Հոկտեմբերի 27-ին «Վալդայ» միջազգային քննարկման ակումբի տարեկան հանդիպման ընթացքում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, պատասխանելով  հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ հարցին, պնդել է, որ հայկական կողմը մշտապես հրաժարվել է ՌԴ առաջարկով Ադրբեջանին վերադարձնել Լեռնային Ղարաբաղին հարակից 7 շրջաններից առնվազն 5-ը։
«Մենք երկար տարիներ Հայաստանին առաջարկել ենք կարգավորել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հետևյալ կերպ․ ՀՀ-ն փաստացի վերահսկում էր Ադրբեջանի 7 շրջանները․․․ Ինչ-որ պահի կպայմանավորվեինք ադրբեջանական կողմի հետ, դե դրանք (շրջանները-խմբ․) պետք չեն, դրանք դատարկ են, այնտեղից մարդիկ, փաստացի, բռնի տեղահանված են եղել։ Մենք կարծում ենք, որ շատ արդարացի կլիներ վերադարձնել դրանք, վերադարձնել նաև փախստականներին և այլն։ Բայց հայկական ղեկավարությունը գնաց իր ուղով»,- ասել է Պուտինը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» բազմիցս անդրադարձել է ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ բանակցային սեղանին դրված տարբեր փաստաթղթերի բովանդակությանը։ Գոնե ՀՀ նախկին իշխանությունների համաձայնությունը ստացած՝ հայտնի երկու փաստաթղթերում (Մադրիդյան սկզբունքներ և Կազանի փաստաթուղթ) նշվում է, որ հայկական վերահսկողության տակ անցած տարածքները վերադարձվելու են Ադրբեջանին մինչև կարգավիճակի վերջնական հաստատումը:
Այսպես, 2007 թվականի նոյեմբերի 29-ին ներկայացված Մադրիդյան սկզբունքներով Ադրբեջանին վերադարձվում էին միանգամից 7 շրջանները, իսկ Ղարաբաղը ստանում էր միջանկյալ կարգավիճակ: Լաչինում Արցախը Հայաստանին կապող միջանցք էր ստեղծվում:
2011 թվականին Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևը Կազանում առաջարկում էր ԼՂ հակամարտության լուծման վերաբերյալ մի փաստաթուղթ, որն ընդունվել էր Հայաստանի կողմից, բայց մերժվել՝ Ադրբեջանի: Դրանով Հայաստանը փաստացի համաձայնվում էր 5+2 ձևաչափով շրջանների հանձնմանը հարևան երկրին, իսկ Լեռնային Ղարաբաղը նախկին ԼՂԻՄ սահմաններում ստանում էր ժամանակավոր անցումային միջանկյալ կարգավիճակ:
Այն, որ հայկական կողմը պատրաստ էր առանց կարգավիճակի շուրջ հստակեցմանը տարածքային զիջումների գնալ, 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմից հետո հաստատել է նաև ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ ամերիկյան Bloomberg-ին տված հարցազրույցում ։
Սարգսյանը խոստովանել էր, որ Կազանի փաստաթղթի քննարկման ժամանակ ինքը կողմ է եղել 5 շրջաններից հայկական ուժերի դուրսբերմանն ու խաղաղապահների տեղակայմանը:
Մեծ աղմուկ բարձրացրած մեկ այլ՝ «Ռոսիա Սեգոդնյա» միջազգային լրատվական գործակալության գլխավոր տնօրեն Դմիտրի Կիսելյովին տված հարցազրույցում ևս Սարգսյանն ընդունել էր, որ Հայաստանն ու Լեռնային Ղարաբաղը պատրաստ էին Ադրբեջանին զիջել 7 շրջանները՝ Ղարաբաղի կարգավիճակը որոշող հանրաքվեի դիմաց. «Այսինքն` հայկական կողմերը` Լեռնային Ղարաբաղն ու Հայաստանը, թողնում են այն տարածքները, որոնք վերցված են որպես անվտանգության գոտի, այն տարածքները, որոնք ադրբեջանցիներն անվանում են բռնազավթված։ Թողնում ենք տարածքները, հեռանում»,- ասել էր նա:
Այսպիսով, ՌԴ նախագահի պնդումը, թե հայկական կողմը մշտապես հրաժարվել է տարածքային զիջումներից, չի համապատասխանում իրականությանը․ գոնե ՀՀ նախկին ղեկավարներ Ռոբերտ Քոչարյանն ու Սերժ Սարգսյանը համաձայնվել են 5+2 ձևաչափով հանձնել շրջանները՝ նույնիսկ առանց ԼՂ կարգավիճակի հստակեցման։
Թեգեր` Լեռնային ՂարաբաղՂարաբաղյան հակամարտությունՎլադիմիր Պուտին
Ռուսաստանյան РБК լրատվական գործակալության եթերում Ժամանակակից պետական զարգացման ինստիտուտի տնօրեն Դմիտրի Սոլոննիկովը, անդրադառնալով դեկտեմբերի 12-ին ադրբեջանցի այսպես կոչված էկոակտիվիստների կողմից...
