Հայաստանում ճանապարհատրանսպորտային պատահարներից տարեկան ավելի քան 300 մարդ է մահանում: Կառավարությունը հայտարարել է, որ վերանայում է իր ճանապարհային անվտանգության քաղաքականությունը՝ կենտրոնանալով մահերի և լուրջ վնասվածքների կանխարգելման վրա:
Դեռևս 2021-ի ապրիլին՝ ԵՄ և Եվրոպական ներդրումային բանկի աջակցությամբ համատեղ իրականացվող «Անվտանգությունը ձեր գործողություններում է» ազգային հաղորդակցման արշավի մեկնարկին, դրա մասին հայտարարել էր այդ ժամանակ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Սուրեն Պապիկյանը։
Նա տեղեկացրել էր, որ, մասնավորապես‚ «Տեսլական զրո» (Vision Zero) և «Անվտանգ համակարգային մոտեցում» (Safe System Approach) ճանապարհային անվտանգության նոր ռազմավարությունը 2021-2040 թթ. համար կընդունվի մոտ ապագայում։
Կառավարության այս տարվա հունվարի 26-ի նիստին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ 2022-ին ՃՏՊ-ների վիճակագրության հետ կապված տեսանելի բարելավում կա, արձանագրվել էր, որ 2019-2022 թթ․ կտրվածքով ՃՏՊ-ների՝ զոհերի ու վիրավորների թիվը առավելապես նվազել է 2022-ին։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» փորձել է վերլուծել, թե արդյո՞ք ակնկալվածի համեմատ եղած փոփոխությունը շոշափելի է, ՃՏՊ-ների ի՞նչ միտումներ են արձանագրվել, որո՞նք են երթևեկության անվտանգության սպառնալիքները, ի՞նչ քայլեր են իրականացվել և թե մշակման ո՞ր փուլում է շուրջ երկու տարի առաջ հայտարարված և «մոտ ապագայում» ընդունվելիք ճանապարհային անվտանգության նոր ռազմավարությունը:
Վիճակագրություն
Վերջին 10 տարում, բացառությամբ «քովիդային» 2020 թ․-ի, ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և դրանցով պայմանավորված մահերի  թիվը շարունակ աճել է։ Միայն 2022 թ․-ին մահերի ցուցանիշը նախորդ տարվա համեմատ նվազել է 14 %-ով։
Այսպես՝ 2022-ին ճանապարհատրանսպորտային պատահարների թիվը կազմել է 4308, որից 321 մարդ մահացել է, իսկ 6153-ը մարմնական տարբեր վնասվածքներով տեղափոխվել են հիվանդանոց։
2021-ին ընդհանուր ՃՏՊ-ների թիվը եղել է 4604, որից գրանցվել է 368 մահ և 6699 վիրավոր։
2020— ին ՃՏՊ-ների թիվը զգալի նվազել է, ինչը, թերևս, պայմանավորված է եղել համավարակի պատճառով ՀՀ տարածքում տեղաշարժի սահմանափակումներով։ Գրանցվել է 4016 դեպք, որից 348-ը՝ մահվան ելքով, և 5846 քաղաքացի ստացել են վնասվածք։
2019-ին ՃՏՊ-ների թիվը կազմել է 4799՝ 341 մահ, 6801 վիրավորում։
2018-ին՝ 4111 ՃՏՊ, 343՝ մահ, 5950 վիրավորում։
2017-ին՝ 3535 ՃՏՊ, 279 մահ, 5179 վիրավորում։
2016՝ 3203 ՃՏՊ, 267 մահ, 4451 վիրավորում։
2015՝ 3399 ՃՏՊ, 346 մահ, 4738 վիրավորում։
2014-ին՝ 3156 ՃՏՊ, 297 մահ, 4479 վիրավորում։
2013-ին 2824 ՃՏՊ, 316 մահ, 3994 վիրավորում։
Նշենք, որ Համաշխարհային բանկի վերջին՝ 2019 թ․-ին հրապարակված տվյալների համաձայն՝ Հայաստանը 100,000 բնակչի հաշվով գրանցել է ՃՏՊ մահացության բարձր ցուցանիշ՝ 20 մահ։ Այս ցուցանիշն ամենավատն է եվրոպական և ԵԱՏՄ տարածաշրջաններում, իսկ հարևան երկրներից միայն Իրանն է գերազանցում Հայաստանին:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) 2020 թ․-ի տվյալներով՝  Հայաստանում 100,000 բնակչի հաշվով գրանցել է ՃՏՊ մահացության 17.47 մահ։
ՃՏՊ-ների թվի աճը պայմանավորված է նաև շահագործվող մեքենաների թվի ավելացմամբ
«Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության էլեկտրոնային ռեգիստրի տվյալների համաձայն՝ գործող կարգավիճակ ունեցող տրանսպորտային միջոցների քանակը վերջին 10 տարիներին շուրջ 40 տոկոսով աճել է։ Եթե 2013-ին հանրապետությունում տրանսպորտային միջոցների քանակը կազմում էր 528,643, ապա շահագործվող մեքենաների թիվը 2022 թ. դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է 888,110։
Հատկանշական է, որ հարևան Վրաստանում գրանցված տրանսպորտային միջոցների քանակը 2021-ին կազմել է 1 մլն 490 հազար 200՝ 3 մլն 709 հզ բնակչության պարագայում: Չնայած մեքենաների թիվը Վրաստանում ավելին է, ՃՏՊ հետևանքով գրանցված մահերի թիվը զգալիորեն ավելի քիչ է, քան Հայաստանում։ Ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության վերջին՝ 2020-ի տվյալների՝ Վրաստանում 100,000 բնակչի թվով գրանցվել է ՃՏՊ մահացության 11.30 դեպք: 2,6 միլիոն բնակչություն ունեցող Մոլդովայում գրանցված մեքենաների թիվը հարաբերականորեն ավելի շատ է, քան Հայաստանում՝ 1,008,204, բայց 100,000 բնակչի հաշվով մահերի թիվը մի քանի անգամ պակաս է Հայաստանից՝ 6.60։
Մեքենաների, բնակչության և ՃՏՊ-ների հետևանքով մահացությունների թվով Հայաստանի հետ համադրելի երկրներից է Մոնղոլիան, որտեղ 2021-ին գրանցված մեքենաների թիվը կազմում է 723,214, ընդհանուր բնակչությունը՝ 3․3 միլիոն, և 100,000 բնակչի հաշվով վթարից զոհերի թիվը 21․50 է։
«Մոտ ապագայում» խոստացված ՃԵ անվտանգության ռազմավարությունը 2 տարի անց «մոտ է հաստատման»
«Ճանապարհային անվտանգության ազգային խորհրդի» ղեկավար Պողոս Շահինյանը, որը ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ռազմավարության մշակող խմբի անդամ է, FIP.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ նախնական աշխատանքներն ավարտվել են, և հավանաբար մարտ ամսին կառավարությունը ռազմավարությունը կհաստատի։
Ըստ Շահինյանի՝ Հայաստանում ճանապարհային երթևեկության անվտանգության առաջին ռազմավարությունն ընդունվել է 2009 թվականին, դրա գործողությունն ավարտվել է 2013-ին: Ռազմավարության իրականացումը «Ճանապարհային անվտանգության ազգային խորհրդին» է վստահված եղել, որն էլ պետք է համախմբեր բոլոր գերատեսչությունների գործողությունները։ «Ընդունումից հետո՝ առաջին իսկ տարում ցուցանիշները բավական լավ էին: Ավտոպատահարների հետևանքով զոհերի քանակը 20 տոկոսով նվազեց: Դրանից հետո մինչ այսօր չունենք գործող ռազմավարություն։ Այժմ մշակվել է նոր ռազմավարություն, որը որդեգրել է տեսլականը՝ զրո մահ (vision zero)»,- ասաց նա։
Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարությունից FIP.am-ին ասացին, որ մարտ ամիսն իրատեսական է ռազմավարությունն ավարտական տեսքի բերելու համար, սակայն մեկ, երկու ամիս ևս կպահանջվի՝ վերջնական հաստատման համար։
Տեղեկանք.  Vision Zero-ն գլոբալ շարժում է, որի նպատակն է վերջ դնել երթևեկության հետ կապված մահացություններին և լուրջ վնասվածքներին՝ համակարգային մոտեցում ցուցաբերելով ճանապարհային անվտանգությանը: Այս ռազմավարության նախադրյալն այն է, որ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետեւանքով առաջացած մահերն ու վնասվածքներն անընդունելի են և կանխարգելելի: Vision Zero-ն առաջին անգամ իրականացվել է որպես ազգային ճանապարհային քաղաքականություն Շվեդիայում 1997 թվականին, այժմ ընդունվել է աշխարհի ավելի քան 20 քաղաքների կողմից: 14 տարվա ընթացքում՝ 2006-2020 թվականներին, Շվեդիայում ճանապարհատրանսպորտային պատահարների հետևանքով մահացությունները կրճատվել են ավելի քան երկու անգամ: 10․4 միլիոն բնակչություն ունեցող Շվեդիայում նման մահացությունների ամենացածր ցուցանիշը գրանցվել է 2020 թվականին՝ 206։ Ընդ որում, երկրում ավտոմոբիլային տրանսպորտի թիվը շարունակաբար աճում է: Շվեդիան ամեն տարի գտնվում է ամենաանվտանգ երթևեկություն ունեցող երկրների թոփ հնգյակում։
«Հայաստանում չի գործում որևէ միջազգային ստանդարտ»
Ըստ Պողոս Շահինյանի, նախատեսված է առանձին մարմին ստեղծել, որը պատասխանատու կլինի լիարժեք ճանապարհային անվտանգության խնդիրներով։
«Պետք է հստակ ստանդարտներ լինեն. հաշվի են առնվել հայաստանյան իրականությունը և ՄԱԿ-ով ընդունված միջազգային թիրախները։ Ռազմավարության հիմքում ընկած է այն, որ մարդը կարող է թույլ տալ սխալ, բայց դա չպետք է անդրադառնա ծանր հետևանքով։ Այսինքն՝ ենթակառուցվածքային խնդիրներին պետք է ուշադրություն դարձնել՝ անվտանգ ճանապարհ, մեքենայի որակ, ճանապարհների միջազգային ստանդարտներին համապատասխան կահավորում։ Ցավոք, Հայաստանում չի գործում որևէ միջազգային ստանդարտ։ Ուղղակի երկար տևեց հաստատումը, բայց ավելի լավ ա ուշ, քան երբեք»,- ասում է Շահինյանը։
Իսկ նվազման որոշակի միտումը մասնագետը ենթադրաբար պայմանավորում է նոր Պարեկային ծառայության և ճանապարհների վիճակի որոշակի բարելավման հետ։
ՃՏՊ-ների թվի նվազումը՝ նաև ճանապարհապարեկային ծառայության արդյո՞ւնք
Ուշագրավ է, որ ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու վերաբերյալ վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումների թիվը 2022 թ․-ին 2018-ի համեմատ շուրջ 34 տոկոսով աճել է՝ 1,644,502-ից դառնալով 2,209,551։
Այսպես, ըստ ոստիկանության տրամադրած տվյալների, 2022 թվականին կայացվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու վերաբերյալ վարչական տույժ նշանակելու մասին 2,209,551 որոշում, որից 1,706,268-ը հայտնաբերվել է տեսանկարահանման կամ լուսանկարահանման սարքերի միջոցով, 503,283-ը՝ ՃՊԾ ստորաբաժանումների կողմից։
ՃՊԾ ստորաբաժանումների կողմից արձանագրված խախտումներից 11,038-ը կամ 2.2%-ը ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, և 50,131-ը կամ 10.0%-ը՝ անվտանգության ամրագոտիներով չամրակապված վիճակում վարելու, մնացածը՝ այլ իրավախախտումների փաստերով են։
2021 թվականին կայացվել է ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելու վերաբերյալ վարչական տույժ նշանակելու մասին 2,312,476 որոշում, որից 395,677-ը՝ ճանապարհապարեկային ծառայության ստորաբաժանումների կողմից։ Ճանապարհապարեկային ծառայության ստորաբաժանումների արձանագրած խախտումներից 6621-ը կամ 1.7%-ը՝ ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, 54,471-ը կամ 13.8%-ը՝ չամրակապված վիճակում վարելու, մնացածը՝ այլ իրավախախտումների փաստերով։
2020 թվականին կայացվել է 1,717,869 որոշում, որից 350,943-ը՝ ճանապարհապարեկային ծառայության ստորաբաժանումների կողմից։ Արձանագրված խախտումներից 4566-ը կամ 1.3%-ը ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, 64,479-ը կամ 18.4%-ը՝ չամրակապված վիճակում վարելու, մնացածը՝ այլ իրավախախտումների փաստերով։
2019 թվականին կայացվել է 1,959,170 որոշում, որից 428,000-ը ճանապարհապարեկային ծառայության ստորաբաժանումների կողմից։ Արձանագրված խախտումներից 4803-ը կամ 1.1%-ը՝ ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, 201,316-ը կամ 47.0%-ը ամրագոտիներով չամրակապված վիճակում վարելու, մնացածն՝ այլ իրավախախտումների փաստերով:
