Փետրվարի 3-ին Լաչինի միջանցքի արգելափակման վերաբերյալ  խորհրդարանական լսումների ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Անդրանիկ Թևանյանը պնդել է, թե «ի տարբերություն Վրաստանի ու Ադրբեջանի, միայն ՀՀ իշխանություններ են հայտարարում, թե ռուսական ռազմական ներկայությունը սպառնալիք է տարածաշրջանի համար»։
«Տարածաշրջանում միայն ՀՀ իշխանություններն են հայտարարել, թե ՀՀ-ում ռուսական բազան սպառնալիք է ՀՀ անվտանգությանը, իսկ Վրաստանը և Ադրբեջանը նման հայտարարություն չեն անում»,- ասել է նա:
Ըստ Թևանյանի՝ իշխանությունները շրջանառում են թեզը, թե ռուսական բազան սպառնալիք է ՀՀ անվտանգությանը, քանի որ «ադրբեջանցիները դրանից են գրգռվում և հարձակվում Հայաստանի վրա»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ստուգել է ինչպես Թևանյանի, այնպես էլ լսումների ընթացքում այլ գործիչների կողմից արված մի շարք պնդումներ։
Թբիլիսին դեմ է արտահայտվել ռուսական ռազմական ներկայությանը, այդ թվում՝ ՀՀ-ում
Պաշտոնական Թբիլիսին մշտապես քննադատաբար է մոտեցել Հայաստանում ռուսական ռազմաբազայի առկայությանը․ օրինակ՝ 2010 թ.-ին Հայաստան կատարած այցի ժամանակ Վրաստանի՝ այդ պահին գործող արտգործնախարար Գրիգոլ Վաշաձեն մտահոգություններ է հայտնել Հայաստանում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի վերաբերյալ:
«Վրաստանը ինքնիշխան իրավունք ունի մեկնաբանություններ անել Հարավային Կովկասում ռուսական ռազմակայանի առկայության մասին․․․ Մենք Վրաստանում ունենք հինգ բազա, և, հավատացեք ինձ, դա մշտական սպառնալիք է մեր անվտանգությանը, անկախությանը և ինքնիշխանությանը»,- ասել էր Վաշաձեն՝ հիշեցնելով 1921 թվականը, երբ Հարավային Կովկասի երեք երկրները կորցրին անկախությունը՝ դառնալով Խորհրդային Միության մաս:
Հավելենք, որ Վրաստանում ռուսական ռազմական բազաների փակման գործընթացն ավարտին է հասել 2007 թվականին, մինչև այդ՝ 2003 թվականի Վարդերի հեղափոխությունից հետո, այդ երկիրն արդեն ստացել էր ՆԱՏՕ-ի  անդամակցության թեկնածուի կարգավիճակ:
Կեղծ պնդումներ՝ Հրանտ Բագրատյանից
Լսումների ընթացքում նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի ստորագրած փաստաթղթերի բովանդակությունը հանրությանը հայտնի չէ:
«Մեզ հայտնի է մեկ փաստաթուղթ՝ նոյեմբերի 9-ը: Մեզ, պատահաբար ձեռքներիս տակ է ընկել դեկտեմբերի 18-ի փաստաթուղթը, որտեղ Կապան-Ճակատեն ճանապարհը զիջել են Ադրբեջանին: Բացի այդ, մենք չգիտենք հունվարի 11-ին ինչ է ստորագրվել 2021 թ.-ին: Չգիտենք՝ նոյեմբերի 26-ին ինչ է ստորագրվել: Ասում են՝ պայմանավորվածություններ: Կա՞ թուղթ, թե՞ չէ»,— ասել է նա:
Իրականում, Բագրատյանը սխալվում է, վերջինիս նշած երկու հանդիպումների արդյունքում ստորագրված փաստաթղթերը հրապարակվել են։
Այսպես, 2021 թ. հունվարի 11-ին Մոսկվայում տեղի էր ունեցել Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հանդիպումը: Բանակցությունների արդյունքում ընդունվել է 4 կետանոց հայտարարություն, որը հրապարակվել է ՀՀ վարչապետի կայքում: Իսկ 2021 թ. նոյեմբերի 26-ին նույն կազմով հանդիպման ընթացքում ընդունվել է ևս մեկ հայտարարություն, որը նույնպես հասանելի է վարչապետի պաշտոնական կայքում:
Խոսելով 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մասին՝ Բագրատյանը հերթական անգամ պնդել է, որ դրանով «միայն Արցախը չէ, որ տվել ենք»։
«Նախ, մենք 4-րդ կետով սահմանել ենք, որ փաստաթուղթը գործում է 5 տարի, այսինքն՝ 5 տարի հետ, մնաց երկու, տարի Լաչինի միջանցքը կարող է չլինել, որովհետև Ադրբեջանը կարող է դրան չհամաձայնվել: 9-րդ կետով մենք, ըստ իս, չենք օգտագործել միջանցք բառը, միջանցք ենք տվել Ադրբեջանի արևմտյանի շրջանների և Նախիջևանի միջև Հայաստանի տարածքով: Սրա վրա 5 տարի ժամկետ չկա»,- ասել է Բագրատյանը:
Սակայն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ նշված 5 տարի ժամկետը վերաբերում է ոչ թե այդ փաստաթղթի վավերականությանը, այլ Լաչինի միջանցքում ռուսական խաղաղապահ առաքելության տեղակայման ժամկետին:
4-րդ կետում նշված է, որ «Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի գտնվելու ժամկետը կազմում է 5 տարի՝ հերթական 5-ամյա ժամկետներով ավտոմատ կերպով երկարաձգմամբ, եթե Կողմերից որևէ մեկը ժամկետի ավարտից 6 ամիս առաջ չհայտարարի սույն դրույթի կիրառումը դադարեցնելու մտադրության մասին»: Սա չի վերաբերում ո՛չ Լաչինի միջանցքի կարգավիճակին, ո՛չ էլ ընդհանուր հայտարարությանը:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի արևմտյանի շրջանների և Նախիջևանի միջև Հայաստանով ճանապարհ տալու կետին, ապա, ինչպես հենց ինքը Բագրատյանն է նշում, այնտեղ չկա միջանցք տերմինը․ Հայաստանը պարզապես ապաշրջափակելու է Ադրբեջանի արևմտյան շրջանների ու Նախիջևանի միջև տրանսպորտային ուղիները։
2022 թ. օգոստոսին կառավարության նիստի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Ադրբեջանը կարող է մի քանի կետերով հատել Հայաստանի սահմանը և երթևեկություն իրականացնել դեպի Նախիջևան:

3 февраля на парламентских слушаниях по вопросу блокировки Лачинского коридора депутат от фракции «Айастан» Андраник Теванян заявил, что «в отличие от Грузии и Азербайджана только власти РА заявляют, что российское военное присутствие представляет угрозу для региона».
