Հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ ապրիլի 12-ին հայտնեցին, որ ՌԴ անվտանգության դաշնային ուժերը դադարեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Տեղ գյուղի ընդհարումը՝ հղում անելով Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությանը:
Զախարովայի հայտարարությանը նախորդել էր ՀՀ Ազգային ժողովի «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանի պնդումը, որ հրադադարը ձեռք է բերվել Հայաստանի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների ուղիղ բանակցությունների արդյունքում:
Ապրիլի 11-ին՝ ժամը 16։00-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ գյուղի հատվածում ադրբեջանական զինված ուժերի մի խումբ զինծառայողներ կրակ են վարել հայկական ԶՈՒ զինծառայողների և դիրքերի ուղղությամբ: Հայկական կողմն ունի 4 զոհ և վիրավորներ:
«Փաստերի ստուգման հարթակն» ուսումնասիրել է, թե ինչ են ասել Զախարովան և Խաչատրյանը խնդրի վերաբերյալ, ինչպես նաև, թե ինչպես են նրանց խոսքերը մեջբերել հայկական լրատվամիջոցները:
Ինչ է ասել ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը
Ապրիլի 12-ի առավոտյան պատգամավոր Արմեն Խաչատրյանը լրագրողների հետ զրույցում հայտնել է, որ հրադադարը հնարավոր է եղել երկկողմ բանակցությունների արդյունքում:
«Ոչ, որևէ միջնորդություն տեղի չի ունեցել: [Կրակը] դադարեցվել է Հայաստանի Հանրապետության համապատասխան ներկայացուցիչների՝ ուժային գերատեսչության և նրանց ներկայացուցիչների միջև խոսակցությունների և բանակցությունների արդյունքում»,- ասել է նա:
Ապրիլի 12-ին հերթական մամուլի ասուլիսի ժամանակ Մարիա Զախարովան անդրադարձել է Տեղ գյուղում արձանագրված լարվածությանը:
«Տարածքում գտնվող ՌԴ ԱԴԾ-ի զինված ուժերի և սահմանապահ ծառայության ներկայացուցիչներն անմիջապես կապ են հաստատել Հայաստանի և Ադրբեջանի պատասխանատուների հետ և միջոցներ ձեռնարկել լարվածության թուլացման համար: Միջադեպը մեկ անգամ ևս հաստատում է Բաքվի և Երևանի փոխադարձ զսպվածության անհրաժեշտությունը, ինչպես նաև Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների միջև եռակողմ համալիր պայմանավորվածությունների խստիվ պահպանումը»,- ասել նա:
Ավելի ուշ, պատասխանելով հայ լրագրողի հարցին, որը խնդրել է մեկնաբանել Արմեն Խաչատրյանի պնդումը, Զախարովան ասել է. «Մենք չենք նսեմացնում ուղիղ աշխատանքը, որը իրականացնում են կողմերը: Հրաշալի է, որ կողմերը պայմանավորվում են ամենաբարդ հարցերի շուրջ: Ես խոսել եմ աջակցությունից և երևի այդ աջակցությունը իրադրության լուծման համար պետք է մեկնաբանվի ոչ միայն և ոչ այնքան քաղաքական շարժումների առանձին ներկայացուցիչների կողմից, այլ գործադիր իշխանության կողմից, որոնք պատասխանատու են այդ ուղղության համար: Այդ գնահատականները ես կարող եմ ընդունել կամ չընդունել, մեկնաբանել և այլն, իսկ այնպես, ինչպես ասում են՝ որքան մարդ, այդքան կարծիք»: Լրագրողի արձագանքին, որ հայտարարության հեղինակը իշխող կուսակցության ներկայացուցիչն է, Զախարովան պատասխանել է. «Չէ՞ որ Հայաստանում ժողովրդավարություն է: Անտեղ բոլորը հնարավորություն ունեն արտահայտելու իրենց դիրքորոշումը»:
Այսպիսով, թեև Զախարովան ուղղակիորեն չի հաստատել, որ Ռուսաստանը դեր է ունեցել Տեղ գյուղում արձանագրված լարվածությունը դադարեցնելու հարցում, սակայն անուղղակիորեն ակնարկել է դա:
Ինչպես է հայկական մեդիան մեջբերել Զախարովային
Azdagir.am, 1in.am, Radar.am լրատվականները տարածել են Զախարովայի մեջբերումը ճշգրտորեն, սակայն վերնագրերում Զախարովային վերագրել են պնդումներ, որոնք նա չի արել: Երեք հոդվածն էլ ունեն նույն վերնագիրը՝ «ՌԴ անվտանգության դաշնային ուժերը դադարեցրել են հայ-ադրբեջանական սահմանի՝ Տեղ գյուղի ընդհարումը. Զախարովա»:
Մեկ այլ լրատվամիջոց՝ Armtimes-ը, կրկին ներկայացրել է Զախարովայի մեջբերումը՝ սակայն վերնագրում կրկին նշելով մի բան, որն ուղղակիորեն Զախարովան չի ասել՝ «ՌԴ սահմանային ծառայության ուժերի միջամտությամբ դադարեցվել է Տեղ գյուղում ընդհարումը. Զախարովա»:
Թեգեր` ադրբեջանական ագրեսիաՄարիա ԶախարովաՌԴ ԱԳՆՍյունիքի մարզՏեղ գյուղ
3 կեղծիք և մանիպուլյացիա «5-րդ ալիքի» մեկ թողարկման ընթացքում
17:34, 29 Հնս, 2023
Եթե շտապում ես․ համառոտ՝ նյութի մասին «5-րդ ալիքի» «Հայլուրի» եթերում մի քանի մանիպուլյատիվ ու սխալ պնդումներ են հնչել։  ՌԴ ԱԳՆ...