2018 թվականին կայացվել է 1,644,502 որոշում, որից 298,271-ը՝ ճանապարհապարեկային ծառայության ստորաբաժանումների կողմից։ Արձանագրված խախտումներից 4739-ը կամ 1.6%-ը եղել են ոչ սթափ վիճակում տրանսպորտային միջոց վարելու, 126,645-ը կամ 42.5%-ը՝ ամրագոտիներով չամրակապված վիճակում վարելու, մնացածը՝ այլ իրավախախտումների փաստերով։
Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության սպառնալիքները կանխելուն միտված միջոցառումներ
2019 թ․ դեկտեմբերին ընդունվեց վարորդների համար բալային համակարգի ներդրման օրինագծերի փաթեթը։ Ըստ նախագծի հեղինակների՝ ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումների համար տուգանքների բալային համակարգի ներդրման թիվ մեկ խնդիրը մահերը կրճատելն է:
Մինչդեռ վերը ներկայացված վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ այս փոփոխությունը ցանկալի արդյունք չի ունեցել, քանի որ եթե 2019-ին գրանցվել է ՃՏՊ-ներից 341 մահ, 2020-ին՝ 348, ապա 2021-ին մահերի թիվը հասել է 368-ի։ Ինչպես նշեցինք, մահերի թիվը որոշակի առումով նվազել է միայն 2022 թ․-ին՝ 321։
Թեգեր` ՀՀ ոստիկանությունճանապարհային ոստիկանությունՃՏՊ
Պարեկային ծառայության ուռճացված դերը. չհիմնավորված թվեր՝ կառավարության զեկույցում
16:14, 19 Ապր, 2023
Կառավարության հնգամյա ծրագրի 2022 թվականի կատարման ընթացքի և արդյունքների վերաբերյալ զեկույցում, ներքին անվտանգային խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերի շարքում անդրադարձ կատարվեց...
Այս հոդվածի հրապարակումից հետո հոդվածում տեղի են ունեցել փոփոխություններ, որոնք նշված են * եւ ** նշաններով - խմբ. Կառավարության հունվարի...

Ежегодно в Армении в результате дорожно-транспортных происшествий погибает более 300 человек. Правительство объявило, что пересматривает свою политику безопасности дорожного движения, уделяя особое внимание предотвращению смертей и серьезных травм.
Еще в апреле 2021 года, на запуске национальной коммуникационной кампании «Безопасность в ваших действиях», реализуемой совместно при поддержке ЕС и Европейского инвестиционного банка, об этом заявил тогдашний министр территориального управления и инфраструктур Сурен Папикян.
Он сообщил, в частности, что новая стратегия безопасности дорожного движения «Vision Zero» и «Safe System Approach» на 2021-2040 годы. будет принята в ближайшем будущем.
На заседании правительства 26 января этого года премьер-министр Никол Пашинян заявил, что в 2022 году наблюдается видимое улучшение статистики ДТП, зафиксировано, что в 2022 году сократилось количество ДТП, жертв и пострадавших.
«Платформа проверки фактов» попыталась проанализировать, ощутимо ли изменение по сравнению с ожидаемым, какие тенденции ДТП были зафиксированы, каковы угрозы безопасности движения, какие шаги были предприняты и на каком этапе реализации находится стратегия безопасности дорожного движения, объявленная около двух лет назад и подлежащая принятию «в ближайшем будущем».
Статистика
В последние 10 лет, за исключением «ковидного» 2020 года, количество ДТП и вызванных ими смертей постоянно увеличивалось. Только в 2022 году смертность снизилась на 14% по сравнению с предыдущим годом.
