Ռուսական «Առաջին ալիքով» հեռարձակվող «Մեծ խաղ» հաղորդման մայիսի 27-ի եթերում հաղորդման հյուրերը Հայաստանի մասին խոսելիս թույլ են տվել փաստական տվյալների խեղաթյուրում՝ դրանք համեմելով Հայաստանի, Հայաստանի իշխանությունների մասին վիրավորական բնույթ ունեցող գնահատականներով։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» հավաքել է այդ հաղորդման ընթացքում հնչած կեղծ, սուտ տեղեկությունները, մանիպուլյացիաները և ներկայացրել տարբեր առիթներով այդ թեմաների շուրջ պաշտոնական Երևանի հայտարարությունները։
Մասնավորապես, ՌԴ Պետդումայի ԱՊՀ հարցերով հանձնաժողովի նախագահի առաջին տեղակալ Կոնստանտին Զատուլինը ասել է․ «Փաշինյանը դավաճանել է Ղարաբաղում իր հայրենակիցներին, հրաժարվել է նրանցից, ըստ էության, դավաճանել նրանց, ինչի արդյունքում Լեռնային Ղարաբաղից հայերը տեղահանվել են»։
Պաշտոնական Երևանի հայտարարությունները, սակայն, հակասում են Զատուլինի եզրահանգումներին։ 2024-ի ապրիլի 10-ին Ազգային ժողովում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր, որ եվրոպական հարթակներում Արցախի և Ադրբեջանի միջև երկխոսության հնարավորություն եղել է, սակայն Արցախի ներկայացուցիչները չեն մասնակցել։ «Եղել է հնարավորություն եվրոպական հարթակներում մեկնարկել խոսակցություն Ադրբեջանի հետ, ինչի՞ չի գնացել ԼՂ-ն։ Չի գնացել, որովհետև արգելել են ԼՂ-ին, և ես չեմ եղել արգելողը։ Արգելել են»,- ասել էր Փաշինյանը։
Այս հայտարարությունից որոշ ժամանակ անց՝ մայիսի 3-ին, ՔՊ պատգամավոր Արթուր Հովհաննիսյանը հստակեցրել էր, որ Արցախի իշխանությունները հնարավորություն ունեին գնալ Սոֆիա ու Ադրբեջանի հետ սկսել բանակցություններ, սակայն «Հայաստանից զանգ է հնչել ու Արցախի իշխանություններին հետ պահել այս հանդիպումից»։
Հրապարակախոս, քաղաքական մեկնաբան Թաթուլ Հակոբյանն ավելի պարզ էր ներկայացրել վիճակը՝ 2023-ի հոկտեմբերի 29-ին իր ֆեյսբուքյան էջում գրելով․ «Պատկերացնո՞ւմ եք, Սոֆիայի հանդիպումը տապալում է Ստեփանակերտը՝ ռուսների խորհրդով: Երևանը հորդորում է գնալ, խոսել, բայց չէ, պետք է հավատալ մշտական բարեկամին, սիրելի Պուտինին և արհամարհել դավաճան Նիկոլին: Արցախի իշխանությունները մինչև վերջ հավատացին ռուսներին՝ Պուտինին, անգամ մինչև այն պահը, երբ Ստեփանակերտում՝ Կարեն Սարգսյանի առանձնատնից առևանգում, Բաքու էին տեղափոխում Արցախի նախկին երկու նախագահներին»։
2023-ի սեպտեմբերի 19-ին ադրբեջանական հարձակման և այնուհետև Արցախի բնակչության տեղահանման ժամանակ ռուս խաղաղապահները տեղում են եղել և որևէ աջակցություն չեն ցուցաբերել բնակչությանը։ Ավելին, Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Արցախի հեռուստաընկերությանը 2023-ի հոկտեմբերի 28-ին տված հարցազրույցում խոստովանել է, որ ռուս խաղաղապահները որևէ օգնություն չեն ցուցաբերել տեղահանվող արցախահայությանը։ «Սեպտեմբերի 19-ին հարձակումից ժամեր անց ես հասկացել եմ, որ մենք մենակ ենք ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ․ ռուսական կողմը, կարելի է ասել, գտնվում էր դիտորդի կարգավիճակում, և մեր հարցերը պետք է ինքնուրույն լուծեինք»,- ասել էր Շահրամանյանը։
