«Ալիևների անվան» էկոակտիվիստները. ովքեր են փակել Արցախ տանող Լաչինի միջանցքը
Դեկտեմբերի 3-ին քաղաքացիական հագուստով, բնապահպան ներկայացող մի խումբ ադրբեջանցիներ փակել էին Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը։ Մի քանի ժամ անց հայտնի դարձավ, որ բանակցությունների արդյունքում միջանցքը բացվել է:
Սակայն դա երկար չտևեց․ էկոակտիվիստ ներկայացող ադրբեջանցիները դեկտեմբերի 12-ից դարձյալ փակել են Լաչինի միջանցքը՝ այս անգամ այնտեղ վրաններ տեղադրելով։
Միջադեպից հետո սոցիալական մեդիայում և լրատվամիջոցներում տարածվեց ակցիայի մասնակիցներից մեկի՝ Թելման Գասիմովի հարցազրույցը․ վերջինս, սակայն, հայտնի է, որ նախկին զինվորական է և ներկայանում է որպես ռազմական և քաղաքական փորձագետ։
«Սիվիլնեթի» փաստերի ստուգման թիմը և «Ազատություն» ռադիոկայանի հայկական ծառայությունն արդեն անդրադարձել են Արցախի ճանապարհին հայտնված «բնապահպանների» թեմային: «Փաստերի ստուգման հարթակը» ևս ուսումնասիրեց բնապահպանական պատրվակով միջանցքը փակած ադրբեջանցիների մասնակցությամբ տեսանյութերն ու լուսանկարները և լրացուցիչ տեղեկություններ հավաքեց թեմայի շուրջ՝ մասնավորապես պարզելով, որ ոչ միայն Թելման Գասիմովը, այլ նաև այս օրերին Լաչինի միջանցքում գտնվող այլոք իրականում բնապահպանության հետ որևէ առնչություն չունեն։
Ովքե՞ր են «բնապահպան էկոակտիվիստները»
Այսպես, Ֆեյսբուք սոցիալական հարթակում ուսումնասիրությունից պարզեցինք, որ այս օրերին որպես բնապահպան ներկայացող ակտիվիստներից շատերն ադրբեջանական այս կամ այն՝ մեծամասամբ պետական հովանավորությամբ գործող ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ են, նաև՝ լրագրողներ, բժիշկներ։ Բացի դրանից, գործողության մասնակիցներին միավորում է մեկ բան․ նրանցից գրեթե բոլորի ֆեյսբուքյան էջերում ակնհայտ երևում է Ադրբեջանի իշխող ընտանիքի հետ նրանց կապը։
Օրինակ՝ Naile İsmayılova անունով օգտատերը, ըստ իր ֆեյսբուքյան էջի, աշխատում է
«Yeni Həyat» մարդասիրական և սոցիալական աջակցության ՀԿ-ում։ Afag Ferzelibeyova օգտանունով կեղծ օգտահաշիվը Naile İsmayılova-ի և Proqnoz անկախ սոցիալական հետազոտական կենտրոնի տնօրեն Samira Mustafayeva-ի մասնակցությամբ լուսանկար է հրապարակել ակցիայի վայրից։
Վերջիններս նաև չեն թաքցնում իրենց ընդգծված համակրանքը Ադրբեջանի նախագահի նկատմամբ։ Նրանցից մեկի ֆեյսբուքյան ետնանկարում Իլհամ Ալիևն է, մյուսն էլ Ալիևին պատկերել է գլխավոր լուսանկարի շրջանակում (photo frame)։
Վերոնշյալ կեղծ էջն ակցիայի վայրից մի շարք այլ լուսանկարներ է հրապարակել տարբեր մարդկանց մասնակցությամբ։ Օրինակ՝ լուսանկարներից մեկում Kubra Məhərrəmova-ն է, որը, ըստ իր ինստագրամյան էջի, oxu.az լրատվականի սյունակագիր է, ինչպես նաև սցենարիստ և խմբագիր։
Հետաքրքրական է, սակայն, որ նրա ետնանկարում նույնպես պատկերված է եղել Իլհամ Ալիևը՝ Թուրքիայի նախագահ Էրդողանի հետ։
