Կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից. Սահմանադրություն
Օրերս զինված ուժերի հոգևոր առաջնորդության հիմնադրման 20-րդ տարեդարձի   կապակցությամբ ՀՀ պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը ուշագրավ հայտարարությամբ հանդես եկավ պետության և եկեղեցու կապի մասին: Մասնավորապես, նախարար Սարգսյանը նշեց. «Եկեղեցին չի կարող անջատ լինել ոչ պետությունից, ոչ բանակից։ Դա ամրագրված է մեր Սահմանադրության, օրենսդրության և ամենակարևորը` յուրաքանչյուր հայի սրտի մեջ։ Մարտի դաշտը մեզ համար առնչվել է նաև այն հոգևորականների հետ, որոնք երբեք հետ չեն մնացել և հաճախ առաջնորդել են հայկական զորքերը։
Գարեգին Առաջին վեհափառի օրոք հիմնադրվեց և Գարեգին Երկրորդ ամենայն հայոց կաթողիկոսի օրհնությամբ ամրանում է հոգևոր առաջնորդությունը զինված ուժերում։ Դա այն ուժն է, որը պետք է մեր բանակը դարձնի յուրահատուկ, դա այն ուժն է, որը պետք է ազգային ոգի և նոր միջավայր ձևավորելու կարևոր միջոց դառնա մեր զինված ուժերում»:
Նախքան այս հայտարարությանն անդրադառնալը, նշենք, որ վերջին շրջանում տարբեր առիթներով պաշտոնյաներն ու ԱԺ պատգամավորները հաճախ են հղում անում պետություն-եկեղեցի կապին և այս մասով Վիգեն Սարգսյանը միակը չէ։
Սակայն մի կողմ թողնելով պետություն-եկեղեցի կամ զինված ուժեր-եկեղեցի կապի արդյունավետության քննարկումը՝ փորձենք գալ Հայաստանի «մայր իրավական ակտ» համարվող Սահմանադրությանը և տեսնենք, թե ինչ կապ է նախատեսված եկեղեցու և պետության միջև։
Այսպիսով, 2015 թվականի փոփոխություններով, Սահմանադրությունը 17-րդ և 18-րդ հոդվածներով ամրագրում է․
«Հոդված 17. Պետությունը և կրոնական կազմակերպությունները
1. Հայաստանի Հանրապետությունում երաշխավորվում է կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ազատությունը:
2. Կրոնական կազմակերպություններն անջատ են պետությունից:
Հոդված 18. Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին
1. Հայաստանի Հանրապետությունը ճանաչում է Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու՝ որպես ազգային եկեղեցու բացառիկ առաքելությունը հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում, նրա ազգային մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում:
2. Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցու հարաբերությունները կարող են կարգավորվել օրենքով:»
Ըստ այդմ, դժվար չէ գլխի ընկնել, որ ըստ Սահմանադրության Հայաստանյայց առաքելական սուրբ եկեղեցին, որպես կրոնական կազմակերպություն պետությունից անջատ է՝ անկախ հայ ժողովրդի հոգևոր կյանքում ազգային, մշակույթի զարգացման և ազգային ինքնության պահպանման գործում կատարած իր առաքելությունից:
Այնինչ, Վիգեն Սարգսյանը (և ոչ միայն) փորձում է այն, ինչ իր կարծիքով ամրագրված է յուրաքանչյուր հայի սրտի մեջ, ներկայացնել նաև որպես Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության, օրենսդրության պահանջ, ինչը զուտ հեռետորական հնարք է և, ինչպես արդեն նշեցինք, իրականության հետ բացարձակ կապ չունի։
Թեգեր` ChurchConstitutionHistory of the Armenian ChurchVigen Sargsyanармия-церковьВиген СаркисянИстория Армянской церквиКонституцияроль церквицерковьեկեղեցիեկեղեցի-պետությունկրոնՀայոց եկեղեցու պատմությունՀՀ ՊՆՀՀ ՍահմանադրությունՍահմանադրությունՎիգեն Սարսգսյան
Կարճ շալվարով՝ զինկոմիսարիատ․ Civic.am-ը մանիպուլացնում է
17:13, 5 Օգս, 2024
Քաղաքացի Էդուարդ Հայրումյանին կարճ շալվար հագած լինելու պատճառով Պաշտպանության նախարարության զինվորական կոմիսարիատ թույլ չտալու մասին հրապարակման մեջ Civic.am-ը մանիպուլյացիաներ է...
