ՀՀ-ի և Ադրբեջանի զենքի գլխավոր մատակարարը եղել է ՌԴ-ն․ ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնյան կեղծում է
Ռուսաստանցի դիվանագետ, ՌԴ ԱԳՆ չորրորդ եվրոպական դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Փիլիպսոնը փետրվարի 14-ին հայտարարել է, որ Ռուսաստանը, ի տարբերություն ԱՄՆ-ի, օտար երկրներին զենք չի վաճառում, հարևաններին իրար դեմ հանելու համար․ գրել է «ՌԻԱ Նովոստին»։
«Այլ երկրների հետ Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության մոտեցումների հարցում հիմնարար տարբերությունը սեփական անվտանգության ապահովման պատճառաբանմամբ գործընկերների կարիքների չարաշահումների կատեգորիկ մերժումն է»,- ասել է Փիլիպսոնը։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցությունը հաշվի է առնում այն երկրների հարաբերությունների համատեքստը, որտեղ զենք է մատակարարվում, և ունի գործնական նշանակություն։ Փիլիպսոնն ասել է, թե «Ռուսաստանն այնքան չի ցածրանում, որ ռազմատեխնիկական համագործակցության հարցում շանտաժի կամ սպառնալիքների կիրառմանը դիմի»։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» ներկայացնում է ԼՂ հակամարտության գոտի ռուսական զենքի մատակարարման ծավալները՝ ըստ SIPRI-ի։
Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական գնումները՝ ըստ SIPRI-ի
Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտը (SIPRI) 2020 թ․-ին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած 44-օրյա պատերազմից հետո անդրադարձել էր Հայաստանի և Ադրբեջանի ռազմական ծախսերին և հակամարտության գոտի հանդիսացող այս երկրներ զենքի մատակարարումներին։
SIPRI-ն նշում է, որ մինչև երկրորդ պատերազմը, 1990-ականներից շարունակվող հակամարտությունը խաղաղ ճանապարհով լուծում գտնելու միջնորդությունը վստահված էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին, որը համանախագահում էին Ֆրանսիան, Ռուսաստանը և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները։ Ռուսաստանը ԵԱՀԿ շրջանակներից դուրս ևս միջնորդական գործունեություն էր իրականացնում։ Կոնֆլիկտի լուծման մեջ ներգրավված ԵԱՀԿ-ն դեռ 1992-ին կոչ էր արել իր անդամ երկրներին Լեռնային Ղարաբաղի զինված բախումներում ներգրավված հայկական և ադրբեջանական ուժերին զենք և զինամթերք մատակարարելու էմբարգո մտցնել կամավոր ձևով:
«Մինչդեռ հակամարտությունը կարգավորելու միջազգային ապարդյուն փորձերին զուգահեռ, երկու երկրները առաջնահերթություն են համարել ռազմական հնարավորությունները զարգացնելը»,- ասվում է զեկույցում։
Ըստ հետազոտական ինստիտուտի՝ 2020 թ. Հայաստանի ռազմական ծախսերը կազմել են ՀՆԱ-ի 4․9%-ը, իսկ Ադրբեջանինը՝ 5․4-ը: Սա այն դեպքում, երբ 2020 թ. ռազմական ծախսերի համաշխարհային միջինը եղել է 2․4%: Սակայն SIPRI-ն շեշտում է, որ բացարձակ թվերով Հայաստանի ու Ադրբեջանի տվյալները շատ տարբեր են. եթե 2020-ին Հայաստանը ռազմական ոլորտին հատկացրել է 634 մլն դոլար, ապա Ադրբեջանը՝ $2․238 մլրդ:
Ռուսաստանը՝ Հայաստանի ու Ադրբեջանի զենքի գլխավոր մատակարար
Ստոկհոլմի խաղաղության հետազոտության միջազգային ինստիտուտն առանձին ներկայացնում է երկու երկրներ զենքի հիմնական մատակարարներին, որոնց թվում են Ռուսաստանը, Իսրայելը, Բելառուսը և Թուրքիան։
Ըստ SIPRI-ի գնահատման՝ չնայած Մոսկվան հանդես է գալիս որպես հակամարտության լուծման հիմնական միջնորդ, այդուհանդերձ, 2011-2020 թթ․-ին թե՛ Հայաստան, թե՛ Ադրբեջան սպառազինության ամենախոշոր մատակարարը եղել է Ռուսաստանը: Նշված ժամանակահատվածում ՌԴ-ին է բաժին հասել Հայաստանի ռազմական գնումների 94%-ը և Ադրբեջանի՝  60%-ը։