Արցախը Հայաստանին կապող միակ ճանապարհը փակած անձանց մեջ էին նաև «Սոցիալական աջակցություն լսողության և խոսքի խանգարում ունեցող անձանց» ՀԿ նախագահ Cemile Abdulova-ը, Qeyd ՀԿ նախագահ Tural Nurmammadov-ը, իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցությունից՝ «Սոկարի» աշխատակից Tosif Mahmudzade-ն, QHT TV & QHT.az-ի ղեկավար Cesaret Huseynzade-ն, Aktualtv.az կայքի խմբագիր, Vatan TV հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Büllur Məmmədova-ն, որի ֆեյսբուքյան ետնանկարում ևս պատկերված է Ադրբեջանի նախկին նախագահ, ներկայիս նախագահի հայրն ու փոխնախագահի սկեսրայրը՝ Հեյդար Ալիևը։
«Բնապահպանական» ակցիայի վայրում եղել են նաև այլ լրագրողներ, որոնք, ըստ էության, տեղում էին ոչ թե լուսաբանելու, այլ ակցիային մասնակցելու համար։ Օրինակ՝ Taleh Sahsuvarov-ը, որը AzNews.az լրատվական կայքի գլխավոր խմբագիրն է, ինչպես նաև Ադրբեջանի ՆԳՆ Հանրային խորհրդի անդամ։ Sahsuvarov-ը ուղիղ եթերում  ցուցարարների հետ միասին պարում է։ Վերջինիս ֆեյսբուքյան էջի ետնանկարում դարձյալ պատկերված է եղել Իլհամ Ալիևը։
Ո՞վ է ղեկավարում «բնապահպանական» շարժումը
Ադրբեջանում գործում է հասարակական կազմակերպությունների պետական աջակցության գործակալություն, որը ֆինանսավորում է ադրբեջանական մի շարք ՀԿ-ների։
Ճանապարհը փակած անձանցից ոմանք հրապարակումներ են արել, որում նշել են նաև ՀԿ-ների պետական ​​աջակցության գործակալության ծրագրերի ղեկավար Fuad-ին և ծրագրերի կառավարման վարչության պետ Elnur Bağırlı-ին։
Բացի այս, Ֆեյսբուքում ակտիվ է նաև գործակալության գործադիր տնօրեն Aygun Aliyeva-ն։ Վերջինս հրապարակում է կատարել, որով շնորհակալություն է հայտնել ՀԿ այն ներկայացուցիչներին, որոնք «պետության մի մասն են և իրենց պատմական պահեր են նվիրել»։
Aygun Aliyeva-ն մինչև գործադիր տնօրեն դառնալը եղել է իշխող «Յենի Ազերբայջան» կուսակցության երիտասարդական միության կենտրոնական գրասենյակի ծրագրերի համակարգող, ինչպես նաև Բինագադիի շրջանի գործադիր իշխանության ղեկավարի տեղակալ։
Այսպիսով, բոլոր փաստերը և բաց աղբյուրներից ստացված տեղեկությունները համադրելով ակնհայտ է դառնում, որ Հայաստանը Արցախին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը փակած և բնապահպան ներկայացող ադրբեջանցի ակտիվիստներն իրականում բնապահպաններ չեն և հրահանգավորվում են Ադրբեջանի իշխող ուժի կողմից։ Ըստ էության, այդ փաստը չեն փորձում թաքցնել նաև իրենք՝ գործողության մասնակիցները:

3 декабря группа азербайджанцев в гражданской одежде, выдававших себя за экологов, заблокировала Лачинский коридор – единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией. Через несколько часов стало известно, что в результате переговоров коридор был открыт.
Однако это продлилось недолго. Выдающие себя за экоактивистов азербайджанцы с 12 декабря вновь заблокировали Лачинский коридор, на этот раз разместив там палатки.
После инцидента в социальных сетях и СМИ распространилось интервью одного из участников акции Тельмана Гасымова. Последний, однако, известен как бывший военный и представляется военным и политическим экспертом.
Фактчекинговая команда CivilNet и aрмянская служба радиостанции «Свобода» уже обратились к теме «экологов», оказавшихся на пути в Арцах.