Так, в 2022 году количество ДТП составило 4308, погиб 321 человек, 6153 были доставлены в больницы с различными телесными повреждениями.
В 2021 году общее количество ДТП составило 4604, погибли 368 человек, 6699 пострадали.
В 2020 году количество ДТП значительно снизилось, что, вероятно, связано с ограничениями передвижения по территории Армении из-за пандемии. Зарегистрировано 4016 случаев, погибли 348 человек, 5846 пострадали.
В 2019 году количество ДТП составило 4799, погиб  341 человек, 6801 пострадали.
В 2018 году – 4111 ДТП, 343 человека погибли, 5950 пострадали
В 2017 году – 3535 ДТП, 279 человек погибли смертей, 5179 пострадали
В 2016 году – 3203 ДТП, 267 человек погибли, 4451 пострадали
В 2015 году – 3399 ДТП, 346 человек погибли, 4738 пострадали
В 2014 году – 3156 ДТП, 297 человек погибли, 4479 пострадали
В 2013 году – 2824 ДТП, 316 человек погибли, 3994 пострадали
Отметим, что согласно последним данным, опубликованным Всемирным банком в 2019 году, в Армении зафиксирован высокий уровень смертности в результате ДТП – 20 смертей на 100 000 жителей. Этот показатель наихудший в Европейском регионе и регионе ЕАЭС, а среди соседних стран только Иран превосходит Армению.
По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), в 2020 году в Армении зарегистрировано 17.47 смертей в результате ДТП на 100 000 жителей.
Увеличение количества ДТП также связано с увеличением количества эксплуатируемых транспортных средств
По данным электронного реестра службы «Дорожная полиция», за последние 10 лет количество автомобилей увеличилось примерно на 40 процентов. Если в 2013 году количество автомобилей в республике составляло 528,643, то количество эксплуатируемых автомобилей по состоянию на 31 декабря 2022 года составило 888, 110.
Примечательно, что количество транспортных средств, зарегистрированных в соседней Грузии в 2021 году, составило 1 миллион 490 тысяч 200 единиц при численности населения 3 миллиона 709 тысяч. Хотя количество автомобилей в Грузии больше, количество смертей в результате ДТП значительно меньше, чем в Армении. По последним данным Всемирной организации здравоохранения за 2020 год, в Грузии в результате ДТП зарегистрировано 11.30 смертей на 100 000 жителей. При населении в 2,6 млн. человек в Молдове зарегистрировано относительно больше транспортных средств, чем в Армении — 1 008 204, но количество смертей на 100 000 жителей в несколько раз меньше, чем в Армении – 6.60.
Монголия является одной из стран, сопоставимых с Арменией по количеству автомобилей, населения и смертей в результате ДТП. В этой стране количество зарегистрированных автомобилей в 2021 году составляло 723 214 автомобилей, общая численность населения – 3.3 миллиона человек, а количество жертв ДТП на 100 000 жителей – это 21.50.
Стратегия безопасности дорожного движения, обещанная «в ближайшем будущем», через 2 года «близка к утверждению»
Руководитель общественной организации «Национальный совет по безопасности дорожного движения» Погос Шагинян, входящий в группу по разработке стратегии безопасности дорожного движения, в беседе с FIP.am отметил, что предварительная работа завершена и, возможно, в марте правительство утвердит стратегию.
По словам Шагиняна, первая стратегия безопасности дорожного движения в Армении была принята в 2009 году, ее действие завершилось в 2013 году. Реализация стратегии была возложена на «Национальный совет безопасности дорожного движения», который должен был консолидировать действия всех ведомств. «В первый год после принятия стратегии показатели были неплохие. Количество жертв в результате автомобильных аварий уменьшилось на 20 процентов. После этого до сегодняшнего дня у нас нет действующей стратегии. Теперь разработана новая стратегия, в которой принята концепция «нулевой смертности» (vision zero)», — сказал он.
Как сообщили FIP.am в Министерстве территориального управления и инфраструктуры, в марте вполне реально завершить разработку стратегии, но для окончательного утверждения потребуется еще один или два месяца.