2011-2022 թթ․-ին Ռուսաստանը Հայաստանին է մատակարարել, մասնավորապես, զրահափոխադրիչներ, հակաօդային պաշտպանության համակարգեր, բազմաթիվ հրթիռային կայաններ, տանկեր, որոնք բոլորն էլ, ըստ աղբյուրի՝ կիրառվել են 2020 թ. պատերազմում:
2016-2017 թթ.-ին ՀՀ-ն Ռուսաստանից ձեռք է բերել «Իսկանդեր» օպերատիվ-մարտավարական հրթիռային համակարգեր, ինչպես նաև «Սմերչ» ՀԿՌ համակարգեր։
Ռուսաստանը 2019-ին Հայաստանին է մատակարարել թվով 4 «Սու-30ՍՄ» բազմաֆունկցիոնալ կործանիչներ, որոնք ըստ հրապարկման՝ թեև կարող էին զգալիորեն ուժեղացնել Հայաստանի հարվածային ուժը, սակայն պատերազմում չեն կիրառվել:
Ադրբեջանին Ռուսաստանը մատակարարել է զրահափոխադրիչներ, ՀՕՊ համակարգեր, տրանսպորտային և հարվածային ուղղաթիռներ, հրետանի, տանկեր։ 2013 թ․-ին մատակարարել է նաև «Սմերչ» ՀԿՌ համակարգեր, որոնք ևս օգտագործվել են պատերազմում:
Ստոկհոլմի հետազոտական ինստիտուտը նշում է, որ ՌԴ-ն Հայաստանի հետ ավելի լայն ռազմական համագործակցություն ունի՝ Հայաստանը ՀԱՊԿ անդամ է, Հայաստանում գործում է ռուսական ռազմաբազա և ՀՀ-ն ՌԴ-ից զենք է ձեռք բերում համեմատաբար էժան գներով: Ըստ SIPRI-ի գնահատման՝ Ռուսաստանը Հայաստանին հաճախ սպառազինություն է մատակարարում էժան գներով կամ ռազմական օգնության տեսքով՝ հավանաբար տարածաշրջանում ազդեցությունը պահպանելու նպատակով։
Իսկ Ադրբեջանի մասով նշվում է, որ Ադրբեջանը սովորաբար վճարել է Ռուսաստանից մատակարարվող իր սպառազինությունների ամբողջ գինը, և մեջբերվում է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի 2018 թ. հայտարարությունը, որ Ադրբեջանը Ռուսաստանից ռազմական տեխնիկայի վրա ծախսել է մոտ 5 միլիարդ դոլար։
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը՝ SIPRI նկատում է, որ ՌԴ-ի տնտեսական շահը, թերևս, կարևոր մոտիվ է Ադրբեջանին զենք վաճառելու հարցում:
Այսպիսով, կարող ենք արձանագրել, որ ՌԴ ԱԳՆ չորրորդ եվրոպական դեպարտամենտի տնօրեն Յուրի Փիլիպսոնի հայտարարությունը, թե Ռուսաստանն օտար երկրներին զենք չի վաճառում հարևաններին իրար դեմ հանելու համար, ճիշտ չէ, և ԼՂ հակամարտության գոտում ՌԴ-ն հանդիսացել է կողմերի ամենախոշոր մատակարարը։
Թեգեր` SIPRIռազմական գնումներռազմատեխնիկակաՌԴ ԱԳՆ
Ռազմական բալանսը հօգուտ Բաքվի խախտվել է 2000-ականներից․ պատգամավորի վկայակոչած «երրորդ երկրների փորձագետները» սխալվում են
15:03, 16 Նյմ, 2023
Factor TV-ի հետ զրույցում ԱԺ «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը, հղում անելով «երրորդ երկրների փորձագետների և պաշտոնյաների», պնդել է,...
Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ ապրիլի 12-ին հայտնեցին, որ ՌԴ անվտանգության դաշնային ուժերը դադարեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Տեղ գյուղի ընդհարումը՝ հղում...
ՌԴ ԱԳՆ-ն Բաքվի պահանջով իր գրառումից հեռացրել է «Արևելյան Հայաստան» եզրույթը
11:54, 25 Փտր, 2022
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը խմբագրել է իր գրառումը, որով Նախիջևանի և Երևանի խանությունների տարածքը նշվում էր որպես Արևելյան Հայաստանի մաս։...

Российский дипломат, директор четвертого европейского департамента МИД России Юрий Пилипсон заявил 14 февраля, что Россия, в отличие от США, Россия, в отличие от Запада, не продает другим странам оружие, чтобы стравливать народы в угоду своим целям.
«Принципиальное отличие российских подходов к военно-техническому сотрудничеству (ВТС) с другими странами – категорическое неприятие злоупотреблений оправданными потребностями партнеров в обеспечении собственной безопасности», — заявил РИА Новости  Пилипсон.
Он добавил, что российское военно-техническое сотрудничество учитывает контекст отношений стран, которым поставляются вооружения, и имеет практическое значение. Пилипсон заявил, что «Россия не опустится до того, чтобы прибегнуть к шантажу или угрозам в вопросе военно-технического сотрудничества».
«Платформа проверки фактов» представляет объемы поставок российского оружия в зону карабахского конфликта по данным SIPRI.
Военные закупки Армении и Азербайджана по данным SIPRI
После 44-дневной войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году, Стокгольмский международный институт исследования проблем мира (SIPRI) изучил военные расходы Армении и Азербайджана и поставки оружия в эти страны.
SIPRI отмечает, что до второй войны посредничество в поиске мирного решения продолжающегося с 1990-х годов конфликта было возложено на Минскую группу ОБСЕ, сопредседателями которой были Франция, Россия и Соединенные Штаты Америки. Россия осуществляла посредническую деятельность и вне рамок ОБСЕ. Еще в 1992 году занимавшаяся урегулированием конфликта ОБСЕ призвала свои государства-члены ввести эмбарго на поставки оружия и боеприпасов армянским и азербайджанским силам, участвующим в вооруженных столкновениях в Нагорном Карабахе.
«Параллельно с тщетными международными попытками урегулировать конфликт обе страны уделяют приоритетное внимание развитию военного потенциала», — говорится в докладе.
По данным SIPRI, военные расходы Армении в 2020 году составили 4.9%, а Азербайджана – 5.4%. Это в том случае, когда в 2020 г. средние мировые военные расходы составили 2.4%. Однако SIPRI подчеркивает, что абсолютные цифры данных Армении и Азербайджана сильно различаются: если в 2020 году Армения выделила на военный сектор 634 миллиона долларов, то Азербайджан – 2.238 миллиарда долларов.
Россия – основной поставщик оружия в Армению и Азербайджан
Стокгольмский международный институт исследования проблем мира отдельно представляет основных поставщиков оружия двух стран, включая Россию, Израиль, Беларусь и Турцию.
По оценке SIPRI, хотя Москва выступает главным посредником в урегулировании конфликта, тем не менее в 2011-2020 годах Россия была крупнейшим поставщиком оружия как в Армению, так и в Азербайджан. За указанный период 94% военных закупок Армении и 60% Азербайджана приходилось на Россию.
В 2011-2022 годах Россия поставила Армении, в частности, бронетранспортеры, системы ПВО, многочисленные ракетные установки, танки. Все они, по данным источника, использовались во время войны 2020 года.
В 2016-2017 годах РА приобрела у России оперативно-тактические ракетные комплексы «Искандер», а также реактивные системы залпового огня (РЗСО) «Смерч».
В 2019 году Россия поставила Армении 4 многоцелевых истребителя Су-30СМ, которые, согласно докладу, могли значительно усилить ударную силу Армении, однако в войне они не использовались.
Россия поставила Азербайджану бронетранспортеры, системы ПВО, транспортные и ударные вертолеты, артиллерию и танки. В 2013 году были поставилены также системы РЗСО «Смерч», которые были использованы во время войны.
Стокгольмский международный институт исследования отмечает, что Россия имеет более широкое военное сотрудничество с Арменией: Армения является членом ОДКБ, в Армении дислоцирована российская военная база, Армения приобретает оружие у России по относительно низким ценам. По оценке SIPRI, Россия часто поставляет Армении оружие по низким ценам или в виде военной помощи, возможно, для сохранения влияния в регионе.
Что касается Азербайджана, то отмечается, что Азербайджан обычно оплачивал полную стоимость вооружения, поставляемого из России, и цитируется заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева от 2018 года о том, что Азербайджан потратил около 5 миллиардов долларов на военную технику из России.
Учитывая это обстоятельство, SIPRI отмечает, что экономический интерес России, пожалуй, является важным мотивом в вопросе продажи оружия Азербайджану.
Таким образом, мы можем зафиксировать, что заявление директора четвертого европейского департамента МИД России Юрия Пилипсона о том, что Россия не продает другим странам оружие, чтобы стравливать народы не соответствует действительности: в зоне нагорно-карабахского конфликта Россия была крупнейшим поставщиком сторон.
Թեգեր` SIPRIռազմական գնումներռազմատեխնիկակաՌԴ ԱԳՆ
17:30, 31 Июл, 2024
Заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Андрей Настасин заявил на пресс-конференции 31 июля, что «при активном посредничестве России,...