Այս տարվա առաջին կիսամյակում ՀՀ Զինված ուժերում մահացել է 17 զինվոր
16:38, 4 Հլս, 2024
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ուսումնասիրել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության տարածած պաշտոնական հաղորդագրությունները՝ հունվարից սկսած, և պարզել, որ Զինված ուժերում 2024...

Религиозные организации отделены от государства: Конституция
Недавно в связи с 20-й годовщиной основания духовного предводительства в вооруженных силах министр обороны Армении Виген Саркисян выступил с примечательным заявлением о связи между государством и церковью. В частности, министр Саркисян отметил: «Церковь не может быть отделена ни от государства, ни от армии. Это закреплено в нашей Конституции, законодательстве и, самое главное, в сердце каждого армянина. Поле битвы для нас также отождествляется с теми священнослужителями, которые никогда не отставали и часто вели армянские войска. Во время предстоятельства Католикоса Всех Армян Гарегина Первого было основано и укрепляется при Католикосе Гарегине Втором духовное предводительство в вооруженных силах. Это та сила, которая должна сделать нашу армию особой, это сила, которая должна стать важным средством для формирования национального духа и новой среды в наших вооруженных силах».
Прежде чем обратиться к этому заявлению, следует отметить, что в последнее время чиновники и депутаты НС часто ссылаются на государственно-церковные отношения, и Виген Саркисян в этом вопросе не единственный.
Но, оставив в стороне обсуждение эффективности связи государство — церковь или вооруженные силы — церковь, обратимся к Конституции Армении и посмотрим, какая связь предусматривается между церковью и государством.
Таким образом, согласно поправкам 2015 года, статьями 17 и 18 Конституция закрепляет:
Статья 17.       Государство и религиозные организации
1. В Республике Армения гарантируется свобода деятельности религиозных организаций.
2. Религиозные организации отделены от государства.
Статья 18.       Армянская Апостольская Святая Церковь
1. Республика Армения признает исключительную миссию Армянской Апостольской Святой Церкви как национальной церкви в духовной жизни армянского народа, в деле развития его национальной культуры и сохранения его национальной самобытности.
2. Отношения Республики Армения и Армянской Апостольской Святой Церкви могут регулироваться законом.
Ввиду этого нетрудно сделать вывод, что, согласно Конституции, Армянская Апостольская Святая Церковь отделена от государства как религиозная организация, независимо от своей миссии в деле национального, культурного развития и сохранения национальной идентичности в духовной жизни армянского народа.
Между тем как Виген Саркисян (и не только) пытается представить то, что, по его мнению, закреплено в сердцах каждого армянина, также в качестве требования Конституции Республики Армения, законодательства, что является чисто риторическим трюком и, как мы уже отметили, не имеет ничего общего с действительностью.
Метки ChurchConstitutionHistory of the Armenian ChurchVigen Sargsyanармия-церковьВиген СаркисянИстория Армянской церквиКонституцияроль церквицерковьեկեղեցիեկեղեցի-պետությունկրոնՀայոց եկեղեցու պատմությունՀՀ ՊՆՀՀ ՍահմանադրությունՍահմանադրությունՎիգեն Սարսգսյան
Утраченные памятники Арцаха: продолжающийся вандализм
11:45, 9 Окт, 2021
После 44-дневной войны на перешедших под контроль Азербайджана территориях остались множество представляющих историческую и культурную ценность объектов, многие из которых...
В Степанакерте действительно строится мечеть, однако для российских миротворцев
17:35, 3 Июн, 2021
Бывший кандидат в президенты Арцаха Белла Лалаян 3 июня на своей странице в Facebook сообщила, что в аэропорту Степанакерта построена...