Ադրբեջանի գիտությունների ազգային ակադեմիայի աշխարհագրության ինստիտուտի մարդկանց աշխարհագրության բաժնի ղեկավար Զաքիր Էմինովը նոյեմբերի 22-ին ակադեմիայում տեղի ունեցած սեմինարի ժամանակ որոշ ուշագրավ տվյալներ էր ներկայացրել Ադրբեջանի բնակչության վերաբերյալ:
Մասնավորապես, Էմինովը պնդել էր, որ Ադրբեջանի տարածքում բնակվում են շուրջ 120 հազար հայեր, իսկ կոնկրետ Բաքվում` 20 հազար:
Թե ի՞նչ տրամաբանությամբ է Էմինովը կատարել իր հաշվարկները` պարզ չէ: Հնարավոր է, որ նա, հավատարիմ Բաքվի պաշտոնական դիրքորոշմանը, Արցախը համարել է Ադրբեջանի անբաժանելի մաս և ըստ այդմ հաշվել ղարաբաղցիներին՝ որպես Ադրբեջանի տարածքում բնակվող հայեր: Սա կարող է բնորոշ լինել ադրբեջանական ավանդական քարոզչությանը և հռետորաբանությանը, սակայն նույնիսկ այս դեպքում ծայրերը միմյանց չեն հասնում:
Այսպես, ըստ ԼՂՀ պաշտոնական տվյալների, Արցախի բնակչությունը կազմում է 146,6 հազար մարդ, այսինքն ավելի, քան Էմինովի նշած 120 հազարը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի պաշտոնական տվյալներին, ապա ըստ 1989 թվականի համամիութենական մարդահամարի տվյալների՝ Ադրբեջանական ՍՍՀ տարածքում բնակվել է 390 հազար 505 հայ, իսկ արդեն 2009 թվականի մարդահամարի տվյալների համաձայն` 120.300 հայ: Միևնույն ժամանակ, սակայն, ըստ Ադրբեջանի վիճակագրության պետական հանձնաժողովի 1999 թվականի տվյալների՝ Բաքվում բնակվել է ընդամենը 378 հայ: Սա այն դեպքում, որ դրանից ընդամենը 10 տարի առաջ` մինչ Բաքվում էթնիկ զտումները, այդ քաղաքում 1989 թվականի մարդահամարի տվյալներով՝ բնակվել է ավելի քան 200 հազար հայ: Այսինքն, Բաքուն Ադրբեջանի անկախության ընթացքում մոտ 99,8 տոկոսով հայաթափվել է:
Ստացվում է, որ եթե նույնիսկ ընդունենք, որ խոսելով Ադրբեջանում 120 հազար հայերի բնակության մասին, Բաքուն ընդամենը տուրք է տալիս իր պետական հռետորաբանությանը և Արցախը համարում իր երկրի մաս (սակայն, ինչպես նշվեց վերը, 120 հազարը չի համապատասխանում ԼՂՀ պաշտոնական վիճակագրությանը), ապա էմինովի մյուս պնդումը, թե Բաքվում 20 հազար հայ է բնակվում, ընդհանրապես չի տեղավորվում ոչ տրամաբանության, ոչ պաշտոնական վիճակագրության շրջանակներում:
Իհարկե, հնարավոր է, որ Բաքվում և Ադրբեջանի այլ քաղաքներում կան հայեր, ովքեր թաքցնում են իրենց ինքնությունն անվտանգության նկատառումներով, բայց այսպես կոչված «ծպտյալ» հայերի մասին ոչ մի ստույգ տվյալներ լինել չեն կարող:
Թեգեր` АзербайджанАрцахБакуНагорный Карабахнаселениенаселение РАНКРԱդրբեջանԱրցախԲաքուբնակչությունԶաքիր ԷմինովԼեռնային ՂարաբաղՂարաբաղմարդահամար

В Азербайджане лгут о проживающих в Баку 20 тыс. армянах
Руководитель подразделения «География людей» Института Географии НАН Азербайджана Закир Эминов 22 ноября в ходе семинара представил некоторые примечательные данные относительно населения Азербайджана.
В частности, Эминов утверждает, что на территории Азербайджана проживает около 120 тыс. армян, а конкретно в Баку – 20 тыс.
По какой логике Эминов сделал эти вычисления, не ясно. Возможно, придерживаясь официальной позиции Баку, он счел Арцах неотъемлемой частью Азербайджана, и, соответственно, посчитал арцахцев как приживающих на территории Азербайджана армян. Это может быть характерно для традиционной азербайджанской пропаганды и риторики, но даже в этом случае концы не сводятся.
Таким образом, согласно официальным данным НКР, население Арцаха составляет 146,6 тыс. человек, то есть намного больше 120 тыс., указанных Эминовым.
Что касается официальных данных Азербайджана, то согласно переписи 1989 года, в Азербайджанской ССР проживало 390 505 армян, а уже по данным переписи 2009 года — 120 300 армян. В то же время, однако, по данным Государственного комитета статистики  Азербайджана за 1999 год, в Баку проживало всего 378 армян. Это  в том случае, что  за 10 лет до этнической чистки в Баку, согласно переписи 1989 года, в этом городе проживало более 200 000 армян. То есть во время независимости Азербайджана Баку покинуло 99,8% армян.
Получается, что если даже мы примем тот факт, что говоря о 120 000 армян, проживающих в Азербайджане, Баку всего лишь воздает дань своей государственной риторике и считает Арцах частью своей страны (однако, как было указано выше, 120 тыс, не соответствует официальной статистике НКР), то  следующее утверждение Эминова о том, что в Баку проживает 20 тыс. армян, не вписывается ни в рамки логики, ни официальной статистики.
Конечно, возможно, что в Баку и других городах Азербайджана есть армяне, которые скрывают свою личность в целях безопасности, но о так называемых «скрытых» армян нет никаких достоверных данных.
Метки АзербайджанАрцахБакуНагорный Карабахнаселениенаселение РАНКРԱդրբեջանԱրցախԲաքուբնակչությունԶաքիր ԷմինովԼեռնային ՂարաբաղՂարաբաղմարդահամար
6 апреля в Брюсселе состоялась трехсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама...