառում արել է միայն ժամը 19։25-ին։

14 сентября в ходе сессии вопросов и ответов правительство-НС премьер-министр РА Никол Пашинян заявил, что «хочет подписать документ, в результате которого Армения площадью 29 800 квадратных километров получит прочный мир и безопасность».
«Мы хотим подписать документ, в результате которого нас очень многие будут критиковать, очень многие будут ругать, очень многие назовут нас предателями, а народ может даже принять решение об отстранении нас от власти. Однако мы будем и так довольны, если в результате Республика Армения площадью 29 800 квадратных километров получит прочный мир и безопасность. Я очень четко говорю: решение, которое это обеспечит, я говорю очень четко, я подпишу. Меня не интересует, что будет со мной потом, меня интересует, что будет потом с Арменией», – сказал он.
Вскоре после этих слов Пашиняна на проспекте Баграмяна и площади Республики прошли стихийные собрания, участники которых требовали отставки премьер-министра, а также не подписывать никаких документов от имени Республики Армения.
Через некоторое время после начала собраний Пашинян сначала опубликовал пост на своей странице в Facebook, а затем в прямом эфире призвал граждан «не поддаваться на манипуляции», утверждая, что «ни один документ не подписан и подписан не будет».
Пашинян разъяснил, но не отказался от своего заявления
14 сентября один из представителей оппозиции Аветик Чалабян, перечисляя на своей странице в Facebook успехи, которые, по его мнению, зафиксировала оппозиция в результате стихийного собрания, заявил, что Пашинян отказался от своего заявления о подписании документа.
«Однако наша сплоченная борьба стала приносить свои плоды… Пашинян публично отказался от своего заявления», – написал он.
Между тем, Пашинян не отказывался от своего заявления, сделанного в парламенте, а разъяснил его, опровергнув лишь слухи о существовании какого-либо документа или проекта документа, который должен был быть подписан в тот момент.
«То, что я сказал сегодня относительно территории Армении, означало, что мы не собираемся делать наш суверенитет и территориальную целостность предметом торга. Я заявил, что с другой стороны, мы не уйдем от ответственности, если увидим, что есть, пусть не прекрасное но решение, не выходящее за красные линии интересов Армении, мы также готовы взять на себя ответственность и пойти на эти решения. В сегодняшнем выступлении я сказал, что если появится возможность того, что в результате переговоров мы придем к соглашению вокруг документа, который исходит из интересов Армении, и который обеспечит долгосрочную безопасность, но при этом не будет «документом мечты», то мы готовы взять на себя ответственность», – сказал Пашинян.
Фактически Пашинян лишь опровергает слухи о существовании документа, который должен быть подписан, однако подтверждает свои сказанные в Национальном Собрании слова о том, что если будет какой-либо документ, обеспечивающий прочный мир и безопасность РА, то он готов его подписать.
Визит в Самарканд был отменен не из-за стихийного собрания
Бывший руководитель аппарата Конституционного суда, бывший посол РА в Польше Эдгар Казарян, в свою очередь, на своей странице в Facebook перечислил достижения, которые, как он сформулировал, были достигнуты в результате стихийного собрания. Среди прочего Казарян подчеркнул, что благодаря собранию «был отменен визит Никола Пашиняна в Самарканд, где с президентом Азербайджана могли бы быть достигнуты новые унизительные обязательства».
Речь идет о заседании Совета глав государств – членов Шанхайской организации сотрудничества (ШОС), которое проходит 15-16 сентября в узбекском городе Самарканд.
Однако это утверждение Казаряна не соответствует действительности. Информация об отмене участия Пашиняна в заседании ШОС появилась на сайте государственного информационного агентства «Арменпресс» 14 сентября в 19:09 часов. Между тем, первые призывы к стихийному собранию появились в соцсетях намного позже. Например, одна из организаторов собрания Карин Тоноян сделала пост с призывом собраться на проспекте Баграмяна только в 19:25 часов.
Таким образом, визит премьер-министра в Самарканд был отменен как минимум за час до начала стихийного собрания.