Նախորդ շաբաթ ադրբեջանական տելեգրամյան ալիքներն ակտիվորեն տարածում էին իբր դեպի հայ-ադրբեջանական սահման հայկական զորքի ու զինտեխնիկայի տեղաշարժի մասին լուրեր ու տեսանյութեր։
Ով է առաջինը տարածել զորաշարժի մասին լուրը
Մարտի 29-ին ադրբեջանական Без Тормозов տելեգրամյան ալիքը քաղաքային բնակավայրում հայկական ռազմական փոխադրամիջոցների տեղաշարժը պատկերող տեսանյութ էր տարածել՝ միևնույն ժամանակ չպնդելով, թե դրանում երևում է հայկական կողմից զորաշարժը դեպի հայ-ադրբեջանական սահման։
Արդեն մարտի 30-ին առաջին անգամ նման պնդում է անում ռուսաստանյան Оперативные сводки տելեգրամյան ալիքը, որը, հրապարակելով հայկական ռազմական փոխադրամիջոցների տեղաշարժը պատկերող տեսանյութ, նշում է, թե «Հայաստանի աղբյուրները արձանագրում են Հայաստանի զինված ուժերի անձնակազմի և մարտական տեխնիկայի ինտենսիվ տեղաշարժ և կենտրոնացում հայ-ադրբեջանական սահմանի տարբեր ուղղություններով․․․ Ինչպես պնդում է աղբյուրը, հայ զինվորականների նման ակտիվություն չի նկատվել անցյալ տարվա սեպտեմբերից»։
Հրապարակումն արվել է ժամը 19։37-ին։
Ավելի ուշ Оперативные сводки ալիքի այս գրառումն ակտիվորեն տարածում էին ինչպես ռուսաստանյան, այնպես էլ ադրբեջանական ալիքները։
Ադրբեջանական Karabakh Today ալիքը, օրինակ, տեղեկություն էր տարածել, թե «տեղաշարժը եղել է Նախիջևանի հետ հայ-ադրբեջանական սահմանին»։
«Տեղեկացնում են, որ հայ զինվորականները Արազդեյենի (Երասխի) միջով շարժվում են դեպի ադրբեջանական բռնազավթված Քյարքի (Տիգրանաշեն) անկլավը»,- ասվում էր գրառման մեջ։
Այսպիսով, հայկական կողմի՝ զորքեր կուտակելու մասին պնդումն առաջինը տարածվել է ռուսաստանյան տելեգրամյան ալիքի միջոցով, որին ավելի ուշ սկսել են հղում անել ադրբեջանական ալիքները։
Հայկական կողմի արձագանքը
Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունն ավելի ուշ նույնպես հաղորդագրություն տարածեց՝ մեղադրելով ՀՀ-ին հայ-ադրբեջանական սահմանին զորքեր կուտակելու մեջ։
Մարտի 31-ի առավոտյան ՀՀ պաշտպանության նախարարությունն արձագանքեց Բաքվի տարածած հաղորդագրությանը․ գերատեսչությունը նշում էր, որ Ադրբեջանի տարածած տեղեկությունը չի համապատասխանում իրականությանը։
Հաղորդագրության մեջ, միաժամանակ, նշվում էր, որ մարտի 30-ին տելեգրամյան ալիքներում տարածվել են «ՀՀ ԶՈՒ շարքերը համալրած նորակոչիկ վարորդների՝ ուսումնական գործընթացի շրջանակում կատարած ավտոերթի լուսանկարներ՝ փորձելով դրանք ներկայացնել որպես դեպի սահմաններն ուղղված զորաշարժ, ինչն իրականությանը չի համապատասխանում»:
ԵՄ դիտորդները նույնպես հերքեցին Բաքվին
Մարտի 31-ի կեսօրին Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելությունը հաղորդագրություն տարածեց՝ հերքելով Բաքվի՝ զորաշարժի մասին պնդումները․ «Սահմանին ամեն ինչ հանգիստ է, ոչ մի արտասովոր տեղաշարժ չի նկատվել, առաքելությունը սահմանի ամբողջ երկայնքով իրականացնում է մշտադիտարկում»։
