Զատուլինը կեղծում է․ նա պնդել է, թե նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ՀՀ-ն պարտավորվել է միջանցք տալ Ադրբեջանին
20:17, 12 Նյմ, 2022
Նոյեմբերի 11-ին Hraparak.am կայքում հրապարակվել է վերջերս ՀՀ-ում անցանկալի անձ հայտարարված՝ ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի առաջին փոխնախագահ Կոնստանտին Զատուլինի հետ զրույցը: Դրանում նա անդրադարձել է Առաջին ալիքի հաղորդավար Պետրոս Ղազարյանի՝ ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանի հետ հարցազրույցի ընթացքում արած մի շարք պնդումներին։
Պետրոս Ղազարյանը, մասնավորապես, պնդել էր, թե Զատուլինը մեղադրել է ՀՀ իշխանություններին Ադրբեջանին միջանցք տրամադրելու համաձայնություն տալու մեջ։
«Զատուլինը, պարոն Մինասյան, հայտարարում ա, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ մենք ստորագրել ենք միջանցք, և նա ասում ա՝ գնացեք էդ ստորագրողին հարցրեք, թե ինչի ա նա ստորագրել։ Սա Ալիևի նարատիվն ա։ […] Երբ որ Զատուլինը կրկնում ա Ալիևի միտքը և ակնհայտորեն ստում ա և դա ուղղված ա մեր պետականության դեմ, ձեզնից մեկը ընդեղ չի ասում՝ հարգելի Զատուլին, գուցե դրա՞ համար են Ձեզ զրկել (ՀՀ մուտք գործելու իրավունքից,-խմբ․)»,- հարցրել էր Արծվիկ Մինասյանին Ղազարյանը։
Hraparak.am-ի հետ զրույցում, սակայն, Զատուլինը հերքում է Պետրոս Ղազարյանի կողմից իրեն վերագրվող հայտարարությունները։
«Հայկական լրատվամիջոցներից մեկն ինձ հարց տվեց, թե ինչու է ՌԴ-ն ՀՀ-ից պահանջում, որ միջանցք բացի։ Ես ասացի, որ միջանցքի հարցի վերաբերյալ ամեն ինչ ճշտեք Նիկոլ Փաշինյանից, քանի որ նա իր վրա է վերցնում կամ չի վերցնում ինչ-որ պարտավորություններ, այդ թվում՝ կապված միջանցքի հետ։ Ես եռակողմ հայտարարությանն ընդհանրապես հղում չեմ արել»,- ասել է Զատուլինը՝ նկատի ունենալով հոկտեմբերի 15-ին «Երկիր Մեդիա» հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում իր ասած խոսքերը։
Դրա ընթացքում, սակայն, Զատուլինը պնդել է, որ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի համաձայնագրով ստորագրել է Ադրբեջանին միջանցք տալու պայմանը։
«Ես լավ չեմ հասկանում ահա թե ինչը, հարցերը հնարավոր միջանցքի մասին պետք է տալ նրանց, ովքեր ստորագրել են համաձայնագիրը։ Հայկական կողմից այն ստորագրել է Փաշինյանը։ Երբ այդ պայմանավորվածությունը ստորագրում էր, նա ի՞նչ էր մտածում։ Եվ ինչո՞ւ են հայերը այդ հարցը վերահասցեագրում ՌԴ-ին, դա ձեր վարչապետն է ստորագրել այդ պայմանը»,- ասել է Զատուլինը։
Փաստացի, Զատուլինի այն պնդումը, թե ինքը չի ասել, որ հայկական կողմը ստորագրել է միջանցք տալու պայմանը, ինչպես նաև որևէ համաձայնագրի հղում չի արել, չի համապատասխանում իրականությանը։ Զատուլինը հղում է արել նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը՝ պնդելով, թե Փաշինյանը միջանցք տալու պայման է ստորագրել։
Այս պնդումն իր հերթին չի համապատասխանում իրականությանը, քանի որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ կետ, որում նշվում է, թե ՀՀ-ն պարտավորվում է իր ինքնիշխան տարածքից միջանցք տրամադրել Ադրբեջանին։ Հայտարարության 9-րդ կետում նշվում է միայն, որ «ապաշրջափակվում են տարածաշրջանում բոլոր տնտեսական և տրանսպորտային կապերը, իսկ ՀՀ-ն երաշխավորում է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների և Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության միջև տրանսպորտային հաղորդակցության անվտանգությունը՝ քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների՝ երկու ուղղություններով անխոչընդոտ տեղաշարժը կազմակերպելու նպատակով»։
Թեգեր` Կոնստանտին ԶատուլինմիջանցքՊետրոս Ղազարյան
Պետրոս Ղազարյանը և Civic.am-ը մանիպուլացնում են Մենուա Սողոմոնյանի վրիպումը
18:36, 28 Հնս, 2024
Հունիսի 28-ին Հանրային հեռուստաընկերության մեկնաբան Պետրոս Ղազարյանն իր ֆեյսբուքյան էջում տեղադրել է «ՀայաՔվե» նախաձեռնության անդամ Մենուա Սողոմոնյանի ճեպազրույցից մի հատված՝...