Справка: Vision Zero – это глобальное движение, целью которого является положить конец смертям и серьезным травмам в результате ДТП за счет системного подхода к безопасности дорожного движения. Предпосылка этой стратегии заключается в том, что смерть и травмы в результате ДТП неприемлемы и их можно предотвратить. Vision Zero впервые была реализована в качестве национальной дорожной политики в Швеции в 1997 году, а сейчас принята более чем в 20 городах по всему миру. За 14 лет, с 2006 по 2020 год, смертность в результате ДТП в Швеции сократилась более чем вдвое. В 2020 году в Швеции с населением 10.4 миллиона человек было зарегистрировано самое низкое количество таких смертей — 206 человек. При этом, количество автотранспортных средств в стране постоянно увеличивается. Швеция ежегодно входит в пятерку стран с самым безопасным дорожным движением.
«В Армении никакой международный стандарт не действует»
По словам Погоса Шагиняна, планируется создать отдельный орган, который будет полностью заниматься вопросами безопасности дорожного движения.
«Должны быть четкие стандарты. Учитывались реальность Армении и международные цели, принятые ООН. Стратегия основана на том, что человек может совершить ошибку, но она не должна привести к серьезным последствиям. Другими словами, следует уделить внимание инфраструктурным вопросам: безопасные дороги, качество автомобилей, дорожное оборудование в соответствии с международными стандартами. К сожалению, в Армении никакой международный стандарт не действует. Просто на согласование ушло много времени, но лучше поздно, чем никогда», — говорит Шагинян.
А определенную тенденцию снижения специалист связывает с новой патрульной службой и некоторым улучшением состояния дорог.
Снижение количества ДТП – тоже результат работы дорожной службы?
Примечательно, что в 2022 году количество постановлений о наложении административного взыскания за нарушение правил дорожного движения увеличилось примерно на 34 процента по сравнению с 2018 годом, с 1,644,502 до 2,209, 551.
Так, по данным полиции, в 2022 году было принято 2, 209, 551 постановления о наложении административных штрафов за нарушение правил дорожного движения, из них 1, 706, 268 выявлено камерами фото- и видеофиксации, 503, 283  – подразделениями Дорожной полиции.
11, 038 или 2,2 % нарушений, зафиксированных подразделениями Дорожной полиции, приходится на вождение в нетрезвом виде, 50,131 или 10,0 % –на вождение с непристемгнутым ремнем безопасности, остальные – на другие нарушения.
В 2021 году принято 2, 312, 476 постановлений о наложении административных штрафов за нарушение правил дорожного движения, из них 395, 677 – подразделениями Дорожной полиции. Из зафиксированных подразделениями патрульной службы полиции нарушений 6 621 или 1.7 % приходится на вождение в нетрезвом виде, 54,471 или 13.8 % – на вождение с непристемгнутым ремнем безопасности, остальные – на другие правонарушения.
В 2020 году принято 1, 717, 869 постановлений, из них 350, 943 —  подразделениями Дорожной полиции. Из зарегистрированных нарушений 4 566, или 1.3% были связаны с вождением в нетрезвом виде, 64 479 или 18.4% – с управлением без ремней безопасности, остальные – с другими правонарушениями.
В 2019 году принято 1, 959, 170 постановлений, из них 428 000 – подразделениями Дорожной полиции. Из зафиксированных нарушений 4 803 или 1.1 %  – за вождение в нетрезвом виде, 201 316 или 47.0 %  – за непристегнутые ремни безопасности, остальные – за другие правонарушения.
В 2018 году принято 1, 644, 502 постановления, из них 298, 271 – подразделениями Дорожной полиции. Из зарегистрированных нарушений 4,739 или 1.6% приходится на вождение в нетрезвом виде, 126, 645 или 42.5% – на вождение с непристемгнутым ремнем безопасности, остальные – на другие правонарушения.
Меры, направленные на предотвращение угроз безопасности дорожного движения
В декабре 2019 года был принят пакет законопроектов по введению системы штрафных баллов для водителей за нарушение ПДД. По словам авторов проекта, цель номер один введения системы штрафных баллов за нарушение ПДД — снижение смертности.
Между тем статистика, представленная выше, показывает, что это изменение не дало желаемого результата, ведь если в 2019 году в результате ДТП погиб 341 человек, в 2020 году – 348 человек, то в 2021 году число погибших достигло 368 человек. Как мы уже отметили, количество смертей несколько уменьшилось только в 2022 году – 321 человек.