Ռուսական հեռուստաալիքի եթերում Զատուլինը, վերագրելով Հայաստանի վարչապետին, հնչեցնում է մի արտահայտություն, որը Փաշինյանը չի ասել։
«Իր հայտարարության մեջ նշել է, որ ՀԱՊԿ անդամ երկու երկիր օգնել են Ադրբեջանին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ պատերազմում, ընդ որում ասել է, որ այդ երկրների մայրաքաղաքները սկսվում են «Մ» տառով»,- մասնավորապես, ասել է Զատուլինը, իսկ հաղորդման մյուս մասնակիցները լրացրել են՝ նշելով, որ այդ մայրաքաղաքները Մինսկն ու Մոսկվան են։
Նիկոլ Փաշինյանը, սակայն, նման բան չի ասել։ Արձագանքելով 2020-ի պատերազմում Ադրբեջանին աջակցելու մասին Բելառուսի նախագահ Լուկաշենկոյի հայտարարությանը՝ Հայաստանի վարչապետը մայիսի 22-ին ԱԺ-ում ասել է․ «Քանի որ Բելառուսի նախագահը այդ մասին խոսել է, ես առիթը կօգտագործեմ ու ուղիղ կասեմ, ինչը չորս տարի չեմ կարողացել ասել՝ 2020-ի 44-օրյա պատերազմի նախապատրաստությանը ոչ մեր կողմից մասնակցել են մեր դաշնակիցները, և ես ՀԱՊԿ անդամ առնվազն երկու երկիր գիտեմ, որ մասնակցել է մեր դեմ պատերազմի նախապատրաստությանը»։
Զատուլինը մանիպուլացնում է նաև Հայաստանում սահմանազատման գործընթացի հետ կապված տեղեկությունները՝ հայտարարելով․ «Հայաստանի կառավարությունը դավաճանում է հենց Հայաստանի շահերը, հանձնում է տարածքներ, որոնք հայերը համարում են իրենցը»։
Պաշտոնական Երևանը բազմիցս է հայտարարել, որ սահմանազատման գործընթացն իրականացվում է 1976 թվականի ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբում եղած քարտեզներով։ Մայիսի 22-ին ՀՀ վարչապետն ԱԺ ամբիոնից ցույց տալով այդ քարտեզը՝ հայտարարել էր․ «Սահմանազատումը իրականացվում է Գլխավոր շտաբի կողմից օգտագործվող 1976 թվականի քարտեզով։ Սա Քարտեզագրության և գեոդեզիայի ոլորտում Խորհրդային միության լիազոր մարմնի կողմից վերստուգված, հաստատված քարտեզներն են հիմնված 1969 թվականի սահմանազատման արդյունքների վրա։ Այս քարտեզները շատ կարևոր ու էական դեր ունեն մեր պետության անկախության, ինքնիշխանության զարգացման գործում»։
Այսպիսով, ռուսական հեռուստաալիքի եթերում ՌԴ պաշտոնյան առնվազն երեք անգամ ակնհայտ սուտ տեղեկություն է տարածում՝
1․ 2023-ի սեպտեմբերի 19-ին ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը ադրբեջանական ագրեսիայի դեմ միայնակ է թողել հայ բնակչությանը և անհրաժեշտ պաշտպանություն չի իրականացրել։
2․ Փաշինյանը չի խոսել «Մ» տառով սկսվող մայրաքաղաքների մասին, հետևաբար՝ Մոսկվայի և նույնիսկ Մինսկի անուն չի հնչել։

27 мая гости программы «Большая игра», транслируемой на российском «Первом канале», исказили факты об Армении, приправив свои слова оскорбительными оценками в адрес Армении и властей.
«Платформа проверки фактов» собрала ложную информацию, манипуляции, которые были озвучены в ходе этой программы, и представляет официальные заявления Еревана по этим темам.
В частности, первый заместитель председателя Комитета Госдумы по делам СНГ Константин Затулин заявил: «Пашинян отказался от своих соотечественников в Нагорном Карабахе, отказался от них, фактически бросил их, предал их, в результате произошел исход армян из Нагорного Карабаха».