«Платформа проверки фактов» также изучила видео и фото с участием азербайджанцев, заблокировавших коридор под предлогом защиты окружающей среды, и собрала дополнительную информацию по теме, в частности, выяснив, что не только Тельман Гасымов, но и другие лица, находящиеся в эти дни в Лачинском коридоре, не имеют никакого отношения к охране окружающей среды.
Кем являются «экоактивисты»?
Так, изучив страницы выдающих себя за защитников окружающей среды активистов в социальной сети Facebook мы выяснили, что большинство из них являются представителями тех или иных финансируемых государством азербайджанских НПО, а также журналистами и врачами. Кроме того, участников акции объединяет одно: на страницах в Facebook почти всех из них очетливо видна их связь с правящей семьей Азербайджана.
Например, пользователь Naile İsmayılova, судя по ее странице в Facebook, работает в НПО
«Yeni Həyat», оказывающей гуманитарную и социальную помощь. Фейковый аккаунт под именем Afag Ferzelibeyova опубликовал с акции протеста фото с участием Naile İsmayılova и директором независимого центра социальных исследований Proqnoz Samira Mustafayeva.
Последние также не скрывают своей симпатии к президенту Азербайджана. У одного из активистов в качестве обложки установлено фото Ильхама Алиева, у другого – фото Алиева установлено в качестве главного фото аккаунта.
Вышеупомянутый фейковый пользователь опубликовал ряд других фотографий с места проведения акции протеста с участием различных лиц. Например, на одном из фото можно заметить Kubra Məhərrəmova, которая, если верить ее странице в Instagram, является обозревателем oxu.az, а также сценаристом и редактором.
Примечательно, однако, что в качестве фото обложки в аккаунте в Facebook последней также установлено фото Ильхама Алиева с президентом Турции Реджепом Тайипом Эрдоганом.
Среди людей, которые перекрыли единственную дорогу, соединяющую Арцах с Арменией, также председатель НПО «Социальная поддержка лиц с нарушениями слуха и речи» Cemile Abdulova, председатель НПО Qeyd Tural Nurmammadov, сотрудник «Сокар» от правящей партии «Ени Азербайджан» Tosif Mahmudzade, глава QHT TV & QHT.az Cesaret Huseynzade, редактор сайта Aktualtv.az, основатель и генеральный директор Vatan TV Büllur Məmmədova, в качестве фото обложки в аккаунте которой установлено фото бывшего президента Азербайджана, отца действующего президента и свекра вице-президента Гейдара Алиева.
На месте проведения «экологической» акции находились и другие журналисты, которые, по сути, находились там не для освещения событий, а для участия в акции протеста. Например, Taleh Sahsuvarov, который является главным редактором новостного сайта AzNews.az, а также членом Общественного совета МВД Азербайджана. Sahsuvarov танцует в прямом эфире с протестующими. В качестве фото обложки в аккаунте последнего в Facebook также установлено фото Ильхама Алиева.
Кто возглавляет «экологическое» движение?
В Азербайджане действует Агентство государственной поддержки неправительственных организаций, которое финансирует ряд азербайджанских НПО.
Некоторые из заблокировавших дорогу лиц сделали публикации, в которых отметили руководителя программ Агентства государственной поддержки Fuad-а и начальника отдела управления програмами Elnur Bağırlı.
Кроме того, в Facebook также активна исполнительный директор агентства Aygun Aliyeva. Последняя сделала публикацию, в которой поблагодарила представителей НПО, которые «являются частью государства и посвятили себя историческим моментам».
До того, как стать исполнительным директором, Aygun Aliyeva была координатором программ центрального аппарата молодежного союза правящей партии «Ени Азербайджан», а также заместителем главы исполнительной власти Бинагадинского района.
Таким образом, сопоставляя все факты и информацию, полученную из открытых источников, становится очевидным, что выдающие себя за экологов азербайджанские активисты, заблокировавшие Лачинский коридор, единственную дорогу, соединяющую Армению с Арцахом, в действительности являются не экологами и действуют по указанию правящей силы Азербайджана. По сути, этот факт не пытаются скрыть и сами участники акции протеста.