Ряд армянских СМИ 12 апреля со ссылкой на заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой сообщили, что Федеральные силы безопасности Российской Федерации остановили конфликт в селе Тех на армяно-азербайджанской границе.
Заявлению Захаровой предшествовало утверждение депутата от фракции «Гражданский договор» Армена Хачатряна о том, что прекращение огня было достигнуто в результате прямых переговоров между представителями Армении и Азербайджана.
11 апреля около 16:00 в районе села Тех Сюникской области группа военнослужащих ВС Азербайджана открыла огонь по военнослужащим и позициям ВС Армении. В результате азербайджанской провокации с армянской стороны 4 погибших и 6 раненых.
«Платформа проверки фактов» изучила заявления Захаровой и Хачатряна, а также то, как их слова были процитированы армянскими СМИ.
Что сказала официальный представитель МИД России?
Утром 12 апреля депутат Армен Хачатрян в беседе с журналистами сообщил, что прекращение огня стало возможным в результате двусторонних переговоров.
«Нет, никакого посредничества не было. Огонь был прекращен в результате бесед между соответствующими представителями силовых ведомств Республики Армения и представителями Азербайджана», — сказал он.
В ходе очередного брифинга 12 апреля Мария Захарова коснулась напряженности, зафиксированной в селе Тех.
«Находившиеся в данном районе представители ВС и Погранслужбы ФСБ России незамедлительно вступили в контакт с ответственными лицами в Армении и Азербайджане и приняли меры по деэскалации. Случившиеся еще раз подтверждает необходимость проявления Баку и Ереваном обоюдной сдержанности, а также неукоснительного соблюдения комплекса трехсторонних договоренностей лидеров России, Армении и Азербайджана», — сказала Захарова.
Отвечая на вопрос армянского журналиста, который попросил прокомментировать заявление Армена Хачатряна, Захарова сказала: «Мы не умаляем прямую работу, которую проявляют стороны. Наверное, это как раз прекрасно, что стороны договариваются по самым сложным вопросам. Я сказала о нашем содействии, и, наверное, все-таки наше содействие разрешению ситуации должно комментироваться не только и может быть не столько отдельными представителями политических движений, но и представителями исполнительной власти, которые отвечают за данное направление. Эти оценки я могу разделить, не разделить, прокомментировать и т.д. А так, можно найти столько людей, столько мнений».
На замечание журналиста о том, что автором заявления является представитель правящей партии, Захарова ответила: «В Армении же демократия, там у каждого есть возможность высказать свою точку зрения».
Таким образом, хотя Захарова прямо не подтвердила, что Россия сыграла свою роль в прекращении зафиксированной напряженности в селе Тех, она намекнула на это косвенно.
Как армянские СМИ процитировали Захарову
Azdagir.am, 1in.am, Radar.am правильно привели слова Захаровой, однако в заголовках приписали ей  утверждения, которых она не делала. Все три статьи имеют одинаковый заголовок: «Федеральные силы безопасности Российской Федерации остановили конфликт в селе Тех на армяно-азербайджанской границе. Захарова».
Другое СМИ – Armtimes – процитировало Захарову, однако в заголовке снова написало то, о чем Захарова не говорила: «Конфликт в селе Тех был остановлен вмешательством сил российской пограничной службы РФ. Захарова».
Метки ադրբեջանական ագրեսիաՄարիա ԶախարովաՌԴ ԱԳՆՍյունիքի մարզՏեղ գյուղ
14:55, 14 Апр, 2023
12 апреля в ходе очередного брифинга официальный представитель МИД России Мария Захарова коснулась зафиксированной в селе Тех напряженности, отметив, что инкорпорированиe других...