Կառավարությունը և «Ռազմինֆոն» հրապարակում են «գաղտնի» տեղեկություններ (թարմացված է)
Այս տարվա հոկտեմբերին պաշտպանության նախարարությունը կառավարությանն առաջարկել է 5 տարով երկարացնել «65 Ռազմական գործարան» ընկերության ռազմամթերքի արտադրության արտոնագիրը:
«Ընկերությունը հիմնականում զբաղվում է հրաձգային զենքի, հրետանու առանձին համակարգերի նորոգմամբ և զորքերում տեխնիկական սպասարկման աշխատանքներով, ավիացիոն խոցման միջոցների արտադրությամբ», – գրում է Razm.info կայքը և ներկայացնում մատակարարված արտադրանքի  ընդհանուր արժեքը (ըստ տարեթվերի)։
5 տարվա ընթացքում 100% պետական բաժնեմաս ունեցող ընկերությունը կատարել է պետական պատվերով նախատեսված զենքի արտադրության աշխատանքներ, որի ընդհանուր արժեքը կազմել է մոտ 2 մլն ԱՄՆ դոլար։
Կոռուպցիոն ռիսկերը գնահատելու համար SUT.am-ը հարցում ուղարկեց պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանին՝ հարցնելով նրան, թե որքան արժողությամբ զենք է գնել պաշտպանության նախարարությունը «65 ռազմական գործարանից» 2012-2017 թվականների ընթացքում։
Սակայն մեր հարցմանն ի պատասխան ստացված գրությամբ տեղեկացանք, որ ՊՆ-ն մերժել է մեզ տեղեկություն տրամադրել։ Մերժմանը հիմնավորում բերված կետերից մեկը ՀՀ պաշտպանության նախարարի 2015թ․ հուլիսի 9-ի «ՀՀ պաշտպանության նախարարության համակարգի գաղտնագրման ենթակա տեղեկությունների ընդլայնված գերատեսչական ցանկը հաստատելու մասին» հրամանի 48-րդ կետն է։
Դրա համաձայն՝ գաղտնի է համարվում պլանային և հաշվետու տվյալները պայմանագրային պարտավորությունների և գործարքների ուղղությամբ, այսինքն հենց այն տվյալները, որոնք հրապարակված են թե՛  Razm.info կայքում և թե՛ կառավարության համապատասխան որոշման նախագծում։
Նշենք, որ սա առաջին դեպքը չէ, երբ ուժային կառույցի գաղտնի գնահատած տեղեկությունը մենք գտնում ենք բաց աղբյուրներում։ Ավելի վաղ գրել էինք ազգային անվտանգության ծառայության կողմից գաղտնագրված գնումների մասին, որոնք հրապարակված էին պետական գնումների կայքում։

Правительство и Razm.info публикуют «секретные» сведения (обновленный)
В октябре этого года Министерство обороны предложило правительству продлить лицензию на производство боеприпасов компании ««65-й Военный завод» сроком на 5 лет.
В качестве обоснования военное ведомство представило цифры. Компания с государственной долей в 100% за пять лет осуществила работы по производству оружия, предусмотренные государственным заказом, общая стоимость которых составила около 2 млн долларов США.
«Компания в основном занимается ремонтом стрелкового оружия, отдельных артиллерийских систем и техническим обслуживанием в войсках, производством авиационных средств поражения », — пишет сайт Razm.info и представляет общую стоимость поставляемого продукта (по датам).
Заметим, что в соответствующем решении, опубликованном на сайте e-gov.am,  эти финансовые подробности не указаны.
Для оценки коррупционных рисков, SUT.am направил аналогичный запрос министру обороны Вигену Саркисяну с вопросом — на какую стоимость министерство обороны приобрело оружие у «65-ого военного завода» в 2012-2017 годах?
В ответ на наш запрос, однако, выяснилось, что МО отказалось предоставить нам информацию.
Одним из пунктов, приведенных в качестве обоснования отказа, является 48 пункт приказа Министерства обороны Армении от 9 июля 2015 года  «Об утверждении перечня расширенного ведомственного списка сведений системы Министерства обороны Армении, подлежащих шифрованию».
В соответствии с этим, в плане контрактных обязательств и сделок считаются секретными те плановые данные и отчетности, которые опубликованы как на сайте Razm.info, так и в соответствующем решении правительства.
Тем не менее, отметим, что это не первый случай, когда мы находим секретную информацию силовой структуры в открытом источнике. Ранее мы писали о засекреченных закупках Службы национальной безопасности, которые были опубликованы на сайте государственных закупок.