Однако официальные заявления Еревана противоречат выводам Затулина. Премьер-министр Никол Пашинян 10 апреля 2024 года заявил в Национальном Собрании, что была возможность начала диалога между Арцахом и Азербайджаном на европейских площадках, однако представители Арцаха отказались в этом участвовать. «Была возможность на европейских площадках начать разговор с Азербайджаном, однако Нагорный Карабах не пошел на это, так как запретили. И это не я запретил. Я бы не смог и не захотел», — сказал Пашинян.
Спустя некоторое время после этого заявления, 3 мая, депутат от фракции «Гражданский договор» Артур Ованнисян уточнил, что власти Арцаха имели возможность поехать в Софию и начать переговоры с Азербайджаном, но «позвонили из Армении и отговорили власти Арцаха от встречи».
Публицист, политический обозреватель Татул Акопян более четко представил ситуацию, написав на своей странице в Facebook 29 октября 2023 года: «Можете себе представить, что в Степанакерте по совету русских отменяют встречу в Софии? Ереван призывает пойти, поговорить, но нет, вы должны верить в своего постоянного друга, дорогого Путина, и игнорировать предателя Никола. Власти Арцаха до конца верили русским – Путину, вплоть до того момента, пока они не похитили двух бывших президентов Арцаха из частного дома Карена Саргсяна в Степанакерте и не доставили их в Баку».
19 сентября 2023 года во время нападения Азербайджана и последующего перемещения населения Арцаха российские миротворцы находились на месте и не оказывали никакой поддержки населению. Более того, президент Арцаха Самвел Шахраманян в интервью Общественному телевидению Арцаха 28 октября 2023 года признал, что российские миротворцы не оказали никакой помощи вынужденным переселенцам из Арцаха. «Через несколько часов после нападения 19 сентября я понял, что мы одни против азербайджанской агрессии. Российская сторона, можно сказать, находилась в статусе наблюдателя, и нам приходилось решать свои вопросы самостоятельно», — сказал Шахраманян.
В эфире российского телеканала Затулин произносит фразу, которую Пашинян не говорил.
Продолжая слова профессора НИУ ВШЭ, генерал-лейтенанта Евгения Бужинкского о том, что «последнее заявление Пашиняна о том, что он знает две страны, которые обеспечили победу Азербайджана в войне против Нагорного Карабаха», Затулин отметил, что «столицы их начинаются на букву «М».
Однако Никол Пашинян такого не говорил. Реагируя на заявление президента Белоруссии Лукашенко о поддержке Азербайджана в войне 2020 года, премьер-министр Армении заявил 22 мая в Национальном собрании: «Раз уж об этом заговорил президент Беларуси, то я воспользуюсь случаем и скажу прямо то, чего не могу сказать уже четыре года: в подготовке к 44-дневной войне 2020 года не с нашей стороны участвовали наши союзники. Я знаю как минимум две страны—члена ОДКБ, которые участвовали в подготовке войны против нас».
Затулин также манипулирует информацией, связанной с процессом делимитации границы в Армении, заявив: «Правительство Армении предает интересы самой Армении, отдавая территории, которые армяне считают своими».
Официальный Ереван неоднократно заявлял, что процесс делимитации границы проводится по картам Генерального штаба СССР 1976 года.
22 мая премьер-министр РА, показав эту карту с трибуны Национального Собрания, заявил: «Делимитация проводится по карте 1976 года, которая использовалась советским Генштабом. Это карты, проверенные и утвержденные со стороны уполномоченного органа по геодезии и картографии СССР на основе результатов делимитации 1969 года. Эти карты имеют очень важную роль в дальнейшем укреплении независимости и суверенитета нашего государства».
Так, в эфире российского телеканала российский чиновник как минимум трижды распространяет заведомо ложную информацию:
1. 19 сентября 2023 года российская миротворческая миссия оставила армянское население наедине с азербайджанской агрессией и не обеспечила необходимой защиты.
2. Пашинян не говорил о столицах, начинающихся на букву «М», следовательно не были упомянуты Москва и даже Минск.
3. Процесс демаркации границ между Арменией и Азербайджаном проведится по картам Генерального штаба СССР 1976 года.