«В регионе только власти РА заявили, что российская база в РА представляет угрозу безопасности РА, а Грузия и Азербайджан подобных заявлений не делают», — сказал он.
По словам Теваняна, власти тиражируют тезис о том, что российская база представляет угрозу безопасности Армении, поскольку «это раздражает азербайджанцев и они нападают на Армению».
«Платформа проверки фактов» проверила ряд заявлений, сделанных как Теваняном, так и другими деятелями в ходе слушаний.
Тбилиси выразил несогласие с российским военным присутствием, в том числе в РА
Официальный Тбилиси всегда критически относился к размещению российской военной базы в Армении. Например, во время своего визита в Армению в 2010 году тогдашний министр иностранных дел Грузии Григол Вашадзе выразил обеспокоенность по поводу дислоцированной в Армении российской военной базы.
«Грузия имеет суверенное право высказывать свою позицию о дислокации российских баз на Южном Кавказе... У нас пять баз в Грузии, и поверьте мне, это постоянная угроза нашей безопасности, независимости и суверенитету», — сказал Вашадзе, напомнив 1921 год, когда три страны Южного Кавказа утратили свою независимость, став частью Советского Союза.
Добавим, что процесс закрытия российских военных баз в Грузии завершился в 2007 г., к тому времени, после «революции роз» 2003 г., эта страна уже получила статус кандидата в члены НАТО.
Ложные утверждения Гранта Багратяна
В ходе слушаний бывший премьер-министр Грант Багратян заявил, что содержание документов, подписанных Азербайджаном и Арменией, общественности неизвестно.
«Нам известен один документ, датированный 9 ноября. Случайно в наши руки попал документ от 18 декабря, в котором дорога Капан-Чакатен уступалась Азербайджану. Кроме того, мы не знаем, что было подписано 11 января 2021 года. Мы не знаем, что было подписано 26 ноября. Говорят – договоренности. Документ есть или нет?» — сказал он.
В действительности Багратян ошибается: документы, подписанные по итогам двух упомянутых последним встреч, обнародованы.
Так, 11 января 2021 года в Москве состоялась встреча лидеров Армении, Азербайджана и России. По итогам переговоров было принято заявление из 4 пунктов, которое было опубликовано на сайте премьер-министра РА. А 26 ноября 2021 года на встрече в том же составе было принято еще одно заявление, которое также размещено на официальном сайте премьер-министра.
Говоря о заявлении от 9 ноября 2020 года, Багратян в очередной раз заявил, что этим «мы отдали не только Арцах».
«Во-первых, мы определили в пункте 4, что документ действует 5 лет, то есть через два года Лачинского коридора может не быть, потому что Азербайджан может не согласиться с этим. Как я считаю, согласно пункту 9 мы не использовали слово «коридор», мы предоставили коридор между районами западного Азербайджана и Нахичеваном через территорию Армении. На это нет 5-летнего срока», — сказал Багратян.
Однако указанный в заявлении от 9 ноября 5-летний срок относится не к действительности этого документа, а к периоду дислокации российского миротворческого контингента в Лачинском коридоре.
В пункте 4 указано, что «Миротворческий контингент Российской Федерации развертывается параллельно с выводом армянских вооруженных сил. Срок пребывания миротворческого контингента Российской Федерации – 5 лет с автоматическим продлением на очередные 5-летние периоды, если ни одна из Сторон не заявит за 6 месяцев до истечения срока о намерении прекратить применение данного положения». Это не касается ни статуса Лачинского коридора, ни заявления в целом.
Что касается пункта о предоставлении связующей западные районы Азербайджана с Нахичеваном дороги через Армению, то, как указывает сам Багратян, термина «коридор» в заявлении нет. Армения просто разблокирует транспортные пути между западными районами Азербайджана и Нахичевана.
На заседании правительства в августе 2022 года Никол Пашинян заявил, что Азербайджан может через несколько пунктов пересечь границу Армении и осуществлять движение в Нахичеван.
Метки Անդրանիկ ԹևանյանԱրցախԹբիլիսիՀրանտ Բագրատյան
14:43, 14 Дек, 2022
3 декабря группа азербайджанцев в гражданской одежде, выдававших себя за экологов, заблокировала Лачинский коридор – единственную дорогу, соединяющую Арцах с...