EUMA patrolled along the AM-AZ border all day long, everything is calm and quiet, no unusual movements observed. EUMA wishes everybody a peaceful Easter! ✨
— European Union Mission in Armenia (@EUmARMENIA) March 31, 2024
ԵՄ առաքելության X հարթակում արված հաղորդագրությունը կիսել էր նաև Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
Good to have confirmation from @EUmARMENIA that no unusual military movements have been observed. That is what the purpose of the mission is: to provide greater transparency and build confidence. It remains open to more engagement also with the authorities of 🇦🇿. https://t.co/hIxU5wvqTh
— Toivo Klaar (@ToivoKlaar) March 31, 2024
Հատկանշական է, որ հաջորդ օրը՝ ապրիլի 1-ին, Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հաղորդագրություն այն մասին, որ Հայաստանը շարունակում է կենտրոնացնել ռազմական ուժերը Ադրբեջանի հետ պայմանական սահմանին և կառուցել ամրաշինական կետեր։
Նույն օրը՝ ավելի ուշ, ԵՄ առաքելությունը նորից տարածեց հաղորդագրություն՝ նշելով, որ առաքելությունը շարունակում է հետևել սահմանին տիրող իրավիճակին, որևէ անսովոր ռազմական տեղաշարժ չի գրանցվել ու ամեն ինչ հանգիստ է։
Բաքվի հաղորդագրությանը հետևեց նաև հայկական կողմի արձագանքը․
Այսպիսով, Բաքվի՝ զորաշարժի մասին պնդումները հերքել է ոչ միայն հայկական կողմը, այլ նաև ԵՄ դիտորդական առաքելությունը։
Տեղեկատվական գրոհից՝ կրակոցներ
Ապրիլի 2-ի առավոտյան Ադրբեջանի ՊՆ-ն տարածեց հաղորդագրություն այն մասին, որ ապրիլի 1-ին՝ երեկոյան ժամը 22։00-22։20 սահմաններում, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները կրակ են բացել Նախիջևանի հետ սահմանագոտում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ։
Արդեն ապրիլի 2-ին ՀՀ ՊՆ-ն հայտնեց, Ադրբեջանի ԶՈՒ ստորաբաժանումները ապրիլի 1-ին՝ ժամը 22:00-ին, Կութի (Գեղարքունիքի մարզ), ապրիլի 2-ին՝ ժամը 00:40-ին, Տեղի (Սյունիքի մարզ) հատվածում կրակ են բացել հայկական դիրքերի ուղղությամբ:
Ալյոնա Հայրապետյան
Թեգեր` զորքՀՀ ՊՆռուսական ԶԼՄ
Բանակում ինքնասպանությունների միասնական թիվ չկա․ պաշտոնական տվյալները հակասում են միմյանց
11:36, 20 Օգս, 2026
Վերջին շրջանում բանակում ոչ մարտական պայմաններում մահվան, հատկապես ինքնասպանության դեպքերը լայն քննարկման թեմա են դարձել։ Յուրաքանչյուր նոր դեպքից հետո հնչում...

На прошлой неделе азербайджанские Telegram-каналы активно распространяли новость и видеоролики о якобы стягивании армянских войск и военной техники к армяно-азербайджанской границе.
Кто первым распространил новость о стягивании войск
Азербайджанский Telegram-канал «Без Тормозов» 29 марта опубликовал видео, на котором запечатлено движение армянской военной техники через гражданские населенные пункты. Однако в публикации не утверждается, что на видео представлено движение войск с армянской стороны к армяно-азербайджанской границе.
Уже 30 марта с подобным утверждением впервые выступил российский Telegram-канал «Оперативные сводки», который, опубликовав видеозапись движения армянской военной техники, отмечает, что «источники в Армении в эти часы фиксируют интенсивную переброску и значительную концентрацию личного состава и боевой техники вооруженных сил Армении, включая артиллерийские установки и гусеничную бронетехнику на различных направлениях армяно-азербайджанской границы… Как утверждает источник, подобная активность армянских военных не наблюдалась с сентября прошлого года».
Публикация была сделана в 19:37.
Позже эту публикацию канала «Оперативные сводки» стали активно распространять как российские, так и азербайджанские Telegram-каналы.
Например, азербайджанский Telegram-канал Karabakh Today распространил информацию о том, что «движение войск происходило на границе с Нахичеваном».
«Сообщают, что армянские военные движутся к оккупированному азербайджанскому анклаву Кярки (Тигранашен) через Араздейен», — говорится в публикации.
Таким образом, утверждение о том, что армянская сторона стягивает войска, сначала было распространено через российский Telegram-канал, на который впоследствии ссылались азербайджанские каналы.
Реакция армянской стороны
Министерство обороны Азербайджана позже также опубликовало сообщение, в котором обвинило Армению в сосредоточении войск на армяно-азербайджанской границе.
Утром 31 марта Министерство обороны РА отреагировало на сообщение, распространенное Баку. В ведомстве отметили, что информация, распространяемая Азербайджаном, не соответствует действительности.
При этом в сообщении отмечается, что «30 марта, в ряде Telegram-каналов были распространены фотографии выполняющих в рамках учебного процесса автопробег водителей-новобранцев, пытаясь представить это в качестве передвижения войск к границам, что не соответствует действительности».
Наблюдатели ЕС также опровергли утверждение Баку
Днем 31 марта наблюдательная миссия ЕС в Армении выступила с заявлением, опровергающим утверждения Баку о военном движении.
«EUMA весь день патрулировала армяно-азербайджанскую границу, все спокойно, никаких необычных движений не наблюдалось», — говорится в заявлении миссии.
EUMA patrolled along the AM-AZ border all day long, everything is calm and quiet, no unusual movements observed. EUMA wishes everybody a peaceful Easter! ✨
— European Union Mission in Armenia (@EUmARMENIA) March 31, 2024
Заявлением, опубликованным на платформе X миссии ЕС, также поделился специальный представитель Евросоюза на Южном Кавказе Тойво Клаар.
Good to have confirmation from @EUmARMENIA that no unusual military movements have been observed. That is what the purpose of the mission is: to provide greater transparency and build confidence. It remains open to more engagement also with the authorities of 🇦🇿. https://t.co/hIxU5wvqTh
— Toivo Klaar (@ToivoKlaar) March 31, 2024
Примечательно, что на следующий день, 1 апреля, Минобороны Азербайджана распространило сообщение о том, что «Армения продолжает сосредотачивать войска и строить опорные пункты наступательного характера на условной границе с Азербайджаном».
Позже в тот же день миссия ЕС вновь распространила сообщение, в котором говорится, что миссия продолжает следить за ситуацией на границе, никаких необычных военных движений не зафиксировано и все спокойно.
За сообщением Баку последовала реакция армянской стороны.
Таким образом, не только армянская сторона, но и наблюдательная миссия ЕС опровергли утверждения Баку о военном движении.
От информационного террора до обстрелов
Утром 2 апреля Минобороны Азербайджана распространило сообщение о том, что 1 апреля в период с 22:00 по 22:20 вечера подразделения ВС Армении открыли огонь по азербайджанским позициям, расположенным в приграничной зоне с Нахичеваном.
Уже 2 апреля Министерство обороны РА сообщило, что подразделения ВС Азербайджана 1 апреля в 22:00 в районе села Кут (Гегаркуникская область) и 2 апреля в 00:40 в районе села Тех (Сюникская область) открыли огонь по армянским позициям.