#InterCheck. Գեբելսը, Պուտինը և վրաց սահմանապահները
18:18, 7 Հկտ, 2022

27 октября в ходе ежегодного заседания Международного дискуссионного клуба «Валдай» президент Российской Федерации Владимир Путин, отвечая на вопрос об урегулировании армяно-азербайджанских отношений, заявил, что армянская сторона всегда отказывалась вернуть Азербайджану как минимум 5 из 7 прилегающих к Нагорному Карабаху районов по предложению Российской Федерации.
«Мы в течение многих лет вели диалог с армянской стороной и предлагали урегулировать вопрос, связанный с Карабахом следующим образом. Ведь Армения фактически контролировала 7 районов Азербайджана… На каком-то этапе договоримся с азербайджанской стороной – отдайте 5 районов. Ну, они не нужны, они просто пустуют, там люди ушли, фактически были изгнаны с этих территорий. Мы считаем, что это было бы справедливо вернуть беженцев и т.д. Но армянское руководство пошло своим путем», — сказал Путин.
«Платформа проверки фактов» неоднократно касалась содержания различных документов, лежащих на столе переговоров по нагорно-карабахскому конфликту. Как минимум в двух известных документах («Мадридские принципы» и «Казанский документ»), согласованных с прежними властями Армении, говорится, что территории, находящиеся под контролем Армении, будут возвращены Азербайджану до окончательного подтверждения статуса.
Так, согласно Мадридским принципам, представленным 29 ноября 2007 года, Азербайджану возвращались сразу 7 районов, а Карабах получал промежуточный статус. В Лачине создавался коридор, соединяющий Арцах с Арменией.
В 2011 году президент России Дмитрий Медведев предлагал в Казани документ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта, который был принят Арменией, но отвергнут Азербайджаном. Тем самым Армения фактически соглашалась на передачу районов соседней стране в формате «5+2», а Нагорный Карабах получал временный переходный промежуточный статус в границах бывшей НКАО.
То, что армянская сторона была готова пойти на территориальные уступки без уточнения статуса, после Апрельской войны 2016 года подтвердил в интервью американскому Bloomberg третий президент Армении Серж Саргсян.
Саргсян признался, что в ходе обсуждения Казанского документа он выступал за вывод армянских сил из 5 районов и размещение миротворцев.
В другом нашумевшем интервью генеральному директору международного информационного агентства «Россия сегодня» Дмитрию Киселеву Саргсян признал, что Армения и Нагорный Карабах были готовы уступить Азербайджану семь районов в обмен на референдум о статусе Карабаха. «Армянские стороны, то есть Нагорный Карабах и Армения, оставляют те территории, которые сейчас заняты как зона безопасности, те территории, о которых азербайджанцы говорят, что они оккупированы. Мы оставляем эти территории, уходим», — сказал он.
Таким образом, утверждение президента РФ о том, что армянская сторона всегда отказывалась от территориальных уступок, не соответствует действительности: по крайней мере, бывшие лидеры РА Роберт Кочарян и Серж Саргсян были согласны передать районы в формате «5+2», даже без уточнения статуса НК.
Метки Լեռնային ՂարաբաղՂարաբաղյան հակամարտությունՎլադիմիր Պուտին
14:41, 22 Фев, 2023
Президент России Владимир Путин в своем послании Федеральному собранию 21 февраля заявил, что педофилия в странах ЕС «объявлена нормой жизни»....