11 ноября на сайте Hraparak.am былo опубликованo интервью с заместителем председателя комитета Госдумы по делам СНГ Константином Затулиным, который недавно был объявлен персоной нон-грата в РА. Затулин коснулся ряда утверждений, сделанных ведущим Первого канала Петросом Казаряном во время интервью с депутатом от фракции НС «Айастан» Арцвиком Минасяном.
Петрос Казарян, в частности, заявил, что Затулин обвинил власти РА в согласии предоставить коридор Азербайджану.
«Господин Минасян, Затулин заявляет, что в заявлении от 9 ноября мы подписались под передачей коридора, и говорит: «Идите и спросите у подписавшегося, почему он подписал». Это нарратив Алиева. […] Когда Затулин повторяет мысль Алиева и явно лжет, и эта ложь направлена против нашей государственности, никто из вас не говорит: «Уважаемый Затулин, может быть, поэтому вас лишили (права въезда в Армению, — прим. ред.) — спросил Казарян у Арцвика Минасяна
Однако в беседе с Hraparak.am Затулин опровергает приписываемые ему заявления Петроса Казаряна.
«Одно из армянских СМИ спросило меня, почему РФ требует от РА открыть коридор. Я сказал уточнить все по вопросу коридора у Никола Пашиняна, потому что он берет на себя или не берет какие-то обязательства, в том числе связанные с коридором. На трехстороннее заявление я вообще не ссылался», — сказал Затулин, имея в виду свое интервью телеканалу «Еркир Медиа» 15 октября.
Однако во время этого интервью Затулин утверждает, что премьер-министр РА Никол Пашинян в заявлении от 9 ноября 2020 года подписал условие предоставления коридора Азербайджану.
«Я не очень понимаю вот чего. Вопросы по поводу возможности коридора надо задавать тем, кто подписал соглашение. С армянской стороны это был Никол Пашинян. Когда он подписывал эту договоренность, о чем он думал,? И почему армяне переадресовывают этот вопрос России? Это ваш премьер подписал такое условие», — сказал Затулин.
Фактически утверждение Затулина о том, что он не говорил о подписании армянской стороной условия предоставления коридора, а также не ссылался ни на какие договоренности, не соответствует действительности. Затулин сослался на заявление от 9 ноября, утверждая, что Пашинян подписал условие о предоставлении коридора
Это утверждение, в свою очередь, не соответствует действительности, поскольку в заявлении от 9 ноября нет такого пункта, в котором отмечалось бы, что РА обязуется предоставить Азербайджану коридор через свою суверенную территорию. В пункте 9 заявления говорится лишь, что «разблокируются все экономические и транспортные связи в регионе, а Республика Армения гарантирует безопасность транспортного сообщения между западными районами Азербайджанской Республики и Нахичеванской Автономной Республикой с целью организации беспрепятственного движения граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях».